Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy wąż, który rozmawiał w ogrodzie Eden z Ewą, miał nogi?


  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2007-05-29, godz. 22:08

Strażnica Nr. 12, z 15.06.2007 odpowiada na takie (rzekome) pytanie czytelnika, twierdząc iż wąż nie miał nóg.
Nie wiem jak wy, ale ja przypominam sobie jeszcze, że kiedyś tłumaczono, iż wąż miał nogi, dlatego za karę musiał po zwiedzeniu Ewy pełzać na brzuchu. Nawet tak to było przedstawiane na starszych ilustracjach.
Czyli znów mamy nowe światło.
Dołączona grafika
Ilustracja pochodzi z ksiazki: "Prawda was wyswobodzi"

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."





#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-05-29, godz. 22:14

bh żartujesz że to jest z publikacji WTS?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2007-05-29, godz. 22:18

bh żartujesz że to jest z publikacji WTS?

Jasne, że tak. Kiedyś WTS przedstawiało Ewę z obnażonymi piersiami, nawet w innych książkach, jeżeli ci o to chodzi. :D

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."





#4 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-05-29, godz. 22:37

Chodzi mi o ten rysunek :) Przecież to równie dobrze są zaczątki teorii ewolucji :P
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#5 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-05-30, godz. 08:12

a ja słyszałem (nie od ŚJ) że przed grzechem Adama i Ewy wąż nie miał nóg i czołgał się na plecach :) a po grzechu, za karę, na brzuchu :)

a propo: BH możesz przytoczyć sentencję, jak WTS tłumaczy dlaczego wąż nie miał nóg przed grzechem?

#6 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-05-30, godz. 08:29

A nie było tego nigdzie napisanego już wcześniej? Bo z tego co ja pamiętam, to już 20 lat temu węża z nogami pokazywano sobie tylko jako taką ciekawostkę ze starych książek, ale nikt w to nie wierzył. Jeżeli dopiero teraz odniesiono się do tego tematu, to pewnie tylko dlatego, żeby oficjalnie usankcjonować zaniechanie tej teorii (nogatego węż) w praktyce funkcjonujące już od dawna.
[db]

#7 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-05-30, godz. 08:35

bh żartujesz że to jest z publikacji WTS?


Tak, to jest prawda. jeszcze podobny rysunek węża z nogami jest na stronie 84:

Dołączona grafika

Jeszcze inna ciekawostka. Były też dinozaury:

Dołączona grafika

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-05-30, godz. 09:06


#8 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-05-30, godz. 08:49

to zwierzątko z nogami wcale nie przypomina węża... jeszcze sobie siadło na tylnych łapach...

Użytkownik Sebastian Andryszczak edytował ten post 2007-05-30, godz. 09:09


#9 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-05-30, godz. 08:50

i to ma byc jakas rewelacja??
[font=Tahoma]

#10 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-05-30, godz. 09:08

i to ma byc jakas rewelacja??



Tak, wąż z nogami to rewelacja! :lol:

#11 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-05-30, godz. 09:19

to zwierzątko z nogami wcale nie przypomina węża... jeszcze sobie siadło na tylnych łapach...


To wyraźnie chodzi o węża, ponieważ "kusi" Ewę. No, ale skoro ma nogi to musi siedzieć. :lol:

#12 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-05-30, godz. 09:56

to zwierzątko z nogami wcale nie przypomina węża...


Jak się zaczął czołgać to schudł. Proste, nie? ;)
[db]

#13 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2007-05-30, godz. 16:09

a propo: BH możesz przytoczyć sentencję, jak WTS tłumaczy dlaczego wąż nie miał nóg przed grzechem?

Pytania czytelników
Czy wąż, który rozmawiał w ogrodzie Eden z Ewą, miał nogi?
W Księdze Rodzaju 3:14 czytamy, co Jehowa Bóg powiedział do węża, który zwiódł Ewę: „Ponieważ to uczyniłeś, jesteś przeklęty wśród wszelkich zwierząt domowych i wśród wszelkich dzikich zwierząt polnych. Na brzuchu będziesz się poruszał i proch będziesz jadł przez wszystkie dni swego życia". Nigdzie w Biblii nie ma wyraźnej wzmianki o tym, jakoby zwierzę użyte do zwiedzenia Ewy pierwotnie miało nogi, a później je straciło. Choć zacytowana wypowiedź mogłaby cos takiego sugerować, wiele przemawia za tym, że węże od początku były beznogie. Skąd taki wniosek?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że prawdziwym winowajca był Szatan—niewidzialne stworzenie duchowe, które wykorzystało to niepozorne zwierzę do swoich celów. W Biblii nazwano Szatana „ojcem kłamstwa" i „pradawnym wężem". Oba te określenia najwidoczniej nawiązują do faktu, iż posłużył się on literalnym wężem, aby nakłonić Ewę do złamania zakazu Bożego (Ja-na 8:44; Objawienie 20:2).
Węże zostały stworzone przez Boga, a Adam najwyraźniej zdążył nadać im nazwę jeszcze przed zwodniczym postępkiem Szatana. Wąż, który przemówił do Ewy, był tylko bezrozumnym zwierzęciem, nie ponosił więc odpowiedzialności za to, co się stało. Nie mógł wiedzieć, że posłużył za narzędzie, ani pojąć sensu wyroku wydanego przez Boga na buntowników.
Dlaczego więc Jehowa mówił o fizycznym upokorzeniu węża? Naturalne zachowanie tego gada, który porusza się, pełzając na brzuchu, i który sprawia wrażenie, jakby swym ruchliwym językiem lizał proch, trafnie symbolizuje poniżenie Szatana. Przed buntem cieszył się on zaszczytnym stanowiskiem pośród aniołów Bożych. Natomiast później znalazł się w stanie poniżenia, zwanym w Biblii Tartarem (2 Piotra 2:4).
Co więcej, podobnie jak wąż może zranić piętę człowieka, tak i upokorzony Szatan miał 'rozgnieść piętę' Bożego „potomstwa" (Rodzaju 3:15). Głównym przedstawicielem tego potomstwa okazał się Jezus Chrystus, który przez jakiś czas doświadczał cierpień z rąk popleczników Szatana. Ale w końcu Chrystus wraz ze swymi wskrzeszonymi, namaszczonymi duchem towarzyszami raz na zawsze zmiażdży głowę tego symbolicznego węża (Rzymian 16:20). A zatem kierując zacytowane słowa do widzialnego zwierzęcia. Bóg trafnie zobrazował poniżenie i ostateczne zniszczenie niewidzialnego „pradawnego węża". Szatana Diabła.


Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."





#14 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-05-30, godz. 17:05

Dlaczego więc Jehowa mówił o fizycznym upokorzeniu węża? Naturalne zachowanie tego gada, który porusza się, pełzając na brzuchu, i który sprawia wrażenie, jakby swym ruchliwym językiem lizał proch, trafnie symbolizuje poniżenie Szatana.

Jaką datę produkcji ma to światło? Bo ja słyszałem, że Bóg naprawdę ukarał węża, nie szatana, natomiast szatana uczynił władcą świata. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że prawda u Świadków zależy nie tylko od daty, ale także od tego, komu się ją mówi.

#15 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2007-05-30, godz. 19:42

i to ma byc jakas rewelacja??

Rewelacją jest to, że WTS odpowiada na pytania, na które tak naprawdę odpowiedzi nikt nie chce wiedzieć.
Natomiast pytania, które nurtują zaniepokojonych obecnym stanem i rozwojem w Organizacji długoletnich SJ pozostają bez odzewu.
Ci uporczywsi narażeni są nawet na zaoczne usunięcie ze zboru za nadmierną dociekliwość.

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."





#16 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-05-30, godz. 19:44

Co się stało w Edenie?
Dołączona grafika

#17 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-05-30, godz. 19:57

Co się stało w Edenie?


Mam pytanie: czy ty wierzysz w to, co piszą na tej stronce?

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-05-30, godz. 19:57


#18 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-05-30, godz. 21:05

Mam pytanie: czy ty wierzysz w to, co piszą na tej stronce?

Zanim zapoznałem się tą stroną dociekałem tożsamości węża w polemikach ze ŚJ. Przeczytałem podane tutaj wersety i zgadzam się z tymi spostrzeżeniami. Niemniej mój sposób wyrażania się o diable i szatanie jest odmienny niż tutaj zaprezentowany, gdyż nie odbiega on od zwyczajnego chrześcijańskiego słownictwa. Rozmawiając ze mną na ten temat dojdziesz do wniosków, że zgadzam się z treścią artykułu o przeciwnych poglądach chociaż tak nie jest ;)
Dołączona grafika

#19 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2007-05-30, godz. 22:08

Najdziwniejszy jest w tym wszystkim powód, dlaczego WTS tak jednoznacznie opowiedziało się za tym, iż wąż nóg nie miał.
Czyżby doszli do przekonania, że ich dawna konkluzja brzmi obecnie niezbyt logicznie?
A może, że Bóg nie chciał zmieniać swojego stworzenia, które wcześniej uznał za dobre?
Gdyby jednak skrupulatnie badali doniesienia archeologiczne ostatnich czasów, mogliby poprzeć naukowo swoje dawne stanowisko w tej sprawie.

Wydawnictwo Newscientist.com donosi na swojej stronie o odnalezionych w Argentynie skamielinach primitywnych węży, które nie tylko posiadały nogi lecz nawet miednicę podtrzymywaną przez kręg krzyżowy.

Dołączona grafika

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."





#20 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-05-31, godz. 04:19

Zanim zapoznałem się tą stroną dociekałem tożsamości węża w polemikach ze ŚJ. Przeczytałem podane tutaj wersety i zgadzam się z tymi spostrzeżeniami. Niemniej mój sposób wyrażania się o diable i szatanie jest odmienny niż tutaj zaprezentowany, gdyż nie odbiega on od zwyczajnego chrześcijańskiego słownictwa. Rozmawiając ze mną na ten temat dojdziesz do wniosków, że zgadzam się z treścią artykułu o przeciwnych poglądach chociaż tak nie jest ;)


Aha, dzięki za wyjaśnienie ;).


Niemniej ta stronka jest jeszcze lepsza niż artykuł podany przez BH. Gadający wąż, ech ...
Jak naukowcy postarają się to może znajdą skamieliny węża ze strunami głosowymi, zdolnego wydawać dźwięki podobne do ludzkiej mowy, ech ...

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-05-31, godz. 04:20





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych