Skocz do zawartości


Zdjęcie

Interpretacja Biblii


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#21 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-05-23, godz. 21:43

Tak się zastanawiam, gdzie w Biblii znajdujemy taki motyw, że osoba, która otrzymuje ducha od Boga, nie może się np. potknąć w słowie?


Jeśli ktoś występuje w imieniu Jehowy, jak jasno wynika z cytatów ze "Strażnicy" zamieszczonych w pierwszym poście :„Strażnica przyznaje prawdę jako należąca do Jehowy a nie do jakiegokolwiek stworzenia. Nie jest ona narzędziem którejkolwiek jednostki na ziemi ani grona ludzi, ani też nie jest wydawana według wymysłów ludzkich. Zapatrywanie człowieka nie jest wyrażane w Strażnicy pod żadnym względem. Bóg karmi swój własny lud – i rzecz pewna, że używa tych, którzy go miłują i służą mu według jego woli”
-to Biblia ma na to odpowiednie wersety:
"Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć. Jeśli pomyślisz w swym sercu: A w jaki sposób poznam słowo, którego Pan nie mówił? Gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, znaczy to, że tego Pan do niego nie mówił, lecz w swej pysze powiedział to sam prorok. Nie będziesz się go obawiał. (Pwt 18:20-22)"

Oprócz tego są wyraźne przestrogi, dla tych, którzy słuchają mówiących w imieniu Boga:

“Baczcie, żeby was kto nie zwiódł. Albowiem wielu przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Jam jest Chrystus, i wielu zwiodą... I powstanie wielu fałszywych proroków, i zwiodą wielu” (Mt 24, 4-5.11)."

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)"

Strażnica uzurpuje sobie prawo do własnej interpretacji Biblii, i od członków organizacji wymaga ślepej wiary w tę interpretację. Jak się więc ma do tego Twoje pytanie Matuzalemie?

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#22 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-05-24, godz. 05:47

"Strażnica uzurpuje sobie prawo do własnej interpretacji Biblii, i od członków organizacji wymaga ślepej wiary w tę interpretację. Jak się więc ma do tego Twoje pytanie Matuzalemie?


Oj Nocka, ale Ty masz czarno-białe postrzeganie świata ;). Pozdr.

#23 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-05-24, godz. 14:00

Oj Nocka, ale Ty masz czarno-białe postrzeganie świata ;). Pozdr.

Ewcia, Ja??? :blink:
Przecież to nie ja wypisuję takie dyrektywy:

"Przypuśćmy, że w publikacjach Towarzystwa ukazało się coś, czego w pierwszej chwili nie rozumiemy lub z czym się nie zgadzamy. Jak postąpimy ? Czy się obrazimy i opuścimy organizację?
Niektórzy tak się zachowali," "Gdyby te osoby były lojalne względem organizacji oraz swych braci, poczekałyby na wyjaśnienie powyższych spraw, do czego Jehowa rzeczywiście w stosownym czasie doprowadził. Tak więc lojalność wyraża się cierpliwym czekaniem, aż niewolnik wierny i
roztropny opublikuje pełniejsze zrozumienie"

(Strażnica 15 III 1996 r ;str. 16 -17, par. 9)

"Niekiedy jednak może nam się zdawać, iż jakieś wyjaśnienie jest spóźnione. Jeżeli nie przychodzi wtedy, gdy nam by to odpowiadało, czy jesteśmy gotowi czekać? Pamiętajmy, że Jehowa uznał za stosowne wyjawiać "świętą tajemnicę o Chrystusie" stopniowo, przez ponad 4000 lat.... Czy mamy więc jakiś powód by się niecierpliwić? Czy wątpimy, iż "niewolnik wierny i roztropny" został ustanowiony w celu dostarczania ludowi Jehowy "pokarmu we właściwym czasie"? ...Czemuż mielibyśmy się ograbiać ze zbożnej radości tylko dlatego, iż nie wszystko dokładnie rozumiemy?"

(Strażnica, 1 września 2000, str. 12).



"Każdy kto chce zrozumieć Biblię, powinien zdawać sobie sprawę, iż <<wielce różnorodną mądrość Boga>> można poznać tylko dzięki ustanowionemu przez Jehowę kanałowi łączności, którym jest niewolnik wierny i roztropny"

(Strażnica 1 X 1994 r str. 8 tabela).


".....choćbyśmy nie wiadomo jak długo czytali Biblię, nigdy nie poznalibyśmy prawdy samodzielnie" (Strażnica, 1 XII 1990 r str. 19).


Można tak cytować bez końca..więc spokojnie powtórzę:"Strażnica uzurpuje sobie prawo do własnej interpretacji Biblii, i od członków organizacji wymaga ślepej wiary w tę interpretację."

Pozdrawiam cieplutko

Dosia :)

#24 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-05-24, godz. 15:07

Ewcia, Ja??? :blink:
Przecież to nie ja wypisuję takie dyrektywy:
Można tak cytować bez końca..więc spokojnie powtórzę:"Strażnica uzurpuje sobie prawo do własnej interpretacji Biblii, i od członków organizacji wymaga ślepej wiary w tę interpretację."

Pozdrawiam cieplutko

Dosia :)

Nie od dzis :P ale co najbardziej zaskakujace jest to ze jak zapytasz szregowego SJ czy CK moze sie mylic to jeden odpowie ze nie a drugi ze tak ;) a jak zapytasz straszego i ewentualnie podzielisz sie watpliwoscia to cie zgani za brak poszluszenstwa wobec CK a kilka slow wczesniej zapewne powiedzial ze CK jest omylne... Paranoja :P
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#25 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-05-25, godz. 07:47

Czy koniecznie monopol na prawdę musi mieć określona organizacja czy stowarzyszenie? Droga do Boga prowadzi przez Jezusa i jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby z powodu jednego niezrozumianego wersetu Biblii miliony miały iść na zatracenie (piekło, grób czy jak kto woli :P ) A, jeśli się nie mylę, najważniejszym przykazaniem Jezusa było przykazanie miłości... Chyba więcej znaczy szczerość wiary niż postępowanie wg wykładni organizacyjnych? <to moje subiektywne zdanie ;) >


"Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty! (Gal 1,6-9)

#26 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-08-13, godz. 01:04

"Każdy kto chce zrozumieć Biblię, powinien zdawać sobie sprawę, iż <<wielce różnorodną mądrość Boga>> można poznać tylko dzięki ustanowionemu przez Jehowę kanałowi łączności, którym jest niewolnik wierny i roztropny"

(Strażnica 1 X 1994 r str. 8 tabela).


Znalazłam ostatnio pewną ilustrację (pochodzi ze "Strażnicy" z 1 kwietnia 1956 roku), gdzie tego rodzaju układ został zobrazowany – "Strażnica", jak wspomniano, wyraźnie odzwierciedla światło płynące ze Słowa Bożego i można odnieść wrażenie, że pełni ona rolę filtra, przez który przekaz Biblii musi przejść:


Dołączona grafika
.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych