Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Szatan i Duch ¦wiêty


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-09-27, godz. 17:16

¦wiadkowie Jehowy przedstawiaj± w swojej biblii ciekaw± ideologiê. Otó¿ wszelkie okre¶lenia dotycz±ce Ducha ¦wiêtego pisane s± ma³± liter±, np.

Mt 3:16 NS „Gdy Jezus zosta³ ochrzczony, natychmiast wyszed³ z wody; i oto niebiosa siê otwar³y, i on ujrza³ przychodz±cego nañ ducha Bo¿ego, zstêpuj±cego niczym go³±b.”

J 16:7 NS „Ja za¶ mówiê wam prawdê: Odchodzê dla waszego po¿ytku. Bo je¶li nie odejdê, wspomo¿yciel na pewno do was nie przyjdzie, ale je¶li pójdê, to po¶lê go do was.”


Natomiast okre¶lenia takie jak "kusiciel", "szatan", "diabe³" pisane s± du¿± liter±, np.

Mt 4:3 NS „I przyszed³ Kusiciel, i rzek³ do niego: "Je¿eli jeste¶ synem Bo¿ym, powiedz tym kamieniom, ¿eby siê sta³y chlebami".”

Mt 12:26 NS „Tak samo je¶li Szatan wypêdza szatana, podzieli³ siê wewnêtrznie; jak¿e wiêc ostoi siê jego królestwo?”

Ap 20:2 NS „I schwyta³ smoka, pradawnego wê¿a, którym jest Diabe³ i Szatan, i zwi±za³ go na tysi±c lat.”


Takich przyk³adów oczywi¶cie jest wiêcej. O czym to ¶wiadczy?

W±tek o zbli¿onej tematyce: http://watchtower.or...p?showtopic=997
On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)

#2 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-09-27, godz. 17:28

O czym to ¶wiadczy?


O tym, ¿e jednego nie uwa¿aj± za osobê a drugiego traktuj± jako osobê :D. S± w miarê konsekwentni, imiê osoby (czy te¿ imiona) pisze siê z du¿ej litery, nieosoby - zazwyczaj z ma³ej. Ech Mirek, wyrastasz na najwiêkszego gnêbiciela ¦wiadków :).

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-09-27, godz. 17:50

Arku za³o¿y³e¶ co¶ nieprawdziwego :blink: , sprawa nie jest jednak tak prosta, jak ci siê wydaje, bo równie¿ w stosunku do osób u¿ywaj± ma³ych liter, np.

Mt 4:6 NS „i powiedzia³ do niego: "Je¿eli jeste¶ synem Bo¿ym, rzuæ siê w dó³; jest bowiem napisane: 'Anio³om swoim wyda nakaz co do ciebie i bêd± ciê nosili na rêkach, by¶ nigdy nie uderzy³ stop± o kamieñ' ".”

J 1:14 NS „A S³owo sta³ siê cia³em i przebywa³ w¶ród nas, i widzieli¶my chwa³ê jego, chwa³ê, jaka siê od ojca nale¿y jednorodzonemu synowi; i by³ pe³en ¿yczliwo¶ci niezas³u¿onej i prawdy.”

J 16:5 NS „Teraz wszak¿e idê do tego, który mnie pos³a³, lecz nikt z was mnie nie pyta: 'Dok±d idziesz?'”

J 17:1 NS „Jezus powiedzia³ to i podniós³szy oczy ku niebu, rzek³: "Ojcze, nadesz³a godzina; otocz swego syna chwa³±, aby syn otoczy³ chwa³± ciebie,”

On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)

#4 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-09-27, godz. 17:54

To chyba te¿ proste :). Terminów ojciec i syn nie traktuj± jako imion w³asnych, natomiast terminy szatan i diabel traktuj± jako imiona w³asne. Zreszt± sam nie wiem :).

#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-09-27, godz. 18:03

To chyba te¿ proste . Terminów ojciec i syn nie traktuj± jako imion w³asnych, natomiast terminy szatan i diabel traktuj± jako imiona w³asne. Zreszt± sam nie wiem .


A widzisz, czyli co¶ w tym jest! :rolleyes: :P
On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)

#6 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-09-27, godz. 18:25

Katechizm Ko¶cio³a Katolickiego:

2116 Nale¿y odrzuciæ wszystkie formy wró¿biarstwa: odwo³ywanie siê do Szatana

2119 Kuszenie Boga polega na wystawianiu na próbê � w s³owach lub w uczynkach � Jego dobroci i wszechmocy. W³a¶nie w ten sposób Szatan chcia³, by Jezus rzuci³ siê ze ¦wi±tyni


Katolicka Biblia Tysi±clecia:

Sêdziów 3:10 By³ nad nim duch Pana, i on sprawowa³ s±dy nad Izraelem. Gdy za¶ wda³ siê w bitwê, Pan wyda³ w jego rêce Kuszan-Riszeataima, króla Aramu, tak i¿ jego rêka nad nim zaci±¿y³a.

Sêdziów 6:34 Ale duch Pana ogarn±³ Gedeona, który zatr±bi³ w róg i zgromadzi³ przy sobie ród Abiezera.

1 Samuela 16:13 Wzi±³ wiêc Samuel róg z oliw± i nama¶ci³ go po¶rodku jego braci. Pocz±wszy od tego dnia duch Pañski opanowa³ Dawida. Samuel za¶ uda³ siê z powrotem do Rama.


Jak wiêc widzimy takie podej¶cie do tematu jakie reprezentuj± ¦J jest stosowane czasami i w innych wyznaniach. Tak wiêc nic nowego Mirku tym razem nie odkry³e¶.
Patrzeæ na ¶wiat przez google, czy w³asnymi oczami? Oto jest pytanie.

#7 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-09-27, godz. 18:40

Ma³o tego. Zobacz na werset Iz 63:16 w Biblii Tysi±clecia:

Wydanie II
Bo¶ Ty naszym ojcem! Zaiste, nie poznaje nas Abraham, Izrael nas nie uznaje; Ty¶, Jahwe, naszym ojcem, "Odkupiciel nasz" to Twoje imiê odwieczne.

Wydanie IV
Bo¶ Ty naszym Ojcem! Zaiste, nie poznaje nas Abraham, Izrael nas nie uznaje; Ty¶, Panie, naszym Ojcem, "Odkupiciel nasz" to Twoje imiê odwieczne.

Tak wiêc Mirku nawet BT ró¿ni siê w tym temacie w kolejnych swych wydaniach. Raz nazywa Boga "ojcem", a raz "Ojcem".
Patrzeæ na ¶wiat przez google, czy w³asnymi oczami? Oto jest pytanie.

#8 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-09-27, godz. 20:33

Na marginesie: kapitalizacja niektorych terminow ze wzgledu na kontekst (np. ojciec, duch, syn) powoduje wlaczenia trybu <interpretacja> kiedy to powinien byc wlaczony tryb <tlumaczenie>. Tlumacz wtedy narzuca pewne zrozumienie np. slowa "duch", kiedy takie zrozumienie wcale nie wynika (albo nie musi wynikac) z tekstu.

#9 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-09-28, godz. 06:51

Olo, nie wiem po co podajesz jakie¶ przyk³ady z katechizmu katolickiego, jakby mia³y mnie one dotyczyæ. Przecie¿ ja nie jestem katolikiem. <_<
On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)

#10 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-09-28, godz. 07:23

Olo, nie wiem po co podajesz jakie¶ przyk³ady z katechizmu Katolickiego, jakby mia³y mnie one dotyczyæ. Przecie¿ ja nie jestem katolikiem.  <_<

Ano nie dlatego aby ciê dotkn±æ. Ale dlatego aby ukazaæ, ¿e podobne zasady stosuj± równie¿ inne ni¿ ¦J religie.

Powo³ujê siê te¿ na katolick± Bibliê Tysi±clecia, któr± sam czêsto cytujesz na poparcie swoich tez.
Patrzeæ na ¶wiat przez google, czy w³asnymi oczami? Oto jest pytanie.

#11 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-09-28, godz. 12:24

Co ciekawe, takiego argumentu jak Ty u¿ywa katolicka ksi±¿ka "W obronie wiary" W³odzimierza Bednarskiego, w rozdziale po¶wiêconym Duchowi ¦wiêtemu, a dok³adnie w punkcie 14,1. Oto cytat:

¦J w publikacjach i Biblii okre¶lenie "Duch ¦w." pisz± z ma³ej litery. Chrystus to te¿ dla nich tylko bóg. Pe³ny szacunek maj± za¶ dla diab³a pisz±c jego okre¶lenia wielk± liter± np. Szatan, Diabe³, W±¿. Por. "Kusiciel" (Mt 4:3) i "wspomo¿yciel" J 16:7 ("Chrze¶cijañskie Pisma Greckie...").

Jak widaæ jednak jest to kolejna wpadka Bednarskiego w swej prokatolickiej ksi±¿ce, bo nie zauwa¿a on, ¿e bardzo podobnie postêpuje czasami jego w³asna religia katolicka.

Katechizm Ko¶cio³a Katolickiego:

2116 Nale¿y odrzuciæ wszystkie formy wró¿biarstwa: odwo³ywanie siê do Szatana

2119 Kuszenie Boga polega na wystawianiu na próbê � w s³owach lub w uczynkach � Jego dobroci i wszechmocy. W³a¶nie w ten sposób Szatan chcia³, by Jezus rzuci³ siê ze ¦wi±tyni


Katolicka Biblia Tysi±clecia:

Sêdziów 3:10 By³ nad nim duch Pana, i on sprawowa³ s±dy nad Izraelem. Gdy za¶ wda³ siê w bitwê, Pan wyda³ w jego rêce Kuszan-Riszeataima, króla Aramu, tak i¿ jego rêka nad nim zaci±¿y³a.

Sêdziów 6:34 Ale duch Pana ogarn±³ Gedeona, który zatr±bi³ w róg i zgromadzi³ przy sobie ród Abiezera.

1 Samuela 16:13 Wzi±³ wiêc Samuel róg z oliw± i nama¶ci³ go po¶rodku jego braci. Pocz±wszy od tego dnia duch Pañski opanowa³ Dawida. Samuel za¶ uda³ siê z powrotem do Rama.


Mo¿na by wiêc spytaæ pana Bednarskiego, dlaczego dotrzega ¼db³o w oku innych a sam nie dostrzebga belki we w³asnym oku.
Patrzeæ na ¶wiat przez google, czy w³asnymi oczami? Oto jest pytanie.

#12 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 13:57

Ten "Szatan Diabe³" szczególnie mnie irytuje. Czy taki zlepek wystêpuje gdziekolwiek w Biblii? Bo jak wpisujê do Google, to te dwa s³owa nierozdzielone ¿adnym znakiem typu przecinek/uko¶nik/nawias wystêpuj± tylko w ¶wiadkowskich publikacjach (nie licz±c kilku stron z niestarann± interpunkcj±, gdzie ewidentnie nie chodzi³o o podwójn± tytulaturê).

"JHWH Bóg" jest w porz±dku, bo to okre¶lenie biblijne.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, ¿elazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#13 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-03-24, godz. 17:23

Ciekawe, ¿e "Szatan Diabe³" Ciê irytuje, a "Trójca" ju¿ nie... We¼ przestañ odwalaæ na forum za naukowca, bo jeste¶ karykatur±!!!!!!!!!!!!!!

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, ¿e przez d³ugi czas obowi±zywa³y w wielu krajach. Nie wierzcie w co¶ tylko dlatego, ¿e wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, ¿e kto¶ inny to powiedzia³, ¿e popiera to swym autorytetem jaki¶ mêdrzec albo kap³an, lub ¿e jest to napisane w jakim¶ ¶wiêtym pi¶mie. Nie wierzcie w co¶ tylko dlatego, ¿e brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobra¿enia, które uwa¿acie za zes³ane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznali¶cie za prawdziwe po d³ugim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#14 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-03-24, godz. 19:32

Ciekawe, ¿e "Szatan Diabe³" Ciê irytuje, a "Trójca" ju¿ nie... We¼ przestañ odwalaæ na forum za naukowca, bo jeste¶ karykatur±!!!!!!!!!!!!!!

To co mnie denerwuje w tym zbitku s³ów, to traktowanie ich jak imiona w³asne tego upad³ego anio³a i pisanie ich z du¿ej litery.
Czesiek

#15 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 21:16

Ciekawe, ¿e "Szatan Diabe³" Ciê irytuje, a "Trójca" ju¿ nie... We¼ przestañ odwalaæ na forum za naukowca, bo jeste¶ karykatur±!!!!!!!!!!!!!!

Ale¿ strasznie dogmatyczny jeste¶! Zupe³nie nie akceptujesz innego punktu widzenia. I ciekawe, dlaczego akurat mnie wzi±³e¶ na celownik? Ostatnio nie zostawiasz bez komentarza niczego, co napiszê. I w jaki sposób niby uwa¿am siê za naukowca? Za kogo w takim razie Ty siê uwa¿asz?

I owszem, irytuje mnie "Szatan Diabe³". A Ciebie nie dra¿ni czy w inny sposób nie rusza przesadne tytu³owanie przeciwnika Bo¿ego? Zw³aszcza, ¿e "duch ¶wiêty" pisz± ma³ymi literami. To, w jaki sposób o kim¶ piszemy, wyra¿a nasz stosunek do niego. Dziwne jest, ¿e organizacja, która uwa¿a siebie za przedstawicielstwo Boga na Ziemi i kana³ ³±czno¶ci z Nim z takim szacunkiem odnosi siê do szatana i wzbudza strach przed nim.

Kogo powinni¶my siê baæ? Boga czy szatana? Kogo powinni¶my bardziej szanowaæ, czyje Imiê wywy¿szaæ? My¶lê, ¿e przez publikacje WTS-u szatan czuje siê szczególnie doceniony, bo poza satanistami (którzy w wiêkszo¶ci nie s± powa¿ni ze swoj± wiar±) nikt nie wyra¿a takiego podziwu dla jego dzia³alno¶ci. Nawet je¶li tê dzia³alno¶æ opisuje w sposób negatywny.

A nawet, je¶li siê nie zgadzasz, to nie musisz siê uciekaæ do docinków. Mi nie przeszkadza, ¿e masz inne zdanie. Wiêc mo¿esz je zaprezentowaæ, zamiast tylko zbywaæ moje jakimi¶ zaczepkami bez merytorycznej warto¶ci.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, ¿elazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#16 [db]

[db]

    o¶wiecony

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-25, godz. 00:40

To co mnie denerwuje w tym zbitku s³ów, to traktowanie ich jak imiona w³asne tego upad³ego anio³a i pisanie ich z du¿ej litery.

Czemu upad³y anio³ mia³by nie zas³ugiwaæ na imiê w³asne, skoro zas³uguj± na nie nawet podrzêdniejsze demony wymienione w Biblii, jak Belzebub? Pomijaj±c ju¿, ¿e imiê w³asne tego upad³ego anio³a to zdaje siê chrze¶cijanie (do których, zdaje siê, przynale¿ysz) du¿o setek lat przed powstaniem ¶J wykoncypowali na podstawie znanej Ci ksiêgi. Na wypadek gdyby¶ nie wiedzia³ (wiem, ¿e wiesz, tylko r¿niesz g³upa), mam na my¶li imiê Lucyfer.

To co mnie denerwuje, to jak jeden sekciarski chrze¶cijanin zarzuca drugim sekciarskim chrze¶cijanom to samo, co robi sam, albo jego poprzednicy. Wszy¶cie z jednej zupy.

I owszem, irytuje mnie "Szatan Diabe³". A Ciebie nie dra¿ni czy w inny sposób nie rusza przesadne tytu³owanie przeciwnika Bo¿ego? Zw³aszcza, ¿e "duch ¶wiêty" pisz± ma³ymi literami.

Z tym, ¿e pierwszego uznaj± za osobê a drugiego nie. Wiêc choæby¶ siê za przeproszeniem usra³, nie wyka¿esz im w tej konkretnej kwestii niespójno¶ci logicznej.

To, w jaki sposób o kim¶ piszemy, wyra¿a nasz stosunek do niego.

Tylko w pewnym zakresie, okre¶lonym wieloma innymi czynnikami, jak np. gramatyka danego jêzyka. To, ¿e piszê nazwê geograficzn± Smródka Ma³a z wielkiej litery nijak nie okre¶la mojego stosunku do tego strumyka.
[db]

#17 Sivis Amariama

Sivis Amariama

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 59 Postów

Napisano 2009-03-25, godz. 16:28

Czy "SZATAN" i "DIABE£" nie s± imionami w³asnymi?
Mo¿na je traktowaæ jako przymiotniki (z hebr. i gr.), ale czy napewno nie mo¿na jako imiona w³asne?
Wydaje mi siê, ¿e w naszej kulturze tak w³a¶nie siê one zakotwiczy³y...

S³owniki podaj± ma³± liter±:
http://www.sjp.pl/co/szatan
http://www.sjp.pl/diabe%B3

http://encyklopedia.....php?id=3982584
http://encyklopedia.....php?id=3892366


W moich s³ownikach biblijnych i teologicznych te¿ jest z ma³ych liter.

Ale w opowiadaniach i poezji mo¿na znale¼æ pisane du¿±.

U¿ytkownik Sivis Amariama edytowa³ ten post 2009-03-25, godz. 16:31


#18 [db]

[db]

    o¶wiecony

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-26, godz. 09:05

Czy "SZATAN" i "DIABE£" nie s± imionami w³asnymi?

Skoro "bóg" mo¿e byæ imieniem w³asnym...
[db]

#19 starowinka

starowinka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 130 Postów

Napisano 2009-03-26, godz. 20:55

To co mnie denerwuje, to jak jeden sekciarski chrze¶cijanin zarzuca drugim sekciarskim chrze¶cijanom to samo, co robi sam, albo jego poprzednicy.

Niby proste, a celne i rzeczowe. S³uszna uwaga.

#20 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-04-02, godz. 17:28

2Kor 3:17-18 NS „Jehowa za¶ jest Duchem; a gdzie duch Jehowy, tam wolno¶æ.(18) I my wszyscy, z ods³oniêtymi obliczami odbijaj±c niczym zwierciad³a chwa³ê Jehowy, jeste¶my przeobra¿ani w ten sam obraz, z chwa³y w chwa³ê, dok³adnie tak, jak to sprawia Jehowa, ów Duch.”

Jest to chyba jedyne miejsce w PN¦, gdzie a¿ dwa razy u¿yto w stosunku do "Ducha" du¿ych liter. Czy kto¶ znajdzie wiêcej przyk³adów? Dlaczego taka niekonsekwencja?
On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych