Skocz do zawartości


jak myślicie, kto?

Rejestracja: 2006-03-02
Poza forum Ostatnio: 2006-04-09, 08:05

Moje tematy

kilka pytań do wierzących w nieśmiertelność duszy

2006-03-02, godz. 15:42

Poniższe pytania kieruję przede wszystkim do osób, które wierzą w to, że ludzie posiadają nieśmiertelną duszę, w postaci której po śmierci dalej świadomie egzystują w innym świecie/wymiarze/niebie/piekle/gdziekolwiek...

1. Co to jest śmierć? Czy oznacza przeciwieństwo życia w jakiejkolwiek świadomej formie, czy tylko przejście z formy cielesnej do duchowej?

2. Jeśli śmierć jest jedynie przejściem z formy cielesnej do duchowej, to co to znaczy, że "jako ostatni wróg ma zostać zniszczona śmierć"? (1 Kor 15:26) Dlaczego jest nazwana "wrogiem"? Co to znaczy, że Bóg "pochłonie śmierć na zawsze"? (Iz.25:8)

3. Co to jest "zmartwychwstanie", skoro natychmiast po śmierci ciała człowiek kontynuuje życie jako dusza? Czy można mówić wtedy o "powstaniu z martwych"?

4. Po co Bóg stworzył ziemię, skoro docelowo wszyscy mają przebywać w postaci dusz w innej dziedzinie?
Jeśli na ziemi ludzie są poddawani próbie, to co się dzieje z noworodkami, które umierają krótko po przyjściu na świat? Czy tak właśnie Bóg to zaplanował?

5. Po co Jezus wskrzeszał ludzi w ciele?

6. Dlaczego Jezus zapłakał, kiedy dowiedział się o śmierci Łazarza? (kto jak kto, ale on przecież powinien być niezachwianie pewien, że dusza Łazarza, jego przyjaciela, ma się zupełnie dobrze)

7. Dlaczego dziś ludzie wierzący nauce o nieśmiertelnej duszy płaczą, kiedy ktoś im bliski umiera? Czy nie powinni się cieszyć, że żyją dalej w doskonalszym ciele, i to w bliskości z Bogiem?

8. Dlaczego śmierć stanowi karę (Rzymian 6:23), skoro jest w rzeczywistości przejściem do lepszego życia?

9. Dlaczego boimy się śmierci i kiedy zapadamy na nieuleczalną chorobę, chwytamy się wszelkich sposobów, żeby chociaż trochę przedłużyć sobie życie na tym smutnym padole?

10. Dlaczego Bóg zabraniał kontaktowania się z "umarłymi", skoro są to w rzeczywistości dusze naszych zmarłych bliskich, które dobrze nam życzą i mogłyby nam pomagać?

11. Co oznacza "druga śmierć" wspomniana w księdze Objawienia/Apokalipsy?

Proszę o w miarę krótkie, logiczne i rzeczowe odpowiedzi, bez pokrętnego filozofowania, takie, które z łatwością zrozumieją przeciętni, zwykli ludzie nie posiadający wyższego teologicznego wykształcenia.

W końcu to do takich ludzi raczej miało trafiać "światło ewangelii", zgodnie ze słowami Chrystusa: W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: 'Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom' (Łuk.10:21, BT wyd.III)