Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakaz używania logo Strażnicy


 • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Roszada

Roszada

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 223 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:tel. 600565148

Napisano 2011-09-23, godz. 11:16

Zakaz używania logo Strażnicy.

W 2009 roku głośna była sprawa logo Towarzystwa Strażnica, to znaczy małej wieżyczki umiejscawianej na każdej Strażnicy. Oto fragment przestrogi tej organizacji, która podjęła kroki w celu usunięcia tego ‘kultu zastępczego’ obecnego wśród jej głosicieli:

„Zbory i pojedyncze osoby nie powinny posługiwać się logo ani nazwami korporacji prawnych naszej organizacji lub ich modyfikacjami. Nie należy ich umieszczać na Salach Królestwa, tabliczkach informacyjnych, przedmiotach codziennego użytku, w nagłówkach listów i tym podobnych miejscach” („Nasza Służba Królestwa” kwiecień 2009 s. 4 [cały ten obszerny tekst umieszczony jest na tym forum; patrz Kwestie różne, wątek Strażnica]).

Przypomnijmy jak było dotychczas.
Przed kwietniem 2009 roku na wielu fasadach sal królestwa można było zobaczyć logo Strażnicy, obok napisu Sala Królestwa Świadków Jehowy.
Mało tego, można było też zauważyć takie sale, które na dachu miały umieszczoną miniaturową nadbudówkę o kształcie wieżyczki strażniczej (patrz np. Strażnica Nr 6, 2001 s. 7 - dwie strażniczki obok sali królestwa).
Ale to nie był jakiś wymysł lokalnych Świadków Jehowy, ale zwyczaj Towarzystwa Strażnica, bo tego typu wieże strażnicze znajdują się na niektórych budynkach głównych tej organizacji w USA. Ilustracje takie ukazuje nam jeden z podręczników Świadków Jehowy (patrz „Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 95, 353, 354, 355). Również na przynajmniej dwóch budynkach widnieje napis WATCHTOWER (j/w. s. 352, 355).
Prócz tego słyszało się czasem i widziało, że poszczególni głosiciele miewali na ścianach umieszczone emblematy z wieżą strażniczą lub te logo umiejscawiali na różnych przedmiotach np. na skoroszytach czy teczkach, w których noszą swoją literaturę. Sam widziałem w taksówce taki przylepiony symbol, który być może miał być znakiem rozpoznawczym dla innych Świadków Jehowy.
Ciekawostką jest fakt, że jedna z głosicielek (pionierka) Towarzystwa Strażnica, nawet przyczepę mieszkalną (podczepianą do samochodu), miała w kształcie wieży strażniczej. Zdjęcie tego wehikułu przedstawione jest w czasopiśmie Strażnica Nr 9, 1998 s. 28.
Skany różnych wieżyczek na salach królestwa patrz artykuł P. Andryszczaka pt. „Wieżyczka” (www.piotrandryszczak.pl).

Owe logo obecne było też na stronach tytułowych w „Rocznikach Świadków Jehowy” aż do roku 2004, ale od roku 2005 usunięto je! Czyżby to była pierwsza forma eliminowania go?
Wydaje się więc, że te logo często zastępowało Świadkom Jehowy krzyż z koroną, który nosili kiedyś wpięty w ubiór i jest odpowiednikiem rybki, którą wielu chrześcijan zamieszcza np. na swoich autach (ryba po grecku ichthys tzn. Jezus Chrystus [ICH], Syn Boży [THY], Zbawiciel [S]).

Po tych wytycznych nie pozostało nic innego jak przy okazji zaobserwować, jak wspomniane logo będzie znikać z elewacji poszczególnych sal królestwa (sam widziałem w Gdańsku owe logo na budynku sali królestwa przy ul. Schuberta, a po jakimś czasie usunięto je, chociaż umieszczono je zaledwie kilka miesięcy wcześniej razem z napisem Sala Królestwa Świadków Jehowy).

Przypominam jakie były losy drugiego, dawnego ‘logo’:

„Jakieś trzy lata później, począwszy od wydania z 15 października 1931 roku przestano zamieszczać na stronie tytułowej Strażnicy symbol krzyża i korony [w Polsce od stycznia 1932 r.]” („Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975” s. 66).

Towarzystwo Strażnica w swoim artykule zamieszczonym w wewnętrznym biuletynie pt. „Nasza Służba Królestwa” w 2009 roku nie przyznaje się do tego, że jakieś względy ‘kultyczne’ powodują zakaz używania tego logo przez głosicieli, ale podaje enigmatyczne uzasadnienie, że używanie go „mogłoby wprowadzać w błąd urzędników, głosicieli oraz inne osoby” („Nasza Służba Królestwa” kwiecień 2009 s. 4).

Tłumaczenie to nie jest przekonywujące, gdyż owe logo (w różnych formach) znane jest od dziesiątków lat, już od pierwszego numeru Strażnicy z roku 1879 („Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 724) i jakoś ono przez lata nie wprowadzało w błąd głosicieli i osób postronnych. Czyżby więc prawdziwy motyw tego zakazu był inny?

#2 radareya01

radareya01

  Site Admin

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPipPip
 • 3 Postów

Napisano 2011-10-26, godz. 09:22

I saw myself in a taxi crag fast a symbolization that perhaps was to be a characteristic for another Jehovah's Witnesses.An engrossing fact is that one of g?officialese Watchtower Society symmetric residential housing (poinciana; to the car), was in the cast of the watchtower. Situation of this container is shown in the Watchtower storage No. 9, 1998 p. 28Scans of the varied turrets at the area halls of the article see P. Androgynous Fri "Turret".service master

#3 gedeon

gedeon

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 95 Postów

Napisano 2011-10-26, godz. 19:49

....

Użytkownik gedeon edytował ten post 2011-10-26, godz. 20:09

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych