Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świadkowie Jehowy wydają to czasopismo od 1879


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 bene

bene

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 139 Postów

Napisano 2009-03-23, godz. 18:01

Witam jako że jest to mój pierwszy raz nie wiem czy to w dobrym dziale oraz czy się nie powielam. Jednak nie znalazłem na forum odniesienia do tego fragmentu "stopki redakcyjnej" Strażnicy.

Świadkowie Jehowy wydajają to czasopismo od roku 1879

o ile się nie mylę nazwa Świadkowie Jehowy pojawiła się dopiero w 1931r. Tak więc czy ta informacja jest rzetelna.
bene

#2 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2009-03-23, godz. 18:33

Witam jako że jest to mój pierwszy raz nie wiem czy to w dobrym dziale oraz czy się nie powielam. Jednak nie znalazłem na forum odniesienia do tego fragmentu "stopki redakcyjnej" Strażnicy.
o ile się nie mylę nazwa Świadkowie Jehowy pojawiła się dopiero w 1931r. Tak więc czy ta informacja jest rzetelna.
bene


Bardzo trafna uwaga, ale co ona wnosi nowego? ŚJ przekazują nierzetelnie znacznie ważniejsze informacje, że wspomnę tylko zakaz przyjmowania transfuzji krwi, "ulepszanie" przekładu Biblii, fałszywe proroctwa, ciągłe zmiany dogmatów itd.

#3 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-03-23, godz. 19:54

Oj no już pzecież pierwszy świadek Jehowy Abel coś tam na pewno wydawał :) Jakieś małe broszurki. :)
nie potrafiłam uwierzyć.......

#4 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-03-23, godz. 20:05

odniesienia do tego fragmentu "stopki redakcyjnej" Strażnicy.
o ile się nie mylę nazwa Świadkowie Jehowy pojawiła się dopiero w 1931r. Tak więc czy ta informacja jest rzetelna.

Bardzo trafna uwaga, ale co ona wnosi nowego?

Szperaczu, to zarzut, nieznajomość historii ŚJ, czy "wiercenie w całym"? Nie kieruję tego do Ciebie bene, gdyż podejrzewam, że pytanie (uzasadnione) jest wynikiem braku doświadczenia. Zatem wyjaśniając niekonsekwencje między latami; 1879 a 1931, to posłużę się ,,Skorowidzem z lat 1980-2000, gdzie pod hasłem:

STRAŻNICA (czasopismo) (Inaczej: Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy)
(Dawne Nazwy: Strażnica Zwiastuje Królestwo Jehowy; Strażnica i Zwiastun Królestwa Chrystusa; Strażnica i Zwiastun Obecności Chrystusa; Strażnica Syjońska i Zwiastun Obecności Chrystusa)

Więc niby dlaczego w "stopce redakcyjnej" ma się mieścić cała historia niewielkich zmian w nazwie? Zasadniczy charakter tego czasopisma został zachowany.

Dla przykładu: Otwórzmy Biblię warszawską w miejscu listu do Rzymian. Na każdej stroni w górnej części paginy pisze:
LIST ŚW. PAWŁA DO RZYMIAN
Tymczasem w rozdz.16 wers.22, pisze:
,,Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem".

Wobec tego, rzekome sprzeczności, nie są sprzecznościami, ale tylko w wyniku znajomości kontekstu i jego stylu. Także gdy nie posiada się nastawienia, w którym za wszelką cenę szuka się zarzutu a nie zrozumienia. Mam nadzieję, że się zrozumieliśmy.
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#5 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-03-23, godz. 20:36

SJ nie istnieli w roku 1979, więc nie mogli niczego wydawać. Pismo wydawał je3den człowiek był nim Teodor Russel i jego współpracownicy, któzy się zmieniali. Po smierci Russela prawa "przejął" Rutheford przy czym to przejćie okręlił bym jako wrogie. Od tego momentu pismo to staje się organem prasowym jego zwoleników.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#6 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-03-23, godz. 20:41

Gambit, pytanie dotyczyło fragmentu "stopki redakcyjnej" Strażnicy.

Świadkowie Jehowy wydajają to czasopismo od roku 1879

nie samej nazwy publikacji "Strażnica"
pozdrawiam Andrzej

#7 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2009-03-23, godz. 20:51

SJ nie istnieli w roku 1979, więc nie mogli niczego wydawać. Pismo wydawał je3den człowiek był nim Teodor Russel i jego współpracownicy, któzy się zmieniali. Po smierci Russela prawa "przejął" Rutheford przy czym to przejćie okręlił bym jako wrogie. Od tego momentu pismo to staje się organem prasowym jego zwoleników.


To jest tak samo, jakbym powiedział, że firma Daimler AG produkuje Mercedesy od 1901 roku. Byłaby to zupełna nieprawda, ponieważ ta firma jeszcze nie istniała, a jest spadkobiercą wcześniej istniejącej firmy. Trzeba rzetelnie się wypowiadać.

#8 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2009-03-23, godz. 20:53

To jest tak samo, jakbym powiedział, że firma Daimler AG produkuje Mercedesy od 1901 roku. Byłaby to zupełna nieprawda, ponieważ ta firma jeszcze nie istniała, a jest spadkobiercą wcześniej istniejącej firmy. Trzeba rzetelnie się wypowiadać.


Troche sie czepiasz. WTS klamie w tak istotnych sprawach ze to jest maly pikus.
Umbre Summum

#9 KBM

KBM

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 190 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:warmińsko-mazurskie

Napisano 2009-03-23, godz. 21:02

Dla przykładu: Otwórzmy Biblię warszawską w miejscu listu do Rzymian. Na każdej stroni w górnej części paginy pisze:
LIST ŚW. PAWŁA DO RZYMIAN
Tymczasem w rozdz.16 wers.22, pisze:
,,Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem".

Nie ma tu żadnej sprzeczności.
Rz.16,21-23 - występują tu pozdrowienia przesyłane przez współpracowników ap.Pawła - wymienia się Tercjusza jako sekretarza, który pisał list.
Nie stoi to w sprzeczności z treścią listu, dobitnie świadczącej o autorstwie ap.Pawła.
Świadkowie Jehowy - niewolnicy niewolnika
Blog ukazujący błędy w naukach organizacji ŚJ
www.chrzescijanin5.blog.onet.pl

#10 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2009-03-24, godz. 07:14

SJ nie istnieli w roku 1979, więc nie mogli niczego wydawać. Pismo wydawał je3den człowiek był nim Teodor Russel i jego współpracownicy, któzy się zmieniali. Po smierci Russela prawa "przejął" Rutheford przy czym to przejćie okręlił bym jako wrogie. Od tego momentu pismo to staje się organem prasowym jego zwoleników.

Teodor?!?
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#11 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-03-24, godz. 07:34

Edd, nie wiem skąd Artur wziął tego Teodora może to jakaś forma drugiego imienia (pamiętam że piszą mu T. i rozwijają jako Taze lub Tase) Russella, a może to taka korwinowska moda na spolszczanie imion. JKM np. prezydenta USA tytułuje Benedyktem :) Ale gdyby nawet sie trzymać "korwinowskiej tradycji" to należałoby Russella nazywać "Karolem"...

#12 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-03-24, godz. 07:38

Witam jako że jest to mój pierwszy raz nie wiem czy to w dobrym dziale oraz czy się nie powielam. Jednak nie znalazłem na forum odniesienia do tego fragmentu "stopki redakcyjnej" Strażnicy.

Świadkowie Jehowy wydajają to czasopismo od roku 1879

o ile się nie mylę nazwa Świadkowie Jehowy pojawiła się dopiero w 1931r. Tak więc czy ta informacja jest rzetelna.
bene

Jest to fikcja literacka, bo wydawcą Strażnicy jest: Watch Tower Biblie and Tract Society of Pennsylvania oraz jej prawna odnoga Watchtower Biblie and Tract Society of New York.
I to właśnie ta pierwsza firma wydaje Strażnice od 1881 roku, choć obecną nazwę przyjęła w 1896 r. do tego czasu Charles Taze Russell sam wydawał to czasopismo.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2009-03-24, godz. 07:38

Czesiek

#13 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2009-03-24, godz. 08:51

Szperaczu, to zarzut, nieznajomość historii ŚJ, czy "wiercenie w całym"?


Odpowiedź jest o tyle prosta, co banalna. Ja po prosto odniosłem się do wypowiedzi inicjatora wątku. I tyle.
Temat jest tak mało istotny, że nie widzę powodu by z tego robić grubszą aferę z poważnymi zarzutami. Nawiasem pisząc nie podejrzewam siebie o nieznajomość historii ŚJ. Przez 17 lat sam się do niej przykładałem. O "wiercenie w całym" to raczej można podejrzewać autora wątku, tylko po co podejrzewać.
A zarzut? Nie nazwałbym mojej wypowiedzi zarzutem. Przedstawiłem swoje zdanie i powtórzyłem coś, co można znaleźć w co trzecim wątku na tym forum.

#14 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 09:16

Troche sie czepiasz. WTS klamie w tak istotnych sprawach ze to jest maly pikus.


Oczywiście, że tak, ale to jest jedno z kłamstw i nie należy go przemilczeć.

#15 Joachim

Joachim

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 29 Postów
  • Lokalizacja:Sandomierz

Napisano 2009-03-24, godz. 13:39

SJ nie istnieli w roku 1979, więc nie mogli niczego wydawać. Pismo wydawał je3den człowiek był nim Teodor Russel i jego współpracownicy, któzy się zmieniali. Po smierci Russela prawa "przejął" Rutheford przy czym to przejćie okręlił bym jako wrogie. Od tego momentu pismo to staje się organem prasowym jego zwoleników.


Bardzo istotna uwaga - wszystko wskazuje na to, że Rutheford dokonał tzw. wrogiego przejęcia Towarzystwa Strażnica, znanego ze świata dzikiego kapitalizmu. Nie ma to związku z tematem i nie wiem czy nie idę za daleko, ale prawdopodobnie zarówno on jak i wszyscy późniejsi prezesi i zarządy Towarzystwa są nielegalne...

#16 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-03-24, godz. 14:28

Bardzo istotna uwaga - wszystko wskazuje na to, że Rutheford dokonał tzw. wrogiego przejęcia Towarzystwa Strażnica, znanego ze świata dzikiego kapitalizmu. Nie ma to związku z tematem i nie wiem czy nie idę za daleko, ale prawdopodobnie zarówno on jak i wszyscy późniejsi prezesi i zarządy Towarzystwa są nielegalne...

Joachimie i Arturze co jest nazywane "wrogim przejęciem" spółki akcyjnej?
Czesiek

#17 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 14:38

Joachimie i Arturze co jest nazywane "wrogim przejęciem" spółki akcyjnej?


Wrogie przejęcie (ang. hostile takeover) – sytuacja w transakcjach kupna i sprzedaży przedsiębiorstw mająca miejsce wtedy, gdy transakcja kupna odbywa się wbrew woli zarządu lub rady nadzorczej kupowanej spółki. Odbywa się poprzez wykup akcji lub zamianę akcji przejmowanego przedsiębiorstwa po cenie znacznie niższej od rynkowej lub ze znaczną premią.



http://pl.wikipedia....ogie_przejęcie
[db]

#18 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-03-24, godz. 15:48

Wrogie przejęcie (ang. hostile takeover) – sytuacja w transakcjach kupna i sprzedaży przedsiębiorstw mająca miejsce wtedy, gdy transakcja kupna odbywa się wbrew woli zarządu lub rady nadzorczej kupowanej spółki. Odbywa się poprzez wykup akcji lub zamianę akcji przejmowanego przedsiębiorstwa po cenie znacznie niższej od rynkowej lub ze znaczną premią.


http://pl.wikipedia....ogie_przejęcie

Dzięki DB, ale chciałem aby ci dwaj poszukali sobie tej definicji i sprostowali tę głupotę jaką napisali.
Czesiek

#19 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-03-24, godz. 16:16

To nie była spółka akcyjna. to po pierwsze. Po drugie tak, Karol, mój błąd po trzecie: tak według relacji dokonał tego wbrew ówcesnemu zarządowi usuwając z niego nieprzychylne mu osoby, co skończyło sie pamiętnym obiadem i wybuchem niezadowolenia lub bijatką zalezy od wersji
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#20 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-03-24, godz. 16:19

To nie była spółka akcyjna. to po pierwsze. Po drugie tak, Karol, mój błąd po trzecie: tak według relacji dokonał tego wbrew ówcesnemu zarządowi usuwając z niego nieprzychylne mu osoby, co skończyło sie pamiętnym obiadem i wybuchem niezadowolenia lub bijatką zalezy od wersji

To była i jest spółka akcyjna. I to akcje decydowały o tym, kto został prezesem.
Czesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych