Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika pawel r

Odnotowano 1000 pozycji dodanych przez pawel r (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-02-24 )



Sort by                Order  

#34534 Święta w Izraelu

Napisano przez pawel r on 2006-09-06, godz. 20:54 w Ogólne

Kiedyś czytałem ciekawy artykół o tym jak niektóre święta Izraela w Starym Testamencie, które zostały wprowadzone pokrywały się z pogańskimi, a celem takiego działania było wyparcie bałwochwalczych praktyk. Niestety nie mogę tych materiałów odnaleźć mimo usilnych poszukiwań. Jeśli ktoś coś w tym temacie wie to bardzo był bym wdzięczny B)



#82757 ŚWIETA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA..........

Napisano przez pawel r on 2008-01-16, godz. 16:07 w Boże Narodzenie & Sylwester

współczuję dzieciom śJ, wnuczka ma już cztery lata i dzisiaj narysowała choinkę, prezenty i mikołaja. Przyniosła mi rysunek żebym schował i powiedziała "żeby tatuś nie widział".

sic!

Kurczę jakie to rodzi owoce... poganie są bardziej miłosierni od tego "świadkowskiego talmudu"... podobno odrzucili Prawo (które wg samych Żydów dotyczy tylko Żydów), ale na jego miejsce ustanowili własne.



#15362 Świeta a Świadkowie

Napisano przez pawel r on 2005-12-18, godz. 11:16 w Boże Narodzenie & Sylwester

Korcze jak was słucham to nie chce się wierzyć że że ludzie popadają w takie rzeczy :) :D Chyba ludziom w brooklynie się nudzi :)



#115068 Światowe absurdy

Napisano przez pawel r on 2009-03-17, godz. 11:47 w Humor

Wkraczamy w czas dziwnie zakamuflowanego euroterroryzmu gdzie nie będzie można powiedzieć (już nie można) pewnych rzeczy, gdzie rodzice tracą władze nad dziećmi i są tylko dzierżawcami bez praw, gdzie w przypadku demonstracji przeciw systemowi może grozić śmierć od kuli (przypis do traktatu reformującego), gdzie już 14 latkom daje się tabletki poronne i które mogą dokonać aborcji bez wiedzy rodziców, a samo rodzice nie mają (w zależności jeszcze od kraju) wpływu na treści moralne jakie muszą ich dzieci być poddane (reedukacja?), gdzie by ratować socjalistyczną służbę zdrowia zaczyna się promować eutanazję czynną, a ludziom planuje się wszczepiać chipy - rzecz jasna jako bardzo przydatne, a rządy krajów zbierają o nas wszelkie informacje (w Polsce rząd ma mieć takie zebrane w 2011 co wykona GUS), a w niektórych krajach za głupie teksty faceci lądują w więzieniu na lata za molestowanie lub rzekomą próbę gwałtu... Itd itp...

To podobno się nazywa postęp... sic!



#114353 Świadkowie o Świadkach...

Napisano przez pawel r on 2009-02-28, godz. 21:50 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Witaj nieznajomy. Mnie już od jakiegoś czasu judaizm interesuje - w poznawaniu jako wyznania - choć nadal mam spore braki. ;)



#71110 Świadkowie Jehowy, a pierwsi chrześcijanie...

Napisano przez pawel r on 2007-07-25, godz. 08:00 w Tematyka ogólna

Wolnego, chłopie, wolnego - dlaczego sugerujesz, że wg ŚJ prawdziwi chrześcijanie chodzili w bikini? Ubiór wszak to jest bardzo skromny :lol:

Mój tekst był na przemyślenie w tym względzie, że jakby się spytać pierwszego lepszego śJ o jakich chrześcijan chodziło - konkretnie - skoro to dowód wyrózniający to by nastał ciekawy dźwięk "yyyyyyyyyyy" i na tym by sie skończyło...



#70706 Świadkowie Jehowy, a pierwsi chrześcijanie...

Napisano przez pawel r on 2007-07-22, godz. 07:25 w Tematyka ogólna

Na tegorocznym kongresie coś niecoś objawiono w tym temacie, a mianowicie:

"Przez tysiące lat poprzez skromność (również) ubioru (prawdziwi) chrześcijanie wyrózniali się."

B)



#114231 Świadkowie Jehowy w Czechach

Napisano przez pawel r on 2009-02-27, godz. 11:16 w Świadkowie Jehowy i prawo

unijną kasiorkę w formie dopłat itp.

Dementorze mógłbyś rozwinąć?



#62610 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-11, godz. 10:48 w Tematyka ogólna

Miałem kilka razy okazję rozmawiać z pewnym człowiekiem, który interesuje się m.in. Judaizmem. Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, które chciałbym zweryfikować. (Abstrachując od pozostałych wierzeń Izraela skupić się chcę tylko na Bogu i NT w tym kontekście - nie poruszam tu innych wierzeń i zasad Judaizmu)

Mianowicie z tego co się dowiedziałem wszyscy żydzi wierzą iż nie może być żadnego Boga poza Jhwh:

Wj 20:3 Br „Nie będziesz miał, oprócz Mnie, żadnych bogów.”

Iz 43:10 Br „To wyście moimi świadkami - zgodnie z wyrokiem Pana- i sługami, w których upodobałem sobie. To wy powinniście Mnie znać i słowom moim wierzyć, wy powinniście być przekonani, że Ja prawdziwie jestem. Nie był przede Mną żaden bóg przedtem stworzony, nie będzie też istniał i żaden bóg po Mnie.”


Oczywiście to obejmuje również sprawę tego, iż nikt tak nie może być nazywany. Druga sprawa to to, że nie może być pośrednika między Bogiem, a cżłowiekiem - jakiegokolwiek.

Obie kwestie są sprzeczne z Judaizmem. W toku rozmowy wyszło iż Żydzi nie określają Boga jako Jednoosobowego w ogóle, a Bóg ma znaczenie jako coś "a'la skała" - niezmienność. Ani nie potwierdzają że Bóg jest Jednosobowy ani nie zaprzeczają. To jest jakby dla nich kwestia nieobjawiona - natomiast ważne dla nich jest że Bóg jest Jeden.

Jak wiemy zarówno w NT Jezus jest nazywany Bogiem (jakkolwiek by to nie rozumieć) jak i pośrednikiem - dwie wręcz fundamentalne sprawy będące na płaszczyźnie bałwohwalstwa dla Żydów - jednego z największych grzechów.

Z historii wiemy iż w religiach pogańskich jest/było wiele bogów. Byli to zarówno bogowie istniejący od zawsze jak i bogowie stworzeni - ale nadal byli oni wszyscy (bogowie) i są bałwochwalstwem w oczach Izraela.

Wiemy iż Towarzystwo Strażnica określa że Jezus ma naturę boską ale nie jest Bogiem, bądź jest bogiem w innym znaczeniu. Nie ma to jednak znaczenia dla Żyda - dla niego jest to bałwochwalstwo - wierzyć nawet w bożka stworzonego czy coś co jest a'la boskie stworzenie. Dlatego pod tym względem dla Żydów Świadkowie Jehowy byliby politeistami...

Teraz kwestia pośrednictwa. Świadkowie Jehowy wierzą, że Jezus jest Pośrednikiem. Jest to niedopuszczalne dla Żydów by ktokolwiek mógł takowym być tym bardziej jakieś boskie stworzenie... Jest to bardzo poważna herezja dla Izraelitów...

Ale co z Trynitarzami? Odpowiedź okazała się bardzo prosta. Jezus może być Pośrednikiem pod jednym warunkiem... jeśli byłby Bogiem... Tym Bogiem... Dopiero wtedy i tylko wtedy NT w tej kwesti nie byłby bałwochwalczy jeśli Jezus byłby Bogiem...

J 14:9 Br "Jezus mu odpowiedział: Tak długo już przebywałem z wami, a ty ciągle Mnie jeszcze nie znasz, Filipie? Ten, kto widział Mnie, widział również i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca?"

i wtedy zarówno werset:

Ga 3:20 Bw "Pośrednika zaś nie ma tam, gdzie chodzi o jednego, a Bóg jest jeden."

jak i:

1Tm 2:5 Bw "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,"

Jest w pełni logiczny i zrozumiały i oczywisty dla Żydów... Jest to zgodne z ich wizją Monoteizmu.


-------


To są moje wnioski po kilkakrotnej rozmowie z owym kolegą. Z wiary jest ów kolega coś pomiędzy agnostycyzmem, a Judaizmem :P Prosiłbym o zweryfikowanie tych informacji i podzielenia się jeśli coś ciekawego w tym temacie wiecie.



#63112 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-16, godz. 07:54 w Tematyka ogólna

Nadeszła pierwsza odp. na serwisie. Zadałem 7 pytań. Niestety nie satysfakcjonuje mnie odpowiedź i nie dlatego że ma coś potwierdzić czy zaprzeczyć tylko zaskoczyła mnie jedna rzecz. Może tez nieprecyzyjnie zadałem pytanie? <_<

Chodzi o to że autor w pewnym momencie odniósł sie do Trynitarskiego pojęcia Boga, a tego nie poruszałem. I nie było w tym nic złego a wręcz przeciwnie niemniej odniosłem wrażenie iż piszacy owy tekst nie zna albo nie dokońca rozumie zasadę pojmowania Boga u nas.

Ale sami przeczytajcie: http://www.the614thc...4.0.0.1.0.phtml

To co mnie nieusatysfakcjonowało to dokładniej poniższa część wypowiedzi:

W słowie echad nie chodzi o jedność Boga (choć nikt nie przeczy, że Bóg łączy w sobie w jedno różne cechy: dostojeństwo, chwałę, mądrość itd), ale jego jedyność. Echad oznacza bardzo prostą rzecz: Bóg jest jeden i nie ma innych bogów. To właśnie jest podstawą monoteizmu. Bóg jest także "jednoosobowy" - oczywiście w sensie mateforycznym, ponieważ Bóg nie może być antropomorfizowany. Oznacza to - precyzyjniej - że występuje w jednej "osobie", a nie w więcej, niż jednej.


Mam odczucie że autor polemizował w tym momencie z doktryną którą nie całkiem pojmował - nie twierdze że miałby się z nią zgadzać ale że nie do końca ją pojmuje. Z jednej strony jakby ją neguje, a z drugiej dopuszcza ją...

Niemniej jako że trudno tu się dopatrywac konkretnego wyjaśnienia odnośnie jednoosobowości to jestem skłonny sądzić tak jak się już wczesniej dowiedziałem z innych źródeł że zgadza się, a przynajmniej nie neguje pojęcie Judaizmu odnośnie Boga rozumieniu Trójjedyności, a skłonny jestem ku temu po oto takich słowach:

Bóg był jachid (pojedynczy, wyłączny i sam), nim stworzył świat.


W słowie echad nie chodzi o jedność Boga (choć nikt nie przeczy, że Bóg łączy w sobie w jedno różne cechy: dostojeństwo, chwałę, mądrość itd), ale jego jedyność. Echad oznacza bardzo prostą rzecz: Bóg jest jeden i nie ma innych bogów. To właśnie jest podstawą monoteizmu. Bóg jest także "jednoosobowy" - oczywiście w sensie mateforycznym, ponieważ Bóg nie może być antropomorfizowany.


To, że Bóg jest jeden, stanowi absolutnie podstawowy składnik etycznego monoteizmu. Z kilku zasadniczych powodów: tylko tam, gdzie istnieje jeden Bóg, może istnieć jedna moralność. Dwaj bogowie, lub więcej bogów, oznaczają (lub mogą oznaczać) dwa lub więcej systemy moralne, bo bogowie mogą się między sobą różnić w poglądach.


Jeden Bóg, który storzył istotę ludzką - stworzył człowieka wszystkich ras. Tylko wtedy, gdy istnieje jeden Kreator, jeden Ojciec


Wszyscy ludzie, wszystkich ras zostali stworzeni "według istoty Boga". Tylko wtedy, gdy istnieje jeden Bóg, według istoty którego zostali ukreowani ludzie, życie każdego człowieka jest unikalne i święte.


I o ile w sprawie Trynitarnego pojmowania Boga nie wyklucza się to z Judaizmem jak to zrozumiałem - choć pewnie musiałbym z tym ekspertem pogadać by wyjaśnić pewne kwestie - to zupełnie nie wiem jak to skecić z doktryną Towarzystwa Strażnica. Ale co do tego zadałem oddzielne pytanie i mam nadzieje że będzie bardziej jednoznaczna niż ta odpowiedź. B)



#62621 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-11, godz. 12:10 w Tematyka ogólna

ihabot daj sobie na luz bo robisz OFF TOPPIC zupełnie niezwiązane z tym o czym pisałem. Rozumiem że chciałbyś się czyms z nami podzielić ale to nie ten temat.



#62682 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-12, godz. 07:07 w Tematyka ogólna

Tzn. że nie odpisują na zadawane pytania?

Nie wiem B) Mają napisane że prędzej czy później odpowiedzą i ufam że tak jest. Ja zadałem 7 pytań i po prostu czekam sobie teraz. Pewnie w przeciagu 2 tygodni powinny paść wszystkie odpowiedzi. Bardzo jestem ciekaw co przeczytam.

Zapomniałem zadać pytania odnośnie imieni Boga ale to może innym razem. Ciekawy ten Judaizm niepowiem. B)



#62624 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-11, godz. 13:00 w Tematyka ogólna

Dlatego chcę to zweryfikować. Choć bardziej niż to co dla Ciebie jest sensjacją co do X-osbowego Boga to mnie kwestia politeizmu w związku ze ŚJ zainteresowała. facet za bardzo w chrześcijaństwie się nie orientował, baaa nawet dla niego Jezus jako Rabbi niczym specjalnie się nie wybijał, a już listy dla niego są w ogóle nieporozumieniem (w kontekście ST)- choć jak zauważyłem nie tak do końca w NT się orientował.

No przydałby się jakiś Rabin na tym forum... Nie zna ktoś jakiegoś?



#62677 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-12, godz. 05:42 w Tematyka ogólna

Adelfos dzięki już przekopałem dawno tam trochę materiału, ale nic na ten temat nie ma. Baaa na jednym portalu żydowskim znalazłem artykół Russella ale nie było tam żadnego wyjaśnienia w jakim celu jest... Jak na razie nic konkretnego. Adelfons mimo wszystko dzięki B)



#63125 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-16, godz. 08:35 w Tematyka ogólna

Może istotnie, ale to przy następnej okazji. Teraz jestem ciekaw odp dot. ŚJ. A pytanie moje brzmiało:

2. W perspektywie wierzeń religii Świadków Jehowy, a dokładniej rozumienia osoby Jezusa na płaszczyźnie Nowego Testamentu to czy w pryzmacie wierzeń Żydów są oni politeistami? Przypomnę, że Świadkowie Jehowy uważają Jezusa jako stworzenie które jest boskie lub bogiem, ale innego rodzaju niż Jahwe, niższego i podległego. Czy wobec tego są przesłanki by wg nauki Judaizmu traktować to wyznanie jako politeistyczne, a nie monoteistyczne?


Zadałem też pytania nie związane zupełnie tu z forumowymi dywagacjami. B) Chyba w najbliższym czasie bliżej się będe przyglądał Judaizmowi.

A co do koncepcji Trynitarnej to sam miałem z nią niemały problem od 2002 roku kiedy zacząłem nad tym się zastanawiać. Z perspektywy czasu wiem, że łatwo poddać się subiektywnemu niezrozumieniu spoczywając na kilku sloganach.



#62616 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-11, godz. 11:21 w Tematyka ogólna

Tzn. pewni żydzi zakładają takie prawdopodobieństwo że jest jednoosobowy, ale nie jest to kwesrią dogmatyczną dla żydów - o to dokładnie mi chodziło, dlatego kategorycznie nie mogą powiedzieć ani tak ani nie pod tym względem. Z tego co się dowiedziałem.

z tego co mi wiadomo, wielu Żydów, uważa wiarę w Trójcę Świętą za herezję.

Też ale to czesto wynika z innych wierzeń Żydów ale ich tu nie omawiamy (zaznaczyłem to na poczatku).



#62696 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-05-12, godz. 11:50 w Tematyka ogólna

Bogobojni - powrót do żydowskich korzeni . Tam znajdziesz legion i to do czego swierzbia Cie uszy ;)

ihabotku a co Ty za znowu rzeczy wymyślasz? Toż to ja chce tylko zweryfikować to w co wierzą Żydzi w kontekście tego co nauczają ŚJ. Czego się Ty znowu doszukujesz?

A sprawa, że Żydzi odrzucili-przyjęli Jezusa tu nie ma nic do rzeczy. To tak na marginesie gdyby kogoś świerzbiło...



#79996 Świadkowie Jehowy politeistami w oczach Żydów(?)

Napisano przez pawel r on 2007-11-22, godz. 20:27 w Tematyka ogólna

ihabot to oczywiste, że Talmud jest oparty o ustne przekazy wszakże to komentarz do Tory uważany za bardzo ważny choć nie równy Torze i w samym znaczeniu jest właśnie "niezapisanym" - no pierwotnie był. ;)


A tak wogóle to kolejna sprawa do tego wątku potwierdzająca moje przypuszczenia o politeiźmie (czyli wierze w wielobóstwo) u świadków Jehowy:

Wigilia to oznajmienie narodzin Jezusa, a w judaizmie nie ma miejsca na człowieka Boga. Jest w Piśmie zdanie: „Słuchaj Izraelu, Pan jest naszym Bogiem i Pan jest jeden”.

Źródło: http://www.gazeta.os.../20_/12604.html




#33433 ŚWIADKOWIE JEHOWY pochodzenie historia wierzenia

Napisano przez pawel r on 2006-08-28, godz. 19:01 w Książki na temat ŚJ

Nocunia to można inaczej z tym wystawieniem kryzysu sumienia zrobić, ale ciii... to na PW gdybyś była zainteresowana :)

kto kogo tam zbluzgał, bo nie zajarałem !

E sebol nie pal tyle bo się uzaleznisz :D



#33416 ŚWIADKOWIE JEHOWY pochodzenie historia wierzenia

Napisano przez pawel r on 2006-08-28, godz. 17:44 w Książki na temat ŚJ

A to ciekawe... :)


Noc Spokojna mam pomysł. A może się skontaktujesz z tym lubmanem i poprosisz by Ci przesłał nadsyłane maile dotyczące tej książki :) Nie pamiętam niestety do mojego konta hasła więc sam nie moge mu wysłać zapytania. Bądź prześlij mi jego maila. :) Może to być ciekawa analiza argumentów piętnujących wolny rynek :D



#33419 ŚWIADKOWIE JEHOWY pochodzenie historia wierzenia

Napisano przez pawel r on 2006-08-28, godz. 17:52 w Książki na temat ŚJ

Może by też zapytać o takie "listy" ciekawej treści również inne osoby :)

Pomyślałem też sobie co by było jakbym wystawił na allegro Raymonda Franza "Kryzys sumienia" :D



#81891 Świadkowie Jehowy i Biblia Tysiąclecia...

Napisano przez pawel r on 2007-12-29, godz. 05:04 w Świadkowie Jehowy i prawo

Drogi Hubercie nie wiem czy dostrzegłeś mój pierwszy post, ale jeśli go pominąłeś to przytoczę cel jakiemu on jest poświęcony. Mianowicie temu by dowiedzieć się czy taki fakt miał miejsce w rzeczywistości. Nie rozpowiadałem, nie powielałem go nigdzie jako rzeczywistość jakiej dopuścili się świadkowie, a jedynie chciałem tą informację zweryfikować. Co w tym zdrożnego Hubercie? Czyżby było coś złego w badaniu jak się rzeczy faktycznie mają? ;)



#24260 Świadkowie Jehowy i Biblia Tysiąclecia...

Napisano przez pawel r on 2006-04-13, godz. 09:26 w Świadkowie Jehowy i prawo

Nie spotkałem tu tego wątku choć może go ktoś już kiedyś poruszył.

Chodzi mi o to czy ktoś z Was coś słyszał o tym, że kiedyś WTS wprowadziła pewną ilość Biblii Tysiaclecia... Nie wiem czy zmodyfikowanej czy nie. W każdym razie doszły mnie wieści, że w przeszłości miało to miejsce i wprowadzili pewną ilość w obieg. Kościół Rzymskokatolicki podobno zagroził procesem jeśli nie zostaną wstrzymane takie działania (czyt. produkcja i sprzedaż) - a cała sprawa od początku podobno była załatwiana "za zamkniętymi drzwiami". WTS zaprzestało produkcji i sprzedaży i na tym się skończyło...



Czy ktoś coś o tym wie? Czy takowe zdażenie było bądź mogło faktycznie zaistnieć?



Tyle co wiedziałem to napisałem. Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie zdobyć więcej informacji... Może po moich świetach...



#72235 Świadkowie Jehowy dopuszczają antykoncepcję!

Napisano przez pawel r on 2007-08-03, godz. 08:10 w Seksualność

hi fi temat od dawna znany więc faktycznie to nic nowego

Ameryki nie od kryles. Nie od dzis jest przyzwolenie po za tym czy jest cos w tym zlego?

Czy coś złego? Zależy od punktu siedzenia czy tak czy nie, ale to nie miejsce na rozpatrywanie tego ;)



#72240 Świadkowie Jehowy dopuszczają antykoncepcję!

Napisano przez pawel r on 2007-08-03, godz. 08:18 w Seksualność

Dodam jeszcze ze niekiedy nawet WTS zachecal do stosowania antykoncepcji aby oddac swoje zycie na sluzbe WTSowi a nie dzieciom.

Czy to przypadkiem nie było takie nakręcanie się że po co mieć dzieci skoro trzeba się poświęcić głoszeniu o Królestwie Bożym skoro Armageddon tuż tuż? I z tego powodu posiadanie potomstwa nie było przychylnie widziane?