CHRZEŚCIJAŃSKI OŚRODEK APOLOGETYCZNY

/ Destrukcyjne sekty / Świadkowie Jehowy / Artykuł

Nowe światło n/t krwi: Powstrzymaj szaleństwo!

PROSIMY WSZYSTKICH ŚWIADKÓW ORAZ BYŁYCH ŚWIADKÓW O ROZESŁANIE PONIŻSZEGO LISTU DO PRZYJACIÓŁ, CZŁONKÓW RODZINY I WSZYSTKICH ZNANYCH CZŁONKÓW ZBORU BĘDĄCYCH ŚWIADKAMI. PONIŻSZY LIST ZOSTAŁ NAKREŚLONY I ZAAPROBOWANY PRZEZ STARSZYCH I PRZEDSTAWICIELI KOMITETÓW ŁĄCZNOŚCI SZPITALNEJ Z RÓŻNYCH KRAJÓW.

PROSIMY O POTRAKTOWANIE TEGO PRIORYTETOWO I ROZPOWSZECHNIENIE SŁOWA. ZGONY MUSZA ZOSTAĆ POWSTRZYMANE, A TY MOŻESZ PRZYCZYNIĆ SIĘ DO ZMIANY.

Prosimy abyś zrobił co możesz aby rozpowszechnić przesłanie poprzez kampanię listowną. Przekaż wiadomość innym zainteresowanym. Zamieść ogłoszenie na swojej stronie jeśli taka posiadasz. Dziękujemy Ci za pomoc.


13 listopad, 1997

Świadkowie Jehowy

Starsi i członkowie Komitetów Łączności Szpitalnej

Drogi Bracie/Siostro ______________:

Jesteśmy grupa starszych i członków Komitetów Łączności Szpitalnej z różnych krajów. Mogliśmy rozmawiać i komunikować się w sprawie powierzonego nam zadania, jak również dzielić się różnymi doświadczeniami dotyczącymi pracy jaka została wykonana. Jesteśmy bardzo zadowoleni że wiele dobrego zostało dokonane na korzyść naszych braci. Również wiele osób nie będących Świadkami Jehowy odniosło z tego korzyści.

Powszechnie uznaje się, nawet wśród lekarzy, że stosowanie krwi jest niebezpieczną praktyką medyczną. Można powiedzieć wiele dobrego odnośnie alternatywnych terapii nie korzystających z krwi, nikt temu nie zaprzecza. Jednocześnie faktem jest, że nasza praca nie byłaby potrzebna jeśli medycyna znałaby zamiennik dla krwi. Jednak obecnie krew jest nadal drogocennym produktem dla ratowania życia i czasem pomijamy korzyści i znaczenie jej używania.

Nawet pomiędzy członkami Komitetów, którzy maja wieloletnie doświadczenie w swojej pracy, można spotkać się z całkowitą ignorancja przyczyn dla których krew jest używana. Wiele razy jedyna rzeczą, która wielu wie o krwi jest to, że jest ona niebezpiecznym zabiegiem medycznym i powinna być unikana. Nie jest to spowodowane biblijnymi przyczynami, lecz tym, że wierzą oni, iż krew jest złym lekarstwem i że są dostępne dobre produkty alternatywne.

Czym jest krew - na to ważne pytanie należy udzielić odpowiedzi. Może się wydawać, że jest to łatwe pytanie, ale tak nie jest gdyż stosowanie niektórych składników krwi przez Świadków jest dozwolone przez Towarzystwo. Czy te składniki nie są również krwią i na podstawie czego decyduje się które części krwi są zakazane, a które dozwolone? Jako że akceptuje się wprowadzanie tych "dozwolonych składników " do naszych ciał, jest zrozumiałym, że Świadkowie i personel medyczny są zakłopotani naszym stanowiskiem. Chociaż to pytanie istnieje w umysłach wielu braci, nikt nie odważył się zająć nim publicznie. Dlaczego?

