Skocz do zawartości


Zdjęcie

1 J 5:12-15


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-11-10, godz. 20:01

1J 5:12-15 Bg „Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota.(13) Te rzeczy napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, żebyście wiedzieli, iż macie żywot wieczny, i abyście wierzyli w imię Syna Bożego.(14) A toć jest ufanie, które mamy do niego, iż jeźlibyśmy o co prosili według woli jego, słyszy nas.(15) A jeźli wiemy, iż nas słyszy, o cokolwiek byśmy prosili, tedy wiemy, iż mamy te rzeczy, o któreśmy go prosili.”

1J 5:12-15 BT „Ten, kto ma Syna, ma życie, a kto nie ma Syna Bożego, nie ma też i życia.(13) O tym napisałem do was, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie życie wieczne.(14) Ufność, którą w Nim pokładamy, polega na przekonaniu, że wysłuchuje On wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą.(15) A jeśli wiemy, że wysłuchuje wszystkich naszych próśb, pewni jesteśmy również posiadania tego, o cośmy Go prosili.”

1J 5:12-15 Bw „Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota.(13) To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny.(14) Taka zaś jest ufność, jaką mamy do niego, iż jeżeli prosimy o coś według jego woli, wysłuchuje nas.(15) A jeżeli wiemy, że nas wysłuchuje, o co prosimy, wiemy też, że otrzymaliśmy już od niego to, o co prosiliśmy.”

1J 5:12-15 Bp „Kto ma Syna, ten ma życie, a kto nie ma Syna Bożego, ten i życia nie ma.(13) To napisałem wam - wierzącym w imię Syna Bożego - abyście wiedzieli, że macie życie wieczne.(14) A to jest ufność, jaką w Nim pokładamy, że On wysłuchuje nas, jeśli tylko prosimy zgodnie z Jego wolą.(15) A jeśli wiemy, że wysłuchuje nas, o cokolwiek prosimy, to wiemy również, że od Niego mamy to, o co prosimy.”


1J 5:12-15 NS „Kto ma Syna, ma to życie; kto nie ma Syna Bożego, nie ma tego życia.(13) Piszę to wam, abyście wiedzieli, że macie życie wieczne - wy, którzy wierzycie w imię Syna Boga.(14) A to jest ufność, którą żywimy do niego, że o cokolwiek prosimy zgodnie z jego wolą, on nas wysłuchuje.(15) Ponadto jeśli wiemy, że nas wysłuchuje, o cokolwiek prosimy, to wiemy, że będziemy mieć wszystko, o co prosimy, bośmy go o to poprosili.”

1J 5:12-15 WH „ο εχων τον υιον εχει την ζωην ο μη εχων τον υιον του θεου την ζωην ουκ εχει(13) ταυτα εγραψα υμιν ινα ειδητε οτι ζωην εχετε αιωνιον τοις πιστευουσιν εις το ονομα του υιου του θεου(14) και αυτη εστιν η παρρησια ην εχομεν προς αυτον οτι εαν τι αιτωμεθα κατα το θελημα αυτου ακουει ημων(15) και εαν οιδαμεν οτι ακουει ημων ο εαν αιτωμεθα οιδαμεν οτι εχομεν τα αιτηματα α ητηκαμεν απ αυτου”

Jest to jeden z wielu wersetów potwierdzających konieczność modlitw do Jezusa (inne to np. J 14:14; Dz 7:59; 2 Kor 12:8; 1 Tym 1:12; Obj 22:20). Ponieważ Strażnica zabrania zwracania się do Jezusa w modlitwie, dopuściła się więc drobnej manipulacji tym wersetem biblijnym. Zamiast bowiem sformułowania "Syna Bożego" użyła wyrażenia "Syna Boga", przez co sugeruje, iż dalsze wersety odnoszą się do Boga Jehowy. Choć język gecki pozwala na takie tłumaczenie to jednak Strażnica tym sposobem dostosowała tekst bilbijny do swojej nauki. Dziwne, że twórcy PNŚ tylko w 1 J 5:13 dokonali tej zmiany a w inych wersetach nie, jak np. w wersecie wcześniejszym (1 J 5:12), gdzie padają identyczne wręcz słowa greckie. Co mozna więc o takim postępowaniu sądzić?

Ważne też jest to, iż różne pisma historyczne jak również Ojców Kościoła potwierdzają, iż chrześcijanie zanosili modlitwy do Jezusa. Oto kilka przykładów:

zbierali się w ustalony dzień przed świtem, wspólnie modlili się do Chrystusa (Pismo Pliniusza do Trajana o chrześcijanach - 112)

I owszem, będziemy się modlić do tego Słowa, będziemy zanosić do Niego błagania, Jemu będziemy dziękować, do Niego kierować modły (Orygenes: Przeciw Celsusowi 5:4).

Wielbię Jezusa Chrystusa Boga, który uczynił was tak mądrymi (Święty Ignacy: Do Kościoła w Smyrnie 1:1)

Zarówno Jemu samemu, jak Jego Synowi, którego do nas posłał składamy uwielbienie i pokłon, oddając im cześć zgodną z rozumem i prawdą (Justyn Męczennik: Apologia I:6,2).


Wątki o podobnej tematyce:

http://watchtower.or...p?showtopic=994

http://watchtower.or...?showtopic=1060

http://watchtower.or...?showtopic=1077


Więcej informacji na ten temat można też znaleźć:

http://www.trinitari...ronawiaryID=191
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-03-03, godz. 10:42

W książce "Czego naprawdę uczy Biblia" w rozdziale "Zbliż się do Boga przez modlitwę" na stronie 168 w akapicie 11 czytamy na początku takie słowa:

O co można się modlić? Biblia wyjaśnia: "O cokolwiek prosimy [Jehowę] zgodnie z jego wolą, on nas wysłuchuje" (1 J 5:14). Można więc modlić się o wszystko, co jest zgodne z wolą Boga. ....

Dalej nie cytuję, bo nie wiąże się to z tematem tego wątku. A więc Strażnica swoim dodaniem w nawias imienia Boga sugeruje, że werset z 1 J 5:14 mówi o zanoszeniu modlitw właśnie do niego. Jednak kontekst tego wersetu mówi o Jezusie, co było tutaj omówione w pierwszym poście.

Jeśli ktoś chce poznać więcej argumentacji biblijnej na temat zanoszenia modlitw do Jezusa to zapraszam do zajrzenia do następujących wątków na innym forum:

http://www.biblia.we...topic.php?t=983

http://www.biblia.we...topic.php?t=975


I jeszcze wątki w dziale PNŚ o podobnej tematyce:

http://watchtower.or...?showtopic=1077

http://watchtower.or...?showtopic=1210

http://watchtower.or...?showtopic=2906

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-03-03, godz. 10:48

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-12-23, godz. 08:10

Czy można się modlić do Jezusa? To pytanie jest zasadne dla ludzi którzy zetknęli się z nauką Świadków Jehowy. Otóż jak wiemy Świadkowie Jehowy nie praktykują zwracania się do Syna Bożego w modlitwie. Aby więc ustalić poprawność takiej praktyki posłużę się kilkoma argumentami.


Pierwszym z nich będzie cytat z Ewangelii Jana:

J 14:14 BT „O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.”

J 14:14 Bw „Jeśli o co prosić będziecie w imieniu moim, spełnię to.”


Przytoczone powyżej słowa Jezus wypowiedział podczas ostatniej wieczerzy do swoich uczniów. Zauważmy, że powyższe tłumaczenia różnią się słowem „mnie”. Z tłumaczenia Biblii Tysiąclecia wynika, że Jezus zachęcał aby po jego wniebowstąpieniu prosić Go o cokolwiek a On to spełni. Dlaczego jednak słowo „mnie” nie występuje w innych tłumaczeniach ? Otóż sprawa jest trochę skomplikowana ponieważ nie wszystkie starożytne manuskrypty biblijne zawierają to słowo. Na przykład pomija je Kodeks Aleksandryjski z V wieku oraz Kodeks Bezy z V/VI wieku. Ale zawierają to słowo inne starsze manuskrypty biblijne takie jak Kodeks Synajski z IV wieku i Kodeks Watykański z IV wieku, a co najważniejsze zawiera go jeszcze starszy papirus Bodmer 2, bo datowany na rok 200 ne. Tak więc najbardziej prawdopodobne wydaje się, iż w tych słowach, Pan Jezus zachęcał swoich uczniów aby się do niego zwracali gdy będzie w niebie.

Niezależnie od tego, czy słowo "mnie" padło czy nie z ust Jezusa, to i tak z wersetu wynika, że mamy o coś prosić w jego imieniu. Przecież Jezus nie mówi kogo mamy prosić. Zwróćmy uwagę na poniższe wersety:

J 15:16 Bw „Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydawali i aby owoc wasz był trwały, by to, o cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, dał wam.”

J 16:23 Bw „A w owym dniu o nic mnie pytać nie będziecie. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, da wam.”


W obu widać zasadę ‘daje ten, kto jest proszony’. Jeśli więc tym razem daje Jezus, to można przyjąć, że to On ma być proszony.


Inne ciekawe teksty znajdujemy w listach apostoła Pawła:

1Kor 1:2 Bw „zborowi Bożemu, który jest w Koryncie, poświęconym w Chrystusie Jezusie, powołanym świętym, wraz ze wszystkimi, którzy wzywają imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa na każdym miejscu, ich i naszym:”

2Kor 12:8-9 Bw „W tej sprawie trzy razy prosiłem Pana, by on odstąpił ode mnie.(9) Lecz powiedział do mnie: Dosyć masz, gdy masz łaskę moją, albowiem pełnia mej mocy okazuje się w słabości. Najchętniej więc chlubić się będę słabościami, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusowa.”

Ef 5:19 Bw „rozmawiając z sobą przez psalmy i hymny, i pieśni duchowne, śpiewając i grając w sercu swoim Panu,”

1Tm 1:12 Bw „Dzięki składam temu, który mnie wzmocnił, Chrystusowi Jezusowi, Panu naszemu, za to, że mnie uznał za godnego zaufania, zleciwszy mi tę służbę,”

2Tm 2:22 Bw "Młodzieńczych zaś pożądliwości się wystrzegaj, a zdążaj do sprawiedliwości, wiary, miłości, pokoju z tymi, którzy wzywają Pana z czystego serca."



Jeszcze innym ciekawym miejscem jest opis słów Szczepana męczennika zanotowany w Dziejach Apostolskich.

Dz 7:59-60 Bw „I kamienowali Szczepana, który się modlił tymi słowy: Panie Jezu, przyjmij ducha mego.(60) A padłszy na kolana, zawołał donośnym głosem: Panie, nie policz im grzechu tego. A gdy to powiedział, skonał.”

Użyte w oryginale greckie słowo EPIKALOUMENON może zostać przetłumaczone, iż Szczepan się modlił do Jezusa.


Jeszcze inny ciekawy fragment Pisma w tym zakresie to wypowiedź niejakiego Annasza do Jezusa o Pawle (Szawle).

Dz 9:14 Bw „ma także upoważnienie od arcykapłanów, aby tutaj uwięzić wszystkich, którzy wzywają imienia twego.”


Inne bardzo ciekawe słowa pisze apostoł Paweł (na pewno znane są większości z nas):

1Kor 16:22-23 Bw „Jeśli kto nie miłuje Pana, niech będzie przeklęty! Marana tha.(23) Łaska Pana Jezusa Chrystusa niech będzie z wami!”

1Kor 16:22-23 NS „Jeżeli ktoś nie kocha Pana, niech będzie przeklęty. Przyjdź, nasz Panie!(23) Niech będzie z wami niezasłużona życzliwość Pana Jezusa.”



Podobne słowa wypowiada apostoł Jan:

Ap 22:20 Bw „Mówi ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu!”


Mamy zatem trzy miejsca, gdzie trzech różnych wybitnych uczniów Pana Jezusa zwraca się do niego w modlitwie.


Według Biblii Jezus jako Baranek odbiera cześć od całego wszechświata wraz z Bogiem zasiadającym na tronie:

Ap 5:13-14 Bw „I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków.(14) A cztery postacie mówiły: Amen. Starcy zaś upadli i oddali pokłon.”


Jest jeszcze jeden bardzo istotny fragment, na który mało kto zwraca uwagę:

1J 5:13-15 Bw „To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny.(14) Taka zaś jest ufność, jaką mamy do niego, iż jeżeli prosimy o coś według jego woli, wysłuchuje nas.(15) A jeżeli wiemy, że nas wysłuchuje, o co prosimy, wiemy też, że otrzymaliśmy już od niego to, o co prosiliśmy.”

Uważam, że to wystarczający dowód na słuszność modlitw zanoszonych do Jezusa Chrystusa.


Ważne też jest to, iż różne pisma historyczne jak również Ojców Kościoła potwierdzają, iż chrześcijanie zanosili modlitwy bezpośrednio do Jezusa. Oto kilka przykładów:

zbierali się w ustalony dzień przed świtem, wspólnie modlili się do Chrystusa (Pismo Pliniusza do Trajana o chrześcijanach - 112)

I owszem, będziemy się modlić do tego Słowa, będziemy zanosić do Niego błagania, Jemu będziemy dziękować, do Niego kierować modły (Orygenes: Przeciw Celsusowi 5:4).

Wielbię Jezusa Chrystusa Boga, który uczynił was tak mądrymi (Święty Ignacy: Do Kościoła w Smyrnie 1:1)

Zarówno Jemu samemu, jak Jego Synowi, którego do nas posłał składamy uwielbienie i pokłon, oddając im cześć zgodną z rozumem i prawdą (Justyn Męczennik: Apologia I:6,2).


Ciekawe świadectwo też czerpiemy z listu Pliniusza Młodszego (61-114 r) do gubernatora Bitynii. Otóż pisze on o pierwszych chrześcijanach:

„...zwracali się do Chrystusa jako do Bóstwa z pewną formą modlitwy”.

Czy więc pierwsi chrześcijanie modlili się do Jezusa? Przecież był jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi (1Tym 2:5).

Proszę podzielcie się swoimi uwagami w tym zakresie.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-12-23, godz. 09:32

Wierzyć w Jezusa, prosić, zwracać się, mówić, pytać, składać dzięki, nawet spiewać - wszystko ok... Jednak nie modlić się do Jezusa tylko za jego pośrednictwem do Boga. Ponieważ to włąsnie Jezus Chrystus jest posrednikiem i to przez niego mamy nadzieję na życie wieczne. Jest przyrównany do węża miedzianego postawionego przez Mojżesza. Z woli Jehowy Boga została przelana jego krew.



1Jana 5:13 Piszę to wam, abyście wiedzieli, że macie życie wieczne — wy, którzy wierzycie w imię Syna Boga. 14 A to jest ufność, którą żywimy do niego, że o cokolwiek prosimy zgodnie z jego wolą, on nas wysłuchuje. 15 Ponadto jeśli wiemy, że nas wysłuchuje, o cokolwiek prosimy, to wiemy, że będziemy mieć wszystko, o co prosimy, bośmy go o to poprosili.

Jana 6:39 A wolą tego, który mnie posłał, jest, żebym nic nie stracił ze wszystkiego, co mi dał, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatnim. 40 Albowiem wolą mego Ojca jest, żeby każdy, kto widzi Syna i w niego wierzy, miał życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatnim”.

1 Jana 5:9 Jeżeli przyjmujemy świadectwo ludzi, to świadectwo Boga jest większe, ponieważ jest to świadectwo Boga — to, że złożył świadectwo o swoim Synu. 10 Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo co do samego siebie. Kto nie wierzy Bogu, uczynił go kłamcą, ponieważ nie uwierzył w świadectwo, które Bóg jako świadek dał o swoim Synu. 11 I to jest świadectwo, że Bóg dał nam życie wieczne, a życie to jest w jego Synu. 12 Kto ma Syna, ma to życie; kto nie ma Syna Bożego, nie ma tego życia.


Jezus wielokrotnie mówił, przyszedł z woli Ojca. Nawet modlił się żarliwie, żeby odsunął od niego kielich, jaki mu Bóg przygotował.

Jana 3: 11 Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Mówimy to, co wiemy, i świadczymy o tym, co widzieliśmy, ale nie przyjmujecie naszego świadectwa. 12 Jeżeli wam mówiłem o sprawach ziemskich, a nie wierzycie, to jakże uwierzycie, jeśli będę wam mówił o sprawach niebiańskich? 13 Ponadto nikt nie wstąpił do nieba oprócz tego, który z nieba zstąpił — Syna Człowieczego. 14 I jak Mojżesz uniósł w górę węża na pustkowiu, tam musi być uniesiony w górę Syn Człowieczy, 15 aby każdy, kto w niego wierzy, miał życie wieczne.
16 „Albowiem Bóg tak bardzo umiłował świat, że dał swego jednorodzonego Syna, aby nikt, kto w niego wierzy, nie został zgładzony, lecz miał życie wieczne.

O czyjej WOLI jest mowa i do kogo mamy kierować PROŚBY z 1Jana 5:15?
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#5 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-12-23, godz. 10:15

Jana14:8 Filip rzekł do niego: „Panie, pokaż nam Ojca i to nam wystarczy”. 9 Jezus powiedział do niego: „Tyle czasu jestem z wami, a nie poznałeś mnie, Filipie? Kto mnie ujrzał, ujrzał też Ojca. Jakże to mówisz: ‚Pokaż nam Ojca’? 10 Czy nie wierzysz, że ja jestem w jedności z Ojcem, a Ojciec jest w jedności ze mną? Tego, co do was mówię, nie mówię sam z siebie; lecz Ojciec, który pozostaje w jedności ze mną, dokonuje swych dzieł. 11 Wierzcie mi, że ja jestem w jedności z Ojcem, a Ojciec w jedności ze mną; a jeśli nie, to wierzcie ze względu na same dzieła. 12 Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Kto wierzy we mnie, ten również dokona dzieł, których ja dokonuję; i dokona dzieł większych niż te, ponieważ ja idę do Ojca. 13 A o cokolwiek poprosicie w imię moje, ja to uczynię, żeby Ojciec był otoczony chwałą w związku z Synem. 14 Jeżeli poprosicie o coś w imię moje, ja to uczynię.
15 „Jeżeli mnie miłujecie, będziecie przestrzegać moich przykazań; 16 a ja poproszę Ojca i da wam innego wspomożyciela
(...)

Znowu pytanie: Kogo dzieła, kogo prosić mamy i w czyje imię? O jakich dziełach mowa? Jakie dzieła były większe od dzieł Jezusa?


i dokona dzieł większych niż te

Kto?

Mirek łatwo coś cytować, ale czasem warto też się zastanowic w jakim kontekście są wypowiedziane słowa i do kogo i w jakiej sytuacji. Jesli wiesz to dobrze :) Jak sam widzisz nie mu mowy o modlitwie do Jezusa Chrystusa, wręcz przeciwnie! Równolegle jest toczona dyskusja na podobny temat na tym forum, gdzie jest mowa o prośbach do Jezusa kierowanych przez apostołów.

P.S. Myślę, że po części odparłem twoje argumenty, jesli nie jesteś przekonany to przykro mi ale na dzień dzisiejszy nic więcej nie moge zrobić.

Może odniesiesz się do tego fragmentu Bibli, gdzie nie potrzeba dużo, by zrozumieć slowa jednoznaczne?

Rzymian 15:30 A usilnie zachęcam was, bracia, przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, i przez miłość ducha, byście razem ze mną wytężali siły w modlitwach za mnie do Boga, 31 żebym został wyzwolony od niewierzących w Judei i żeby moje usługiwanie, to dla Jerozolimy, okazało się godne przyjęcia przez świętych, 32 abym — gdy za wolą Bożą z radością dotrę do was — wespół z wami doznał pokrzepienia. 33 Niech Bóg, który daje pokój, będzie z wami wszystkimi. Amen.
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-12-23, godz. 10:29

Kontekst omawianego wersetu mówi o Jezusie! Przeczytaj jeszcze raz uważnie:

1J 5:12-15 Bw „Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota.(13) To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny.(14) Taka zaś jest ufność, jaką mamy do niego, iż jeżeli prosimy o coś według jego woli, wysłuchuje nas.(15) A jeżeli wiemy, że nas wysłuchuje, o co prosimy, wiemy też, że otrzymaliśmy już od niego to, o co prosiliśmy.”

A kim jest ON w tym wersecie?

1J 3:16 Bw "Po tym poznaliśmy miłość, że On za nas oddał życie swoje; i my winniśmy życie oddawać za braci."

Chyba wiadomo, że to Jezus jest tym, który oddał za nas swoje życie. Jest to więc tak wyraźnie świadectwo modlitw zanoszonych do Jezusa, że jedyne co mogła w tej sytuacji zrobić Straznica to zmienić sens wersetu, inaczej go oddając.

A czy to nie są przypadkiem modlitwy do Jezusa?

Dz 7:59-60 Bw „I kamienowali Szczepana, który się modlił tymi słowy: Panie Jezu, przyjmij ducha mego.(60) A padłszy na kolana, zawołał donośnym głosem: Panie, nie policz im grzechu tego. A gdy to powiedział, skonał.”

2Kor 12:8-9 Bw „W tej sprawie trzy razy prosiłem Pana, by on odstąpił ode mnie.(9) Lecz powiedział do mnie: Dosyć masz, gdy masz łaskę moją, albowiem pełnia mej mocy okazuje się w słabości. Najchętniej więc chlubić się będę słabościami, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusowa.”

Ap 22:20 Bw „Mówi ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu!”


Ciekawe jak można trzy razy prosić Pana Jezusa nie wymawiając ani słowa! Wiesz Jacek może? A może słowa Amen, przyjdź, Panie Jezus to modlitwa do matki boskiej, jak myślisz? :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#7 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-12-23, godz. 10:43

Przeczytałem uważnie i zadałem wcześniej pytanie z czyjej woli? Nie odpowiedziałeś :) Cytujesz jednak kolejne wersety, które bym musiał przeanalizować. To nie ładnie z twojej strony :) Spróbuje się do nich odnieść pomimo, ze nie odpowiedziałeś na żadne z moich pytań.
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#8 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-12-23, godz. 11:33

Komentarz do wersetu z 1Jana3:16 to już twoja interpretacja :P
Co do "modlitwy" Szczepana juz się wypowiedziałem w innym temacie:

Cytat(Adelfos @ 2007-12-19 15:08)
"I kamienowali Szczepana, a on błagał i mówił: "Panie Jezusie, przyjmij ducha mego" (Dzieje Ap. 7,59)Ta partykuła została użyta w innym znaczeniu niż w Modlitwie Pańskiej. Tutaj podkreśla ona stwierdzienie faktu, zaś tam posłużyła do wyrażenia oczekiwania.



"Szczepan zobaczył co zobaczył i napewno się nie modlił tylko mówił do Jehowy i Jezusa Chrystusa po jego prawicy. Imię Jehowa to fakt, jego królestwo i moc i chwała. Nie ma tu o nic do proszenia, ani błagania lecz do wychwalania!! Wyrażanie oczekiwania- bardzo dyplomatycznie ujęte. Jehowa Bóg jest uświęcony w każdej modlitwie i Królestwo Boże jest faktem, nawet jeśli ma nastąpić, bo to co Bóg zapowiedział na paczotku tak się staje."

Werset z drugiego listu do Koryntian... mhmm wiesz co to za cierń w nim siedział? <pytanie dygresja> Znowu jak udowodnisz, że Pan w tym zacytowanym wersecie to Jezus Chrystus pozostaje kwestia czy prośba to modlitwa? 2Koryntian 12:8 W tej sprawie trzy razy upraszałem Pana, żeby to ode mnie odstąpiło, (...)
Nie widzę tu słowa modlitwa...
Jednak zestawie Ci dwa wersety:
2 Koryntian 12: 8 W tej sprawie trzy razy upraszałem Pana, żeby to ode mnie odstąpiło, 9 on wszakże powiedział do mnie: „Wystarczy ci moja niezasłużona życzliwość; bo moc moja doskonali się w słabości”.
1 Koryntian 15:10 Jednakże dzięki niezasłużonej życzliwości Boga jestem, czym jestem. A jego niezasłużona życzliwość wobec mnie nie okazała się daremna, ale trudziłem się więcej niż oni wszyscy, nie ja jednak, lecz niezasłużona życzliwość Boża, która jest ze mną.

Ciekawe jak można trzy razy prosić Pana Jezusa nie wymawiając ani słowa! Wiesz Jacek może? A może słowa Amen, przyjdź, Panie Jezus to modlitwa do matki boskiej, jak myślisz? :P


Czy to napewno modlitwa? Czy objawienie?

Rozdział 22:

8 To właśnie ja, Jan, słyszałem i widziałem te rzeczy. A gdy usłyszałem i ujrzałem, upadłem, by oddać cześć u stóp anioła, który mi to pokazywał. 9 Ale on mi mówi: „Uważaj! Nie czyń tego! Jestem tylko współniewolnikiem twoim i twoich braci, którzy są prorokami, i tych, którzy zachowują słowa tego zwoju. Oddaj cześć Bogu”.


12 „ ‚Oto przychodzę szybko — a zapłata, którą daję, jest ze mną — aby każdemu oddać według tego, jakie jest jego dzieło. 13 Jam jest Alfa i Omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec. [Objawienie 1:8 „Jam jest Alfa i Omega”, mówi Jehowa Bóg, „Ten, który jest i który był, i który przychodzi, Wszechmocny”.]

16 „ ‚Ja, Jezus, posłałem swego anioła, aby wam o tym złożyć świadectwo dla zborów. Jam jest korzeń i potomek Dawida, i jasna gwiazda poranna’”.

20 „Ten, który świadczy o tych rzeczach, mówi: ‚Tak, przychodzę szybko’”. „Amen! Przyjdź, Panie Jezusie”.

To nie modlitwa drogi Mirku :) Wiesz, co znaczy słowo Amen*?
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#9 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-23, godz. 11:45

Wierzyć w Jezusa, prosić, zwracać się, mówić, pytać, składać dzięki, nawet spiewać - wszystko ok...

Cóż za liberalne podejście ;) Twoje pozostałe wypowiedzi zdają się jednak tego nie potwierdzać :unsure:
Dołączona grafika

#10 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-23, godz. 11:48

To nie modlitwa drogi Mirku

Czym zatem jest modlitwa?
Dołączona grafika

#11 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-12-23, godz. 14:50

[...]


Czy sekretarka jest pośrednikiem między petentem a dyrektorem? Spróbuj wejść do biura i pomiń sekretarkę.

"Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie" (J 14,6)

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-12-23, godz. 14:56


#12 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-12-23, godz. 15:07

12 „ ‚Oto przychodzę szybko — a zapłata, którą daję, jest ze mną — aby każdemu oddać według tego, jakie jest jego dzieło. 13 Jam jest Alfa i Omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec. [Objawienie 1:8 „Jam jest Alfa i Omega”, mówi Jehowa Bóg, „Ten, który jest i który był, i który przychodzi, Wszechmocny”.]


W tym fragmencie mówi sam Jezus, który siebie określa "Pierwszym i Ostatnim, Alfą i Omegą". Jaki masz cel aby tę prawdę fałszować? Dlaczego do wersetu z Ap 1,8 wstawiłeś słowo "Jehowa", którego nie ma w tekście greckim, a które poprzez to wstawienie zmienia sens zdania?
"Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg".
A Pan jest jeden!

#13 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-10-25, godz. 07:32

Świadkowie Jehowy wydali w październiku tego roku (2008) pewien traktat, w którym poruszają również sprawę modlitwy:

Dołączona grafika

Na jego przykładzie chciałbym pokazać w jaki sposób ukrywają prawdę zanoszenia modlitw do Chrystusa. Na pytanie: "Jak modlić się do Boga, aby zostać wysłuchanym" udzielają odpowiedzi:

Dołączona grafika

Zwróćmy uwagę, że w traktacie tym zmieniono znaczenie wersetu i dodano słowo [Boga] w nawiasie:

Dołączona grafika

wszystko to ma służyć negacji faktu zanoszenia modlitw do Jezusa. Świadkowie Jehowy w swoim nauczaniu nie modlą się bowiem do Pana Jezusa. A powyższe wersety odnoszą do Jehowy, choć z kontekstu wynika, że mowa jest o Chrystusie:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W taki to sprytny sposób Strażnica ukrywa fakt ważnośći zanoszenia modlitw do Pana Jezusa. :angry:

I jeszcze skan z J 14:14:

Dołączona grafika

Gdzie Jezus wyraźnie daje do zrozumienia, że spełnia wszystko o co go osobiście prosimy.

W sprawie tego ostatniego wersetu istnieje specjalny wątek:

http://watchtower.or...?showtopic=1077
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#14 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-10-25, godz. 07:47

J 14:5-6, 13-14 PGP Mówi Mu Tomasz: - Panie, nie wiemy, gdzie idziesz. Jak możemy drogę znać? Mówi mu Jezus: - Ja jestem droga i prawda i życie. Nikt (nie) przychodzi do Ojca jeśli nie przeze Mnie. (...) I to o co poprosicie w imię me, to uczynię, aby wysławiony został Ojciec w Synu. Jeśli (o) coś poprosicie mnie w imię me, ja uczynię.


Kolejny samobój i porażka "Niewolnika"...

Użytkownik pawel r edytował ten post 2008-10-25, godz. 07:49

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#15 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2008-10-25, godz. 11:29

W książce "Czego naprawdę uczy Biblia" w rozdziale "Zbliż się do Boga przez modlitwę" na stronie 168 w akapicie 11 czytamy na początku takie słowa:

O co można się modlić? Biblia wyjaśnia: "O cokolwiek prosimy [Jehowę] zgodnie z jego wolą, on nas wysłuchuje" (1 J 5:14). Można więc modlić się o wszystko, co jest zgodne z wolą Boga. ....

Dalej nie cytuję, bo nie wiąże się to z tematem tego wątku. A więc Strażnica swoim dodaniem w nawias imienia Boga sugeruje, że werset z 1 J 5:14 mówi o zanoszeniu modlitw właśnie do niego. Jednak kontekst tego wersetu mówi o Jezusie, co było tutaj omówione w pierwszym poście.


Bardzo fajne spostrzeżenie. Dziękuję Ci bardzo za Twoją pracę.

Szukaj dalej i niech Cię Bóg błogosławi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych