Skocz do zawartości


Zdjęcie

pycha odstępców i pokora SJ


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-12-12, godz. 13:37

wielokrotnie stawiany jest nam, "odstępcom" zarzut pychy, tzn.

byliśmy zarozumiali, pyszni, przez brak skromności zamiast pokornie przyjmować nauczanie niewolnika poszliśmy za własną mądrością, itd. itp.

owszem, Biblia ostrzega że pycha chodzi przed upadkiem, nakazuje polegać na Jahwe a nie na własnym rozumie itp.

ale IMHO ww. teksty biblijne są przez WTS nadużywane.

#2 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-12-12, godz. 14:02

Ale ta sama Biblia chwali Berejczyków, którzy wszystko dokładnie sprawdzali czy tak się rzeczy mają..... Więc jak zwykle zalezy jaki werset akurat jest potrzebny taki się zastosuje......
nie potrafiłam uwierzyć.......

#3 kremówka

kremówka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 244 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-12-12, godz. 15:00

Przed moim "upadkiem" akurat nie chodziła pycha tylko pogarda do samej siebie.


owszem, Biblia ostrzega że pycha chodzi przed upadkiem

jak widać czasem trzeba upaść,żeby sie na prawdę podnieść.

#4 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-12-12, godz. 17:41

właśnie to mam na myśli, kremówko... WTS nadużywa wersetów potępiających pychę, aby wzbudzić wyrzut sumienia w każdym samodzielnie myślącym człowieku. Być może faktycznie jakiś tam mały procencik odstępców (tak jak i każdej innej społeczności ludzkiej) stanowią pyszałkowie czy zarozumialcy, ale napewno nie jest to jedyna ani nawet główna motywacja. I napewno samodzielne myślenie nie jest synonimem pychy, tak jak mówienie (np. szeptem lub normalnie) nie jest synonimem wrzeszczenia.

#5 ichtisek

ichtisek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 41 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2009-12-12, godz. 18:50

właśnie to mam na myśli, kremówko... WTS nadużywa wersetów potępiających pychę, aby wzbudzić wyrzut sumienia w każdym samodzielnie myślącym człowieku. Być może faktycznie jakiś tam mały procencik odstępców (tak jak i każdej innej społeczności ludzkiej) stanowią pyszałkowie czy zarozumialcy, ale napewno nie jest to jedyna ani nawet główna motywacja. I napewno samodzielne myślenie nie jest synonimem pychy, tak jak mówienie (np. szeptem lub normalnie) nie jest synonimem wrzeszczenia.

Hm...aja mam wrażenie że to właśnie przez SJ przemawia pycha Ja co czas jakis słysze "Wszystkie religie to...alud Jehowy...albo"Podczas drugiej wojny światowej to tylko SJ ( tu peany na cześć) Kiedyś modliłam sie ze SJ (jednym) i nagle usłyszałam Jehowo zniszcz religię fałszywą. Oczywiście było to pod adresem religii katolickiej. Pokora jak lala
Panie do kogóż pójdziemy?

#6 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-12-12, godz. 19:41

Uprzedził mnie ichtisek, od dawna zauważyłem pychę u świadków. Powtarzają często my znamy prawdę lub "jak pan/pani mało wie". Pychę też przejawiają niektórzy exŚJ którzy też twierdzą wiem więcej, bo byłem w organizacji.
pozdrawiam Andrzej

#7 malinowa7

malinowa7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 438 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2009-12-12, godz. 20:10

ŚJ zawsze i niemal bez wyjątku uważają się za lepszych od ludzi spoza organizacji i ja kiedyś też tak o sobie myślałam.To złudne, ale miłe zwłaszcza ,że wielu z nich nie może pochwalić się sukcesami w innych dziedzinach życia np. zawodowym (zwłaszcza ci szczególnie gorliwi).Co do odstępców to moim zdanie często opuszczają organizację pełni sprzecznych uczuć(często jednak poczucia winy),obaw,żalu a niektórzy wręcz złamani psychicznie, więc do pychy zazwyczaj im daleko, bo wiele czasu i wysiłku kosztuje ich odbudowanie zdrowego poczucia własnej wartości i dumy z tego, kim się jest.

#8 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-12-12, godz. 20:26

"Ryba psuje się od głowy". A czy to przypadkiem nie Ciało Kierownicze twierdzi, że własnie jemu ufają Jehowa i Chrystus (mega-pycha), i własnie dlatego wszyscy inni, również powinni tej części "niewolnika" (bo reszcie juz niekoniecznie), bezkrytycznie ufać? Dopiero potem zaczyna się wpajanie przekonania, o "najlepsiejszej" organizacji, z "najlepsiejszymi" owieczkami. A owieczki przecież nie moga zaprzeczyć Ciału Kierowniczemu, któremu ufa Jehowa, że tak nie jest, wiec pycha wpisuje się w ich życie i światopolgląd. A najwidoczniej daje znać o sobie wtedy, jak owieczka jest w internecie anonimowa, i może sobie powiedzieć, że np. Kościół Katolicki, to babilońska dziwka. Byłam świadkiem takiej wypowiedzi na jednym z for. Inna owieczka udowadniała, że odstępcy to pomiot szatana. Jeśli takie wypowiedzi Świadków Jehowy świadczą (jak w temacie) o pokorze, to ja wymiękam.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#9 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-12-12, godz. 20:27

Pychę też przejawiają niektórzy exŚJ którzy też twierdzą wiem więcej, bo byłem w organizacji.

Już różnice w wiedzy o pozakulisowych sprawach życia w "organizacji" pomiędzy rodziną starszego z wielopokoleniową tradycją a zwykłym głosicielem z trzy-czteroletnim stażem, są tak wielkie, że jako osoba kompletnie spoza, nie potrafisz sobie tego nawet wyobrazić. A to, że Cię to uwiera, albo uważasz za pychę, że ktoś wie na jakiś temat więcej, to już tylko projekcja Twoich kompleksów. Zresztą, jesli mnie pamięć nie myli, podobne opinie wyrażałeś już tu w stosunku do osób z wyższym akademickim wykształceniem, więc jakoś niespecjalnie mnie to dziwi.
[db]

#10 ichtisek

ichtisek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 41 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2009-12-12, godz. 21:03

"Ryba psuje się od głowy". A czy to przypadkiem nie Ciało Kierownicze twierdzi, że własnie jemu ufają Jehowa i Chrystus (mega-pycha), i własnie dlatego wszyscy inni, również powinni tej części "niewolnika" (bo reszcie juz niekoniecznie), bezkrytycznie ufać? Dopiero potem zaczyna się wpajanie przekonania, o "najlepsiejszej" organizacji, z "najlepsiejszymi" owieczkami. A owieczki przecież nie moga zaprzeczyć Ciału Kierowniczemu, któremu ufa Jehowa, że tak nie jest, wiec pycha wpisuje się w ich życie i światopolgląd. A najwidoczniej daje znać o sobie wtedy, jak owieczka jest w internecie anonimowa, i może sobie powiedzieć, że np. Kościół Katolicki, to babilońska dziwka. Byłam świadkiem takiej wypowiedzi na jednym z for. Inna owieczka udowadniała, że odstępcy to pomiot szatana. Jeśli takie wypowiedzi Świadków Jehowy świadczą (jak w temacie) o pokorze, to ja wymiękam.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

A najbardziej pokora wylewa się na "naszej klasie" i "kilku pytaniach..." Czasami wydaje mi się iż w SJ powstaje takie myślenie ze wiele im wolno bo należą do najswiętszej organizacji i są pod specjalnym Bożym nadzorem :blink: Może sie mylę ale do takich wniosków dochodzę śledząc fora i przeżywając relacje ze SJ we własnym życiu :unsure:
Panie do kogóż pójdziemy?

#11 malinowa7

malinowa7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 438 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2009-12-12, godz. 21:35

Tak sobie myślę,że ŚJ w dość specyficzny sposób pojmują pychę.Pamiętam,ze będąc w organizacji spotykałam się z tym,że za pysznych uważano tych, którzy nie zgadzali się ze starszymi,zadawali za dużo pytań no i oczywiście exŚJ, którzy odeszli,bo nie zgadzali się z naukami WTS.Tych ostatnich uważano za szczególnie pysznych i bezczelnych, bo ośmielali się "głosić swoje nauki".Kiedyś jeden mój kolega (wówczas oboje byliśmy w organizacji)wypowiedział się nieprzychylnie o artykule, który ukazał się w Przebudźcie się!,a dotyczył kosmosu i naszego układu słonecznego.Chłopak miał sporą wiedzę z tej dziedziny,to było jego hobby (zjawisko bardzo rzadkie u ŚJ).On nawet nie skrytykował tego artykułu tylko na jakimś spotkaniu towarzyskim powiedział,że uważa iż artykuł zawiera merytoryczny błąd i chciałby w tej sprawie napisać do Towarzystwa Strażnica.Wybuchła afera na cały zbór! :lol: O matko, myślałam,że chłopaka zaraz przed komitetem postawią.Został oskarżony o pychę, wywyższanie się i...kontakty z ufo :D Potem wszystkie ciocie w zborze opowiadały, że on się interesuje ufoludkami to pewnie też duchami, demonami i w ogóle chyba jest krypto satanistą.Po rozmowie ze starszymi mój kolega przestał być pyszny, tylko jakoś mniej i ciszej mówił na zebraniach...

#12 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-12-12, godz. 21:55

otóż to! "głoszenie własnej nauki" jest traktowane jako pycha... jest to na swój sposób logiczne...

większość chrześcijan zgodzi się, że wywyższanie się ponad Boga Wszechmogącego jest lub byłoby oznaką pychy. Nieudolny niekompetentny Bóg po partacku stworzył świat, ale ja mały Kazio jestem tak moooondry, że mógłbym "tego nieudacznika" pouczyć, jak mógłby to zrobić lepiej. Szkoda tylko że ów partacz nie chce mnie, genialnego Kazia posłuchać :P Powyższe zdania są lub byłyby modelowym wzorem pychy.

Jeśli zatem Bóg wybrał akurat niewolnika i jemu ufa bezgranicznie, to czyż nie jest bluźnierczą pychą podważanie nauk niewolnika?

#13 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2009-12-12, godz. 22:05

O matko, myślałam,że chłopaka zaraz przed komitetem postawią.Został oskarżony o pychę, wywyższanie się i...kontakty z ufo :D

:lol: :lol: :lol:
To oprocz kontaktow z wykluczonymi rowniez zabronione sa kontakty z UFO?? :D
Dołączona grafika

#14 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-12-12, godz. 22:10

Nie żartuj, agape! Nie wiesz, że wg omylnie nieomylnego jedynego świetego i powszechnego Brooklynu UFO to demony, a zjawiska ufologiczne służą "odwracaniu uwagi od Królestwa Bożego"?

#15 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-12-13, godz. 18:36

Już różnice w wiedzy o pozakulisowych sprawach życia w "organizacji" pomiędzy rodziną starszego z wielopokoleniową tradycją a zwykłym głosicielem z trzy-czteroletnim stażem, są tak wielkie, że jako osoba kompletnie spoza, nie potrafisz sobie tego nawet wyobrazić. A to, że Cię to uwiera, albo uważasz za pychę, że ktoś wie na jakiś temat więcej, to już tylko projekcja Twoich kompleksów. Zresztą, jesli mnie pamięć nie myli, podobne opinie wyrażałeś już tu w stosunku do osób z wyższym akademickim wykształceniem, więc jakoś niespecjalnie mnie to dziwi.

uderz w stół ...
pozdrawiam Andrzej

#16 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-12-13, godz. 18:46

And, nawet jeśli (mówiąc oględnie) kolega [db] nie jest książkowym przykładem konsekwentnego dążenia do ideału w dziedzinie pokory i skromności, :P to akurat w tej dziedzinie MA RACJĘ...

faktycznie, "różnice w wiedzy o pozakulisowych sprawach życia w organizacji pomiędzy rodziną starszego z wielopokoleniową tradycją a zwykłym głosicielem z trzy-czteroletnim stażem, są tak wielkie, że jako osoba kompletnie spoza, nie potrafisz sobie tego nawet wyobrazić" to jest fakt.

Ja otwarcie przyznaję, że pomimo spędzonych u ŚJ kilkunastu lat życia o wielu zakulisowych sprawach wiem duuuużo mniej niż [db].

#17 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-12-13, godz. 18:55

Sebastian, zgadzam się jeśli ktoś jest specjalistą w jakiejś dziedzinie ma dużo więcej wiedzy niż przeciętny zjadacz chleba, i nie chwali się ja wiem więcej.
pozdrawiam Andrzej

#18 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano 2009-12-13, godz. 22:01

:lol: :lol: :lol:
To oprocz kontaktow z wykluczonymi rowniez zabronione sa kontakty z UFO?? :D

To ja nie dość, że jestem odstępcą, to jeszcze miałem kontakt z UFO !! Mam nawet z nimi osobiste zdjęcia. W marcu 2007 byłem w warszawskiej Stodole na koncercie brytyjskiej legendy hard rocka - UFO ;) Kawał świetnej muzyki!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych