Skocz do zawartości


Zdjęcie

Imię Boże po raz kolejny


  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2003-10-06, godz. 09:55

Tym razem kwestię imienia Bożego w kontekście nauki ŚJ poruszył swym piórem ks. Marian Rybol:

http://imiona.boga.w...rk.pl/index.htm

Wygląda to jak praca magisterska. Autor przeprowadza dość wnikliwe analizy gramatyczne tekstów biblijnych związanych z imieniem Boga (słynny Wj 3:14, ale nie tylko). Dość dobrze naświetla też kwestie pojmowania znaczenia imienia u ludów sąsiadujących z Izraelem, czyli w Mezopotamii, Egipcie, Asyrii i Babilonie. Można się z nim zgadzać, lub nie, zainteresowani tematem powinni jednak chyba przynajmniej rzucić okiem na owoce wysiłku podjętego przez autora.

JL

#2 yogiii

yogiii

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 536 Postów
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano 2003-10-09, godz. 08:28

Ciekawe i chyba oryginalna praca jak na internet [dawno nie czytałem czegoś nowego wykraczającego poza to co już wiem]. Jednak autor wplata świadomie bądź nie świadomi parę mylnych faktów - nie chodzi o intepretację wersetów, tylko poszczególne / małe błędy. Próbuje polemizować z tym co my już wcześniej omawialiśmy... nic nowego jeśli chodzi o kontrargumenty

#3 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2005-03-20, godz. 23:26

Zdążyłem przeczytać tylko jeden rozdział o imieniu Bożym Jahwe w Ex 3:14, ale było warto. Autor dość szeroko i niejednostronnie pokazuje różne warianty i próby rozumienia tekstu z Ex 3:14, ciekawe jak w pozostalych rozdzialach sobie poczyna, ale to co przeczytalem, jest dobre. Polecam.
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny

#4 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-03-21, godz. 01:05

Przeczytałem jest ciekawe. Ale autor udowadnia że nowotestamentowym imieniem Boga jest "Ojciec" w takim razie imieniem naszego zbawiciela powinno być słowo "Syn". A jednak jest Jezus. A "Syn" to przecież tytuł i określenie jego pozycji względem Boga. Najwidoczniej "Ojciec" jest określeniem pozycji Boga względem Jezusa, ludzi i względem wszechświata. Jeszcze nie przemyślałem tego dokładnie i muszę się zastanowić. To tak na gorąco. Ale dziękuję Janku za namiar na stronę. (choć widzę że było to w 2003 r)

Pozdrawiam.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#5 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-03-22, godz. 08:01

A co sądzicie o tym ?

http://noctur.magma-...septuaginta.htm
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#6 Chariot

Chariot

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 Postów

Napisano 2005-03-22, godz. 11:06

Witam,
Temat nie jest nowy.

Odpowiedz sobie na takie pytania:
1. Ile kopii Septuaginty zachowało się do naszych czasów?
2. W jakiej postaci występuje w tych kopiach imię Boga?

Przytoczony artykuł jest wręcz modelowy dla publikacji ŚJ ponieważ posługuje się półprawdami. Niestety wielu ludzi nabiera się na tego rodzaju 'chwyty'. Potem jest już coraz gorzej.

Ponieważ ŚJ z uporem godnym lepszej sprawy udają w takich sytuacjach, że nie wiedzą o co chodzi albo 'odwracają kota ogonem' to proponuję zajżec tu:
http://w.bednarski.fm.interia.pl/ i poczytać nt. imienia Boga.

Pozdrawiam,
Paweł

#7 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-03-22, godz. 13:11

Powiedzcie, jak oceniacie poniższą postawę całych niebios, mającą miejsce już w erze chrześcijańskiej? Czy jest godna naśladowania?

Obj 19:1-6
" 1 Potem usłyszałem jakby donośny głos licznego tłumu w niebie, który mówił: Alleluja ! Zbawienie i chwała, i moc Bogu naszemu,
2 Gdyż prawdziwe i sprawiedliwe są sądy jego; osądził bowiem wielką wszetecznicę, która skaziła ziemię wszeteczeństwem swoim i pomścił na niej krew sług swoich.
3 I rzekli po wtóre: Alleluja ! I dym jej unosi się w górę na wieki wieków.
4 I upadło dwudziestu czterech starców, i cztery postacie, i oddały pokłon Bogu, siedzącemu na tronie, mówiąc: Amen, Alleluja !
5 A od tronu rozległ się głos mówiący: Chwalcie Boga naszego, wszyscy słudzy jego, którzy się go boicie mali i wielcy.
6 I usłyszałem jakby głos licznego tłumu i jakby szum wielu wód, i jakby huk potężnych grzmotów, które mówiły:Alleluja ! Oto Pan, Bóg nasz, Wszechmogący,"

Słowo "Alleluja" to oczywiście przybliżona transliteracja hebrajskiego zwrotu "HaleluJah", a znaczącego: "Wysłąwiajcie Jah (Jahwe)". Jak widać całe niebiosa - nawet w erze chrześcijańskiej - wysławiają Boga po imieniu. Przynajmniej tak przedstawiono to Janowi w wizji.

Nie ulega również wątpliwości że apostoł Jan który słyszał te słowa znał co najmniej dwa języki: grecki i hebrajski. I rozumiał te słowa w swoim ojczystym, hebrajskim języku. Czego go to nauczyło ? Jak mógł odebrać taką postawę całych niebios? Czy i my nie powinniśmy wyciągnąć z tego wniosków i nie naśladować przykładu płynącego z góry?

Niektórzy próbują od święta wymawiać słowo "Alleluja" nawet nie wiedząc co ono znaczy, bo nikt ich tego nie nauczył. Ale czy my nie powinniśmy z całego serca i w zrozumiałym dla nas języku wyznawać: "Wysławiajcie Jah"?

Sami oceńcie.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#8 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2005-03-22, godz. 18:41

Ponieważ ŚJ z uporem godnym lepszej sprawy udają w takich sytuacjach, że nie wiedzą o co chodzi albo 'odwracają kota ogonem' to proponuję zajżec tu:
http://w.bednarski.fm.interia.pl/ i poczytać nt. imienia Boga.

Pozdrawiam,
Paweł


Ciekawy link. Podobało mi się szczególnie swiadectwo nawrócenia SJ na katolicyzm pod wpływem książki Bednarskiego i słuchania Radia Maryja. ;)
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny

#9 Alabama

Alabama

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 108 Postów

Napisano 2005-03-22, godz. 21:11

Jasne jeszcze do bałwochwalstwa mamy wrócić. Jeszcze czego. Bednarski nas w maliny wyprowadzi. Znam dokładnie jego wypociny i wiem że są kłamstwem i spekulacjami. Mnie nie przekonują.

#10 Patmos

Patmos

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 210 Postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2005-03-22, godz. 23:25

Alabama ,

Mimo , że mam odmienne zdanie w wielu aspektach od zdania Pana Bednarskiego , jeśli chodzi o tematykę dotyczącą Biblii .

To uważam , że mówienie o tym, co napisał , że jest kłamstwem i spekulacją wymaga od krytykującego podania kilku przykładów popierających zarzuty pod adresem Bednarskiego.
W przeciwnym razie twoje zarzuty nie będą miały żadnej mocy dowodowej .

I jeszcze jedna sprawa , nie róbmy sobie wycieczek nietaktownych pod czyjś adres tylko, dlatego , że ktoś ma odmienny pogląd na dany temat .

My unitarianie musimy nie tylko dawać dowody naszej wiedzy teologicznej w polemice, z trynitarianami, lecz też , a może przede wszystkim nasza kultura w polemice musi być na wyższym poziomie od tej, którą niektórzy trynitarianie prezentują, [ kogo mam na myśli , wystarczy prześledzić posty ] .

Roman .

#11 Alabama

Alabama

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 108 Postów

Napisano 2005-03-23, godz. 10:49

Trochę mnie poniosło dziękuję za sprowadzenie na zimię Patmosie. A dowody dostarczę. Może nawet rozpoczne wątek "ŚJ w książce Bednarskiego".

Pozdrawiam.

#12 Chariot

Chariot

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 Postów

Napisano 2005-03-23, godz. 12:55

Witam,
To świadectwo nawrócenia ŚJ pod wpływem m.in. Radia Maryja może budzić kontrowersje. Moim zdaniem to co się czasem wyprawia na antenie tej rozgłośni przynosi wstyd osobom z kręgu KRK.

Pozdrawiam,
Paweł

#13 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-03-23, godz. 21:02

Niedawno podałem tu link do strony mówiącej o imieniu YHWH w pismach pierwszych chrześcijan. Muszę jednak podać również link do strony o poglądzie alternatywnym autorstwa Jana Lewendowskiego. Zachęcam do lektury.

http://www.warsaw.co...klyn/talmud.htm

Pozdrawiam. :)
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#14 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-03-24, godz. 08:02

Przy pomocy komputerowego programu biblijnego zauważyłem bardzo ciekawą rzecz dotyczącą imienia Bożego "Jehowa" występującego w Biblii w Przekładzie Nowego Świata. Otóż imię to występuje w Starym Testamencie średnio co 3,4 wersetu. Bo jest użyte 6973 razy na 21537 wersetów. A w Nowym Testamencie co 34 wersety bo pojawia się 237 razy na 7468 wersetów. Jak to wytłumaczyć? Globalnie w NT imię Jehowa występuje 10 razy rzadziej niż w ST. Dlaczego? Skoro natchnął je ten sam Duch dążący przede wszystkim do ujawniania i uświęcania tego imienia, jak twierdzą ŚJ.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#15 grzesiek32

grzesiek32

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 184 Postów

Napisano 2005-03-24, godz. 09:05

Przy pomocy komputerowego programu biblijnego zauważyłem bardzo ciekawą rzecz dotyczącą imienia Bożego "Jehowa" występującego w Biblii w Przekładzie Nowego Świata. Otóż imię to występuje w Starym Testamencie średnio co 3,4 wersetu. Bo jest użyte 6973 razy na 21537 wersetów. A w Nowym Testamencie co 34 wersety bo pojawia się 237 razy na 7468 wersetów. Jak to wytłumaczyć? Globalnie w NT imię Jehowa występuje 10 razy rzadziej niż w ST. Dlaczego? Skoro natchnął je ten sam Duch dążący przede wszystkim do ujawniania i uświęcania tego imienia, jak twierdzą ŚJ.


Słuszna uwaga. Polecam artykuł Janka Lewandowskiego na ten temat:

http://www.brooklyn..../statystyka.htm

Pozdrawiam

Grzesiek
Serwis monoteistyczny - trynitarny:
trinitarians.info, apologetyka.info

#16 Chariot

Chariot

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 Postów

Napisano 2005-03-24, godz. 12:23

...Może nawet rozpoczne wątek "ŚJ w książce Bednarskiego".

Z przyjemnością zapoznam się z argumentami drugiej strony. Mówię to bez ironii.
Czekam na polemikę z publikacją Bednarskiego.

Pozdrawiam,
Paweł

#17 Patmos

Patmos

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 210 Postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2005-03-24, godz. 17:09

Olo ,

Bądź tak uprzejmy i sprawdź te obliczenia raz jeszcze .

Roman .

#18 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-03-24, godz. 17:48

Roman masz rację coś mi się pomyliło. W ST to imię występuje co 3,08 wersetu a w NT co 31. Proporcje pozostaję jednak te same. ST wymienia imię Jehowa o wiele gęściej niż NT (według PNŚ). Chyba że znowu coś pokręciłem. Ale dysproporcja jest ogromna.

Dzięki za poprawke.

Pozdrawiam Romanie.

Leszek :D
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#19 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-03-25, godz. 03:48

W książce "Człowiek poszukuje Boga" wydanej przez Towarzystwo Strażnica na str. 279 podano iż według chrześcjanina Ireneusza z Lyonu który napisał tę uwagę, około 187r. czrześcijaństwo było podzielone na "dwadzieścia odmian". To prawda istniało wtedy wiele odłamów chrześcijaństwa. Takie odstępstwo zaczęło się już za czasów apostołów (1Jn 2:19, 4:1 Obj 2:6, 2:15). Mnie jednak ciekawi odpowiedź na bardzo istotne pytanie. Otóż. Jeśli chrześcijanie byli podzieleni w II wieku na liczne stronnictwa. A załóżmy - jak twierdzi Strażnica - że imię Jehowa było wtedy w NT. To jaka siła zmusiła je wszystkie do pełnej jednomyślności w usuwaniu imienia Bożego, jeśli otrzymali je w spadku po apostołach? Jak to wytłumaczyć? A może tego imienia nigdy nie było w NT (z wyjątkiem Alleluja). Bo nie ma dziś śladu świadczącego o tym aby chrześcijanie je używali.

Gdzie popełniam błąd?
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#20 grzesiek32

grzesiek32

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 184 Postów

Napisano 2005-03-25, godz. 11:33

Gdzie popełniam błąd?


A skąd te przekonanie, że popełniasz błąd? :D

Przemyślenia są dobre. Ja ze swej strony zapraszam do nowego artu na trynitarianach:

Usuwanie Imienia Bożego z Nowego Testamentu, czyli "spiskowa teoria dziejów"

Serdefcznie pozdrawiam

Tym, którzy świętują życzę wszelkiego błogosławieństwa Bożego, niech zmartwychwstały Chrystus da Wam pełnię łask wypływających z Jego pełni i nieskończonego miłosierdzia.

Grzesiek.
Serwis monoteistyczny - trynitarny:
trinitarians.info, apologetyka.info




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych