Zanim jednak ją podam, chciałbym najpierw zdefiniować kilka pojęć lingwistycznych, które będą nam potrzebne do jej zrozumienia i rozpracowania. Dla tego, kto zna język angielski albo niemiecki nie powinno być problemów ze zrozumieniem tego materiału. Otóż każdy rzeczownik w zdaniu może posiadać trzy następujące znaczenia (w nawiasie podaję znaczenie angielskie wraz ze skrótem):
1) znaczenie nieokreślone (I - indefinite) - bliżej nie wiadomo o kim jest mowa w zdaniu, gdyż obiekt należy do pewnego zbioru obiektów o danej właściwości. W języku angielskim czy niemieckim przed takim słówkiem dodajemy przedimek nieokreślony. W języku polskim możemy taki wyraz odróżnić jedynie po kontekście.
2) znaczenie określone (D - definite) - obiekt, o którym jest mowa jest dokładnie określony, tak, że wiadomo o co chodzi. Jest to jak gdyby pewien dokładnie wskazany element wybrany z konkretnego zbioru obiektów. W języku angielskim czy niemieckim przed takim rzeczownikiem stawia się przedimek określony, którego w języku polskim niestety nie mamy.
3) znaczenie jakościowe (Q - qualitative) - wyraz będący opisem natury lub właściwości obiektu. Dobrym przykładem jest miłość, życie, woda, Bóg. W języku angielskim i niemieckim są to tzw. rzeczowniki niepoliczalne, przed którymi nie stawia się żadnych przedimków, chyba, że wymuszają to reguły gramatyczne.
Powyższe pojęcia bardzo ciekawie opisał też Arek Wiśniewski na swojej stronie:
http://republika.pl/...n11colwell.html
Poniżej chciałbym podać jeszcze skróty pojęć gramatycznych, które będą przydatne w naszej dyskusji:
0 - brak rodzajnika
A - rodzajnik
CV - czasownik
PN - rzeczownik
d - określony
i - nieokreślony
q - jakościowy
Symbole te wziąłem z artykułu:
http://faculty.bbc.e...nts/colwell.pdf
Np. wyrażenie 0dPN oznacza rzeczownik określony bez rodzajnika.
A teraz obiecana definicja reguły Colwella, którą opublikował w roku 1933, dwa lata po napisaniu doktoratu o ewangelii Jana. Można w wielkim skrócie streścić ją następująco:
Określony orzecznik w mianowniku posiada zazwyczaj rodzajnik w przypadku kiedy następuje po czasowniku;
jeśli poprzedza on taki czasownik zazwyczaj nie posiada rodzajnika.
Wynika z tego, iż te dwa zdania można korzystając z rachunku zdań zapisać w następujący sposób:
dPN -> CV + A + dPN
dPN -> 0dPN + CV
i właśnie korzystając z praw logiki rachunku zdań możemy próbować wywnioskować wszystko inne co się da z tych podanych zdań. Najpierw jednak trzeba szczerze powiedzieć, iż zdanie logiczne:
0PN + CV -> dPN
które wywnioskowali z tej reguły Colwella niektórzy (np. Countess) jest zdaniem fałszywym, bowiem A -> B nie jest równoważne B -> A. Innymi słowy nieprawdą jest, iż z reguły Colwella wynika, iż każdy pozbawiony rodzajnika rzeczownik stojący przez czasownikiem jest określony. Tych słów nie da się wywnioskowac, jak pokazują powyższe rozważania, z reguły Colwella. Innymi słowy, z reguły Colwella wynika iż
HO LOGOS EEN HO THEOS to to samo co THEOS EEN HO LOGOS ale THEOS EEN HO LOGOS nie musi być równoważne HO THEOS EEN HO LOGOS
W wątku tym chciałbym, abyśmy kontynuowali myśl Colwella. Daje się bowiem zauważyć, że problem nie jest do końca rozwiązany. Colwell np. nie rozpatrzył w ogóle przypadku rzeczowników jakościowych. W wątku tym chciałbym się właśnie zając implikacjami:
qPN -> CV + A + qPN
qPN -> 0qPN + CV
ich prawdziwością oraz prawdopodobieństwem zajścia. Gdyby się bowiem okazało, iż implikacja:
0qPN + CV -> CV + A + qPN
jest bardziej prawdopodobna niż
0iPN + CV -> CV + A + iPN
to okazało by się, iż teoria antytrynitarian co do tłumaczenia wersetu z J 1:1c jako "słowo było bogiem" byłaby jeszcze bardziej (chociaż i tak jest wielce) osłabiona niż teoria trynitarian co do prawdziwości tłumaczenia "słowo było Bogiem". Jak się prawdopodobnie okaże tak rzeczywiście jest i można chyba to udowodnić. Z rachunku prawdopodobieństwa wyniknie, iż o wiele wiele bardziej prawdopodobne tłumaczenie jest "the Word was God", później wchodzi wersja modalistyczna "the Word was the God" a na samym końcu, z najmniejszym prawdopodobieństwem wersja unitarian "the word was a god". Zapraszam do dyskusji osoby ze znajomością logiki matematycznej.
![:)](https://watchtower.org.pl/forum/public/style_emoticons/default/smile.gif)