Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiany obrazków w WT


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-12-17, godz. 16:00

Na amerykańskim Forum znaleźć można przykłady i szersze omówienie sprawy kopiowania ze świeckich źródeł obrazków zamieszczanych w literaturze WTS oraz kilka zmian w modyfikacji wcześniejszych ilustracji.
Ciekawa sprawa...


Dołączona grafika
Po lewej okładka Strażnicy z 1 stycznia 1989, po prawej ta sama ilustracja ze strony 7 Strażnicy z 1 stycznia 1997.

Dołączona grafika
Ilustracja ze Strażnicy z 1 marca 1981, s.1
Dołączona grafika
Ta sama scenka z Przebudźcie się! z 8 marca 1982, s.1, ale jak widac chłopiec ma już skrócone włosy - przystrzyżone nad uszami - jako odzwierciedlenie nowego światła o odróżnianiu się od świata.

Dołączona grafika
Po lewej okładka oryginalnego wydania Strażnicy z 15 września 1982, po prawej okładka "poprawiona" w oprawnych tomach oraz późniejszych wydaniach zagranicznych.
Dlaczego? Otóż pierwotny obrazek został skopiowany z plakatu reklamującego whisky. Dowód poniżej:

Dołączona grafika

Ale to nie jedyny przykład kopiowania ze świeckich źródeł.
Porównajcie okładkę magazynu Stern z dobrze znanym obrazkiem z książki Żyć wiecznie:

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Jak ktoś zna angielski, to więcej poczyta tutaj

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#2 Voldemort

Voldemort

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 544 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-12-17, godz. 16:09

Kurde , a ja zawsze myslalem ze pozujaca do obrazku z ksiazki zyc wiecznie byla jakas siostra :o
Choc w sumie teraz to i moze lepiej ze jednak to jakas swiatuska :)

#3 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-17, godz. 17:00

złodziejstwo czy przypadek wynikający z psikusów mózgu malarzy?!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#4 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-12-17, godz. 17:10

złodziejstwo czy przypadek wynikający z psikusów mózgu malarzy?!

Hm, no a może Strażnicowy artysta miał czysto męskie zainteresowania - wóda i ładne dziewczyny... to sobie pozwolił skopiowac co ładniejsze obrazki ze swojej kolekcji plakatów znad łóżka.

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-12-17, godz. 20:32

Jak już jesteśmy przy zmienianiu ilustracji w publikacjach Towarzystwa Straznica, to może warto przypomnieć jeszcze jedną ciekawostkę. Otóż Strażnica z 15 lutego 1989 roku na stronie 12 zapowiadała zakończenie głoszenia jeszcze w XX wieku. Skan ze Strażnicy polskiej przedstawiam poniżej

Dołączona grafika

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, iż wiek XX skończył się a proroctwo się nie spełniło. I oto Towarzystwo Strażnica wpadło na pomysł, aby wydać starsze roczniki Strażnic w formie oprawionych tomów. I co się okazuje: omawiana Strażnica nie zawiera już ani słowa o zakończeniu głoszenia w XX wieku. Jako dowód poniżej przedstawiam skan dwóch tych samych Strażnic angielskich, w których jedna zawiera zdanie, iż dzieło głoszenia miało być zakończone w XX wieku, natomiast ta sama Strażnica, ale już w oprawionym tomie, już nie twierdzi, że dzieło głoszenia zostanie zakończone w XX wieku. A mówią, że cuda się nie zdarzają :)

Dołączona grafika

http://www.watchtowe...riginal_mag.jpg
http://www.watchtowe...ound_volume.jpg

Czym można wyjaśnić postępowanie Towarzystwa Strażnica pragnącego za wszelką cenę zataić swoje nie spełnione proroctwo? Nie wiem jak inni, ale ja jestem pod wielkim wrażeniem, że Ciało Kierownicze fałszuje co się tylko da i wcale mu nie przeszkadza oszukiwać swoich czytelników! :unsure:
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#6 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-17, godz. 20:56

hmm kurcze i oni tak mamią ludzi!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#7 2Tm 4,3-4

2Tm 4,3-4

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 87 Postów

Napisano 2005-12-17, godz. 21:04

że mamią.. ale że Ci ludzie dają się mamić to jest ciekawe.. bo mając tyle dowodów przeciw udają ze nic nie widzą!!
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."

#8 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-12-17, godz. 23:35

Ta pani z wiadomej ksiązki już od dawna wpadła mi w oko ;) . Macie do niej jakieś namiary? A tak poważniej — nie spodziewałem się takiego przegięcia, nawet w WTS.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#9 MadHamish

MadHamish

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 139 Postów
  • Lokalizacja:z dziada pradziada

Napisano 2005-12-18, godz. 01:22

Ja tu jeszcze jedno zauwazylam, jak ogladalam skany przeslane przez Mirka. Manie podkreslania calych paragrafow, zeby wszyscy widzieli, ze jest sie przygotowanym... :D

Pozdrawiam,
Mad :D
Przepraszam bardzo, czy to ja napisałam? Nie wiem, czy się z tym zgadzam...:-)

#10 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-12-18, godz. 11:22

właśnie oglądałem tą panią również :) jak kolega a mi tu koleżanka przez ramie zagląda gdzie ja buszuje po necie i sama mi mówi że widziała jedno zdjęcie w Strażnicy prawie identyczne z tym którym widziała w prasie światusów... Niestety nie zna konkretnych namiarów bo się nie interesuje ŚJ :( ...

Hehe no niezłe te zdjęcia :) Ma ktoś więcej?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 v

v

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 153 Postów

Napisano 2005-12-27, godz. 20:30

Kiedyś cała Wwa była oklejona plakatami z Mikołajem identycznym jak na okładce Strażnicy. WTS też korzysta z agencji fotograficznych, więc jakieś zdjęcia mogą być powszechnie używane. Niemniej powyższe przykłady to przegięcie. Jako ciekawostkę podam,że jedna z pieśni królestwa jest plagiatem utworu Georgea Gershwina bodajże fragment Królowej śniegu albo śpiącej królewny, odkryłem to osobiście przez przypadek. Wybaczcie ze piszę ogólniki ale nie chce mi sie juz tego od nowa odszukiwać

#12 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-12-27, godz. 20:52

Jeśli wierzyć oficjalnej propagandzie, którą widziałem dawno temu na VHS, to nie korzystają z agencji FOTO, tylko sami sobie fotki pstrykają :) . A ile w tym prawdy — nie mam pojęcia.
Jest natomiast sytuacja odwrotna. Żyje w Ciechocinku pewnien braciszek, który sprzedaje obrazy... przemalowane z publikacji :D . Straszne gnioty, nawiasem mówiąc. Nie wierzycie? Zapraszam do pijalni wód w parku zdrojowym. Bez problemu poznacie, które to dzieła :P . Szczerze mówiąc, gorszego kiczu dawno nie widziałem. Jest raj, Mojżesz i takie różne kawałki. Brakuje tylko jeleni na rykowisku, ale konwencja podobna.

Co do pieśni, również się zgadza. Istnieją jawne zapożyczenia, o czym miałem okazję się przekonać po rozmowie z pewnym artystą muzykiem, który zna się na rzeczy (pracował jako biegły sądowy w sprawach o ustalenie praw autorskich). Wcześniej zdawało mi się, że to tylko moje wrażenie, ale później przekonałem się, że nie tylko moje ;)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#13 Zuza

Zuza

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 133 Postów

Napisano 2005-12-29, godz. 05:41

Co do pieśni, również się zgadza. Istnieją jawne zapożyczenia, o czym miałem okazję się przekonać po rozmowie z pewnym artystą muzykiem, który zna się na rzeczy (pracował jako biegły sądowy w sprawach o ustalenie praw autorskich). Wcześniej zdawało mi się, że to tylko moje wrażenie, ale później przekonałem się, że nie tylko moje


Potwierdzam. Z tym, że nie są to całościowe plagiaty tylko zapożyczenia poszczególnych fraz. Dość często z utworów Brahmsa, ale nie tylko.

#14 panter

panter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 111 Postów
  • Gadu-Gadu:6115856
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-01-09, godz. 13:44

Tylko króciutkie spostrzeżenie co do tego co napisał Mirek

napisano 2005-12-17 21:32
Jak już jesteśmy przy zmienianiu ilustracji w publikacjach Towarzystwa Straznica, to może warto przypomnieć jeszcze jedną ciekawostkę. Otóż Strażnica z 15 lutego 1989 roku na stronie 12 zapowiadała zakończenie głoszenia jeszcze w XX wieku. Skan ze Strażnicy polskiej przedstawiam poniżej



Sprawdziłem z ciekawości wczoraj na Sali Królestwa w biblioteczce ten rocznik, który był już oprawiany i dostarczany do Polskich zborów przez Nadarzyn i nie ma w nim żadnych zmain.
Zapewne zmainy w wydaniu angielskim nastąpiły póżniej, albo to jakieś niedopatrzenie w wersji polskiej (choć to mało możliwe), chyba, że ... to sprzysiężenie krasnoludków ???
;)
"Człowiek broni błędów, które kocha." Seneka Starszy

Panter

#15 Ma

Ma

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 417 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 17:34

A może to tak jak w "Rok 1984" Orwella ?
Ma

#16 Amazonka

Amazonka

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 51 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2006-01-19, godz. 10:38

Jeśli wierzyć oficjalnej propagandzie, którą widziałem dawno temu na VHS, to nie korzystają z agencji FOTO, tylko sami sobie fotki pstrykają :) .

W jednej ze Strażnic 2005 jest artykuł o nowych drukarniach. Jest opis powstawania czasopisma, a w nim przechwałki, że modelami do ilustracji są mieszkańcy Betel.
Dołączona grafika

#17 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-19, godz. 10:51

No to niezłe laski te siostrzyczki z betel :)
nie potrafiłam uwierzyć.......

#18 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-01-19, godz. 11:41

eee tam mały retusik, makijaz i wychodzi cud-dziewcze ;)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#19 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-19, godz. 12:08

No to niezłe laski te siostrzyczki z betel :)

Nie tylko te z Betel. U mnie w Słupsku pełno było takich pięknych kobiet. Piękniejszych niż te z czasopism. :)

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#20 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-01-19, godz. 12:12

Jest opis powstawania czasopisma, a w nim przechwałki, że modelami do ilustracji są mieszkańcy Betel.

Nie jest to informacja nieprawdziwa. W Internecie można odnaleźć komentarze byłych świadków Jehowy (USA), którzy potwierdzają, że taka praktyka była na porządku dziennym. Barbara Anderson również wspominała w jednym z artykułów, że Towarzystwo wielokrotnie korzystało z jej wizerunku. Mąż Barbary także był w to angażowany.
.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych