Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jehowa czy Jahwe


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2003-07-26, godz. 14:12

Stary testament napisany glownie w hebrajskim wyraza imie Boga przez cztery spolgloski JHVH. Samoglosek pierwotnie w hebrajskim nie zapisywano. W czasach Chrystusa z pelnej czci bojazni Zydzi juz nie wymawiali imienia Bożego i mówili już Adonai lub tam gdzie bylo zapisane obok JHVH Adonai wymawiali Adonai Elohim ( a w przekladzie greckim Kyrios badz Theos )

W latach ok 750 do 1000 żydzi zwani masoretami podjeli zadanie dokladnego utrwalenia brzmienia tekstu hebrajskiego co przyczynilo sie do umieszczenia samoglosek ze slowa Adonai lub Elohim za spolgloskami JHVH - Wedlug regul wokalizacji masoreckiej tak tez teraz wygladalo w wymowie slowo Boga -Jehovah lub Jehovih i tak tez bylo wymawiane w pozniejszych wiekach. Imie Jehowa wiec nie jest imieniem typowo biblijnym ale pochodzacym z ok XI - XIV wieku po Chrystusie kiedy to sie utrwalilo i na stale weszlo do uzycia.

Co do tego ze slowo Jehowa jest bledne sa zgodnie prawie wszyscy uczeni i badacze i np encyklopedie niemieckie mowia o imieniu Jehowa :
Jehowa - blednie zamiast Jahwe (Knaur)
Jehowa - zobacz Jahwe (Brockhaus)
o imieniu Jahwe:
Jahwe (blednie Jehowa) imie Boga w S.T. (Knaur)
Jahwe, pierwotna wymowa imienia wlasnego Boga Izraela (Brockhaus)

Elberfeldzki przeklad Biblii czesto i chetnie cytowany przez SJ na temat imion Boga mowi w przedmowie (str 4) nastepujaco : " Jehowa - Zachowalismy to imie Boga przymierza Izraela poniewaz czytelnik od lat przyzwyczail sie do niego ... Nowsi uczeni przyjmuja niemal jednoglosnie ze zamiast Jehowa czy Jehowi nalezy czytac Jahwe".

SJ w ksiazce "Uzbrojony do kazdego dobrego dziela" przyznaja ze imie Jehowa nie jest forma pierwotna (str 25) a wlasciwa forma jest Jahwe



Wniosek : SJ z przyzwyczajenia czy tradycji nie zmieniaja imienia na wlasciwe. Zwazmy jak wielka wage Straznica przywiazuje do tego imienia a zaniehanie Boga Izraela nazywania Jehowa ponioslo by fatalne skutki dla organizacji a cala popularnosc zostalaby utracona. Dlaczego pomimo faktow bracia z Broklynu wciaz trwaja przy imieniu Jehowa ? Dlaczego nie odrzuca tradycji ktora zawsze potepiali ?
SJ w przedmowie do NOwego Testamentu do angielskiego wydania zwanego przekladem Nowego Swiata uzasadniaja takie trwanie - New World Translation str 25 pomimo przyznania sie do tego ze jest to bledne .

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#2 Kruq

Kruq

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 39 Postów

Napisano 2003-07-27, godz. 13:15

Dlaczego pomimo faktow bracia z Broklynu wciaz trwaja przy imieniu Jehowa ?


Z tego samego powodu dla ktorego Coca-Cola nie zmieni nazwy na Ceca-Cula :lol:

#3 yogiii

yogiii

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 536 Postów
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano 2003-07-27, godz. 14:05

Hehe, ale mi się uśmiech pojawił na twarzy jak to przeczytałem. Janek, nie ... proszę... tylko nie zaczynaj, bo z kolejnymi debatami już nie wyrobię - sprostuję pawełkowi tylko jedną inforamcję a za jakiś czas możemy do tego wrócić (jestem w trakcie zbierania nowych informacji). Miałem zrobić sobie przerwę ale ... ponieważ padł taki sprośny błąd w tekście pawełka którego nie mogę ominąć i ... wtrącę tylko słówko.

Pawełku Pawełku drogi... tekstu masoreckiego toś ty napewno nie widział.

"W latach ok 750 do 1000 żydzi zwani masoretami podjeli zadanie dokladnego utrwalenia brzmienia tekstu hebrajskiego co przyczynilo sie do umieszczenia samoglosek ze slowa Adonai lub Elohim za spolgloskami JHVH - Wedlug regul wokalizacji masoreckiej tak tez teraz wygladalo w wymowie slowo Boga -Jehovah lub Jehovih i tak tez bylo wymawiane w pozniejszych wiekach. Imie Jehowa wiec nie jest imieniem typowo biblijnym ale pochodzacym z ok XI - XIV wieku po Chrystusie kiedy to sie utrwalilo i na stale weszlo do uzycia."

A zonk już wielki będzie, jak powiem na samym początku że masoreci NIGDY nie pisali Jehovah (nie dodawali samogłosek od Adonai do YHWH). Aaaa, zaskoczony?! A tak. Pisali tylko YeHoWiH (od Elohim) i YeHWaH (od aramejskiego Szema)... i tylko tyle bejbe. Yehowah pojawia się dopiero w żydowskich przekładach od 12 wieku (dlatego BHK i BHS posiadają już Yehowah). Nie chce mi się rozpoczynać tego tematu na nowo i opowiadać dlaczego tak było i co było powodem masoreckich "zmian".

Proszę zatem wpierw weryfikować swoje informacje zanim się je rzuci na net. Ja zdaję sobie sprawę z tego że w publikacjach ŚJ są wzianki o tym iż do YHWH dodano samogłoski od Adonai ale to nie jest prawda.

Pozdrawiam, Paweł

#4 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2003-07-27, godz. 20:36

Bardzo szczegółowa dyskusja w temacie Jahwe czy Jehowa już była na tym forum, i jak na razie temat jest chyba wyczerpany i ciągle do końca nie rozstrzygnięty. Sprawa nie jest tak prosta jak Ci się wydaje, tzn. przytoczenie Knaura czy przekładu Elberfeldzkiego wcale nie załatwi sprawy dla ŚJ, bo mimo to np. taki Gertoux podający dość bogaty zestaw danych twierdzi, że na pewno Jehowa, i na pewno nie Jahwe; nic dziwnego, jako ŚJ nie może się on upierać inaczej (w każdym razie ja obecnie czytając jego książkę nie widzę nadal nic co by dowodziło, że na pewno Jehowa). Cały problem polega na tym, że są przedmasoreckie świadectwa wspierające formę Jehowa (mniej więcej wspierające). Ale są też równie silne i bardzo stare świadectwa (nawet 500 lat przed Chr.) które przemawiają za tym, że na początku nie wokalizowano Jehowa, tylko tak jakby Jahwe (a na pewno pierwszy człon jako Jah). Zebrałem kiedyś te świadectwa w tekście, który potem opublikowałem na news:pl.soc.religia . Jak chcesz go przeczytać to sobie wpisz do czytnika www ten oto link googlowski:

http://groups.google...s.tpi.pl&rnum=1

i wyświetli Ci się ten tekst.

Natomiast co do dyskusji jaka była na tym forum na ten temat, to może wpierw przeczytaj sobie wątek

http://watchtower.co...wtopic.php?t=29 i wątek

http://watchtower.co...wtopic.php?t=33

Tam jest bardzo szczegółowa dyskusja na ten temat i jeśli masz coś do dodania do tego co tam powiedziano, to wtedy dopiero wniesie to jakieś dalsze argumenty. Biorąc pod uwagę wszystko co wiem w tym temacie osobiście skłaniam się do wniosku, że w starożytności istniały rozbieżne sposoby wokalizacji tetragramu w zależności od regionu czy plemienia izraelskiego, i wcale nie uważano iż jest tylko jakaś jedna. Podobnie dziś jak to jest np. w języku angielskim i jego irlandzkiej odmianie, gdzie inaczej wokalizuje się prawie każde słowo. Na takie wnioski wskazują dziś wszystkie te dane które zebrałem.

#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2003-09-09, godz. 12:21

... z pokora doksztalce sie ... dzieki za wklad ...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-06-15, godz. 15:59

Biorąc pod uwagę wszystko co wiem w tym temacie osobiście skłaniam się do wniosku, że w starożytności istniały rozbieżne sposoby wokalizacji tetragramu w zależności od regionu czy plemienia izraelskiego, i wcale nie uważano iż jest tylko jakaś jedna. Podobnie dziś jak to jest np. w języku angielskim i jego irlandzkiej odmianie, gdzie inaczej wokalizuje się prawie każde słowo. Na takie wnioski wskazują dziś wszystkie te dane które zebrałem.

Ja też uważam, że jakiekolwiek czepianie się sposobu wymowy nie ma sensu, bo nie można utrzymać kryteriów i konsenkwencji wokalizacji ani do tego ani pozostałych imion hebrajskich.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych