Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kto może udzielać chrztu ŚJ


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-03-06, godz. 23:46

Większość z nas przyjęła chrzest na stadionie na jakimś wiekszym zgromadzeniu.
w 1989 zapowiedziano pkt "chrzest" podczas przerwy i zostałem ochrzczony.
Przypuszczalnie ochrzcił mnie jakiś starszy zboru ale nawet nie wiem jakiego zboru
ani tym bardziej jak się nazywał. Nie sporządza się świadectw chrztu więc sie tego
już nigdy nie dowiem.


Czy z formalnego pkt widzenia WTS wymaga aby udzielającym chrztu
był koniecznie człowiek z tytułem nadzorcy? a może wystarczy sługa pomocniczy?
A gdyby były braki kadrowe w zakresie osób z odpowiednią krzepą i sprawnościa
fizyczną wystarczyłby po prostu jakiś zwykły juz ochrzczony ŚJ bez żadnego
przywileju na koncie?

Bo przeciez chrzczenie innych przez pełne zanurzenie to bardzo odpowiedzialna
funkcja, źle wykonany chrzest może skończyć sie skutecznym utopieniem
i śmiercią niewinnego człowieka, to by przemawiało za dopilnowaniem przede
wszystkim warunków zdrowotnych (jakies przeszkolenie ratownicze, bhp, itp.)
a nie za koncentrowaniem uwagi na zasługach organizacyjnych.

Użytkownik Sebastian Andryszczak edytował ten post 2010-03-07, godz. 01:01


#2 easypadcx

easypadcx

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 245 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-03-07, godz. 07:48

ja chrzcilem wiele razy. i nigdy nie spotkalem sie z wytycznymi by chrzciciel MUSIAL byc na przywileju. Zrozumiale ze wybierano braci na przywileju bo udzielenia chrztu uwaza sie za przywilej. Wiele lat temu w Straznicy ukazaly sie zdaje sie pytania czytelnikow, niby od jakiej siostry ktora byla ochrzczona w zenskim obozie koncentracyjnym a wiec przez siostre. nie jestem juz pewien (moze ktos znajdzie ten artykow) ale wydaja mi sie ze tam podzielono dwie sprawy. oddanie sie Jehowie tej siostry i jej chrzesc. Chrzest zalecono powtorzyc ale w dokumentach zborowach miano zawsze podawac date pierwszego chrztu zwiazanego z jej oddaniem...

#3 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2010-03-07, godz. 10:51

Bo przeciez chrzczenie innych przez pełne zanurzenie to bardzo odpowiedzialna
funkcja, źle wykonany chrzest może skończyć sie skutecznym utopieniem
i śmiercią niewinnego człowieka.



eee, no bez przesady

#4 easypadcx

easypadcx

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 245 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-03-07, godz. 16:30

jednego to kiedys 3 razy "topic" musialem bo mu za kazdym razem kosci na wierzch wylazily... tzn z wody. A bylo to strasznie nieprzyjemne bo woda miala tylko kilka stopni tak ze czulem jak mi nogi od zimna wykreca.... a ten sie wynurzal i wynurzal..... Grzesznik jeden

#5 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2010-03-07, godz. 20:48

Grzesznik jeden


Wszyscy jesteśmy grzeszni.

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-03-07, godz. 21:11

eee, no bez przesady

część osób przystępujących do chrztu to osoby niepełnosprawne ruchowo, cieżkie, mające chore serce, płuca, różne są przypadki. Do tego panika, różnie może być.

#7 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2010-03-14, godz. 18:31

A jak to jest u innych chrześcijan zanurzających? Czy np u baptystów jest to zarezerwowane dla funkcyjnych?
Nie pamiętam, by za moich czasów w organizacji coś wspominano o wymogach. Wiadomo mi tylko, że w latach 60 moi rodzice zostali ochrzczeni w wannie. To musiało być trudne... Nic jednak nie wiem o tych, którzy tego chrztu udzielali. Z resztą pewnie wiele się zmieniło...

Moje zanurzenie było nieprzyjemne. Woda była bardzo ciepła, wręcz gorąca.

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#8 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-03-14, godz. 20:27

część osób przystępujących do chrztu to osoby niepełnosprawne ruchowo, cieżkie, mające chore serce, płuca, różne są przypadki. Do tego panika, różnie może być.

W przypadku poważniejszej formy niepełnosprawności czy stanowiącej utrudnienie choroby możliwy jest chrzest poza zgromadzeniem, w odpowiednio dostosowanej wannie. Chrzest poza zgromadzeniem był także sugerowany w sytuacjach, gdy w grę wchodziły choroby zakaźne. Ten temat poruszono w liście: 1, 2



Czy należy ochrzcić osobę decydującą się na ten krok, jeśli zanurzenie w wodzie jest dla niej ryzykowne z powodu słabego zdrowia lub podeszłego wieku?



Z Pisma Świętego wynika, że chrzest polegający na całkowity zanurzeniu ma bardzo istotne znaczenie. Dlatego nawet wtedy, gdy ze względu na stan zdrowia trzeba zastosować nadzwyczajne środki, chrzest powinien się odbyć — oczywiście, jeśli w ogóle to jest możliwe.

(...)

W czasach obecnych Świadkowie Jehowy na ogół urządzają chrzty z okazji większych zgromadzeń. Służą temu celowi pobliskie stawy, jeziora lub rzeki, w których starcza wody do całkowitego zanurzenia. (Porównaj z tym Dzieje Apostolskie 8:38). Niektóre osoby chciałyby wprawdzie być tak ochrzczone, ale na przykład siły fizyczne nie pozwalają im przybyć na kongres. Niejednokrotnie już w takiej sytuacji dokonano ważnego chrztu na miejscu, w jakimś domu wyposażony w dużą wannę. Skorzystali z takich możliwości ludzie chorzy na serce, podeszli wiekiem lub ze szczególnie kruchym zdrowiem. Woda w wannie może być podgrzana, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla kandydata do chrztu. Można go wprowadzać do wanny ostrożnie i powoli. Po przyzwyczajeniu się do wody może nastąpić właściwy akt zanurzenia.

Jak jednak należy postąpić w wypadkach nadzwyczajnych? Nawet wtedy chrzest zwykle bywa możliwy. Ochrzczono już osoby z otwartymi ranami lub z otworem w szyi na rurkę do oddychania. Rany okrywano płatem folii, którą tymczasowo oklejano taśmą samoprzylepną. Chrzest okazał się też możliwy dla chorych, którzy muszą korzystać z aparatu wspomagającego oddychanie. Starano się wtedy o pomoc ze strony lekarza lub wykwalifikowanej pielęgniarki. Człowieka sparaliżowanego przenoszono do wody, a on nadal oddychał przez przewód z ustnikiem. Potem na sam moment chrztu wyjmowano ustnik, zanurzano resztę ciała, a po wynurzeniu się głowy natychmiast wkładano ustnik z powrotem. Przykłady te unaoczniają, że prawie zawsze chrzest można przeprowadzić, choćby się to wiązało z koniecznością wykazania specjalnej troski lub przedsięwzięcia szczególnych środków ostrożności.

Oczywiście w pewnych skrajnych sytuacjach chrzest może się chwilowo wydawać rzeczą absolutnie nie do pomyślenia. Ufamy w takich razach, że miłosierny Ojciec niebiański zrozumie ochoczą osobę, która oddała się Jemu w swoim sercu, i odniesie się do niej z uznaniem (Ps. 103:13, 14; Lam. 3:22). „Jahwe bada sprawiedliwego (...); ludzie prawi zobaczą Jego oblicze” (Ps. 11:5, 7). Możemy więc żywić przekonanie, że jeśli ochrzczenie osoby oddanej Bogu jest fizycznie niemożliwe, Jehowa miłosiernie uwzględni okoliczności.

--
źródło: "Strażnica" z 1980 roku, nr 5


Można także sprawdzić, czy jakieś dodatkowe informacje zawierają wydania "Strażnicy", które wskazano w skorowidzu:

CHRZEST

ilu mężczyzn ma zanurzać 87/17 28

udzielony przez siostrę – czy ważny 75/11 23,24


.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych