Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

¦wiadkowie Jehowy a piractwo


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-09-25, godz. 17:42

Gdy poznawa³em religiê ¦wiadków Jehowy to zauwa¿y³em ¿e nawet nadzorcy posiadaj± w swoich domach pirackie p³yty audio CD, filmy oraz programy (w tym równie¿ gry). Poniewa¿ ci±gle mi mówiono, ¿e nale¿y przestrzegaæ ca³ego prawa ¶wieckiego (w tym równie¿ pozornie najmniejszych przepisów), zdziwi³em siê ¿e nawet osoby piastuj±ce odpowiedzialne stanowiska w zborach nie stroni± od piractwa. Oczywi¶cie piratowanie a posiadanie pirackich materia³ów dla w³asnych potrzeb to dwie odmienne rzeczy, ale zarówno jedna jak i druga pozostaje w sprzeczno¶ci z prawem ¶wieckim. W Polsce mo¿e jeszcze nie jest to a¿ tak strasznie "pilnowane" ale ju¿ np. w Ameryce jest prawdziwa nagonka na ludzi r¿n±cych z sieci mp3. Ale nawet w Polsce mo¿na z tego powodu wpa¶æ w niez³y konflikt z prawem. W tym miejscu warto przypomnieæ stanowisko Organizacji zawarte w Stra¿nicy z 15 lutego 2001 na stronach 28-29. Jest tam powiedziane, ¿e udostêpnianie komu¶ za darmo oprogramowania komercyjnego stoi w sprzeczno¶ci z prawem ¶wieckim. Mowa by³a o oprogramowaniu, ale pewnie to samo mo¿na powiedzieæ o ¶ci±ganiu z netu nielegalnych rzeczy. Tak czy inaczej, we wspomnianym artykule powiedziano jeszcze:

"Starsi w zborze chrze¶cijañskim nie sprawdzaj± cudzych komputerów, nie s± bowiem upowa¿nieni do interpretowania i egzekwowania przepisów o prawie autorskim. Ale wierz± i nauczaj±, ¿e chrze¶cijanie musz± unikaæ brania czyjej¶ w³asno¶ci i staraæ siê byæ praworz±dni. Chroni to ich przed kar± wymierzan± ³ami±cym prawo i pozwala zachowaæ czyste sumienie wobec Boga".

Starsi wierz± i nauczaj± ale czyni± inaczej :) Po ukazaniu siê tego artyku³u jeden starszy zboru powiedzia³ z u¶miechem do jednego z m³odych braci: "no to teraz Tomek, likwidujesz wszystkie nielegale". Oczywi¶cie nikt siê tym artyku³em nie przej±³ nawet gdy nadzorca podró¿uj±cy przytoczy³ go w jednym z przemówieñ. Tak prawdê mówi±c to bêd±c u braci w domach, rzadko kiedy nie zauwa¿y³em pirackich p³yt CD. Wynika z tego, ¿e nawet je¶li czê¶æ ¦J takich p³yt nie posiada to jednak zdecydowana wiêkszo¶æ pozwala sobie na trzymanie i korzystanie z nielegalnej muzyki, filmów i softu. Przecie¿ nikogo siê w ten sposób nie zabija ;)

Kiedy¶ mia³em lekk± wymianê zdañ przez GG z pewn± pionierk± sta³± - studentk±. Mieszka³a w internacie i posiada³a tam z kole¿ank± komputer na którym by³ zainstalowany nielegalny system operacyjny (XP). Zada³em jej podstawowe pytanie czy jako pionierka nie powinna zalegalizowaæ pirackiego systemu poniewa¿ wed³ug prawa ¶wieckiego posiadanie takiego systemu i korzystanie z niego jest nielegalne a ka¿dy ¦J a tym bardziej pionier ma byæ wed³ug Biblii pos³uszny prawu ¶wieckiemu w ca³ej rozci±g³o¶ci. Trochê j± to rozgniewa³o i zaczê³a siê miêdzy nami dysputa. Po kilkudziesiêciu minutach siostra ta z braku rozs±dnych argumentów zakoñczy³a tê dyskusjê i powiedzia³a "trudno, skoro tak mówisz to w takim razie ³amiê prawo i trudno".

Przypominam sobie te¿ krótk± rozmowê z pewn± dziewczyn± która studiowa³a ze ¦J. Ja równie¿ studiowa³em wtedy Bibliê ze ¦J a ¿e by³a moj± kole¿ank± to czêsto rozmawiali¶my na ró¿ne tematy. Gdy poruszy³em temat nielegalnych mp3 i stwierdzi³em ¿e ka¿dy kto chce zostaæ ¦J musi siê pozbyæ nielegalnej muzyki i ¿e to mo¿e byæ bardzo trudne poniewa¿ zdobycie nawet takiej muzyki wi±za³o siê z kosztami, po¶wiêconym czasem... A ona mi wtedy na to ¿e bycie prawdziwym chrze¶cijaninem to nie jest ³atwa sprawa i ¿e trzeba to zrobiæ, zaprzeæ siê samego siebie... Potem okaza³o siê ¿e ona chocia¿ ju¿ wcze¶niej ni¿ ja zosta³a ¦J to obficie korzysta³a z dobrodziejstw nagrywarek CD :)

Kiedy¶ jeden z braci mia³ nag³y atak praworz±dno¶ci i poradzi³ takiemu jednemu bratu ¿eby pozby³ siê nielegalnej muzyki. Jednak potem sam zacz±³ nagrywaæ u jednego z kolegów p³yty Audio CD.

Tak wiêc ¦wiadkowie Jehowy kopiujcie i ssijcie z netu ile wlezie tylko nie mówcie nikomu ;)

U¿ytkownik ble edytowa³ ten post 2008-09-25, godz. 17:43


#2 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2008-09-25, godz. 17:47

Tak wiêc ¦wiadkowie Jehowy kopiujcie i ssijcie z netu ile wlezie tylko nie mówcie nikomu ;)


Pod tym wzgledem SJ nie odrozniaja sie od tzw "swiata". Poza mna :) Ofiacjalnie juz pó³-odstepca ale wszystko co mam mam legalnie. Nabyte droga kupna.
Nie zaliczajac ¯ony bo j± spiracilem jednemu pionierowi :D
Umbre Summum

#3 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-09-25, godz. 18:05

….czyli w organizacji dopuszcza siê kradzie¿ ;-) …czy¿ nie jest to jeden z grzechów, za który mo¿na wylecieæ z obiecanego raju na ziemi ?;-)
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#4 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-09-25, godz. 18:11

A mnie nurtuje jeszcze takie pytanie czy gdyby kto¶ chcia³ zostaæ ¦J ale starsi by wiedzieli o tym ¿e posiada w domu pirackie p³yty to czy by go do chrztu dopu¶cili? Bo pewnie gdyby dowiedzieli siê o tym po chrzcie to by nic mu nie zrobili, no chyba ¿e z tego powodu by popad³ w konflikt z prawem i wysz³oby to na jaw :)

U¿ytkownik ble edytowa³ ten post 2008-09-25, godz. 18:16


#5 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-09-25, godz. 18:14

Nie zaliczajac ¯ony bo j± spiracilem jednemu pionierowi :D

Nielegalna kopia kobiety? :P znaczy klonowanie? ;)

#6 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2008-09-25, godz. 18:28

A mnie nurtuje jeszcze takie pytanie czy gdyby kto¶ chcia³ zostaæ ¦J ale starsi by wiedzieli o tym ¿e posiada w domu pirackie p³yty to czy by go do chrztu dopu¶cili? Bo pewnie gdyby dowiedzieli siê o tym po chrzcie to by nic mu nie zrobili, no chyba ¿e z tego powodu by popad³ w konflikt z prawem i wysz³oby to na jaw :)

Dopu¶ciliby. W Polsce na piractwo wci±¿ przymyka siê jedno oko, a czasami obydwa.

"Ot, ma wygl±d ptaka, a wiêc bêdzie lata³, proste". - Baltazar Siedem S³oñc


#7 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-09-25, godz. 18:33

A mnie nurtuje jeszcze takie pytanie czy gdyby kto¶ chcia³ zostaæ ¦J ale starsi by wiedzieli o tym ¿e posiada w domu pirackie p³yty to czy by go do chrztu dopu¶cili? Bo pewnie gdyby dowiedzieli siê o tym po chrzcie to by nic mu nie zrobili, no chyba ¿e z tego powodu by popad³ w konflikt z prawem i wysz³oby to na jaw :)

… no, nie powinni ;-) zw³aszcza, je¿eli kradzie¿ jest dalej praktykowana ! ciekawe jak to jest w praktyce ?;-) ;-) ;-)

Dopu¶ciliby. W Polsce na piractwo wci±¿ przymyka siê jedno oko, a czasami obydwa.

no i BANIA ;-) a ponoæ k***y i z³odzieje królestwa bo¿ego nie odziedzicz± ;-) plus Ci, którzy wiedz± o grzechu i nic z tym nie robi± (przymykaj± oko ;-) )…
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#8 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-09-25, godz. 18:39

wniosek nasuwa siê jeden...

"i ¿ywy st±d nie wyjdzie nikt" :P lalala :P

#9 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-09-25, godz. 18:52

wniosek nasuwa siê jeden...

"i ¿ywy st±d nie wyjdzie nikt" :P lalala :P

;-) no fakt hehehe
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#10 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-09-25, godz. 19:00

Widaæ Organizacja musi byæ jeszcze bardziej oczyszczona z rozsadników niebezpiecznego kwasu który móg³by siê przerzuciæ na drugich ;) Ryba zawsze psuje siê od g³owy, to jednak prawda ;)

U¿ytkownik ble edytowa³ ten post 2008-09-25, godz. 19:03


#11 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-09-25, godz. 19:03

To niedorzeczne...stworzyli w³asne prawo, zabraniaj± przyjmowaæ krew i przestrzegaja tego bzdurnego i wyimaginowanego zakazu nawet za cenê ¿ycia ludzkiego. A zwyk³e prawo omijaj±, jak mog±. Czego¶ tu nie rozumiem. Jak mo¿na przestrzegaæ nieobowi±zuj±ce prawo, a obowi±zuj±ce olewaæ?

U¿ytkownik Brie edytowa³ ten post 2008-09-25, godz. 19:04


#12 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-09-25, godz. 19:04

i kto w organizacji zostanie? osoby nie obs³uguj±ce komputerów?

ja akurat mam wszystko legalne (muszê, bo piszê z firmowego kompa) ale wiem ¿e to wyj±tek i w¶ród Polaków i w¶ród ¦J

#13 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-09-25, godz. 19:12

Sebek ! nie kituj mi tu!!! … ka¿dy z nas w necie, kiedy¶ dokona³ jakiej¶ kradzie¿y !!! ¶ci±gn±³ film, program itp.! wiêc nie rób z siebie w tym temacie praworz±dnego obywatela !!! to nie TVN i nie program Drzyzgi !!! lub radyjo Marysia!

ps. a propos kompa, ostatnio zmienia³em kompa i na si³ê wcisneli mi Viste i na si³ê mam ten system legalnie !!!

U¿ytkownik sebol edytowa³ ten post 2008-09-25, godz. 19:18

"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#14 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-09-25, godz. 19:20

nie twierdzê ¿e pod wzglêdem piractwa jestem niepokalany jak dziewica... :P to i owo siê ¶ci±ga³o i u¿ywa³o itd. itp.
na te chwile polegalizowa³em wszystko bo intensywnie i hardcorowo spieram siê z urzêdem skarbowym ...
wiêc w tej chwili jestem czysty jak ³za

wiêc u¿ywaj±c jêzyka religijnego powiem ¿e "zaniecha³em grzechu"

#15 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-09-25, godz. 19:27

na te chwile polegalizowa³em wszystko bo intensywnie i hardcorowo spieram siê z urzêdem skarbowym ...
wiêc w tej chwili jestem czysty jak ³za

akurat urz±d skarbowy, w tym temacie ma G... do gadania ;-) bo inna instytucja, sprawdza legalno¶æ oprogramowania w firmach ;-) ;-) ;-)
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#16 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-09-25, godz. 19:36

wole dmuchaæ na zimne bo urzêdnicy BAAARDZO nie lubi±, jak siê nie maj± do czego przyczepiæ
i wtedy mo¿e pojawiæ siê nag³y atak praworz±dno¶ci (np. ¿eby zrobiæ mi na z³o¶æ)...

a legalne p³acenie podatków w wysoko¶ci 3x mniejszej ni¿ przeciêtny przedsiêbiorca mo¿e bardzo denerwowaæ urzêdnika.
zw³aszcza je¶li ja mam w reku pisemne interpretacje z izby skarbowej i tam jest podany s³ynny art. 14c ordynacji, który
stwierdza, ¿e je¶li zrobiê tak jak napisano, to urzêdnicy maj± spadaæ na drzewo...

#17 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-09-25, godz. 19:37

chyba, ¿e wrzuci³e¶ w KUP, co¶ nielegalnego (lewa faktura, zapis) … pomniejszy³e¶ poprzez to podatek dochodowy, na co narazi³e¶ skarb pañstwa na „szkodê” i w tym przypadku grozi Ci co¶ ;-) (czyli jaki¶ mandacik ;-) )
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#18 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-09-25, godz. 19:39

To niedorzeczne...stworzyli w³asne prawo, zabraniaj± przyjmowaæ krew i przestrzegaja tego bzdurnego i wyimaginowanego zakazu nawet za cenê ¿ycia ludzkiego. A zwyk³e prawo omijaj±, jak mog±. Czego¶ tu nie rozumiem. Jak mo¿na przestrzegaæ nieobowi±zuj±ce prawo, a obowi±zuj±ce olewaæ?


No mo¿e nie tyle ¿e omijaj± bo w sumie Stra¿nica nigdy nie popiera³a piractwa. A ¿e w zborach pod tym wzglêdem robi± co im siê podoba to ju¿ inna sprawa. Ciekawe czy ¦J z CK posiadaj± piraty :)

U¿ytkownik ble edytowa³ ten post 2008-09-25, godz. 19:41


#19 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-09-25, godz. 19:45

nie, nie KUP, nie zgad³e¶. Prowadzimy spór o legalno¶æ rycza³tu 3% dla towarów wysokomar¿owych.

#20 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2008-09-25, godz. 19:46

To niedorzeczne...stworzyli w³asne prawo, zabraniaj± przyjmowaæ krew i przestrzegaja tego bzdurnego i wyimaginowanego zakazu nawet za cenê ¿ycia ludzkiego. A zwyk³e prawo omijaj±, jak mog±. Czego¶ tu nie rozumiem. Jak mo¿na przestrzegaæ nieobowi±zuj±ce prawo, a obowi±zuj±ce olewaæ?

Brie podejrzewam, ¿e to tylko tak w Polsce jest z tym piractwem. ;) Ca³y naród ma spaczone podej¶cie do tego problemu, ale my¶lê, ¿e powoli, bo powoli ale siê zmienia.

"Ot, ma wygl±d ptaka, a wiêc bêdzie lata³, proste". - Baltazar Siedem S³oñc





U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych