Skocz do zawartości


artur olczykowski

Rejestracja: 2004-03-12
Poza forum Ostatnio: 2011-07-02, 01:24

Moje tematy

NT Rakowski 1606

2011-04-11, godz. 21:33

Wreszcie przepisany, do pobrania tutaj:

NT Rakowski 1606

i poprawiona wersja Katechizmu Rakowskiego:

Katechizm Rakowski

Szymon Budny

2005-08-26, godz. 12:16

Wystawilem na swojej stronie ksiazke Budnego "O Przedniejszych Wiary Chrystianskiej Artykulech". Mase komentarzy do dyskutowanych przez nas wersetow biblijnych.

Niestety ksiazka jest w PDF-ie ale jako skany ksiazki drukowanej wiec jest poteznych rozmiarow (okolo 40 MB). Przepraszam modemowcow :) Jest w dziale DOWNLOADS

Kilka dowcipów

2005-05-26, godz. 21:50

KRÓTKA HISTORIA CHRZEŚCIJAŃSTWA

Chrześcijaństwo rozpoczęło się w Palestynie jako ruch ludzi mających społeczność z Jezusem Chrystusem. Następnie przeniosło się do Grecji, gdzie stało się filozofią. Później do Rzymu, gdzie stało się instytucją, do Europy, gdzie stało się kulturą, a w końcu do Stanów Zjednoczonych, gdzie stało się biznesem.


MODLITWA BUSINESSMENA

Pewnien businessmen modli się i pyta Boga: "Panie, jak długim okresem jest dla ciebie milion lat?" Bóg odpowiada: "Dla mnie milion lat to jak jedna sekunda". Na to człowiek: "A jak dużo dla ciebie jest milion złotych?" Na to Bóg: "Dla mie milion złotych to jak jeden grosik". "Czy mógłbym więc prosić cię o ten grosik?" pyta businessmen. "Oczywiście" odpowiada Bóg "Poczekaj sekundę".

SZKÓLKA NIEDZIELNA

"Nauczycielu" mówi jeden z uczniów szkółki, "Ciągle mówisz nam co zrobiły i czego nie zrobiły dzieci Izraela, a gdzie byli w tym czasie dorośli? "

Servet a Bracia Polscy

2005-05-12, godz. 22:27

Na mojej stronie:

www.jeszua.pl

W dziale DOWNLOAD zamieściłem artykuł w PDF, którego zwiastun już pojawił się wcześniej, pod tytułem „Wpływ metodologicznych podstaw serwetiańskiej egzegezy biblijnej na doktrynę religijną Braci Polskich w XVI wieku”. Ciekawa rzecz - choć długa około 50 stron.

Dla koneserów :D

Uczeni w Piśmie czy wierzący?

2005-05-04, godz. 11:34

Podoba mi się wypowiedź Henrego Colmana z 1820 roku, która we właściwym świetle jak dla mnie ustawia relację dogmatyzmu i "dociekań" do prostej wiary. Co o tym myslicie?


Ewangelia skierowana była do prostych i uczciwych umysłów, i dlatego proste i uczciwe umysły mogą zrozumieć jej ważne i praktyczne lekcje. Wielkie zasady naturalnej religii są tak proste, że nasz Zbawiciel uważał, że ludzie mogą domyślić się ich od ptaków nad głową, kwiatów na polu i chmur na niebie, i miał pretensje do tych, którzy stali wokół niego, dlaczego sami nie potrafią osądzić, co jest słuszne. Ewangelia była skierowana do biednych, niewykształconych; i została powierzona niepiśmiennym ludziom, aby przekazywali ją dalej. Byłoby dlatego, w największym stopniu dziwne, gdyby tylko wykształceni mogli ją zrozumieć lub wyjaśnić. Tak naprawdę, jej wielkie i praktyczne zasady i charakter są bardzo proste, i odnajdą je ci, którzy studiują Ewangelię szukając ich raczej w nauczaniu i przykładzie Jezusa, niż pośród pogmatwanego języka hipokryzji, arogancji lub frywolnych urojeń bezkompromisowych, uprzedzonych, rozwścieczonych polemik; czy otoczonych całą tą tajemnicą i metafizyczną zawiłością teologicznych sporów…