Albumina jest kolejnym problemem. Przyjmujemy albuminę w zgodzie z sumieniem chociaż krew zawiera więcej albumin niż białych krwinek, które musimy odrzucić. Wielu lekarzy jest również zakłopotanych tym stanowiskiem, lecz zwykle są oni pełni uszanowania i większość z nich myśli, że w grę wchodzą religijne zasady, pomimo istniejącej jawnej sprzeczności. Lekarze nie wiedza, a nam nie wolno im tego wyjaśnić, że to stanowisko jest wyraźnie zarządzeniem organizacyjnym dla członków, któremu brakuje logicznej przyczyny lub biblijnego poparcia.

Dla osób, które poświęciły trochę czasu przestudiowaniu stanowiska Towarzystwa Strażnicy na temat używania krwi, najbardziej kłopotliwym aspektem jest dozwalanie wszystkich składników świeżo zamrożonej plazmy z wyjątkiem wody. Zatem Świadkowie mogą zdecydować się przyjąć różne immunoglobuliny, czynnik krzepliwości, albuminy itd. Nie wolno im jednak przyjąć wszystkich z nich w tym samym czasie.

Najbardziej przytłaczająca cecha bycia czlonkiem Komitetu występuje gdy sprawa dotyczy naszych dzieci. Dlaczego Towarzystwo poniosło całkowitą porażkę w sprawach sadowych dotyczących nieletnich dzieci? Oczywiście, nie ma nic tak efektywnego jak ludzka krew do transportowania tlenu i obecnie nie istnieje żadna rzecz zastępująca jej użycie na polu medycyny.

Musimy docenić fakt, że system prawny zabezpiecza nasze dzieci. Zdajemy sobie sprawę że nawet nam, jako członkom Komitetów, jest wiele łatwiej współpracować z lekarzami znającymi prawa i przepisy dotyczące niepełnoletnich dzieci. Każdy Świadek Jehowy powinien wiedzieć, chociaż były przypadki gdzie rodzice będący Świadkami działali wbrew temu, że rodzicielski autorytet nie jest absolutny i że nie może być powszechnej gwarancji stosowania terapii bez użycia krwi wobec niepełnoletnich Świadków. Powinni oni zrozumieć, że państwo ma prawo zapewnić leczenie uważane za konieczne aby chronić życie lub zdrowie dziecka.

Gdy są dostępne skuteczne alternatywy, gdy trzeba dokonać wyboru, powinien być on dokonany przez rodzica, a nie jakiegoś lekarza, pracownika socjalnego lub sędziego. Jednak tutaj należy postawić ważne pytanie: Kto jest wykwalifikowany aby podjąć decyzje dotyczącą alternatywnego postępowania bez użycia krwi, i czy ta decyzja właściwie spełnia i odpowiada potrzebom dziecka? Jako członkowie Komitetów byliśmy naocznymi świadkami przypadków gdy współpracujący lekarze zastosowali się do życzeń rodziców dotyczących terapii bez użycia krwi, a rezultaty czasami były tragiczne i tylko kolejna niepotrzebna śmierć była ich wynikiem.

Gdy my jako Świadkowie Jehowy oglądniemy się wstecz i przypomnimy poranionych i martwych braci, którzy nie przyjęli szczepień, surowicy, przeszczepów organów lub terapii hemofilitycznej, musimy przyznać że ich postawa była w większości oparta na organizacyjnej zasadzie i zakazie im narzuconym. Takie stanowiska zostały obecnie porzucone przez przywódców i rzadko, o ile w ogóle, widzimy braci odmawiających szczepień, przeszczepów lub składników krwi znajdujących się na liście dozwolonych przez Towarzystwo. Sam ten fakt powinien skłonić każdego do zastanowienia i poważnego ich rozważenia. Czy jest to rzeczywiście sprawa sumienia - a jeśli tak to czyjego sumienia?

Czy doktryna Towarzystwa dotycząca krwi jest faktycznie prawdziwa? Dlaczego tak wielu braci wchodzi w wewnętrzny konflikt dotyczący tej sprawy gdy rozważają biblijne fakty? Czy Towarzystwo faktycznie dostarczyło nam prawdy i wszystkich biblijnych faktów związanych z krwią? Czy zdają oni sobie sprawę, że akceptując drugorzędne składniki krwi stworzyli oni olbrzymia sprzeczność w swojej twardym stanowisku? Czy istnieją poważne i rzeczowe argumenty przeciwko stosowaniu stosowaniu w transfuzji własnej, wcześniej zmagazynowanej krwi? Czy zauważają oni, że ich stanowisko zabija wiele drogocennych nieletnich dzieci, chyba że system prawny wkroczy by zapewnić ochronę ich życiu i zdrowiu? Czy naszym głównym celem jako Świadków Jehowy powinno być poszukiwanie medycznych alternatyw czy skonfrontowanie samych siebie z biblijnymi faktami dotyczącymi życia i krwi?

Napisaliśmy do Ciebie z poczucia obowiązku wobec chrześcijańskich zasad i sumienia. Zachęcamy abyś odwiedził stronę Internetu zatytułowana: NOWE ŚWIATŁO NA TEMAT KRWI. Strony te zostały starannie przygotowane i dostarcza Ci biblijnych, naukowych i historycznych faktów dotyczących transfuzji krwi. Znajdziesz tam wszystkie fakty, a nie tylko te popierające obecne stanowisko Towarzystwa Strażnica. Mamy nadzieje, że Twoja wiara w Boga Jehowę jest wystarczająco silna, aby przeegzaminować obie strony tej kwestii.

Oto adres: http://www.ajwrb.org

Zwróciliśmy się z ta sprawa do przedstawicieli okręgów i członków Ciała Kierowniczego. Nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi. Gdyby ta sprawa nie była tak poważna, gdyby cenne życia nie były tracone prawie codziennie z pewnością moglibyśmy poczekać na Jehowę, aby skorygował ja w swoim czasie. Niestety wierzymy że zmiana jest powstrzymywana ponieważ oddział prawny Towarzystwa obawia się procesów sadowych wytoczonych przez tych Świadków, którzy stracili swoich ukochanych z tego powodu. Niezależnie od tego czy tak by było, nie wydaje się żeby była to właściwa podstawa do ustalenia poprawnego lub zgodnego z moralnością postępowania.

Gdy znane są wszystkie fakty wkrótce staje się oczywiste, że nasze stanowisko w sprawie krwi jest błędne. Niektórzy z nas mogli narazić się na poniesienie winy za krew w spełnianiu obowiązków jako starsi lub członkowie Komitetów. Jeśli tak jest mamy nadzieje, że Jehowa będzie skłonny wybaczyć nasze działanie z niewiedzy. Nalegamy abyś przyjął fakty i z modlitwa rozważył jakie postępowanie jest właściwe. Jeśli chciałbyś się z nami skontaktować jest to możliwe poprzez wizytę na stronie Internetu NOWE ŚWIATŁO NA TEMAT KRWI. Dziękujemy za życzliwą uwagę.

Twoi współsludzy,

Starsi i członkowie Komitetów

P.S. Kilka pytań na które Towarzystwo nie udzieliło odpowiedzi:


Zjednoczeni Świadkowie Jehowy Dla Reformy Poglądów Na Temat Krwi to grupa różnych Świadków z wielu krajów, włączając starszych i innych przedstawicieli organizacji, członków Komitetów Łączności Szpitalnej, lekarzy, prawników, kuratorów dziecięcych i innych członków którzy ochotniczo ofiarowali swój czas i energie w celu doprowadzenia do zakończenia tragicznego i błędnego postępowania, które kosztowało tysiące ofiar, w tym wiele dzieci. Czy pomożesz ocalić niewinne istnienie?

Powrót do sekcji poświęconej kwestii krwi

Tytuł "Nowe światło n/t krwi: Powstrzymaj szaleństwo!"
URL: http://watchtower.org.pl/ajwrb-odezwa.php
Autor: n/d
Wprowadzono: 2001-02-13 (id:162). Ostatnie zmiany: 2001-11-17

Chrześcijański Ośrodek Apologetyczny
Copyright © 1999-2024 Jarosław Zabiełło (http://apologetyka.co)