Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomocy


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 janna

janna

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 46 Postów

Napisano 2007-02-03, godz. 21:01

Właśnie przed chwila byli u nas bracia starsi nieoczekiwanie na rozmowie, 1,5 godz gadali i usłyszałam tyle rzeczy...pytałam o ONZ a oni że to w dobrej wierze było i o niczym nie swiadczy.Pytalismy o nowe swiatło zmienne co kilka lat, to tez o niczym nie swiadczy bo idzie ono stopniowo a poza tym na nauki Jehowy mozna patrzeć z różnych punktów widzeni
Pytaliśmy o krew:najpierw było że to zakaz biblijny a potem że transfuzja to właściwie kwestia sumienia i ze za to się nie wyklucza.
Pytalismy o książkę"Kryzys sumienia" a oni na to że napisał ja odstepca który odszedł bo miał chore ambicje i duch bozy go opuścił.
Pytalismy o rok 607pne a oni ze to szczególy i że to kwestia względna w tym temacie ale i tak wszystko prowadzi do roku 1914 i ze wyraznie widać iż od tego momentu spełniaja sie proroctwa o dniach ostatnich.
Pytalismy wreszcie o werset z Jana 20:25 o śladach "gwożdzi na Jego rekach" i jak to sie ma do nauki o palu a oni na to zeby nie zajmować sie pierdołami a poza tym że mam sobie poczytać jakieś żródła np:"Historia medalionu", gdzie naukowo wytłumaczono że to jest fizycznie niemozliwe by wieszano na krzyżu i że jak nie znam faktów to nie powinnam pochopnie osądzać.
A na koniec powiedzieli że tylko organizacja jest jak arka Noego i zapewnia zbawienia a poza nia nie ma nic i chociaz bracia czasem błądzą to i tak Jehowa nad wszystkim czuwa a u katolików mają gdziesz wszystkie zasady i nie maja nad soba nikogo kto by ich z błedu wyprowadzał.
A mówili jeden przez drugiego. Az mnie juz głowa boli a w głowie mętlik a w sercu ból.
Błagam Was, pomóżcie mi znależc jakieś wiarygodne żródła co do tego krzyża bo wg SJ to rzymianie w ogóle krzyża nie znali.

#2 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-02-03, godz. 21:27

pomóżcie mi znależc jakieś wiarygodne żródła co do tego krzyża bo wg SJ to rzymianie w ogóle krzyża nie znali.

Można zerknąć do opracowań Marcina Majchrzaka na zaprzyjaźnionej stronie brooklyn.org.pl. (Autor podaje także informacje o źródłach, z których korzystał.)

http://brooklyn.org.pl/mmcrux_a.html

http://brooklyn.org....iuszkrzyzmm.htm


d o d a n e:

"Masa figurki z Halikarnasu"
http://www.brooklyn.org.pl/arch001.htm

"Ukrzyżowanie w starożytności"
http://watchtower.or...zbin/cross.html

Użytkownik jb edytował ten post 2007-02-03, godz. 22:02

.jb

#3 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z południa

Napisano 2007-02-03, godz. 21:30

Witam pięknie wszystkich przytomnych na tym Forum Co prawda na krótko ale zawsze jednak. Co do krzyża i jego historii to czytałam kiedyś książkę Wacława Korabiewicza pod tytułem Śladami amuletu którą mi gwizdnęli i nie oddali jacyś bracia a potem nikt nie pamiętal który z nich ją wziął :( . Tam autor pisze , że Rzymianie stosowali 11 rodzajów krzyży do uśmiercania skazańców , a który z nich stał na Golgocie to nie wiadomo. Nie należy się więc upierać przy kształcie narzędzia kaźni a skupić na technice zadawania śmierci , którą było powolne duszenie nieszczęśnika. Pozdrawiam
... I poznacie prawdę , a prawda was wyswobodzi ... Cóż to jest prawda?

#4 janna

janna

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 46 Postów

Napisano 2007-02-03, godz. 22:45

Witam pięknie wszystkich przytomnych na tym Forum Co prawda na krótko ale zawsze jednak. Co do krzyża i jego historii to czytałam kiedyś książkę Wacława Korabiewicza pod tytułem Śladami amuletu którą mi gwizdnęli i nie oddali jacyś bracia a potem nikt nie pamiętal który z nich ją wziął :( . Tam autor pisze , że Rzymianie stosowali 11 rodzajów krzyży do uśmiercania skazańców , a który z nich stał na Golgocie to nie wiadomo. Nie należy się więc upierać przy kształcie narzędzia kaźni a skupić na technice zadawania śmierci , którą było powolne duszenie nieszczęśnika. Pozdrawiam


Dzięki Profanka, własnie o tej książce mi mówili świadkowie i wskazali że niby tam maja być dowody na pal, a nie na krzyż i "poradzili mi" żebym ją lepiej dobrze przeczytała zanimsie wypowiem na ten temat.Wiec zabieram sie do szukania jakichś odniesień do tej książki, bo sama jestem ciekawa tych "asów w rękawie" którymi mnie dziś obrzucili.

#5 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-02-03, godz. 23:00

Włodzimierz Bednarski tak komentuje powoływanie się na książkę "Śladami amuletu":

6.13. Często w dyskusjach, korzystając z tego, że ich rozmówcy nie czytali książki pt. "Śladami amuletu" (W.Korabiewicz, 1974, W-wa) mówią, że autor potwierdza to, że Jezus umarł na palu (por. Strażnica Rok CVIII [1987] Nr 23 s.20-przypis).

Odpowiedź. Autor nie neguje śmierci Chrystusa na krzyżu lecz twierdzi, że z tekstu NT nie wynika jakiego rodzaju był krzyż Jezusa. Później uznaje on i przedstawia świadectwa chrześcijańskie z IIw. mówiące o krzyżu takim, jakim się chlubimy (Ga 6:14). Autor w swej książce na s.25-31 ukazuje 8 form krzyżowania. Powołuje się na Justyna (ur.100), Tertuliana (ur.155) i przedstawia rysunek z krzyżem z IIw. (s.29). Pisze też, że krzyżowanie, a nie palowanie było praktykowane w Rzymie, Persji i Kartaginie (s.33). ŚJ w "Chrześcijańskich Pismach Greckich..." (s.418) ukazali rysunek autorstwa Lipsiusa Justusa sugerując (w Strażnicy Rok CII [1981] Nr 14 s.21 nawet stanowczo twierdzą, że ukazał on Jezusa na palu), że tak wg niego umarł (na palu) Jezus. Tymczasem autor w/w książki przedstawił aż 4 rysunki Lipsiusa, który nie twierdził, że Chrystus umarł na palu, tylko ukazał różne formy krzyżowania. Patrz też "Największe oszustwa i proroctwa Świadków Jehowy" C.Podolski rozdz. 'Krzyż czy pal?' (autor przedstawia 2 inne niż ŚJ ilustracje Lipsiusa i swój polemiczny komentarz). Autor książki obrał sobie za cel udowodnić, że kult krzyża wywodzi się z Egiptu, a nie z odkupieńczej śmierci Jezusa, którą neguje, bo jest ateistą. Nie chce on jednak zanegować krzyża. Autor ten ostatnio wyd. książkę pt. "Tajemnica młodości i śmierci Jezusa" (W.Korabiewicz 1992, W-wa), w której twierdzi, że Jezus nie umarł w Palestynie, lecz powędrował do Indii. Dziś, zmarły niedawno autor, pewnie tam, a nie w Egipcie by szukał początków chrześcijańskiego kultu krzyża. Widać więc jakiego świadka-ateistę wyszukali sobie ŚJ. Przypuszczam, że i inni negujący krzyż zagraniczni autorzy, często anonimowi (np. Strażnica Nr 10, 1995 s.20), na których powołuje się Strażnica też nie wierzą, że Jezus jest Synem Bożym. Zaś Strażnica Rok CII [1981] Nr 14 s.21 pisząc o odnalezionej niedawno rzeźbie Michała Anioła twierdzi, że "Według doniesienia agencji Associated Press owa 'rzeźba jest o tyle niezwykła, że wyobraża Chrystusa z rękami wyciągniętymi nad głową, a nie z rozpostartymi na boki, jak się go zwykle przedstawia na krzyżu'". Ciekawe czemu ŚJ nie sprawdzili tej informacji, bo już w 1976r. we Włoszech wydano album zawierający zdjęcie tej rzeźby, na której Jezus ma ręce rozpostarte na boki na krzyżu. W 1990r. Krajowa Agencja Wydawnicza wydała jego ed. polską pt. "Geniusze Sztuki. Michał Anioł" i każdy na s.36 sam może sprawdzić jaka jest prawda.

--
źródło: "W obronie wiary...", W. Bednarski"

Tak więc jeżeli masz dostęp do tej publikacji, to może łatwiej Ci będzie także i powyższe kontrargumenty zweryfikować.
.jb

#6 Storm

Storm

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2007-02-04, godz. 13:29

Tak, ale radzę jednak najpierw PRZECZYTAĆ "Śladami amuletu", a nie od razu sugerować się tym, co powiedział jakiś historyk. Wtedy nasze zdanie będzie obiektywne. :)

#7 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-04, godz. 14:04

Obiektywne spojrzenie na taką pracę musiało by polegać na:

-przeczytaniu dzieła,
- skonfrontowaniu go z podbnymi pracami na ten temat; jesli jakieś sa.
-zanalizowaniu źródeł z któych autor korzystał
-sprawdzeniu czy Bibliografia jest sporzadzona rzetelnie i czy cytaty odpowiadają prawdzie.

Dopiero wtedy mozna się odnieść. Pytanie kto ze SJ to zrobił?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#8 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-05, godz. 17:08

Obiektywne spojrzenie na taką pracę musiało by polegać na:

-przeczytaniu dzieła,
- skonfrontowaniu go z podbnymi pracami na ten temat; jesli jakieś sa.
-zanalizowaniu źródeł z któych autor korzystał
-sprawdzeniu czy Bibliografia jest sporzadzona rzetelnie i czy cytaty odpowiadają prawdzie.

Dopiero wtedy mozna się odnieść. Pytanie kto ze SJ to zrobił?


Pewnie nikt, ale po co sobie tym zawracać głowę, skoro WTS tak samo naucza?
Czesiek

#9 Storm

Storm

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2007-02-05, godz. 17:34

Kto z wyznawców innych religii to zrobił? Pewnie tylko nieliczni, ale po co sobie tym głowę zawracać skoro przedstawiciele ich denominacji tak samo nauczają?

#10 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-05, godz. 17:38

Kto z wyznawców innych religii to zrobił? Pewnie tylko nieliczni, ale po co sobie tym głowę zawracać skoro przedstawiciele ich denominacji tak samo nauczają?


Wystarczy, że nieliczni i mówią o tym otwarcie. Poza tym każdy może to zrobić, jeśli nabierze podejrzeń, że coś mu się nie zgadza.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2007-02-05, godz. 17:39

Czesiek

#11 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-05, godz. 17:59

Napisze teraz coś jako historyk.

Przyjmijcie wreście do wiadomości iż nie ma zadnego naukowego dzieła mówiącego o palu. Straznica zresztą też go nie znalazła, a jesli chodzi o encyklopedie to zwyczajnie kłamie i przekłamuje cytaty. Nie ma teroii spiskowej na ten temat i nigdy nie było. Sladami amuletu nie jest praca historyczną, a raczej reporatrzem napisanym przez podróznika, ateistę zwoleniika niepotwierdzonej teorii jakoby Jezus był w Indiach. Jezeli więc SJ uznają jego "dziełko" jako autorytet to rozumiem ,że nie wierzą w wniebostapienie tylko w podróż Jezusa Do Indii. A to jest naprawdę nowe światło.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#12 Storm

Storm

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 55 Postów

Napisano 2007-02-05, godz. 18:03

Wystarczy, że nieliczni i mówią o tym otwarcie. Poza tym każdy może to zrobić, jeśli nabierze podejrzeń, że coś mu się nie zgadza.


A może ktoś chce się po prostu upewnić?

Napisze teraz coś jako historyk.

Przyjmijcie wreście do wiadomości iż nie ma zadnego naukowego dzieła mówiącego o palu. Straznica zresztą też go nie znalazła, a jesli chodzi o encyklopedie to zwyczajnie kłamie i przekłamuje cytaty. Nie ma teroii spiskowej na ten temat i nigdy nie było. Sladami amuletu nie jest praca historyczną, a raczej reporatrzem napisanym przez podróznika, ateistę zwoleniika niepotwierdzonej teorii jakoby Jezus był w Indiach. Jezeli więc SJ uznają jego "dziełko" jako autorytet to rozumiem ,że nie wierzą w wniebostapienie tylko w podróż Jezusa Do Indii. A to jest naprawdę nowe światło.


A może nie ma też dzieła jednoznacznie wskazującego na krzyż i trudno ze 100% pewnością powiedzieć, czy była to pojedyncza belka czy dwie skrzyżowane? I jeśli wyznanie tego podróżnika ma coś wspólnego z prawdziwością jego dowodów na pal, to równie dobrze mogę nie uwierzyć Wam ani Waszym źródłom idąc tym samym tokiem rozumowania. :)

Użytkownik Storm edytował ten post 2007-02-05, godz. 18:07


#13 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-06, godz. 12:15

A wierz sobie w co chcesz... masz do tego prawo. Tylko nie przecz faktom historycznym. A fakty są mie ubłagane to nie mógł być pal, bo za długo żył.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#14 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-06, godz. 12:26

Storm czy dzieła z II wieku Ci wystarczą? Albo świadectwa z I wieku opisujące jaka była najokrutniejsza śmierć wykonywana przez Rzymian? Czy Ci też wystarczy kilkanaście leksykonów/słowników odnoszących się do słowa stauros i śmierci Chrystusa? A może wystarczą Ci źródła na które powołuje się WTS a w których pomija dobitne wskazania na krzyż jako narzędzie śmierci Jezusa? A może badania medyczne ile trwała śmierć na palu a ile na krzyżu?

Najpierw sam zastanów się co chcesz usłyszeć i na czym się opierać, bo nagle może się okazać że kiedy podadzą Ci leksykony stwierdzisz że są nieobiektywne, kiedy podadzą Ci źródła z II wieku powiesz ze są nieobiektywne, kiedy podadzą Ci źródła z I wieku powiesz że są nieobiektywne, kiedy podadzą Ci źródła medyczne powiesz że są nieobiektywne. Zastanów się najpierw jakie dla Ciebie są kryteria obiektywne ;) Bo może się okazać że tylko takie gdzie znajdziesz potwierdzenie nauki "Pala". Wiesz tylko jest z tym mały problem... jak na razie nie ma takich... a jeśli są to nas oświeć. Jak dotąd wielu się zarzekało i... nic. Już nudno jest słyszeć po burzliwej debacie gdzie nagle okazuje się to kwestia mało istotna i niewarta analizy. Zdecyduj się od razu na wstępie żebyś był uczciwy przed nami i samym sobą. B)

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-02-06, godz. 13:04

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#15 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-02-06, godz. 12:33

Ciekawe, skoro to miał być "pal" to czemu żadne świadectwo wczesnochrześcijańskie o tym nie mówiło, lecz zawsze mowa o krzyżu , od samego początku?.

#16 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-06, godz. 14:07

Ciekawe, skoro to miał być "pal" to czemu żadne świadectwo wczesnochrześcijańskie o tym nie mówiło, lecz zawsze mowa o krzyżu , od samego początku?.

Bo wg WTS-u kiedy apostoł Jan zamknął oczy na wieki przestało istnieć chrześcijaństwo i w tym momencie zaczęło się wielkie odstępstwo. Więc jakie świadectwa mogą być od tego czasu wiarygodne? Dopiero po przywróceniu prawdziwego wielbienia "Bóg" (czytaj WTS w imieniu Boga) zaczął objawiać jaka jest prawda o czasach życia Pana Jezusa i Jego apostołów, tym samym dementując te kłamliwe świadectwa powstałe po śmierci Jana na czym umarł Pan Jezus i nie tylko to.

A jak ktoś chce, to naśladując w tym WTS sam może sobie zacząć głosić najprawdziwszą prawdę w swoim wydaniu i wszystkich oskarżać o fałszowanie dowodów. Jak podaje przykład historii "organizacji" zawsze znajdą się naśladowcy, którzy dalej będą promować tę naukę jako prawdę.
Czesiek

#17 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-06, godz. 14:23

No to jest problem z Didache :D Bo powstało ok. 5 lat przed śmiercią Jana apostoła. ;) Ta niepokorna hitoria wobec WTS...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#18 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-06, godz. 14:33

Ale o tym w Straznicy nie pisało, więc Didache nie istnieje.

Ale mo że inaczej: CZekam na jakiekolwiek źródła mówiące o palu i opinie historyków mówiące o palu, Póki co z brakiem faktów nie ma dyskusji.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#19 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-02-06, godz. 14:34

zaraz zaraz Panowie. chyba najpierw trzeba przyjąć do wiadomości, że najbardziej wiarygodnym źródłem jest Pismo Święte. wszelkie inne pisane dzieła mogą być pomocne w ustalaniu faktów. co do krzyża również obie strony starają się oprzeć swoje przekonania na podstawie spisanych dzieł historycznych itp. zapisów. tak więc Czesławie nie opowiadaj bajek jakoby dopiero w ostatnich czasach Stwórca objawił ludziom to i owo. co do głoszenia "najprawdziwszej prawdy" masz jak najbardziej rację. co ciekawe na świecie w chwili obecnej miliony ludzi są właśnie przekonane o takiej słuszności. zapewniam Cię, że ŚJ nie są w tym odosobnieni. co najwyżej ogłaszają to na tyle skutecznie, że się o nich mówi. przykładem może być to forum

#20 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-06, godz. 14:41

Macieju. W Psmie Św Jezus umarł na palu z belką poprzeczną, o czym swiadczą cytaty.

„Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ” (Jn 20:25)

A nad głową Jego umieścili napis z podaniem Jego winy: ‘To jest Jezus, Król żydowski’” Mat 27:37)


Druga ze stron tzn SJ nie podają zadnych dowodów czy faktów, tak przy okazji.

Użytkownik Artur Schwacher edytował ten post 2007-02-06, godz. 14:42

To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych