CHRZEŚCIJAŃSKI OŚRODEK APOLOGETYCZNY

/ Destrukcyjne sekty / Świadkowie Jehowy / Ciało Kierownicze Świadków Jehowy

Ciało Kierownicze Świadków Jehowy

"Wszystkie zbory są kierowane przez Chrystusa Jezusa i podlegają jednemu systemowi zarządzania" (Kurs Służby Królestwa, s. 145)
"Prawa, decyzje sądownicze i pouczenia od Jehowy są przekazywane za pośrednictwem rożnych szczebli (organizacyjnych) zarządzania" (Kurs Służby Królestwa, s. 147)

Czy poniższa struktura organizacji Świadków Jehowy ulegnie przedawnieniu?

Struktura Ciała Kierowniczego
"Nie pora teraz na niezależne myślenie" (Zorganizowani do pełnienia Naszej Służby, str. 8)

"Jak się uzewnętrznia takie niezależne myślenie? Jego podstawową oznaką jest kwestionowanie rad udzielanych przez widzialną organizację Bożą" (Strażnica, rok CIV, nr 10, str. 12, par. 21)

"Kto nie nawiąże kontaktu z tym kanałem łączności, którym się posługuje Bóg, ten nie zrobi postępów na drodze życia, niezależnie od tego jak często by czytał Biblię" (Strażnica, rok CIII, nr 18, s. 20, p. 4)

"Musimy też lojalnie popierać nauki biblijne przedstawione na łamach Strażnicy, Przebudźcie się! i wszelkiego innego pokarmu duchowego dostarczanego przez Towarzystwo Straznica" (Straznica, 15 stycznia 1996, s.6)

"Spotyka się i teraz osoby posuwające się do tego, że sobie 'biorą za podstawę' prywatną interpretację Pisma Świętego; Ktokolwiek szerzy prywatne poglądy, stawiając w niekorzystnym świetle rady 'wiernego niewolnika' ustanowionego przez Chrystusa, ten nie trzyma się mocno 'głowy'"(Strażnica, rok CVII, nr 1, s. 14, p. 17)

Po raz pierwszy w historii Świadków Jehowy prezes Strażnicy wraz ze świtą rezygnuje...
- reorganizacyjny wstrząs w centrali Świadków Jehowy.

Milton G. HenschelMilton Henschel, w wieku 80 lat, zrezygnował ze stanowiska prezesa Towarzystwa Strażnica dnia 7 października 2000 r. Podobnie uczyniło sześciu innych dyrektorów Rady Nadzorczej w ramach reorganizacji struktur Świadków Jehowy. Pozostali oni członkami Ciała Kierowniczego, przeoczoną kwaterą która teraz będzie przeznaczona do zajmowania się kwestiami religijnymi w połączeniu z chrześcijańskim zborem Świadków Jehowy. Don Adams (75 lat) jest teraz nowym prezesem.

Jako donosi gazeta THE ASSOCIATED PRESS (z dnia 10 października 2000 r) w organizacja Świadków Jehowy przeżyła wstrząs organizacyjny.

NEW YORK (AP) -- Organizacyjny wstrząs odnośnie sposobu kierowania organizacją Świadków Jehowy ma na celu ochronę ich przywódców duchowych przed procesami sądowymi za krzywdy wynikłe z religijnych praktyk - twiedzą odszczepieńcy.

Towarzystwo Biblijne i Traktatowe Strażnica, pod którą nazwą grupa jest oficjalnie znana, była prowadzona przez Ciało Kierownicze. Prezes Milton Henschel (80 lat), i pozostałych sześciu członków zarządu zrezygnowało ze swych funkcji oraz ogłoszono że obowiązki religijne zostaną oddzielone od obowiązków administracyjnych. Na skutek tych zmian, religijni przywódcy Świadków Jehowy nie są już więcej oficjalnie zatrudnieni w Towarzystwie Strażnica.

Chociaż Świadkowie twierdzą, że nie zaszły jakieś ważne roztrzygnięcia, ci którzy opuścili organizację ŚJ skarżą się na Towarzystwo z siedzibą w Brooklynie za doznane krzywdy.

Skargi te mogłyby spowodować wytoczenie procesów sądowych z powodu członków organizacji którzy umarli lyb ucierpieli z powodu organizacyjnego sprzeciwu wobec transfuzj krwi. Organizacja mogłaby także stanąć przed faktem procesów sądowych za sposób wykluczania ze swych szeregów.

Raymond Franz, jedyny członek Ciała Kierowniczego, który kiedykolwiek odszedł i opublikował wewnętrzne mechanizmy pracy tej grupy religijnej, odnotował równiez że Francja posiada nowe prawo uderzające w organizacje religijne oskarżane o posługiwanie się psychomanipulacją, zaś prawo niemieckie żąda zerwania opłat za członków którzy opuścili dany kościół.

"Oni poszukują teraz środków aby się ochronić od strony prawnej" - powiedział Franz.

Strona internetowa proeadzona przez byłego Świadka - Randalla Wattersa z Manhattan Beach w stanie Kalifornia - stwierdza że bierzące obowiązki przedstawicieli Świadków Jehowy nie ulegną zmianie i że ta nowa struktura "w sposób jasny oznacza próbę ochrony przed winą" w świetle "problemów prawnych skierowanych w kierunku organizacji Strażnica"

James N. Pellechia, dyrektor do spraw religii, zaprzecza że potencjalne problemy prawne mają cokolwiek wspólnego z organizacją. Stwierdził, że Ciało Kierownicze zostało po prostu uwolnione od spraw administracyjnych aby mogło bardziej "skoncentrować się na służbie Słowa".

Oficjalne oświadczenie stwierdza, że decentralizacja mogłaby pozwolić Świadkom Jehowy na utrzymanie odpowiedniego tempa rozwoju.

Źródło: Christianity Today, March 5, 2001. Tytuł oryginału: Watchtower Society Corporate Shakeup. Jehovah's Witnesses organization changing structure. Adres WWW: http://christianitytoday.aol.com/ct/2001/004/25.html

Ciało Kierownicze

Aktualnie Ciało Kierownicze Świadków Jehowy składa się z 13 osób. Miejsce prezesa który abdykował ze świtą 6 członków zarządu Towarzystwa, zajmuje Don Adams (76 lat). Poniżej niektóre z dostępnych w literaturze ŚJ zdjęć członków Ciała Kierowniczego.
Don Adams
nowy prezes
John E. Barr.jpg
John E. Barr
John C. Booth
John C. Booth
Carey W. Barber
Carey W. Barber
George D. Gangas
George D. Gangas
Theodore Jaracz
Theodore Jaracz
Karl F. Klein
Karl F. Klein
Albert D. Schroeder
Albert D. Schroeder
Lyman A. Swingle
Lyman A. Swingle
Daniel Sydlik.jpg
Daniel Sydlik
(zdjęcia zaczerpnięto z Świadkowie Jehowy Głosiciele Królestwa Bożego, s.116)

Chrześcijański Ośrodek Apologetyczny
Copyright © 1999-2024 Jarosław Zabiełło (http://apologetyka.co)