Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wielka Nierządnica


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

Ankieta: kim lub czym jest postać "Wielkiej Nierządnicy" z Ap 17 i 18?

kim lub czym jest postać "Wielkiej Nierządnicy" z Ap 17 i 18?

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#61 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-03, godz. 15:34

Bardzo lubię Terebinta, ale nie sądzę żeby jego post był odzwierciedleniem poglądów wszystkich duchownych protestanckich na temat Kościoła Katolickiego.


A ja mam prośbę do Terebinta, czy mógłby wstawić link do dyskusji?

Dante Alighieri był chyba raczej Twoim "znajomym" ;), a nie moim.


Pytałam się, czy twoim zdaniem Dante Alighieri był moim znajomym (inaczej mówiąc, czy należal do kręgu moich znajomych). Z twojej odpowiedzi wynika, że tak :D Żyłam w XIII wieku i znałam D. Alighieri :D (rozumiem, że to był żart :)).


Ja nie opieram swojej wiary na twórczości literackiej nawet najwybitniejszych pisarzy, ani ich poglądów nie przypisuję nikomu.
Powinnaś odrobić tę lekcję, zanim włączyłaś się do dyskusji.


Nie rozmawiamy o naszej wierze (ani twojej, ani mojej). Rozmawiamy o tym, czy wg protestantów KK to "wielka nierządnica".

Nie obrażaj ludzi przypisując im swoje poglądy.


Czytaj ze zrozumieniem.

Aha, dla jasności dodam , że ja się z żadną z tych interpretacji nie utożsamiam (ani że "wielka nierządnica" to Kościół, ani że wszystkie religie). Głosowałam, jeśli dobrze pamiętam: nie wiem.


Jeszcze raz j a s n o i w y r a ź n i e: dyskutujemy o tym, czy w nauce kościołów protestanckich KK to wielka nierządnica, a nie w co ja wierzę lub jakie mam poglądy. Mój pogląd na ten temat masz w cytacie wyżej, dwa ostatnie słowa.


:rolleyes:

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-03, godz. 15:35


#62 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-03, godz. 18:25

Jeszcze raz j a s n o i w y r a ź n i e: dyskutujemy o tym, czy w nauce kościołów protestanckich KK to wielka nierządnica, a nie w co ja wierzę lub jakie mam poglądy. Mój pogląd na ten temat masz w cytacie wyżej, dwa ostatnie słowa.


:rolleyes:


Czytam ze zrozumieniem, To ty piszesz: "Głosowałam, jeśli dobrze pamiętam: nie wiem."
Po czym czytamy w Twoich postach:

"Tak poza tym większość (jeśli nie wszystkie) religii protestanckich uważa KK za wielką nierządnicę.",
"bratać to się może bratają co nie zmienia faktu, że w ich rozumieniu KK to wielka nierządnica. Pokażcie mi chociaż jedną denominację protestancką, która inaczej pojmuje wielką nierządnicę z Objawienia (nie przeczę, że taka denominacja może istnieć, ale ja takiej nie znam)."
Poza tym duchowni większości kościołów protestanckich wierzą, że KK to wielka nierządnica i nic na to nie poradzę. "


Zatem gratuluję niewiedzy.

I jeszcze raz proszę, nie obrażaj ludzi przypisując im swoje poglady.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Użytkownik Noc_spokojna edytował ten post 2007-04-03, godz. 18:26


#63 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-03, godz. 18:43

Czytam ze zrozumieniem, To ty piszesz: "Głosowałam, jeśli dobrze pamiętam: nie wiem."
Po czym czytamy w Twoich postach:
Zatem gratuluję niewiedzy.

I jeszcze raz proszę, nie obrażaj ludzi przypisując im swoje poglady.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia


Nocka, czy ty w ogóle rozumiesz, co ja piszę?

Piszę, że ja nie wiem, kto jest "wielką nierządnicą", natomiast wiem, że w rozumieniu kościołów protestanckich to jest KK.

Czy wyraziłam się jasno, czy jeszcze trzeba coś wytłumaczyć?


Terebintku, mógłbyś zamieścić link do tej dyskusji?

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-03, godz. 18:43


#64 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-03, godz. 18:45

A ja mam prośbę do Terebinta, czy mógłby wstawić link do dyskusji?

W tym pierwszym linku nic takiego konkretnego nie ma, oprócz tego co już podałem:
Wielka Nierządnica - kto wymyślił?

Drugi jest o wiele ciekawszy:
Twój stosunek do katolicyzmu

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#65 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-04, godz. 14:34

Nocka, czy ty w ogóle rozumiesz, co ja piszę?

Piszę, że ja nie wiem, kto jest "wielką nierządnicą", natomiast wiem, że w rozumieniu kościołów protestanckich to jest KK.

Czy wyraziłam się jasno, czy jeszcze trzeba coś wytłumaczyć?


Ewa, nie wyraziłaś się jasno pisząc,że w rozumieniu kościołów protestanckich to jest KK, ponieważ tego nie wiesz. Opierasz się na dziwnej relacji o "rogach", i na kilku wypowiedziach z internetowego forum, jest to więc Twój pogląd wyrobiony na niesprawdzonych źródłach.
Ja pokusiłam się o rozmowę z pastorem ewangelickim, który zaprzeczył, a wręcz oburzył się na takie twierdzenie. Udowodnisz mi, że kłamał i był wobec mnie fałszywy? Ponieważ powiedziałam mu, że taka dyskusja toczy się w interniecie zaproponował mi przeczytanie tego artykułu ttp://www.magazyn.ekumenizm.pl/article.php?story=2007031123142033

A tam w dość obszernym materiale czytamy:

"Jako chrześcijanie jesteśmy zjednoczeni we wspólnym chrzcie, wspólnym uznaniu Pisma oraz wspólego życia w Chrystusie; jako luteranie i katolicy jesteśmy zjednoczeni poprzez wspólne zobowiązanie do celu pełnej komunii, do wspólnego przyjęcia usprawiedliwienia oraz wspólnego zrozumienia, iż potrzebujemy większego porozumienia zanim przywrócona zostanie pełna, sakramentalna komunia - napisali w przedmowie do dokumentu dwaj przewodniczący luterańsko-rzymskokatolickiej komisji ekumenicznej: bp Charles Maahs (ówczesny zwierzchnik Synodu Środkowych Stanów ELCA) oraz bp Richard J. Sklba (biskup pomocniczy Archidiecezji Milwaukee). Biskupi podkreślili, że tekst jest propozycją nowych etapów porozumienia, owocem radości z wymiany darów." (...)"W § 98 - 99 zawarta jest istotna rekomendacja, trafiająca sedna eklezjologicznych dyferencji: "Zalecamy, aby każdy Kościół uznał, że inny realizuje, może nawet jeśli w sposób niedoskonały, jeden Kościół Jezusa Chrystusa i ma udział w apostolskiej tradycji. "

Czy, Ty naprawdę uważasz, że po takich wspólnych ustaleniach ci duchowni wracają do swoich wiernych i utwierdzają ich w przekonaniu, że KK to wielka nierządnica? Wobec tego duchowni luterańscy musieliby być najbardziej zakłamanymi, i fałszywymi duchownymi, między duchownymi wszystkich wyznań.
Dlatego jeszcze raz powtarzam:

1. Nie interesuje mnie co sadzi Twój kolega na temat KK, a poza tym bez względu na to, co sądzi JEDEN Twój kolega, po prostu nie masz prawa twierdzić, że tak sądza wszyscy protestanci, bo ich po prostu obrażasz.
2. Udowodnij mi, że znasz większość duchownych kościołów protestanckich, i wiesz w co wierzą.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#66 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-04, godz. 15:48

Dosiu zdaje się, że kościoły staro-protestanckie tak nie uważają. Takie przekonanie o Krk, że jest nierządnicą, jest raczej domeną ruchów nowonarodzeniowych (przebudzeniowych, czy jak to się nazywa? :blink: ). I to w dodatku raczej prywatne zdanie niektórych członków tych kościołów niż jakaś oficjalna nauka, czy teologia.

Szczerze mówiąc to mnie trochę to zaskoczyło bo myślałem, że ta nauka w protestantyzmie jest tak samo dobitna, jak u ŚJ, czy ADS.

Użytkownik Terebint edytował ten post 2007-04-04, godz. 18:17

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#67 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 20:07

Być może jest tak,że niektóre "jednostki "w róznych denominacjach są zdania,że KK jest wielką nierządnicą.Ale nie ma oficjalnego stanowiska protestanckich wyznan,że tak właśnie jest.Nie można tak osądzac,myślę,że czas pokaże kto lub co jest tą wielką nierządnicą.

#68 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 22:23

Ewa, nie wyraziłaś się jasno pisząc,że w rozumieniu kościołów protestanckich to jest KK, ponieważ tego nie wiesz. Opierasz się na dziwnej relacji o "rogach", i na kilku wypowiedziach z internetowego forum, jest to więc Twój pogląd wyrobiony na niesprawdzonych źródłach.


Relacja o "rogach" to przykład "miłości" katolicko-protestanckiej, a nie żaden "dowód" na to, kto lub co jest "wielką nierządnicą".

Co do wypowiedzi internetowych to zgoda, ale wcześniej rozmawiałam na żywo z kilkoma zielonoświątkowcami i baptystami oraz usłyszałam taka opinię z ust jednego BPS. Kiedyś rozmawiałam też z adwentystami, ale było to dawno i zdaje mi się, że oni twierdzą, że "wielka nierządnica" to wszystkie religie z wyjątkiem ich własnej.

Ja pokusiłam się o rozmowę z pastorem ewangelickim, który zaprzeczył, a wręcz oburzył się na takie twierdzenie. Udowodnisz mi, że kłamał i był wobec mnie fałszywy? Ponieważ powiedziałam mu, że taka dyskusja toczy się w interniecie zaproponował mi przeczytanie tego artykułu ttp://www.magazyn.ekumenizm.pl/article.php?story=2007031123142033

A tam w dość obszernym materiale czytamy:

"Jako chrześcijanie jesteśmy zjednoczeni we wspólnym chrzcie, wspólnym uznaniu Pisma oraz wspólego życia w Chrystusie; jako luteranie i katolicy jesteśmy zjednoczeni poprzez wspólne zobowiązanie do celu pełnej komunii, do wspólnego przyjęcia usprawiedliwienia oraz wspólnego zrozumienia, iż potrzebujemy większego porozumienia zanim przywrócona zostanie pełna, sakramentalna komunia - napisali w przedmowie do dokumentu dwaj przewodniczący luterańsko-rzymskokatolickiej komisji ekumenicznej: bp Charles Maahs (ówczesny zwierzchnik Synodu Środkowych Stanów ELCA) oraz bp Richard J. Sklba (biskup pomocniczy Archidiecezji Milwaukee). Biskupi podkreślili, że tekst jest propozycją nowych etapów porozumienia, owocem radości z wymiany darów." (...)"W § 98 - 99 zawarta jest istotna rekomendacja, trafiająca sedna eklezjologicznych dyferencji: "Zalecamy, aby każdy Kościół uznał, że inny realizuje, może nawet jeśli w sposób niedoskonały, jeden Kościół Jezusa Chrystusa i ma udział w apostolskiej tradycji. "


Taaa ... jedni protestanci bratają się, inni uważają to bratanie (ekumenizm) za ewentualną "podwalinę pod system religijny antychrysta". To też nie ja wymyśliłam, jakby co.


Są, wielka nierządnica to system religijny antychrysta, niekoniecznie tożsamy z KRK ale zawierający w sobie pewne cechy KRK, to system religii uniwersalnej który będzie rządzony przez fałszywego proroka w czasie wielkiego ucisku. Podwaliny pod ten system wydaje sie tworzyć ekumenia, choć rzeczywistość do jakiej dożyjemy może nas zaskoczyć.


1. Nie interesuje mnie co sadzi Twój kolega na temat KK, a poza tym bez względu na to, co sądzi JEDEN Twój kolega, po prostu nie masz prawa twierdzić, że tak sądza wszyscy protestanci, bo ich po prostu obrażasz.


Dośka, gdzie ja pisałam, że mój kolega coś mówił na temat "wielkiej nierządnicy" to po pierwsze, gdzie pisałam, że KK jako "wielka nierządnica" to opinia wszystkich protestantów, to po drugie, a w końcu po trzecie i ostatnie, czy naprawdę sądzisz, że mojego kolegę obchodzi, czy ciebie z kolei obchodzi jego zdanie, czy nie? Myśli o Kościele to, co myśli tzn. generalnie ma o nim złe zdanie, nie przypominam sobie jednak, żebym z nim kiedykolwiek rozmwiała o księdze Objawienia. I nie sądzę, żeby twoje zainteresowanie jego opinią lub też brak tego zainteresowania miało na tą opinię jakikolwiek wpływ.


2. Udowodnij mi, że znasz większość duchownych kościołów protestanckich, i wiesz w co wierzą.




A gdzieś pisałam, że znam wszystkich?

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-10, godz. 22:24


#69 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-11, godz. 12:08

Co do wypowiedzi internetowych to zgoda, ale wcześniej rozmawiałam na żywo z kilkoma zielonoświątkowcami i baptystami oraz usłyszałam taka opinię z ust jednego BPS. Kiedyś rozmawiałam też z adwentystami, ale było to dawno i zdaje mi się, że oni twierdzą, że "wielka nierządnica" to wszystkie religie z wyjątkiem ich własnej.

I twierdzisz, że na tej podstawie masz prawo napisać:

Tak poza tym większość (jeśli nie wszystkie) religii protestanckich uważa KK za wielką nierządnicę.(...)Eee ... bratać to się może bratają co nie zmienia faktu, że w ich rozumieniu KK to wielka nierządnica. (...)wiem, że w rozumieniu kościołów protestanckich to jest KK.)



Taaa ... jedni protestanci bratają się, inni uważają to bratanie (ekumenizm) za ewentualną "podwalinę pod system religijny antychrysta". To też nie ja wymyśliłam, jakby co.

Jeśli nie ty, to chętnie zapoznam się z jakimś wiarygodnym dokumentem mówiącym na ten temat (chyba zrozumiałe jest, że nie chodzi mi o wypowiedź jakiegoś anonimowego forumowicza, bo to mało poważne).

gdzie pisałam, że KK jako "wielka nierządnica" to opinia wszystkich protestantów,

Jak wyżej:

Tak poza tym większość jeśli nie wszystkie) religii protestanckich uważa KK za wielką nierządnicę(...)(Eee ... bratać to się może bratają co nie zmienia faktu, że w ich rozumieniu KK to wielka nierządnica.(...)wiem, że w rozumieniu kościołów protestanckich to jest KK.

.

A gdzieś pisałam, że znam wszystkich?

Ja nie pisałam, że znasz, ale wątpiąc, że znasz prosiłam, po tym jak napisałaś

Poza tym duchowni większości kościołów protestanckich wierzą, że KK to wielka nierządnica i nic na to nie poradzę.

żebyś udowodniła mi, że znasz większość duchownych kościołów protestanckich, i wiesz w co wierzą.

Na koniec może jeszcze zacytuję słowa pastora Kościoła Chrześcijan Baptystów wypowiedziane podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan- "To wielki przywilej być tu razem i wznosić modlitwę w intencji jedności Kościoła. Kościoła nie naszego, nie mojego, ale Kościoła Jezusa Chrystusa, który sam modlił się aby ci, którzy będą iść Jego drogą byli jedno".

Żródło: http://www.bialystok...php?id_wiad=749

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#70 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-13, godz. 19:01

Na innym forum znalezłem taką informację:

Okazuje się, że wielu - podobnie jak wykazała alus-ka - ma problemy z prawidlowym (aczkolwiek niesłusznym) odczytaniem biblijnych proproctw o Antychryście.
Zanim podejmiemy próbę zidentyfikowania instytucji symbolizowanej przez Mały Róg, Bestię z Morza i Syna Zatracenia, chciałbym mocno podkreślić, że antychrystem nie są indywidualni ludzie. Jest nim system religijny. Ludzie znajdujący się pod jego wpływem, a nawet służący w nim duchowni, nie są świadomi głębi jego odstępstwa i choć brak tej świadomości nie zwalnia z odpowiedzialności za swe przekonania, nie pozwala nam też utożsamiać ich z antychrystem.
W historii świata znajdziemy tylko jedną instytucję odpowiadającą wszystkim wymienionym w Biblii cechom antychrysta. Chrześcijańscy interpretatorzy proroctw od najwcześniejszych wieków identyfikowali ją z papieskim Rzymem.
Już w IX wieku Arnulf, arcybiskup Orleanu czy w XIII wieku Eberhard II, arcybiskup Salzburga uważali, że jest nim papiestwo. Także święty Bernard z Clairvaux w XII wieku, Franciszek z Asyżu w XIII wieku, dominikanin Girolamo Savonarola w XV wieku często wypowiadali się przeciwko zaangażowaniu papiestwa w gromadzenie dóbr i politykę, zamiast w głoszenie Ewangelii i pomoc potrzebującym dopatrując się cech antychrysta.
Pogląd, że antychrystem jest średniowieczny system papieski utrzymywało zatem wielu wybitnych teologów na przestrzeni dziejów chrześcijaństwa. Takiego zdania był też Izaak Newton, który spędził kilkadziesiąt lat swego życia badając proroctwa biblijne. Wszyscy oni stosowali historyczną metodę interpretacji proroctw, według której sekwencje księgi Daniela i Apokalipsy ukazują historię ludu Bożego od czasów tych proroków po adwent Chrystusa.


"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#71 dariusz

dariusz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 148 Postów
  • Lokalizacja:ślońcsk górny

Napisano 2007-07-12, godz. 00:10

Ap17-5 "Babilon wielki,matka nierządnic i obrzydliwości ziemi"
jan w apokalipsie pisał to co "widział ,widzi i co na potem sie ma stać"Ap 1-19
Wzór władzy rzymskiej jest rozpowszechniony na całym świecie.
Składa się z naczelnego wodza,naczelnego kapłana,naczelnego przedstawiciela ludu, naczelnego miasta,naczelnej waluty,naczelnej religii,naczelnego wojska,i naczelnego państwa. Najdłużej utrzymał się kk ale to chyba przez swoje tajne służby-zakony i inkwizycje.
Muszą być wszystkie państwa i religie nierządne skoro pisze że władza zostanie im odebrana przez opieczętowanych.Ci ludzie niebędą mieli potrzeb materialnych i zniosą pieniądze które jak wiemy nie są nic warte, zniosą władze, i bogaczy bo "woła do Pana zatrzymana zapłata najemników"
Tak w moich oczach wygłąda nierządnica.
Visit My WebsiteHi38-14" Aby się odmieniła jak glina pod pieczęcią i przyjmowała barwę jak odzienie"
[email protected]/Prz9-5 "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam".

#72 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-06-29, godz. 21:25

Tak przeglądając ten temat to jestem w szoku, że jeszcze rok temu wierzyłem w współczesną "Wielką Nierządnicę". :wacko: Całe szczęście ludzie dorośleją... zmieniają się. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych