Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kwestia bałwochwalstwa w KK


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-09, godz. 17:52

jak np. ja bym teraz zapytał Sebastiana i paru kolegów będącymi katolikami: "panowie pokażcie mi na podstawie Biblii, że korzystanie z obrazów podczas modlitwy nie jest bałwochwalstwem, albo gdzie może w piśmie przeczytać o czymś takim jak limbus " zakładam, że udzielenie odpowiedzi byłoby dość kłopotliwe.


Macieju, co do limbusa, to wyjaśniam, że nie jest on doktryną, ale tylko hipotezą niektórych teologów.
Ja podobnie jak i Ty, w żaden limbus nie wierzę, więc jego istnienia udowadniać Tobie nie będę.

Co do wizerunków, mógłbym napisać wiele, choć nie wiem, czy uznałbyś tę odpowiedź za zadowajającą.

Napiszę jednak krótko:
kojarzę sobie, że Izraelici klękali przed MATERIALNĄ Arką Przymierza (a więc przed figurami aniołów), robili to z nakazu Jahwe. Przypominam sobie także węża miedzianego.

Tak, tak, wiem, że wąż jest dość problematyczny, bo jeden sługa Jahwe (chyba Mojżesz albo Jozue) kazał go uczynić, a inny sługa Jahwe (jakiś król Izraelski, nie pamiętam imienia) uznał ten kult za balwochwalczy i węża kazał zniszczyć.

Jednak wniknięcie głębiej w temat i motywacja, z jakiej miedziany wąż został zniszczony, wskazuje, że nie chodziło o sam fakt klękania przed czymś materialnym, ale o pogańskie poglądy i pogański kult. Gdybyś zapytał księdza katolickiego, czy można klękać przed krzyżem, odpowie TAK, ale gdybyś pokazał księdzu "udziwniony" krzyż, np. z napisem "Jezus, syn Kriszny, wcielenie Siwy" odpowiedź brzmiałaby NIE.

#2 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 17:58

Macieju, co do limbusa, to wyjaśniam, że nie jest on doktryną, ale tylko hipotezą niektórych teologów.
Ja podobnie jak i Ty, w żaden limbus nie wierzę, więc jego istnienia udowadniać Tobie nie będę.

Co do wizerunków, mógłbym napisać wiele, choć nie wiem, czy uznałbyś tę odpowiedź za zadowajającą.

Napiszę jednak krótko:
kojarzę sobie, że Izraelici klękali przed MATERIALNĄ Arką Przymierza (a więc przed figurami aniołów), robili to z nakazu Jahwe. Przypominam sobie także węża miedzianego.

Tak, tak, wiem, że wąż jest dość problematyczny, bo jeden sługa Jahwe (chyba Mojżesz albo Jozue) kazał go uczynić, a inny sługa Jahwe (jakiś król Izraelski, nie pamiętam imienia) uznał ten kult za balwochwalczy i węża kazał zniszczyć.

Jednak wniknięcie głębiej w temat i motywacja, z jakiej miedziany wąż został zniszczony, wskazuje, że nie chodziło o sam fakt klękania przed czymś materialnym, ale o pogańskie poglądy i pogański kult. Gdybyś zapytał księdza katolickiego, czy można klękać przed krzyżem, odpowie TAK, ale gdybyś pokazał księdzu "udziwniony" krzyż, np. z napisem "Jezus, syn Kriszny, wcielenie Siwy" odpowiedź brzmiałaby NIE.

co sie sprowadza do odpowiedzi ze???? przypominam o 2 przykazaniu i satyrze Izajasza na tworcow bozkow i psalmie 115 (to tylko przyklady)
[font=Tahoma]

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-09, godz. 18:07

Sprowadza się to do odpowiedzi, że autor II przykazania (Bóg Jehowa) nie uważał klękania przed Arką Przymierza za balwochwalstwo, a co do węża, klękanie przed wężem nie było balwochwalstwem dopóki nie używano imienia fałszywych bożków.

Z tego wnioskuję że:
1) wolno klękać np. przed figurami Maryi (odpowiednik Arki przymierza)
2) wolno klękać przed krzyżem "chrześcijańskim",
3) nie wolno klękać przed krzyżem "pogańskim"

Satyra na balwochwalstwo oraz psalm 115 wyśmiewają kult bożków pogańskich a nie kult arki przymierza i miedzianego węża.

#4 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 18:11

Sprowadza się to do odpowiedzi, że autor II przykazania (Bóg Jehowa) nie uważał klękania przed Arką Przymierza za balwochwalstwo, a co do węża, klękanie przed wężem nie było balwochwalstwem dopóki nie używano imienia fałszywych bożków.

Z tego wnioskuję że:
1) wolno klękać np. przed figurami Maryi (odpowiednik Arki przymierza)
2) wolno klękać przed krzyżem "chrześcijańskim",
3) nie wolno klękać przed krzyżem "pogańskim"

Satyra na balwochwalstwo oraz psalm 115 wyśmiewają kult bożków pogańskich a nie kult arki przymierza i miedzianego węża.

nie zgadzam sie z ta obcja..... jakos niewileka mieli mozliwosc izraelici oddawac czesc arce. skoro dostep mial do niej tylko arcykalplan. bo znajdowala sie w miejscu najswietrzym w swiatyni. setki lat kint inny jej nie widzail... ten przyklad raczej zapomnij.... jakies inne przyklady kultu obrazow, figor, koronacji, palenia swiec, adoracji itp .w izraelu???
[font=Tahoma]

#5 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 18:25

Z tego wnioskuję że:
1) wolno klękać np. przed figurami Maryi (odpowiednik Arki przymierza)

Jeżeli Maryja i inne bożki miały by być odpowiednikiem Arki, to po ich dotknięciu/pocałowaniu, każdy by umierał. W Arce przebywała chwała Boża - dlatego była święta.
Wąż, również został uczyniony w konkretnym celu. Że tak powiem, był jednorazowego użycia. A tak naprawdę sprawdzał wiarę Żydów. Ci którzy ją mieli przeżyli.

2) wolno klękać przed krzyżem "chrześcijańskim",
3) nie wolno klękać przed krzyżem "pogańskim"

Z tego, co wiem krzyże zawsze były pogańskie (rzymskie, barbarzyńskie).

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#6 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 18:27

Jeżeli Maryja i inne bożki miały by być odpowiednikiem Arki, to po ich dotknięciu/pocałowaniu, każdy by umierał. W Arce przebywała chwała Boża - dlatego była święta.
Wąż, również został uczyniony w konkretnym celu. Że tak powiem, był jednorazowego użycia. A tak naprawdę sprawdzał wiarę Żydów. Ci którzy ją mieli przeżyli.

Z tego, co wiem krzyże zawsze były pogańskie (rzymskie, barbarzyńskie).

??????? a pan to po czyjej stronie????hihii
[font=Tahoma]

#7 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 18:35

??????? a pan to po czyjej stronie????hihii

Zawsze po stronie Jehowy i Jezusa. Czyli po stronie Tych, którzy żyją i życie potrafią dać.
Nigdy nie stanę po stronie martwej instytucji za którą uważam wszelką religię.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#8 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 18:37

Zawsze po stronie Jehowy i Jezusa. Czyli po stronie Tych, którzy żyją i życie potrafią dać.
Nigdy nie stanę po stronie martwej instytucji za którą uważam wszelką religię.

dla mnie o.k.
podaj lape.hihiih
[font=Tahoma]

#9 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-12-09, godz. 18:41

Baaa pogańskie były mnustwa świąt żydowskich bo podobne mieli i fenicjanie i inne ludy :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#10 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 18:44

Baaa pogańskie były mnustwa świąt żydowskich bo podobne mieli i fenicjanie i inne ludy :D

czytalem kiedys dobra pozycje .jeszcze po polsku..Sladami amuletu .czy jakos tak.
fajnie byla pokazana historia krzyza jakos symbola poganskiego kultu i jego droga do chrzescijanstwa. ale nie mam juz tej pozyji
[font=Tahoma]

#11 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-09, godz. 18:51

Terebint, ciekawa myśl z tym całowaniem arki i śmiercią. Ale nie dlatego ona była świeta. Powod jej świetości sam wskazałeś.

Nie zamierzam przekonywać Was ani uzasadniać Wam biblijnie wszystkich nauk katolicyzmu. Chciałem jedynie, aby Maciej wiedział, że w moim subiektywnym odczuciu kult obrazów jest zgodny z Biblią. I że nie każdy katolik "strzela karpia" gdy odczyta "oryginalny" dekalog.

Użytkownik Sebastian Andryszczak edytował ten post 2006-12-09, godz. 18:54


#12 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-09, godz. 18:57

No widzisz Sebastianie. wiem, że troszkę odbiegamy od tematu, ale właśnie chociażby kwestia korzystania z wizerunków jest klasycznym przykładem jak odchodzić od Słowa Bożego w stronę "ludzkich tradycji". chociaż ewidentnie posługiwanie się jakimikolwiek wizerunkami i figurami jest dla Boga obrzydliwością i dość stanowczo się on wypowiada zarówno na temat takich praktyk jak i ich twórców, to tu zaczyna się misterne pomniejszanie problemu i wszelki inne tłumaczenia byle tylko uśpić czujność i usprawiedliwić się. dlatego też juz od lat nie jestem w tej społeczności :(

#13 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 19:03

Terebint, ciekawa myśl z tym całowaniem arki i śmiercią. Ale nie dlatego ona była świeta. Powod jej świetości sam wskazałeś.

Nie zamierzam przekonywać Was ani uzasadniać Wam biblijnie wszystkich nauk katolicyzmu. Chciałem jedynie, aby Maciej wiedział, że w moim subiektywnym odczuciu kult obrazów jest zgodny z Biblią. I że nie każdy katolik "strzela karpia" gdy odczyta "oryginalny" dekalog.


sory ale to nie jest biblijnie umotywowna wiara tylko pretensjonalny sprzeciw obroconyna nauki SJ. sory bo cie polubilem chlopie ale tak to widze
[font=Tahoma]

#14 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-09, godz. 19:04

Podsumujmy: istnieje umotywowane biblijnie uzasadnienie kultu obrazów. Jednych ono przekonuje, a innych nie.

#15 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 19:04

Podsumujmy: istnieje umotywowane biblijnie uzasadnienie kultu obrazów. Jednych ono przekonuje, a innych nie.

czekamy
[font=Tahoma]

#16 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-12-09, godz. 19:06

czytalem kiedys dobra pozycje .jeszcze po polsku..Sladami amuletu .czy jakos tak.
fajnie byla pokazana historia krzyza jakos symbola poganskiego kultu i jego droga do chrzescijanstwa. ale nie mam juz tej pozyji

Hubert udajesz czy taki jestes? A niby w ST co jest przedstawione jeśli nie pale a słowianie co jesli nie drzewom składali pokłony :D Weź Ty sie zastanów co piszesz :D Powinieneś jeszcze Boga objechać bo ustanowił podobne święta żydom co u pogan :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#17 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-09, godz. 19:06

przedstawiłem je powyżej. Ty, Terebint i Maciej uznaliście, że jest słabe. No cóż...

#18 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-09, godz. 19:14

przedstawiłem je powyżej. Ty, Terebint i Maciej uznaliście, że jest słabe. No cóż...

mowm szczerze . cale pisma hebrajskie mnoza pioruny na balwany. -bog wytracal narody za ich zepsucie i balwochwalstwo np. palenie dzieci w dolinie Hinnoma w ofietze bozkom. mamy do czynienia z.
1. zakazem...prawo ... 2-gie przykazanie
2. sarkazmem w Izajasza
3. logiczna argumentacja w ps 115
4. opisem mlodych hebrjczykow w Daniela , ktorzy nie poklonili sie i byli w piecu ognistym

a ty podajesz przyklad arki , ktorej nikt nie ogladal przez setki alt!!!!!!!
no cos slabo to uargumentowales.
a teraz rozejzyj sie po swojej swiatyni i pomysl w sercu
obrazy ,figury, malowidla, freski, tabernakulum, relikwie i i i i i
no cos tu nie gra, noioeprawdaz???
[font=Tahoma]

#19 Kamelia

Kamelia

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 Postów

Napisano 2006-12-12, godz. 18:07

w moim subiektywnym odczuciu kult obrazów jest zgodny z Biblią.

Sebastianie. Ja nie jestem ŚJ, jestem Chrzescijanką, kroczę drogami Pana, ale powiem ze czczenie czegkolwiek poza Bogiem który jest Duchem w Duchu i w Prawdzie nie jest zgodne z biblią, jest odstępstwem przeciw 2 przykazaniu z Dekalogu; Tylko Bogu masz sie kłaniać i tylko Boga masz czcić.


Czesiu od jakiegoś czasu czytam, to forum i podoba mi sie twoja argumentacja:)

Użytkownik Kamelia edytował ten post 2006-12-12, godz. 18:08


#20 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-12-12, godz. 18:35

czczenie czegkolwiek poza Bogiem który jest Duchem w Duchu i w Prawdzie nie jest zgodne z biblią, jest odstępstwem przeciw 2 przykazaniu z Dekalogu; Tylko Bogu masz sie kłaniać i tylko Boga masz czcić.


Święty Paweł jakoś miał inne zdanie:
Rz 13:7 Bw "Oddawajcie każdemu to, co mu się należy; komu podatek, podatek; komu cło, cło; komu bojaźń, bojaźń; komu cześć, cześć."

Oczywiście cześć w sensie absolutnym należy się tylko Bogu.
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych