Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy wąż, który rozmawiał w ogrodzie Eden z Ewą, miał nogi?


  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#21 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-05-31, godz. 07:14

Jaką datę produkcji ma to światło? Bo ja słyszałem, że Bóg naprawdę ukarał węża, nie szatana, natomiast szatana uczynił władcą świata. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że prawda u Świadków zależy nie tylko od daty, ale także od tego, komu się ją mówi.


Data świerzuśka, drugi kwartał 2007 r. :)
Jak czytam te brednie WTS-u, to mi się żółć przelewa ...
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#22 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-05-31, godz. 09:50

i to ma byc jakas rewelacja??

To żadna rewelacja <_< , ot zwykły padalec, przed tym, zanim w toku ewolucji utracił nogi i upodobnił się do węża ;) .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#23 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-05-31, godz. 09:59

To żadna rewelacja <_< , ot zwykły padalec, przed tym, zanim w toku ewolucji utracił nogi i upodobnił się do węża ;) .


Węże też najprawdopodobniej utraciły kończyny w trakcie ewolucji, bo na tym stadium rozwoju (gady) to raczej posiadanie kończyn jest powszechniejsze niż opcja odwrotna. Ich przodkowie raczej posiadali kończyny a ich utrata to nie jedyny przypadek "ewolucji wstecznej", zaniku jakichś narządów lub ich ponownej "degeneracji" jak w przypadku niektórych gadów i ssaków wodnych u których kończyny "z powrotem" przekształciły się w płetwy.
[db]

#24 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-05-31, godz. 10:22

' date='2007-05-31 11:59' post='64639']
Węże też najprawdopodobniej utraciły kończyny w trakcie ewolucji, bo na tym stadium rozwoju (gady) to raczej posiadanie kończyn jest powszechniejsze niż opcja odwrotna. Ich przodkowie raczej posiadali kończyny a ich utrata to nie jedyny przypadek "ewolucji wstecznej", zaniku jakichś narządów lub ich ponownej "degeneracji" jak w przypadku niektórych gadów i ssaków wodnych u których kończyny "z powrotem" przekształciły się w płetwy.


HERETYK !!!
Jaka ewolucja ;) :D
W biblii jest napisane, że będzie się czołgal na brzuchu i jadł proch, ale to tylko przenośnia! Generalnie cała opowieść o Adamie i Ewie jest FAKTEM historycznym, ale niektóre zagadnienia są przenośniami.
Bóg poprostu opisywał nowy gatunek węża ziemnego, takiego na ziemię - ekonomicznego, ni zwierzaczka, ni roślinki nie ruszy ;)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#25 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-05-31, godz. 14:45

Czyżby doszli do przekonania, że ich dawna konkluzja brzmi obecnie niezbyt logicznie?

Najwyraźniej zależy im, aby jak najdalej odejść od literalnego postrzegania tego opisu. Pośrednio chodzi też o odróżnienie się od grup chrystadelfiańskich. Dla mnie zawsze zastanawiający był nacisk kładziony na to, że szatan jest zbuntowanym aniołem. Co ciekawe jednak nie nazywają go już Lucyferem...
Dołączona grafika

#26 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-01, godz. 14:22

Najwyraźniej zależy im, aby jak najdalej odejść od literalnego postrzegania tego opisu. Pośrednio chodzi też o odróżnienie się od grup chrystadelfiańskich. Dla mnie zawsze zastanawiający był nacisk kładziony na to, że szatan jest zbuntowanym aniołem. Co ciekawe jednak nie nazywają go już Lucyferem...


Oto Strażnica z 1965 roku, nr 19, s.14:

Dołączona grafika

#27 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-06-01, godz. 20:05

Żeby już kompletnie pogrzebać argumentację Strażnicy przedstawię jeszcze zrozumienie Żydów. Józef Flawiusz, historyk żydowski, w swoim dziele "Dawne dzieje Izraela" (I:51) tak pisze na temat węża:

Jednocześnie zaś pozbawił go nóg, by odtąd czołgał się i wił po ziemi.

A więc rozumienie całej sprawy w tej kwestii nie pozostawia najmniejszej wątpliwości: wąż w ogrodzie Eden miał nogi. :)
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#28 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-02, godz. 11:04

Żeby już kompletnie pogrzebać argumentację Strażnicy przedstawię jeszcze zrozumienie Żydów. Józef Flawiusz, historyk żydowski, w swoim dziele "Dawne dzieje Izraela" (I:51) tak pisze na temat węża:

Jednocześnie zaś pozbawił go nóg, by odtąd czołgał się i wił po ziemi.

A więc rozumienie całej sprawy w tej kwestii nie pozostawia najmniejszej wątpliwości: wąż w ogrodzie Eden miał nogi. :)


W książce ŚJ "Stworzenie czyli historia biblijna w obrazach" 1914
mamy aż trzy obrazki węża bez nóg. Widocznie wtedy nauka o wężu
z nogami jeszcze nie funkcjonowała. Z tego też wynika, że Strażnica
12/2007 wróciła do prastarego światła.
Dużo wyraźniej widać tego beznożnego czołgającego się gada
we wsþółczesnym kolorowym wydaniu książki "Fotodrama Stworzenia
czyli historia biblijna w obrazach" - Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma
Świętego, Wydawnictwo "Na Straży", Kraków 2005.

#29 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-06-03, godz. 18:05

Ja też słyszałem o tym chodzącym wężu, koło roku 1978. od ŚJ . Ciekawe jak uzasadnią dziś owe rewelacje z tamtych czasów ?. :lol:

#30 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-06-03, godz. 18:11

Ja pamiętam jak ksiądz na religii mówił,że biblijny wąz musiał mieć nogi.

#31 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-04, godz. 09:16

Ja pamiętam jak ksiądz na religii mówił,że biblijny wąz musiał mieć nogi.


Jaki ksiądz, gdzie i kiedy? Chciałbym to sprawdzić.

#32 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-06-04, godz. 10:05

Ja pamiętam jak ksiądz na religii mówił,że biblijny wąz musiał mieć nogi.


Ciekawe, ale jak zyje, nie pamietam, by KRzK cos w swojej teologii na ten temat mial twierdzic !. :lol:

#33 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-05, godz. 08:11

Ciekawe, ale jak zyje, nie pamietam, by KRzK cos w swojej teologii na ten temat mial twierdzic !. :lol:


Coś mi się wydaje, że Mysz nie wyjdzie ze swej dziury :lol:

#34 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-06-05, godz. 09:16

Ja pamiętam jak ksiądz na religii mówił,że biblijny wąz musiał mieć nogi.

Bo ten ksiądz na pewno był wcześniej świadkiem Jehowy :lol: .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#35 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-05, godz. 20:00

Bo ten ksiądz na pewno był wcześniej świadkiem Jehowy :lol: .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia


Trzeba będzie podawać, że był ŚJ w latach...
Bo różnie to bywało z "prawdą" aktualnie głoszoną na czas słuszny :lol:
Bo ŚJ nauczali początkowo, że wąż nie miał nóg (na obrazkach w broszurze "Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach"(rok 1914). Potem pewnie mu urosły, by ponownie po nowym świetle... odpadły :lol:

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-06-05, godz. 20:06


#36 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-06-05, godz. 20:16

oj biedne stworzenie.
pozdrawiam Andrzej

#37 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-06-05, godz. 20:32

Odpowiem,może nie będe wyjawiać nazwiska,bo może ten xsionc by sobie tego nie życzył.....A więc było to na lekcjach religii w liceum pielęgniarskim w Sztumie,a xsionc miał na imię Andrzej.Zdziwiło mnie wtedy zagadnienie w Biblii,że Bóg powiedział do węza ,że od tej pory będzie pełzał,więc spytałam się owego księdza jak to mi wyjaśni-a jego odpowiedż była prosta-biblijny waż miał nogi....Tyle moich wyjaśnien..

A.... zapomniałam dodac,że istnieje teoria,ze owy biblijny wąż przed zaczęciem pełzania-fruwał,bo miał skrzydła,dlatego-jak ptak sfrunał na drzewo i tam przyczaił się na Ewę...

#38 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-06-05, godz. 20:51

A.... zapomniałam dodac,że istnieje teoria,ze owy biblijny wąż przed zaczęciem pełzania-fruwał,bo miał skrzydła,dlatego-jak ptak sfrunał na drzewo i tam przyczaił się na Ewę...

Myszko ;-) a mam pytanie ;-) czym jest padalec zwyczajny (Anguis fragilis) płazem czy gadem Dołączona grafika
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#39 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-06-05, godz. 21:00

istnieją płazy beznogie które przypominają węże

#40 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-06, godz. 07:28

Odpowiem,może nie będe wyjawiać nazwiska,bo może ten xsionc by sobie tego nie życzył.....A więc było to na lekcjach religii w liceum pielęgniarskim w Sztumie,a xsionc miał na imię Andrzej.Zdziwiło mnie wtedy zagadnienie w Biblii,że Bóg powiedział do węza ,że od tej pory będzie pełzał,więc spytałam się owego księdza jak to mi wyjaśni-a jego odpowiedż była prosta-biblijny waż miał nogi....Tyle moich wyjaśnien..


Po Twojej szyderczej odpowiedzi (xsionc) wnioskuję, że ta sytuacja nie miała miejsca. :angry:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych