Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Olo.

Odnotowano 1000 pozycji dodanych przez Olo. (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-03-04 )



Sort by                Order  

#4564 Kim było Słowo? Jn 1:1

Napisano przez Olo. on 2005-03-15, godz. 23:00 w Trójca

Olo, chyba rzeczywiście byłeś ŚJ i uczono cię co nieco psychomanipulacji. Teraz jak nie znienię zdania to wyjdę na głupka, nieźle mnie wpakowałeś, nie ma co...


Przepraszam Cię Arturze, nie chciałem Cię postawić w trudnej sytuacji. I nigdy nie stosuje psychomanipulacji. Źle mnie oceniasz. Ale wracając do tematu, to świadectwo Pism mówiące o preegzystencji Jezusa jest przytłaczające. Może dwa kolejne cytaty.

Jn 13:3 (BW)
"Wiedząc, iż Ojciec wszystko dał mu w ręce i że od Boga wyszedł i do Boga odchodzi,"

Jn 16:27,28 (BW)
"Albowiem sam Ojciec miłuje was, dlatego że wyście mnie umiłowali i uwierzyli, że Ja od Boga wyszedłem. Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca."

Nie wierzę aby te wszystkie świadectwa jakie podaję z Biblii, były poprzekręcane. I kilkadziesiąt wersetów dotyczących akurat preegzystencji Jezusa, które tu padają, było tak błędnie przetłumaczonych i zinterpretowanych. Wybacz nie mogę.



#4566 Kilka pytań trynitarianom zadanych.

Napisano przez Olo. on 2005-03-15, godz. 23:11 w Trójca

Batmanie 28.02.2005 napisałeś

sęk w tym, że Jezus posiadał dwa rozumy Boski i ludzki


Czy zdajesz sobie sprawę że w takim razie Trójca posiada cztery rozumy.

1 Ojca
2 Ducha Świętego
3 Syna człowieka
4 Syna Boga

Czy podtrzymujesz ten pogląd?



#4571 Kim było Słowo? Jn 1:1

Napisano przez Olo. on 2005-03-15, godz. 23:43 w Trójca

W Jn 16:28 "Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca." wyrażnie jest skontrastowane ze sobą wyjście od Ojca, z ponownym odejściem do niego. Skoro Jezus fizycznie do niego poszedł to musiał też od niego przyjść.

Nad resztą się zastanowie jutro.

Narazie.



#4598 Spór o status ontyczny Jezusa

Napisano przez Olo. on 2005-03-16, godz. 19:00 w Trójca

No właśnie, Gonzalo. Zadajesz pytania żeby zastawić pułapkę a sam się nie ujawniasz ze swoimi wierzeniami. Chcesz żeby inni wyszli w otwarte pole a Ty będziesz do nich strzelał jak snajper. Ja też się na to nie piszę.



#4599 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Olo. on 2005-03-16, godz. 19:05 w Trójca

Widzę że nikt nie podjął się zadania.

:)



#4682 Dam Ci wszystkie Krolestwa Swiata

Napisano przez Olo. on 2005-03-17, godz. 23:45 w Tematyka ogólna

Rekinie. W zasadzie to jest bardzo ciekawe pytanie. Bo jeśli mówimy, że wytrwanie Jezusa aż do śmierci było jego zasługą - to oczywistym jest - że była też taka alternatywa, iż mógł nie wytrwać. A co wtedy by się stało? Czy Bóg miał jakiś plan awaryjny? Chyba tylko On zna odpowiedź na to pytanie. Nieznajomość odpowiedzi na to pytanie nauczy nas pokory.

Pozdrawiam. :D



#4699 Co to znaczy, że Jezus jest "Synem Bożym"?

Napisano przez Olo. on 2005-03-18, godz. 00:33 w Trójca

W Biblii, Jezus wielokrotnie jest nazwany "Synem Bożym". Na przykład Jan napisał:

1Jn 4:15
"Kto tedy wyzna, iż Jezus jest Synem Bożym, w tym mieszka Bóg, a On w Bogu."

A Piotr powiedział do Jezusa:

Mt 16:16
"....Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego."

Jak widać wiara w to, że Jezus jest Synem Bożym to nieodzowny element wiary chrześcijańskiej. Ale co to znaczy, że Jezus jest Synem Bożym?

Chętnie porozmawiam na ten temat.



#4728 Co to znaczy, że Jezus jest "Synem Bożym"?

Napisano przez Olo. on 2005-03-19, godz. 00:03 w Trójca

Ja uważam że Jezus jest jednorodzonym Synem Boga i był nim przed stworzeniem świata.



#4737 szukam kontaktu

Napisano przez Olo. on 2005-03-19, godz. 11:28 w Szukam kontaktu

Liberale to co powiedziałeś jest rozsądne. Ja jestem w podobnej sytuacji.

Dzięki za te słowa.



#4740 Co to znaczy, że Jezus jest "Synem Bożym"?

Napisano przez Olo. on 2005-03-19, godz. 11:57 w Trójca

Syn Boży istniał na długo przed stworzeniem świata. A w odpowiednim czasie Bóg przeniósł jego życie do łona Marii, która go urodziła, jako człowieka. Zawsze był Synem Boga. Jednak synem Marii stał się ok 6 r. pne.

A Ty czy wierzysz że Jezus istniał przed swoim narodzeniem z Marii, skoro mnie pytasz? A jeśli istniał to kim był według Ciebie?

Pozdrrrrraaaawiam Cię Gonzalloooosie. :D



#4767 Co to znaczy, że Jezus jest "Synem Bożym"?

Napisano przez Olo. on 2005-03-19, godz. 22:40 w Trójca

Artur.
W swoim artykule piszesz:

„Przechodząc do Nowego Testamentu widzimy, że oprócz Jeszuy termin ten jest przypisywany także Adamowi i wszystkim wierzącym jako ludowi Bożemu:
Możemy więc, zauważyć, że tytuł Syn Boży, nie jest, jak wielu sądzi, ekskluzywnym tytułem przynależnym tylko Jeszui Mesjaszowi, lecz znanym z Tanach i piśmiennictwa religijnego judaizmu tytułem określającym szczególną bliskość z Bogiem, odzwierciedlanie Jego obrazu i bycie Bożym reprezentantem.”


Po czym wymieniasz wiele cytatów z Biblii które używają określenia „Syn Boży”. Na tej podstawie dowodzisz że termin „Syn Boży” nie musi oznaczać zrodzonego przed wiekami Syna Boga (w zensie dosłownym). Dokonujesz tego przez porównanie wielu wersetów z określeniem „Syn (synowie) Boży”.

Natomiast kiedy innym razem słyszysz określenie Bóg użyte przez Tomasza w stosunku do Jezusa w Jn 20:28 to zapewne twierdzisz, że to słowo może mieć kilka znaczeń i co innego oznaczać w stosunku do Boga Ojca a co innego do Jezusa (popraw mnie jeśli się mylę). Czy nie mógłbyś zastosować takiej samej zasady przy analizie określenia „Syn Boży”? Czy można wykluczyć, że to określenie znaczyło co innego w stosunku do ludzi, aniołów czy Izraela, a co innego w stosunku do Jezusa?



#4768 Co to znaczy, że Jezus jest "Synem Bożym"?

Napisano przez Olo. on 2005-03-19, godz. 22:46 w Trójca

Artur. Tak na marginesie czy mógłbyś zdradzić jakie wyznanie czy też ruch reprezentujesz swoimi poglądami. Czy to są twoje osobiste przemyślenia, czy jakiegoś odłamu chrześcijańskiego?

Pozdrawiam. Twój rówieśnik. :D



#4771 Co to znaczy, że Jezus jest "Synem Bożym"?

Napisano przez Olo. on 2005-03-19, godz. 22:57 w Trójca

A jak rozumiecie ten tekst:

Flp 2:6-8
"6 Który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu.
7 Lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,
8 Uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci i to do śmerci krzyżowej."

Jeśli zasługą Jezusa jest to, że w swoim przedwcielonym stanie nie upierał się aby być równy Bogu, to znaczy, że posiadał własną świadomość. Prawda? Bo gdyby jej nie posiadał, nie można by mówić iż powstrzymał się od chęci bycia równym Bogu.

Wydaje się nawet że Jezus miał na ziemi naturę ludzką bo był człowiekiem. Natomiast w niebie był jednorodzonym Bogiem. Synem Boga. Poprawcie mnie jeśli źle rozumiem.

Ps. Te fragmenty które zacytował Artur ze strony Arka mówią: jeden o stanie Jezusa na ziemi, a drugi o stanie w niebie. I nie widzę w nich sprzeczności. Ale nie będę rozdrabniał tematu.



#4774 Co to znaczy, że Jezus jest "Synem Bożym"?

Napisano przez Olo. on 2005-03-19, godz. 23:18 w Trójca

Artur powiedz: a co sądzisz o świadectwach Ojców Kościoła jakie były tu poruszane wcześniej? Co w ogóle sądzisz o Ojcach? A jeśli byli odstępcami od czystej prawdy do kiedy to się stało według Ciebie?



#4789 Pytanie do Liberala

Napisano przez Olo. on 2005-03-20, godz. 12:14 w Kwestia krwi

Liberale to co piszesz jest bardzo mądre. Ja też nie chodzę już na zebrania (choć wiem że Ty złożyłeś rezygnację, a ja jeszcze nie). I nie chodzę z powodów czysto doktrynalnych. Bardzo kocham Boga i pragnę mu oddawać cześć jednak widzę błędy w nauczaniu Strażnicy między innymi w sprawie krwi.

Pozdrawiam :D .



#4792 Leczenie dzieci czy zgoda na śmierć?

Napisano przez Olo. on 2005-03-20, godz. 12:30 w Kwestia krwi

Ja chciałbym zauważyć, ze Ciało Kierownicze nie pozwala ochrzcić - niedojrzałych dzięci - w wodzi. Pozwala natomiast ochrzcić je w śmierci w imię stosowania zasady co do powstrzymywania się od transfuzji. Jeśli młody człowiek nie może zostać ochrzczonym członkiem zboru, to czy musi przestrzegać jego zasad co do krwi?



#4814 Czy należy się modlić do Jezusa?

Napisano przez Olo. on 2005-03-20, godz. 20:32 w Trójca

Inne bardzo ciekawe słowa pisze apostoł Paweł:

1Kor 16 22:23 PNŚ
"22 Jeżeli ktoś nie kocha Pana, niech będzie przeklęty. Przyjdź, nasz Panie!
23 Niech będzie z wami niezasłużona życzliwość Pana Jezusa."



#4822 Imię Boże po raz kolejny

Napisano przez Olo. on 2005-03-21, godz. 01:05 w Imię Boże

Przeczytałem jest ciekawe. Ale autor udowadnia że nowotestamentowym imieniem Boga jest "Ojciec" w takim razie imieniem naszego zbawiciela powinno być słowo "Syn". A jednak jest Jezus. A "Syn" to przecież tytuł i określenie jego pozycji względem Boga. Najwidoczniej "Ojciec" jest określeniem pozycji Boga względem Jezusa, ludzi i względem wszechświata. Jeszcze nie przemyślałem tego dokładnie i muszę się zastanowić. To tak na gorąco. Ale dziękuję Janku za namiar na stronę. (choć widzę że było to w 2003 r)

Pozdrawiam.



#4842 Zromadzenie obwodowe 2004-2005

Napisano przez Olo. on 2005-03-22, godz. 05:20 w Obowiązki teokratyczne

Możliwe, że będzie to Przekład Nowego Świata z przypisami.



#4843 Czy należy się modlić do Jezusa?

Napisano przez Olo. on 2005-03-22, godz. 06:09 w Trójca

Można by uzupełnić wypowiedź Alabamy idąc za "Przekładem Nowego Świata z przypisami" (wersja anglojęzyczna). Wszystko co powiedział on o Jn 14:14 jest tam zamieszczone w przypisie do tego wersetu. Ja chciałbym napisać, że pisze tam jeszcze iż słowo "mnie" zawiera również syryjskie tłumaczenie zwane Peszitta z V i VI w. oraz Wulgata (przekład z ok 400r ne na łacinę). Nie zawirają jednak tego słowa tłumaczenia na łacine dokonane przed powstaniem Wulgaty. Biorąc więc całość co tam pisze (a co już powiedział Alabama), wydaje się więc iż fragment ten powinien brzmieć następująco:

Jana 14:14 "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię."

Tylko czy zwrot "prosić mnie w imię moje" jest spójny ? Jeśli tak to Towarzystwo Strażnica oraz 3 miliony Świadków Jehowy posiadających PNŚ z przypisami nie dopuszcza do siebie myśli, iż można by modlić się do Jezusa mimo dowodów jakie dostarczyło im Towarzystwo. Jak to możliwe ?

Zachodzi jeszcze pytanie dlaczego wiele wzorców greckiego tekstu NT różnie oddaje ten werset ?

Jn 14:14
Byz „εαν τι αιτησητε [με] εν τω ονοματι μου εγω ποιησω”
IGNT „εαν τι αιτησητε εν τω ονοματι μου εγω ποιησω ”
Scrivner „εαν τι αιτησητε εν τω ονοματι μου εγω ποιησω”
Stephanus „εαν τι αιτησητε εν τω ονοματι μου εγω ποιησω”
Tisch „εαν τι αιτησητε με εν τω ονοματι μου εγω ποιησω”
WH „εαν τι αιτησητε [με] εν τω ονοματι μου τουτο ποιησω”
WHNU „εαν τι αιτησητε { [με] | με } εν τω ονοματι μου { τουτο | εγω } ποιησω”

Czym kierują się bibliści pomijając słowo "με " (mnie) ?

Ja osobiście podejżewam, że słowo "mnie" występuja w Jn 14:14. Poza tym myślę że pierwsi chrześcijanie zwracali się do Jezusa, jako Pana i pośrednika, jak zostało wykazane prze Alabame.



#4849 Imię Boże po raz kolejny

Napisano przez Olo. on 2005-03-22, godz. 08:01 w Imię Boże

A co sądzicie o tym ?

http://noctur.magma-...septuaginta.htm



#4851 Co to znaczy, że Jezus jest "Synem Bożym"?

Napisano przez Olo. on 2005-03-22, godz. 08:20 w Trójca

A czy można wykluczyć, że Przysłów 30:4 nie ma jakiegoś proroczego znaczenia dla chrześcijan skoro Nowy Testament powołuje się na Stary kilkaset razy ? Oto te słowa:

"...Kto stworzył wszystkie krańce ziemi? Jakie jest jego imię? Jakie jest imię jego syna? Czy wiesz?"

Czy ktoś może zapewnić, iż te słowa na pewno nie miały jakiegoś proroczego znaczenia ? Podobnie jak:

Ps 110:1
"Dawidowy. Psalm. Wyrocznia Jahwe dla Pana mego: Siądź po mojej prawicy, aż Twych wrogów położę jako podnóżek pod Twoje stopy."



#4854 Imię Boże po raz kolejny

Napisano przez Olo. on 2005-03-22, godz. 13:11 w Imię Boże

Powiedzcie, jak oceniacie poniższą postawę całych niebios, mającą miejsce już w erze chrześcijańskiej? Czy jest godna naśladowania?

Obj 19:1-6
" 1 Potem usłyszałem jakby donośny głos licznego tłumu w niebie, który mówił: Alleluja ! Zbawienie i chwała, i moc Bogu naszemu,
2 Gdyż prawdziwe i sprawiedliwe są sądy jego; osądził bowiem wielką wszetecznicę, która skaziła ziemię wszeteczeństwem swoim i pomścił na niej krew sług swoich.
3 I rzekli po wtóre: Alleluja ! I dym jej unosi się w górę na wieki wieków.
4 I upadło dwudziestu czterech starców, i cztery postacie, i oddały pokłon Bogu, siedzącemu na tronie, mówiąc: Amen, Alleluja !
5 A od tronu rozległ się głos mówiący: Chwalcie Boga naszego, wszyscy słudzy jego, którzy się go boicie mali i wielcy.
6 I usłyszałem jakby głos licznego tłumu i jakby szum wielu wód, i jakby huk potężnych grzmotów, które mówiły:Alleluja ! Oto Pan, Bóg nasz, Wszechmogący,"

Słowo "Alleluja" to oczywiście przybliżona transliteracja hebrajskiego zwrotu "HaleluJah", a znaczącego: "Wysłąwiajcie Jah (Jahwe)". Jak widać całe niebiosa - nawet w erze chrześcijańskiej - wysławiają Boga po imieniu. Przynajmniej tak przedstawiono to Janowi w wizji.

Nie ulega również wątpliwości że apostoł Jan który słyszał te słowa znał co najmniej dwa języki: grecki i hebrajski. I rozumiał te słowa w swoim ojczystym, hebrajskim języku. Czego go to nauczyło ? Jak mógł odebrać taką postawę całych niebios? Czy i my nie powinniśmy wyciągnąć z tego wniosków i nie naśladować przykładu płynącego z góry?

Niektórzy próbują od święta wymawiać słowo "Alleluja" nawet nie wiedząc co ono znaczy, bo nikt ich tego nie nauczył. Ale czy my nie powinniśmy z całego serca i w zrozumiałym dla nas języku wyznawać: "Wysławiajcie Jah"?

Sami oceńcie.



#4882 Imię Boże po raz kolejny

Napisano przez Olo. on 2005-03-23, godz. 21:02 w Imię Boże

Niedawno podałem tu link do strony mówiącej o imieniu YHWH w pismach pierwszych chrześcijan. Muszę jednak podać również link do strony o poglądzie alternatywnym autorstwa Jana Lewendowskiego. Zachęcam do lektury.

http://www.warsaw.co...klyn/talmud.htm

Pozdrawiam. :)



#4890 Imię Boże po raz kolejny

Napisano przez Olo. on 2005-03-24, godz. 08:02 w Imię Boże

Przy pomocy komputerowego programu biblijnego zauważyłem bardzo ciekawą rzecz dotyczącą imienia Bożego "Jehowa" występującego w Biblii w Przekładzie Nowego Świata. Otóż imię to występuje w Starym Testamencie średnio co 3,4 wersetu. Bo jest użyte 6973 razy na 21537 wersetów. A w Nowym Testamencie co 34 wersety bo pojawia się 237 razy na 7468 wersetów. Jak to wytłumaczyć? Globalnie w NT imię Jehowa występuje 10 razy rzadziej niż w ST. Dlaczego? Skoro natchnął je ten sam Duch dążący przede wszystkim do ujawniania i uświęcania tego imienia, jak twierdzą ŚJ.