Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy wąż, który rozmawiał w ogrodzie Eden z Ewą, miał nogi?


  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#41 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-06-06, godz. 09:47

A.... zapomniałam dodac,że istnieje teoria,ze owy biblijny wąż przed zaczęciem pełzania-fruwał,bo miał skrzydła,dlatego-jak ptak sfrunał na drzewo i tam przyczaił się na Ewę...


Po czym Adam, (który był xsiendzem i ex SJ), przy pomocy Ewy (pielęgniarki weterynaryjnej ;) ) amputował mu te skrzydła, a że jabłko przeszło już proces fremantacji, to skapel mu się omsknął i przejechał gadowi po nogach u samej d...y...

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Użytkownik Noc_spokojna edytował ten post 2007-06-06, godz. 09:53


#42 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-06-06, godz. 12:53

Dobre....,śmieszy mnie tylko cała ta sytuacja,bo naprawdę rozmawiałam na ten temat z księdzem i jego odpowiedz była taka,ze biblijny wąż musiał mieć nogi...A to,czy ktoś w to wierzy,czy nie-jego sprawa.W każdym bądż razie kwestia nóg u węża jest dla mnie tak nieistotną kwestia,że nawet,gdyby ktoś stwierdził,że biblijny waż miał skrzydła-to nie zamierzam wdawać się w dyskusje.Kwestia zbawienia i znalezienia Bożej drogi dla swojego życia-to znacznie ważniejszy temat. :blink:

#43 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-06-06, godz. 15:17

Dobre....,śmieszy mnie tylko cała ta sytuacja,bo naprawdę rozmawiałam na ten temat z księdzem i jego odpowiedz była taka,ze biblijny wąż musiał mieć nogi...A to,czy ktoś w to wierzy,czy nie-jego sprawa.W każdym bądż razie kwestia nóg u węża jest dla mnie tak nieistotną kwestia,że nawet,gdyby ktoś stwierdził,że biblijny waż miał skrzydła-to nie zamierzam wdawać się w dyskusje.Kwestia zbawienia i znalezienia Bożej drogi dla swojego życia-to znacznie ważniejszy temat. :blink:


Ja raczej nie wierze w to co piszesz, a jesli nawet to prawda to gosc przespal na studiach klika wykladow z biblistyki. Tak czy inaczej w doktrynie KRzK nic takiego nie ma - zapamietaj, ze mozr to byly jego wlasne niedouczone przemyslenia. :lol:

#44 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-06-06, godz. 18:52

Ostatni raz to napiszę i więcej nikomu nie będe tego tłumaczyć:ta sytuacja miała miejsce naprawdę....a to,że ktoś z was jest tak pewny,że biblijny wąż miał czy nie miał nóg-to też dziwne,bo niby skąd mieć taką pewność,skoro Biblia tego wyrażnie nie definiuje...Był ktoś w tamtych czasach,widział,wie to na pewno?Cokolwiek uważacie to i tak pewności nie ma,więc po co się spierać...

#45 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-06-06, godz. 20:38

Ja raczej nie wierze w to co piszesz, a jesli nawet to prawda to gosc przespal na studiach klika wykladow z biblistyki. Tak czy inaczej w doktrynie KRzK nic takiego nie ma - zapamietaj, ze mozr to byly jego wlasne niedouczone przemyslenia. :lol:

Jaka szkoda, że KRK nie uchwalił dogmatu na ten temat, czy wąż w edenie miał nogi czy nie miał. A skoro nie ma dogmatu więc wybacz ale każdy może nauczac jak uważa na ten temat, więc i ten ksiądz mógł dać taka odpowiedź jaka w danej chwili wydała mu sie logiczna.
Czesiek

#46 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2007-06-06, godz. 23:39

Jaka szkoda, że KRK nie uchwalił dogmatu na ten temat, czy wąż w edenie miał nogi czy nie miał. A skoro nie ma dogmatu więc wybacz ale każdy może nauczac jak uważa na ten temat, więc i ten ksiądz mógł dać taka odpowiedź jaka w danej chwili wydała mu sie logiczna.


Obecnie w KRK jest raczej tendencja, aby relację o wydarzeniach w Edenie interpretować alegorycznie, więc pytanie o to, czy wąż miał nogi jest bezzasadne, a tym bardziej formułowanie dogmatu na ten temat.

Osobiście jednak uważam (pomijając kwestię dosłowności interpretacji), że ów gad miał nogi, które stracił po obrzuceniu przez Boga klątwą. Taki wniosek nasuwa mi się niejako sam i myślę, że w ten sposób widział to autor.

Zresztą nawet w świetle teorii ewolucji można powiedzieć, że węże miały kiedyś nogi - wywodzą się bowiem od przodków wyposażonych w kończyny.

Pozdrawiam :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#47 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-07, godz. 11:50

Ostatni raz to napiszę i więcej nikomu nie będe tego tłumaczyć:ta sytuacja miała miejsce naprawdę....a to,że ktoś z was jest tak pewny,że biblijny wąż miał czy nie miał nóg-to też dziwne,bo niby skąd mieć taką pewność,skoro Biblia tego wyrażnie nie definiuje...Był ktoś w tamtych czasach,widział,wie to na pewno?Cokolwiek uważacie to i tak pewności nie ma,więc po co się spierać...


A teraz odpowiedz na pytanie. Co jedzą węże? :lol:

#48 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-06-07, godz. 14:00

A teraz odpowiedz na pytanie. Co jedzą węże? :lol:


"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"
Czyli co tak naprawdę jedzą węże i inne zwierzęta?
Czesiek

#49 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-07, godz. 21:54

"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"
Czyli co tak naprawdę jedzą węże i inne zwierzęta?


Ja pytałem o węże. Wąż miał się czołgać i czołga się, a miał też jeść proch, więc?

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-06-07, godz. 21:56


#50 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-06-08, godz. 07:58

Nie rozumiem tak wnikliwego podchodzenia do kwesti węza?Aż tak kogoś diabeł zafascynował? Moje zainteresowania skupiają się na Bogu,wolę omawiac kwestie oddające Bogu chwałe,a nie skupiające się wokół nic nie wnoszących wiadomości typu:czy wąż miał nogi,czy nie,czy jadł proch czy go lizał,albo jeszcze inne bzdurne kwestie....

#51 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-06-08, godz. 12:51

A teraz odpowiedz na pytanie. Co jedzą węże? :lol:

Jak ciebie połknie jakiś pyton to z chemicznego punktu widzenia przekąsi sobie większościa pierwiastków z tablicy Mendelejewa.
Czesiek

#52 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-08, godz. 17:06

Jak ciebie połknie jakiś pyton to z chemicznego punktu widzenia przekąsi sobie większościa pierwiastków z tablicy Mendelejewa.


Czy zrozumiałeś moje pytanie? Co jedzą węże?

#53 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-06-08, godz. 21:41

Czy zrozumiałeś moje pytanie? Co jedzą węże?

A ty zrozumiałeś moją odpowiedź?
Czesiek

#54 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-09, godz. 06:57

Aż tak kogoś diabeł zafascynował?

Temat jest zatytułowany: Czy wąż, który rozmawiał w ogrodzie Eden z Ewą, miał nogi?
Dołączona grafika

#55 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-09, godz. 07:27

A ty zrozumiałeś moją odpowiedź?


Czy zrozumiałeś moje pytanie? Co jedzą węże? Nie odpowiadaj pytaniem na pytanie. Po prostu, co jedzą węże?

#56 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-06-09, godz. 07:30

ok.umiem czytac i wiem ,jaki jest temat...kwestia,na którą zwróciłam uwagę ,to zbyt asertywne podejście wielu osób,do tematu,w którym nikt pewności nie ma co do odpowiedzi na nie.A wiele osob jest tak rozsierdzonych,że inni nie obstają przy ich pewności,ze zastanawia mnie w co przeradzają sie te dewagacje i komu tak naprawdę zaczyna oddawać to chwałe.Stąd moja analogia tematu.
A czemu to Pan Adelfos taki święcie oburzony?
I jeszcze trzeba by było zwrócić uwagę innym,którzy zamiast dyskutowac,czy wąz miał nogi,rozważają co węże jedzą...Czyż nie?

Użytkownik MYSZ edytował ten post 2007-06-09, godz. 07:33


#57 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-09, godz. 08:20

I jeszcze trzeba by było zwrócić uwagę innym,którzy zamiast dyskutowac,czy wąz miał nogi,rozważają co węże jedzą...Czyż nie?


Kiedy zobaczymy co węże jedzą i zastanowimy się czy one kiedyś miały nogi, zobaczymy, że opis w Księdze Rodzaju jest po prostu symboliczny. Świadkowie Jehowy początkowo malowali węża bez nóg, potem z nogami i twierdzili wprost, że wąż miał nogi, dzisiaj już ich nie ma. Wydaje mi się, że to jest problem Świadków Jehowy a nie teologii katolickiej, która mówi wyraźnie, że jest to symbolika.
"Wyrok: "Proch będziesz jadł", oznacza najgłębsze poniżenie i upokorzenie (por. Mi 7,17). Proch, według starożytnych wyobrażeń, jest pokarmem mieszkańców świata podziemnego. "Jeść proch", albo też "jeść błoto", oznaczało: "odejść do piekła" albo "być przeklętym" ("Świat symboliki chrześcijańskiej", Dorthea Forstner OSB, PAX,Warszawa 1990, s.304)

#58 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-06-09, godz. 10:46

Możliwe,że tak jest..ale co,jeśli nie?Dlatego nie upieram się,bo tak naprawdę nie wiadomo jaka jest prawda na ten temat.Myślę,że nie na darmo Bóg mówi,by nie zajmowac się tego typu dociekaniami,gdyż wywolują one spory i nie służą dziełu zbawienia.A ewangelia-dosłownie-zbyt dobra nowina,by w nią uwierzyc,warta jest skupienia się na kwestiach życia wiarą i posługiwaniu się nią na codzien.Myślę,że ta wiedza o wiele bardziej potrzebna jest ludziom,którzy uwazają się za wierzących,niż wymądrzanie się,czy waż miał nogi czy nie?

#59 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-09, godz. 13:03

A czemu to Pan Adelfos taki święcie oburzony?

Jak będę święcie, czy też inaczej oburzony, wtedy wyjaśnię dlaczego :huh:
Dołączona grafika

#60 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-09, godz. 13:18

opis w Księdze Rodzaju jest po prostu symboliczny.

Szkoda, że ap. Paweł tego nie wiedział, bo wprowadził w błąd wielu Koryntian, a ci z kolei, głąsząc od domu do domu, powielali herezję ;) A tak na "poważnie": czy Kainowi też przedstawiono symboliczny opis?
Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych