Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana finansowania budow sal krolestwa


  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#41 A_Kloo

A_Kloo

    A_kloo

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 532 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa - Praga

Napisano 2008-04-01, godz. 19:20

:)
Nie wierzę w to, że ‘życie w nieświadomości jest szczęściem’, nie wierzę, że zachęcanie ludzi do życia złudzeniami jest przejawem życzliwości. Wcześniej czy później iluzja musi zderzyć się z rzeczywistością. Im dłużej trwają złudzenia, tym bardziej bolesny jest powrót do rzeczywistości” Podpisuję się pod tymi słowami Raya Franza.

#42 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-04-02, godz. 06:03

ja tez uwazam ze nalezaloby pozwilic zborom na osobowosc prawna a zachowac prawo do mianowania nadzorcow odgornie, wowczas kontrola nad zborem bylaby zachowana a zbor milby pewna miare swobodyi glosu w dyskusji nad swym mieniem

Nie po to "sędzia" pod koniec lat 20 zeszłego wieku likwidował autonomię zborów aby teraz WTS miał ją przywracać. Kasa jest kasa i nikt z niej dobrowolnie nie będzie rezygnował, kiedy "dojna krowa daje jeszcze mleko".
Czesiek

#43 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2008-04-02, godz. 15:09

Nie po to "sędzia" pod koniec lat 20 zeszłego wieku likwidował autonomię zborów aby teraz WTS miał ją przywracać. Kasa jest kasa i nikt z niej dobrowolnie nie będzie rezygnował, kiedy "dojna krowa daje jeszcze mleko".


A ja bym chcial aby WTS pusciło akcje na wolny rynek, ja kupuje w ciemno każda ilość:)

#44 v

v

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 153 Postów

Napisano 2008-04-08, godz. 11:17

Dawno mnie tu nie było ale widzę, ze klimat się nie zmienił. Mam wrażenie, że trochę przesadzacie z tym zarabianiem na salach po trzykroć. Jeśli zbór wpłaca średnio po 100plnów miesięcznie na fundusz (wersja bardzo optymistyczna) to po 20 latach zgromadzi 24 tysia plus odsetki niech będzie 40 tysięcy. Zbuduje za to salę? Wątpię. A wasze rozumowanie jest takie, płacę na fundusz to zbudujcie mi salę. Tylko za co? Oczywiście te 40 tyś nie jest odliczone z pożyczki ale WTS buduje nie tylko sale ale też drukarnie, domy betel itp. więc być może nie zarabia na tym aż tylu milionów w gotówce. Poza tym jaka to różnica czy sala należy do zboru czy do wts? Teoretycznie oczywiście duża w praktyce niewielka. I na koniec mam propozycję dla wszystkich promujących pogląd, że wts zarabia na naiwnych. Podajcie konkretne nazwiska osób które nabijają swój ROR na tym interesie, bo ciągłe szczekanie, że wts to, wts tamto jest infantylne. Pozdrawiam

#45 nickolas81

nickolas81

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 206 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:lubelskie

Napisano 2008-05-08, godz. 18:26

pusta? Ciekawe dlaczego.... czyzby skąpstwo małowiernych?
Widzę już jak to się skończy...... za chwilę ck napisze, że dobrze byłoby wyzbyć się ziemskiego majątku i w tych oststnich chwilach trwania tego złego systemu wszystko oddać na działalność pozyskania jeszcze jak największej ilości biednych duszyczek...... A martwić się o jedzenie i dach nad gową nie ma co, Bóg zadba za nas :) Oj w desperacji mogą to zrobić !!!!!!



Mi osobiście przypomina to jak żywo poświęcenie moherowych beretów dla radia maryja
by Nico

#46 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-21, godz. 04:21

Zastanawia mnie przede wszytkim to czy ta zmiana dotyczy tylko polski czy w innych krajach tez cos podobnego przedstawiono?

Najwyraźniej nie dotyczy to jedynie Polski. Wiadomość na ten temat znalazła się także na forum JWD i ostatnio o niej przypomniano.

Tutaj link akapit 11, jest napisane ze 6% od pozyczki pobierane jest ze wzgledu na inflacje. (dodatek do NSK styczen 1989, niestety nie dysponuje po polsku).

Pojawiła się informacja o liście (z datą 4 czerwca br.), w którym TS informuje, że (zdaje się od 1 września br.) ten procent nie będzie już pobierany.
.jb

#47 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-06-16, godz. 08:52

Tutaj rozmawiamy o Salach wybudowanych lub zakupionych przez dany zbór i raczej nie zdarza się, żeby takie Sale były własnością zboru, komitetu zboru czy po prostu lokalnej społeczności Świadków. Wszystkie są po oddaniu do użytku przepisywane aktem notarialnym na Towarzystwo. Na początku jakaś osoba prywatna kupuje na swoje nazwisko działkę, stara się o pozwolenie na budowę, załatwia wszelkie przyłącza i trwa to do sfinalizowania budowy. Zapewne ma to swoje i dobre strony, jeśli idzie o aspekty prawne, jednak pożyczanie pieniędzy z Towarzystwa, oddawanie ich, a potem przepisywanie wszystkiego na WTS jest dla mnie przekrętem.
Idź do banku, weź kredyt na budowę domu, wybuduj ten dom, spłać kredyt, a potem przepisz tę posiadłość na bank. Znasz takiego dobroczyńcę? A tak właśnie działa ten mechanizm w Organizacji.


Jeszcze jedna kwestia: Komu nadarzyn pożycza tą kasę? Prywatnej osobie, grupie osób? Spisuje sie jakąs umowę? Robi przelew? Płaci od tego podatek?

Użytkownik jb edytował ten post 2009-06-16, godz. 12:06

To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#48 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-06-16, godz. 09:12

Jeszcze jedna kwestia: Komu nadarzyn pożycza tą kasę? Prywatnej osobie, grupie osób? Spisuje sie jakąs umowę? Robi przelew? Płaci od tego podatek?

Teoretycznie pożycza zborowi, ale ponieważ "zbór" to nieco abstrakcyjne pojęcie, więc w imieniu zboru wszystkie dokumenty, zobowiązania i deklaracje składa grono starszych. I to już jest imienne, gdyż oni własnymi nazwiskami podpisują weksle.
Jest też ogólnie przyjęta praktyka, że przed podjęciem pożyczki robi się w zborze głosowanie (żeby bracia określili się czy będą chcieli spłacać) połaczone z wypełnieniem druczku "Deklaracja finansowa", gdzie każdy zaznacza jakie sumy jest w stanie przekazywać na ten cel.
Umowy są spisywane osobiście w Biurze Oddziału przez przedstawicieli WTS oraz starszych zboru.
Kasę z regułu dają do ręki w gotówce.
Żadnego podatku się nie płaci, a przynajmniej ja się nigdy z czymś takim nie spotkałem.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#49 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-06-16, godz. 09:55

A kopia umowy jest w zborze?
Bo jeśli oni pożyczaja kasę konkretnym osobom to powinni płacić podatek od czynności cywilnoprawnych....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#50 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-06-16, godz. 09:59

A kopia umowy jest w zborze?
Bo jeśli oni pożyczaja kasę konkretnym osobom to powinni płacić podatek od czynności cywilnoprawnych....

Oczywiście, że jest w zborze i jest przechowywana bezterminowo.
Ale nie wiem, czy akurat masz rację z tym podatkiem, bo to działą bardziej na zasadzie "przyjacielskich" pożyczek, a jak komuś prywatnie pożyczasz kasę to raczej podatku nie płacisz. Chyba, że się mylę...

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#51 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-06-16, godz. 10:03

Własnie o to chodzi. Te przyjacielskie pożyczki powinny być opodatkowane....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#52 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-06-16, godz. 10:05

Własnie o to chodzi. Te przyjacielskie pożyczki powinny być opodatkowane....

Nie wiem. Nie jestem aż tak dalece zaznajomiony z prawem podatkowym, żeby się tu o tym wypowiadać, ale wydaje mi się, że jest to swoista luka w prawie, którą ŚJ z powodzeniem wykorzystują.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#53 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-06-16, godz. 10:53

O jakich sumach tu mówimy?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#54 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-06-16, godz. 10:57

O jakich sumach tu mówimy?

Pytasz, ile pożyczył nasz zbór czy ile zwyczajowo się pożycza?
Nie ma na to reguły. My pożyczyliśmy równowartość kilkadziesiąt tysięcy dolarów (bo stosuje się zazwyczaj przelicznik dolarowy lub euro). Nieraz zbór musi pożyczyć pełną sumę konieczną do postawienia Sali, a nieraz jakieś "drobne" niezbędne na wykończenia.
A ma to jakieś znaczenie ile?

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#55 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-06-16, godz. 11:01

Oficjalna odpowiedz z Krajowej Informacji Podatkowej brzmi:

Powyżej 5000 zł - musi być odprowadzony podatek, nie ma zadnej luki ani zwolnienia związku wyznaniowego.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#56 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-06-16, godz. 11:17

Hmm... no to zonk.
Za 5 tysiecy złotych to nawet kurnik ciężko postawić, a co dopiero Salę Królestwa ;)
No ale... mogę tylko powiedzieć o tym, co sam widziałem i czego doświadczyłem, bo tak się składa, że uczestniczyłem razu pewnego jako sekretarz zboru w podpisywaniu umowy o pożyczkę w Nadarzynie o kilkanaście tysięcy zł na wykończenie Sali (a była to już chyba trzecia z kolei pożyczka) i nic mi o żadnych podatkach nie wiadomo.
Dostaliśmy gotówkę do ręki, pokwitowaliśmy odbiór, podpisaliśmy zobowiązanie w imieniu całego zboru (co było poprzedzone zborową rezolucją), że spłacać będziemy, i hajda, budować Salę.
Gorzej potem było ze spłacaniem, ale to inna bajka :)

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#57 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2009-06-16, godz. 12:40

Oczywiście, że jest w zborze i jest przechowywana bezterminowo.
Ale nie wiem, czy akurat masz rację z tym podatkiem, bo to działą bardziej na zasadzie "przyjacielskich" pożyczek, a jak komuś prywatnie pożyczasz kasę to raczej podatku nie płacisz. Chyba, że się mylę...

Z tego co wiem to kazde transakcje powyzej 1000 PLN potwierdzone umowami powinny byc opodatkowane 2% od wartosci. tak jak np kupujesz mieszkanie, samochod. O czym pisze Artur.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#58 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-06-16, godz. 12:44

Z tego co wiem to kazde transakcje powyzej 1000 PLN potwierdzone umowami powinny byc opodatkowane 2% od wartosci. tak jak np kupujesz mieszkanie, samochod. O czym pisze Artur.

Zapodajcie jakąś ustawę na to, bo coś mi się to naciagane wydaje :)
Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#59 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-06-16, godz. 14:54

USTAWA

z dnia 9 września 2000 r.

o podatku od czynności cywilnoprawnych

(tekst jednolity)

Rozdział 1

Przedmiot opodatkowania

Art. 1. 1. Podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (uchylona),
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki (akty założycielskie);
2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3
Art. 2. Nie podlegają podatkowi:
1) czynności cywilnoprawne w sprawach:
a) alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia,
b) ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego, opieki społecznej, ulg określonych w przepisach szczególnych dla żołnierzy niezawodowych i poborowych odbywających służbę zastępczą oraz ich rodzin, a także uprawnień dla osób niepełnosprawnych i osób objętych przepisami o szczególnych uprawnieniach dla kombatantów,
c) wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborów do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego oraz referendum,
d) powszechnego obowiązku obrony,
e) zatrudnienia, świadczeń socjalnych i wynagrodzeń za pracę,
f) nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia,
g) podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych,
h) podlegających przepisom o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych,
i) (uchylona);
2) umowy sprzedaży nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego zawieranej w związku z realizacją roszczeń wynikających z ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości na podstawie przepisów o ochronie środowiska;
2a) umowy sprzedaży lokali mieszkalnych, których stroną jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa;
3) umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym;
4) czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
– umowy spółki i jej zmiany,
– umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;
5) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy, które w rozumieniu przepisów prawa celnego stanowią towary:
a) wprowadzone do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
b) objęte procedurą składu celnego.
Art. 7. 1. Stawki podatku wynoszą:
1) od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2 %,
b) innych praw majątkowych 1 %;
2) od umów zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny:
a) przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2 %,
b) przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych 1 %;
3) od umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności - 1 %, z zastrzeżeniem ust. 5;
4) od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego 2 %, z zastrzeżeniem ust. 5;
5) (uchylony);

Rozdział 4


Zwolnienia od podatku

Art. 8. Zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych:

1) państwa obce, ich przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i siły zbrojne, międzynarodowe organizacje i instytucje oraz ich oddziały i przedstawicielstwa, korzystające na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych z przywilejów i immunitetów, a także członków ich personelu i inne osoby zrównane z nimi, jeżeli nie są one obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
2) (uchylony);
2a) organizacje pożytku publicznego, jeżeli dokonają czynności cywilnoprawnych wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
3) (uchylony);
4) jednostki samorządu terytorialnego;
5) Skarb Państwa;
6) osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu;
7) (uchylony).


Art. 9. Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne:
1) sprzedaż walut obcych;
2) przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umów:
a) sprzedaży,
b) dożywocia,
c) o dział spadku - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
d) o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
e) darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
f) zamiany - do wysokości wartości rynkowej nieruchomości wraz z jej częściami składowymi,
g) (uchylona),
pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy;
3) sprzedaż nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli nabywcą jest były właściciel (wieczysty użytkownik):
a) nieruchomości wywłaszczonej, któremu przyznano odszkodowanie, a nie przyznano nieruchomości zamiennej,
b) nieruchomości sprzedanej na cele publiczne określone w przepisach o gospodarce nieruchomościami, który w razie wywłaszczenia spełniałby warunki do przyznania nieruchomości zamiennej,
c) nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, wykupionych na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska
- w wysokości kwoty otrzymanego odszkodowania (uzyskanej ceny), pod warunkiem że nabycie nastąpiło w ciągu 5 lat od daty otrzymania odszkodowania (zapłaty);
4) sprzedaż budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli następuje ona:
a) w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie budynku lub praw do lokalu,
b) w celu uzyskania w zamian spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części, zajmowanego przez nabywcę na podstawie umowy najmu, określonej w przepisach o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych(1);
5) zamianę budynku mieszkalnego lub jego części, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: praw do domu jednorodzinnego lub praw do lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli stronami umowy są osoby zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn;
6) sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł;
7) sprzedaż bonów i obligacji skarbowych;
8) sprzedaż bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego;
9) sprzedaż maklerskich instrumentów finansowych firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem, oraz sprzedaż tych instrumentów dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego - w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i Nr 157, poz. 1119);
9a) sprzedaż towarów giełdowych na giełdach towarowych;
9b) zbycie akcji i udziałów przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy z dnia 28 października 2002 r. o Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym (Dz. U. Nr 199, poz. 1672);
10) pożyczki udzielane:
a) przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek,
b) w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.2)), w wysokości przekraczającej kwotę, określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, pod warunkiem:
– złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,
– udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym,
c) na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn,
d) na podstawie umowy zawartej między innymi podmiotami niż osoby, o których mowa w lit. b i c, jeżeli łączna kwota lub wartość pożyczek otrzymanych w okresie kolejnych 3 lat nie przekracza 5.000 zł od jednego podmiotu, a od wielu podmiotów łącznie nie więcej niż 25.000 zł,
e) z kas lub funduszów zakładowych, funduszów związków zawodowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, koleżeńskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych działających w wojsku oraz z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
f) z utworzonych w drodze ustawy innych funduszów celowych,
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#60 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-06-16, godz. 15:01

No ciekawe... ale na tej podstawie to trzeba by 2/3 obywateli wsadzić do więzienia za niepłacenie podatków od prywatnych pożyczek.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych