autor: Iszbin

Zarobić na Brooklynie

 

        Jak okazuje się, nie tylko firma ''Halzbi'' prezentująca swoją ofertę na Kongresach stara się zarobić na Brooklynie.  W Internecie, oprócz wspomnianej firmy Halzbi [ www.halzbi.pl ] działa kolejna firma: INTEKO z siedzibą w Gdańsku. Co ciekawe, firma nie ukrywa nawet w swojej nazwie, do kogo kieruje swoją ofertę. Mianowicie pełna nazwa firmy to: Inteko - Akccessories for Brothers.   

 

        W ramach reklamy swoich wyrobów, firma bez najmniejszych skrupułów wskazuje, kto powinien zostać jej klientem. Ma to być każdy brat, który ceni ''na co dzień ład i porządek w służbie dla naszego Stwórcy'' [1]. Tak to Inteko zaprzęgło samego Boga do reklamy produktów. Ale nie tylko.

        Każdy brat może zostać... akwizytorem wyrobów firmy na swoim terenie. Warunkiem jest jednak czterokrotna realizacja zamówienia. [2] Do podjęcia współpracy firma zachęca w następujący sposób:

Jeżeli dostrzegasz, że wielu z twoich przyjaciół ma zniszczone Biblie, śpiewniki oraz nie mają praktycznych okładek czy też teczek do służby .... , oznacza to, że możesz zostać przedstawicielem w mieście lub rejonie gdzie obecnie mieszkasz.[3]

        Organizacja zazwyczaj wypiera się takich firm, twierdząc, że nie prowadzą ich bracia [tj. świadkowie Jehowy]. Tymczasem każdy łatwo może się przekonać, że firma ma ścisły związek z Organizacją, zamawiając po prostu u niej, oprawiona Biblię Nowego Świata, która poza Organizacją jest nie do zdobycia. Świadkowie Jehowy jak i zbory otrzymują ją za darmo. Nie przeszkadza to jednak firmie Inteko zarabiać na niej paru groszy. Zamówienie, oznaczone symbolem 003A kosztuje... 20 Euro. Według średniego kursu  z 16.10.2001 to 74 złote.

Jeżeli chcielibyście natomiast Biblię i podręcznik ''Prowadzenie rozmów na podstawie Pism'' - nic prostszego! Za jedyne 35 Euro czyli 129,50 złotych, bez problemu otrzymacie taką właśnie przesyłkę. [4]

 

        Na stronie można także poczytać tradycyjne powiastki moralno - religijne, znane od wielu lat wśród chrześcijan, przerobione na ''modłę'' świadków Jehowy. Np. ''Ślady na piasku'' w wersji brooklynskiej brzmią następująco:

Pewnej nocy miałem sen. Śniłem że idę brzegiem morza, a na niebie ukazują się sceny z mego życia Widziałem, jak przy każdej scenie pojawiały się na piasku podwójne ślady stóp. Jedne należały do mnie, a drugie do Jehowy. Kiedy zobaczyłem przed sobą ostatnią scenę mego życia, obejrzałem się za siebie, by spojrzeć na ślady i zobaczyłem, że wiele razy na drodze mego życia były tylko pojedyncze ślady stóp. Spostrzegłem także, że było to podczas najbardziej przygnębiających i smutnych dni w moim życiu. Zapytałem Jehowy: [5]

"Jehowo, powiedziałeś, że odkąd postanowię iść z Tobą, Ty będziesz przy mnie przez cały czas. Jednak widzę, że w najtrudniejszych dla mnie momentach są tylko pojedyncze ślady stóp. Nie rozumiem, dlaczego w chwilach trudnych, kiedy Cię najbardziej potrzebowałem Ty opuściłeś mnie?" A Jehowa powiedział: " Mój drogi synu nigdy Cię nie opuściłem w próbach i cierpieniu. Tam gdzie widzisz pojedyńcze ślady stóp, to wtedy Ja niosłem Cię na rękach!" [6]

[pisownia oryginalna]

Mamy nadzieję, że dzięki tej informacji, świadkowie Jehowy będą mogli spokojnie porównać oferty obu firm, Halzbi i Inteko, wybierając z pośród nich bardziej korzystną. My wszyscy natomiast, jesteśmy świadkami powstania konkurencji gospodarczej pomiędzy firmami, które istnieją dzięki Towarzystwu. Oczywiście jesteśmy pewni, że jest to ze wszech miar uczciwa konkurencja :))).

październik 2001 iszbin


Oto wykaz linków do podstron firmy Inteko, z których  zaczerpnięto dane cytaty:

[1] http://strony.wp.pl/wp/laud-comets/inteko/wspolpraca_pl.htm

[2] http://strony.wp.pl/wp/laud-comets/inteko/wspolpraca3_pl.htm

[3] jak wyżej

[4] http://strony.wp.pl/wp/laud-comets/inteko/oferta_pl.htm

[5] http://strony.wp.pl/wp/laud-comets/inteko/ciekawostki_pl.htm

[6] http://strony.wp.pl/wp/laud-comets/inteko/ciekawostki1_pl.htm


 

 

BROOKLYN