Skocz do zawartości


Zdjęcie

rok 1914 farsą?


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2005-05-02, godz. 14:10

wyliczenie roku 1914 na podstawie księgi Daniela wg Świadków Jehowy:
Obliczanie „siedmiu czasów”.
„Siedem czasów” = 7 x 360 = 2520 lat
Biblijny „czas”, czyli rok = 12 x 30 dni = 360 (Objawienie 11:2,3; 12:6,14)
W spełnieniu się „siedmiu czasów” każdemu dniowi odpowiada jeden rok (Ezechiela 4:6; Liczb 14:34).

Początek października 607 p.n.e. do 31 grudnia 607 r. p.n.e. = ¼ roku
1 stycznia 606 p.n.e. do 31 grudnia 1 n.e. = 606 lat
1 stycznia 1 n.e. do 31 grudnia 1913 r. = 1913 lat
1 stycznia 1914 do początku października 1914 = ¾ roku
Razem = 2520 lat

Czy jeżeli do obliczeń bierze się 360 dni (rok biblijny) i wylicza datę bardziej nam współczesną to czy nie należy uwzględnić,że rok wg którego żyjemy trwa 365 dni (wzgl.365,24)?Przecież nie żyjemy wg kalendarza 360-dniowego..Przyjmując 360 dni do obliczeń należy przecież uwzględnić różnicę(tzn.odjąć 5 dni wzgl. 5,24) i wtedy nie otrzymamy roku 1914 ale ok. 1878..
Co o tym sądzicie?
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#2 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2005-05-06, godz. 13:48

dziwne to jakieś... :blink:
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#3 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2005-05-16, godz. 14:20

wszyscy mnie olali :(
Dziś rozmawiałem o tym ze Świadkami Jehowy i nie potrafili mi wyjaśnić tej kwestii.Powiedzieli,że tak ma być i że mam się modlić do Jehowy o zrozumienie..Gdy spytałem czy się nad tym zastanawiali-powiedzieli mi,że nie...hmm (a to podobno katolicy wszystko przyjmują wyłącznie na wiarę..) Przyjęli,że tak jest i już!!!!Żadnej refleksji..a przecież wszystko należy badać..
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#4 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-05-16, godz. 15:10

wtedy nie otrzymamy roku 1914 ale ok. 1878


Swego czasu dokładnie tak mniemali zwolennicy Russela:

Wykłady Pisma Świetego, tom II - Nadszedł czas, s.102
Nie bądźmy więc zaskoczeni, kiedy w kolejnych rozdziałach prezentowane będą dowody, że ustanawianie Królestwa Bożego już się zaczęło, że według proroctwa jego panowanie rozpoczęło się w roku 1878, że „wojna onego wielkiego dnia Boga wszechmogącego” (Obj. 16:14), która zakończy się w roku 1915 zupełnym obaleniem obecnych mocarzy ziemi, została już rozpoczęta. Z punktu widzenia Słowa Bożego zbieranie się armii jest wyraźnie widoczne.

Wykłady Pisma Świętego, tom III - Przyjdź Królestwo Twoje, ss.151,235
Tak więc nasz Pan, jako Oblubieniec i Żniwiarz, przyszedł (w roku 29 n.e.) nie tylko do prawdziwych Izraelitów, ale i do całego narodu (Jan 1:11). W trakcie przeprowadzania pracy żniwiarskiej okazało się, że niewiele jest dojrzałych ziaren, które nadają się do gumna (epoki ewangelicznej) i że zdecydowana większość posiada jedynie pozory pszenicy, a w rzeczywistości stanowi „plewy” pozbawione zasadniczych cech pszenicy. Trzy i pół roku później (w 33 r. n.e.) nasz Pan objął urząd królewski i pozwolił, aby lud wsadził go na oślę i okrzyknął go królem (czego wcześniej odmawiał – Jan 6:15). Moment ten znajduje odbicie w znacznie ważniejszym wydarzeniu żniwa Wieku Ewangelii. W równoległości, jak już wiemy, są to: rok 1874 – data rozpoczęcia się obecności naszego Pana jako Oblubieńca i Żniwiarza oraz kwiecień roku 1878 – data objęcia i sprawowania przez Niego w sposób rzeczywisty urzędu Króla królów i Pana panów. Tym razem jest on królem duchowym – obecnym z całą mocą, choć niewidzialnym dla ludzi. (...) Tak więc rok 1878 zaznaczony jest jako data, począwszy od której Pan rozpoczął ujmowanie swej wielkiej władzy. Rozsądnym wydaje się zatem wniosek, że wtedy właśnie rozpoczęło się ustanawianie Królestwa, którego pierwszym dziełem było wybawienie Ciała Chrystusowego, Kościoła, spośród członków którego pierwszeństwo mieli ci, którzy zasnęli. (...) Nasze przekonanie, że od kwietnia 1878 roku rozpoczął się proces ustanawiania Królestwa, czyli ujmowania władzy, zbudowane jest na tych samych podstawach, co wiara we wtórą obecność Pańską od października 1874 roku i w rozpoczęcie się żniwa w tym samym czasie.
Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#5 rekin

rekin

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 254 Postów

Napisano 2005-05-27, godz. 19:13

tematy biblijne nigdy nie sa badane do konca bo zawsz efekt jest ten sam.
to ludzie wymyslili Boga , niebo, pieklo, czysciec i cuda .

to nie tylko w tym temacie sa brednie ,jakikolwiek temat zaczniesz a ma on w temacie boga i cuda ,musi byc traktowany emocjonalnie nie rozumowo, bo go odrzucisz na drodze rozumu .
to tylko marzenia o wiecznym zyciu .
bląkaj sie dalej jesli chcesz -jesli musisz ...
pozdrawiam

rekin

#6 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2005-06-12, godz. 21:29

wtedy nie otrzymamy roku 1914 ale ok. 1878


Swego czasu dokładnie tak mniemali zwolennicy Russela:

temat chronologi biblijnej jest tematem bardzo ciekawym, lecz wzbudzającym bardzo wiele emocji.wynika to z tego że nie wszystko zostalo w pełni przez ludzi zrozumiałe i bardzo często ludzkie przypuszczenia są przedstawiane jako pewniki. osobiście w tym temacie proponowałbym zapoznanie się z dwoma tomami wspomnianymi wcześniej, a napisanymi przez Russela. Są one dostępne na:http://www.nastrazy.pl/biblioteka/index.php?s=download.htm
równiez bardzo może pomóc rozmowa z badaczmi Pisma Św.

#7 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2005-06-13, godz. 07:52

same wyliczenia roku 1914 są farsą. jeśli podaje się określoną datę należy uwzględniać takie rzeczy jak różnice w kalendarzach..
slawo, jeśli możesz pomóc w zrozumieniu tej kwestii-napisz
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#8 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2005-06-13, godz. 13:04

nie wiem czy potrafię ci w tej chwili odpowiedzieć, tak aby Cię zadowolic. nie traktowałbym tego wyliczenia jako farsę i myślę że nie należy mieszać dwóch róznych kalendarzy.tak naprawdę w swoich obliczeniach popełniłeś mały błąd bo nasz kalendarz jest dłuższy o pięć dni i te dni należałoby dodać i wtedy otrzymamy rok 1949.( tak naprawdę to bardzo ciekawy rok). należy pamiętac ze te obliczenia zostały oparte na kalendarzu żydowskim gdzie zostalo przyjete ze symboliczny rok żydowski ma 360 dni (12x30 dni). Jeżeli znasz sposób obliczania czasu przez żydów to zapewne zauważysz że ich rok ma różne długości. przeważnie jest to okres 354.
nie wiem w jaki sposób udawadnija tą datę ŚJ( bo nim nie jestem)ale proponuję zapoznać się z pierwotnymi wyliczniami które są zawarte w II tomie wykładów Russela.gdybys mial jescze wątpliwosci to postaram sie napisac cos wiecej wieczorem .pozdrawiam

#9 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2005-06-13, godz. 13:25

slawo.
Ja nie popełniłem błędu w wyliczeniach. Jeżeli rok jest krótszy (ma 360 dni) to w stosunku do "naszego" (który ma 365 dni)- pewne daty wypadają wcześniej.Stąd pochodzi rok 1878. Natomiast jeżeli chcielibyśmy uzupełnić wyliczenia śJ o te brakujące 5 dni w każdym roku to rzeczywiście otrzymamy rok 1949-jak pisałeś.. Nie można przecież mówić-tak jak śJ,że rok żydowski trwał średnio 365 dni,a do wyliczeń wstawiać liczbę 360!!! To sie nie trzyma kupy!!
oczywiście zapoznam się z materiałami, o których pisałeś..Pozdrawiam
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#10 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2005-06-13, godz. 18:29

w wyliczeniach chronologicznych został uzyty symboliczny rok zydowski którego długość okreslono na 360 dni. będę szczery- nie wiem na jakiej podstawie. wersety ktore podałes z ksiegi Objawienia na to nie wskazują.
natomiast w zadnych obliczeniach jakie są mi dostępne nie jest podawany czas wg.naszego kalendarza czyli słonecznego. ten kalendarz został wprowadzony wiele lat po narodzeniu Chrystusa i nigdy nie był stosowany przez żydów.
wszelkie daty i wydarzenia które zostały zapisane w Starym Testamencie,są podawane wg.roku księzycowego. uważam że taki sposób liczenia czasu jest akceptowany przez Boga. pozdrawiam

#11 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-02-20, godz. 18:55

a ja chciałem w tym wątku przedstawić w jaki sposób Towarzystwo Strażnica naciąga Biblię i historię oraz podpasowuje proroctwa pod wcześniej ustaloną tezę (a przecież powinno być odwrotnie, to teza powinna wynikać z historyczno biblijnych przesłanek). I jak się też zaraz okaże, post mój jak ulał pasuje właśnie do tego wątku.

Zacznę może od wstępu. W drugim numerze Strażnicy z tego roku (2006) na stronie 18 (ramka na dole) widać kolejną manipulację chronologią świecką! A wszystko po to, aby udowodnic swoje niezgodne z biblią tezy. Oto co znajduje się w ramce:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KRÓLOWIE PERSJI W LATACH 537-467 P.N.E.

Cyrus Wielki (Ezdrasza 1:1) zmarł w roku 530 pne
Kambyzes, czyli Aswerus (Ezdrasza 4:6) 530-522 pne
Artakserkses-Bardija lub Gaumata (Ezdrasza 4:7) 522 pne (zamordowany po siedmiu m-c rządów)
Dariusz I (Ezdrasza 4:27) 522-486 pne
Kserkses, czyli Aswerus* 486-475 pne (panował równocześnie z Dariuszem I w latach 496-486 pne)
Artakserkses I Makrocheir (Długoręki) (Ezdrasza 7:1) 475-424 pne


* K.Ezdrasza nie wspomina o Kserksesie. W K.Estery występuje on pod imieniem Aswerus.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


W podanej chronologii błąd jest w panowaniach królów Kserksesa I i Artakserksesa I (pogrubiłem interesujących nas władców), bowiem panowali oni w latach

486 - 465 Kserkses I
465 - 424 Artakserkses I


tutaj znajdziemy dowód w postaci źródeł historycznych:

http://www.narmer.pl/dyn/27pl.htm

Można zobaczyć też dowolną encyklopedię. (Powyższe daty zostały wyznaczone metodami astronomicznymi, więc na pewno są poprawne). W Strażnicy natomiast jest

486 - 475 Kserkses I, ale przeczy temu, chociażby księga Estery 3:7, 13, gdzie akcja toczy się w 12-tym roku Kserksesa (Aswerusa), a rozdział 9 wskazuje, że wydarzenia potoczyły się dalej, sugerując co najmniej 13 lat, a jest to w tym przypadku niemożliwe
475 - 424 Artakserkses I (panowalby 51 lat, natomiast znane i poważane źródla historyczne i archeologiczne podają że panowal tylko 41 lat)


Towarzystwo Strażnica przesunęło jednak lata panowania Artakserksesa o 10 lat. Ktoś mógłby jednak zapytac: a co to ma wspólnego z dogmatem o roku 1914!! Jak się zaraz okaże, zabieg ten ma kolosalne znaczenie dla tej (niebiblijnej) nauki.

Otóż dla wykazania poprawności swojej metody dzień za rok, Towarzystwo Strażnica powołuje się na proroctwo o 70 tygodniach z księgi Daniela 9:25-26, które jest na pewno wszystkim znane. Ponieważ 20-ty rok króla Artakserksesa wypada w przypadku chronologii Strażnicy na rok 455 p.n.e. (p. też książkę "Będziesz mógł zyć wiecznie w raju na ziemi" str. 138) co po uwzględnieniu 69 tygodni lat o których mówi proroctwo Daniela, daje nam to:

455 pne + 483 lata (69 tygodni po 7 lat) = 29 ne

czyli datę chrztu Jezusa według chronologii Straznicy. A więc Straznica sugeruje swoim sposobem obliczenia, że wybrana metoda dzień za rok, jest metodą skuteczną i właściwą. Postępuje więc w podobny sposób dla proroctwa o 7 czasach narodów (nie wnikam tutaj w zagadnienie, czy rzeczywiście tak należy rozumieć proroctwo Daniela o 7 czasach oraz nie kwestionuję, czy Jerozolima została zburzona w 587 r.p.n.e., gdyż to tematy w innych wątkach):

607 pne + 2520 lat = 1914 ne

takim to więc sposobem Strażnica zwodzi ludzi. Gdyby bowiem wzięła datę z chronologii świeckiej, gdzie 20-ty rok Artakserksesa przypada na rok 445 p.n.e.
nie otrzymałaby daty 29 n.e. a 39 r.n.e., wtedy jednak Jezusa na ziemi już nie było. Straznica musiała więc dopuścić się manipulacji chronologią, aby udowodnić swoje tezy. Wykombinowała więc sobie, że Artarkserkses zaczął rządzić o 10 lat wcześniej niż datuje się powszechnie. A żeby rachunek rządów Kserksesa się też zgadzał, wmawia swoim cytelnikom, ze panował on przez 10 lat razem z Dariuszem I, chociaż ani biblia ani żadne źródła świeckie o tym nie wspominają.

Ktoś mógłby jednak zapytać: czyżby proroctwo Daniela o 70 tygodniach nie spełniło się? Otóż właśnie spełniło się, ale należy liczyć metodą zasugerowaną przez światło7 na początku wątku. Biblia bowiem używa roku księżycowego, gdzie rok ma 360 dni (łatwo to zauważyć po równaniu 42 miesiące = 1260 dni w księdze Objawienia), a my żyjemy według kalendarza słonecznego, gdzie na jeden rok składa się dokładnie 365.2422 dnia. Uwzględniając to otrzymujemy:

69 tygodni lat biblijnych = 69 * 7 * 360 dni = 173 880 dni
173 880 dni / 365.2422 = 476 lat słonecznych i 24 dni


dodając teraz do roku 445 p.n.e. (20-ty rok panowania Artakserksesa według chronologii świeckiej) otrzymamy

445 pne + 476 = 32 ne

czyli datę śmierci Jezusa.

Jeśliby jednak Strażnica takie obliczenia zrobiła dla okresu czasów Pogan otrzymałaby datę 1878 - rok na który również wielu zwolenników Russela, i nie tylko, oczekiwało, o czym pisał też Liberał parę postów wcześniej. A ponieważ proroctwo o przyjściu Chrystusa wtedy się nie spełniło więc zastosowano inny system liczenia, który wymagał jednak przesunięcia daty panowania Artakserksesa o 10 lat, aby rachunek się zgadzał. Ot, wyszła na jaw cała manipulacja Strażnicy do swoich cełów!

Dla osób zainteresowanych tematem panowania Artakserksesa i dowodami na rok 465 odsyłam jeszcze do ponizszych artykułów:

http://www.brooklyn..../70tygjl001.htm

http://user.tninet.s.../artaxerxes.htm


Na koniec może warto przypomnieć też słowa Jezusa, szczególnie dla tych co dzisiaj próbują wyznaczać jakiekolwiek daty:

Łk 21:8 Bw „On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!

Dz 1:7 Bw "Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił,"

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych