Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy Sącz: "żadnej krwi nie chcę... czyli wielkie wyzwanie dla lekarzy"


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-02-06, godz. 21:47


Nowy Sącz: żadnej krwi nie chcę... czyli wielkie wyzwanie dla lekarzy


Wczoraj 16:00:21


Przemysław Kamiński ma niespełna 26 lat. Od kilku lat walczy z chorobą i z... lekarzami, którzy - jak twierdzi - nie chcą respektować jego prawa do życia zgodnie z zasadami, jakie nakazuje mu religia. Ma żal między innymi do medyków z sądeckiej lecznicy, którzy odmówili mu leczenia na jego warunkach. Jest świadkiem Jehowy. Jednym ze 130 tysięcy w Polsce. Dla lekarzy ratowanie życia każdego z tych ludzi to nie lada wyzwanie, bo świadkowie Jehowy nie godzą się ani na transfuzję krwi, ani nawet na kurację z wykorzystaniem ich własnej, wcześniej pobranej krwi. Są ludźmi głęboko religijnymi.


Przekonanie, że krew jest święta, wywiedli z Biblii. Niektóre jej wersety interpretują jako rygorystyczny zakaz przyjmowania krwi, która w dowolnym momencie znalazła się poza ciałem.
Dwa lata temu pan Przemysław przeszedł operację wycięcia woreczka żółciowego. W styczniu tego roku stwierdzono u niego ostre zapalenie trzustki.
- Z powodu moich dolegliwości miałem zalecenie wykonania biopsji wątroby. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że podczas takiego zabiegu może wystąpić krwawienie. Moje stanowisko jest jednoznaczne. Nawet gdyby zagrażało to mojemu życiu, nie godzę się na transfuzję krwi. Uważam, że pacjent ma prawo decydować o swoim życiu i sposobie leczenia. Niestety, wielu lekarzy uważa inaczej.
Nasz rozmówca nosi podpisane przez siebie i dwóch świadków oświadczenie woli, w którym jest napisane: "W żadnym wypadku nie wyrażam zgody na transfuzję krwi (...) nawet, gdyby w ocenie lekarzy było to konieczne dla ratowania mojego życia. Odmawiam zabiegów z wykorzystaniem mojej własnej krwi".
Jest przekonany, że ten dokument powinien być wiążący dla lekarzy, w sytuacji gdy staną przed koniecznością podejmowania decyzji o sposobie ratowania pacjenta w kryzysowej sytuacji związanej z jego chorobą.
- Nie mam pojęcia, dlaczego w Nowym Sączu nie zgodzono się respektować mojej woli. Uważam, że to lekceważenie praw pacjenta - podkreśla Przemysław Kamiński.
Tak wygląda jedna strona tego problemu z pogranicza etyki i prawa. Druga strona związana jest ściśle z zawodową misją lekarzy, którzy - jak się okazuje - respektując wolę Przemysława Kamińskiego, mogą się narazić na prokuratorskie zarzuty.
- Pamiętam tego pacjenta, ale nie mogę mu powiedzieć nic więcej ponad to, że nasza praca polega na ratowaniu zdrowia i życia ludzi. Jestem niemal pewien, że lekarz, który nie wykonałby transfuzji, gdy byłoby takie wskazanie, zostałby oskarżony o zaniechanie - mówi Artur Puszko, dyrektor szpitala w Nowym Sączu.
Jego obawy podziela prokurator Ludwik Huzior, jeden z oskarżycieli podległych nowosądeckiej "okręgówce". W rozmowie z nami powtórzył słowa dyrektora szpitala.
- Obowiązkiem lekarzy jest ratowanie życia. W przypadku zaniechania zabiegu narażają się na zarzuty - mówi.
Przemysław Kamiński trafił w końcu do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
- Spotkałem się tutaj z niezwykle wspaniałomyślnym personelem. Jestem przekonany, że będą mnie leczyć, respektując moją wolę i uważam, że oświadczenie woli, jakie noszę przy sobie, powinno zwalniać lekarzy z odpowiedzialności prawnej w przypadku śmierci pacjenta. Tak jest w Stanach Zjednoczonych i tak powinno być w Polsce - mówi pacjent.
W Stanach Zjednoczonych problem dotyczy kilku milionów ludzi, a tamtejsi lekarze podzielili się na dwa obozy. Jedni w ogóle odmawiają leczenia chorych, którzy są świadkami Jehowy, a inni traktują każdy taki przypadek jako osobiste, ambitne wyzwanie - wyleczyć, respektując ograniczenia, jakie stawia medycynie wyznanie chorego. Uczą się dostosować do tych ograniczeń.

--
źródło
wiadomosci24.pl


.jb

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-02-06, godz. 22:39

http://watchtower.or...__0

to ten sam?

http://www.przemyslawkaminski.pl/

#3 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-02-08, godz. 12:55

http://watchtower.org.pl/forum/index.php?/topic/4933-rozmowy-w-toku/page__pid__91399__st__0&#entry91399

to ten sam?

http://www.przemyslawkaminski.pl/


Najwyraźniej to ta sama osoba. Reklamuje teraz ten artykuł w różnych miejscach sieci. Kilka słów o nim także tutaj: link
Był ambasadorem klubu "Krewniacy" ;/
.jb

#4 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-02-08, godz. 13:23

Najwyraźniej to ta sama osoba. Reklamuje teraz ten artykuł w różnych miejscach sieci. Kilka słów o nim także tutaj: link
Był ambasadorem klubu "Krewniacy" ;/

Żeby go jeszcze chwaliła "przyjaciółka" to bym może i uwierzył. Zakochała sie laska lata po internecie i go wychwala pod niebiosa... :) ale ten "przyjaciel Przemka" to chyba sam Przemek z własną autoreklamą...

http://gorzow.gazeta...iech_placi.html

a powyższy link dowodzi albo zwykłego pieniactwa albo tego że Pan Przemek ma (nazwijmy to tak) nietypowy pomysł dotyczący zarabiania na własne utrzymanie. W tym kontekście procesowanie sie ze szpitalem o transfuzje nabiera wymiaru nie tyle ideowego co biznesowego.

#5 nickolas81

nickolas81

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 206 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:lubelskie

Napisano 2010-02-08, godz. 14:57

Żeby go jeszcze chwaliła "przyjaciółka" to bym może i uwierzył. Zakochała sie laska lata po internecie i go wychwala pod niebiosa... :) ale ten "przyjaciel Przemka" to chyba sam Przemek z własną autoreklamą...

http://gorzow.gazeta...iech_placi.html

a powyższy link dowodzi albo zwykłego pieniactwa albo tego że Pan Przemek ma (nazwijmy to tak) nietypowy pomysł dotyczący zarabiania na własne utrzymanie. W tym kontekście procesowanie sie ze szpitalem o transfuzje nabiera wymiaru nie tyle ideowego co biznesowego.


Skąd sie biora tacy ludzie? Młody człowiek który chyba za swój cel zyciowy obrał nękanie innych procesami.
by Nico

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-02-08, godz. 17:15

doprecyzujmy: komercyjne nękanie procesami.

Takiemu chciałoby się wzorem George Busha juniora powiedzieć: "sio!"

#7 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2010-02-16, godz. 22:38

Miałem już do czynienia niemalże osobiście z tym człowiekiem. Sporo się o nim dowiedziałem z wiadomego i pewnego źródła :) Podobno utrzymywał bardzo bliską znajomość z członkami grupy Ich Troje, a nawet mieszkał z nimi pod jednym dachem. Angażował się w działalność artystyczno-społeczną i wspierał różne imprezy medialne. Mówił o sobie, że jest wykluczony. Podobno został wykluczony za angażowanie się w rzeczy "świeckie" nieodpowiednie dla ŚJ. Nie wiem czy na pewno został już przyłączony czy nie, jednak wiem, że przestrzegał wielu przepisów Organizacji. Jest dość dziwnym człowiekiem, przynajmniej był. Jego strona już nie działa. Być może zlikwidował ją gdy został przyłączony z powrotem do Organizacji.

Współczuję mu choroby, widać że bardzo schudł. Ale z twarzy - to na pewno on, ten sam co zawsze.

Użytkownik ble edytował ten post 2010-02-16, godz. 22:43


#8 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-03-07, godz. 02:44

Przemysław Kamiński w kolejnym tekście opisuje swoje życie oraz dręczące go problemy:
"Jak długo mam czekać na pomoc?"
.jb

#9 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2010-03-07, godz. 07:31

HAH

człowiek jest niepoważny albo umysłowo chory.

O ile w pierwszym przypadku należy go ignorować w drugim trzeba go leczyć.

#10 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-05-11, godz. 14:57

Polskie Radio Szczecin wspomina o tym przypadku oraz o różnych kwestiach związanych z odmową transfuzji przez pacjentów:

[26.02.2010] Dylematy związane z transfuzją krwi (materiał audio)
.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych