Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Biblia pochwala poligamię i pedofilię?


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#21 Iam

Iam

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 703 Postów

Napisano 2010-07-28, godz. 11:18


gruby drab
Odbiegłeś w dużej mierze od tematu. Poruszyłeś kwestię natchnienia Biblii - poniekąd.

Chyba nie do końca wierz jak powstawała Biblia.

Po drugie nie za bardzo wiem jak ty rozumiesz słowo tradycja. Czyżby każdy przekaz ustny nią był? Czy opowieść Piotra o Jezusie przekazana Łukaszowi to tradycja.
Ponadto chyba idziesz w dyskusji w innym kierunku. Mowa była o Tradycji uzupełniającej Biblie a nie ją tworzącej.

A jakież to trudne pytanie zadałeś. Bo na kilka sam sobie odpowiedziałeś.

#22 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-07-28, godz. 15:07

iam-ie, po pierwsze, mylisz się, nazywając stosunek seksualny z 14 latką(iem) "pedofilią", a po drugie, nie odniosłeś się do moich argumentów na temat zakazu poligamii. Pokaż mi w Nowym Testamencie zakaz jednoczesnego posiadania dwóch żon.

Z góry zaznaczam, że nie przyjmuję argumentów typu cytat "cudzołożników osądzi Bóg", bo kwestia dotyczy nie tego czy cudzolóstwo jest złe, ale tego czy bigamia lub poligamia są cudzołóstwem. O ile mi wiadomo, WTS zabronił poligamii dopiero w 1947 ale nawet wtedy nie potrafił wskazać tekstów typu "bigamiści nie odziedziczą królestwa Bożego". Argumentację przepisano z katolickiej Tradycji, nie podając skąd autor strażnicy czerpał.

#23 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-07-29, godz. 09:13

ŚJ powołują się na zapis, że starszy ma być mężem jednej żony.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#24 Iam

Iam

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 703 Postów

Napisano 2010-07-29, godz. 09:16

iam-ie, po pierwsze, mylisz się, nazywając stosunek seksualny z 14 latką(iem) "pedofilią",


A czym jest stosunek seksualny dorosłej osoby z 14 letnim dzieckiem?



a po drugie, nie odniosłeś się do moich argumentów na temat zakazu poligamii. Pokaż mi w Nowym Testamencie zakaz jednoczesnego posiadania dwóch żon.

Z góry zaznaczam, że nie przyjmuję argumentów typu cytat "cudzołożników osądzi Bóg", bo kwestia dotyczy nie tego czy cudzolóstwo jest złe, ale tego czy bigamia lub poligamia są cudzołóstwem. O ile mi wiadomo, WTS zabronił poligamii dopiero w 1947 ale nawet wtedy nie potrafił wskazać tekstów typu "bigamiści nie odziedziczą królestwa Bożego". Argumentację przepisano z katolickiej Tradycji, nie podając skąd autor strażnicy czerpał.


Mt 19:4 "On, odpowiadając, rzekł: "Czy nie czytaliście, że ten, który ich stworzył, od początku uczynił ich mężczyzną i kobietą i powiedział: 'Z tego względu mężczyzna opuści ojca i matkę, a przylgnie do swej żony i oboje będą jednym ciałem'? Tak więc nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem"

1Kor 7:2 "jednakże ze względu na szerzenie się rozpusty niech każdy mężczyzna ma własną żonę i niech każda kobieta ma własnego męża."

1Tm 3:2 "dlatego też nadzorcą winien być; człowiek nieposzlakowany, mąż jednej żony"

1Tm 3:12 "Słudzy pomocniczy niech będą mężami jednej żony"

Tt 1:6 "jeżeli jest jakiś mężczyzna wolny od oskarżenia, mąż jednej żony"

Nie znasz tych wersetów, przecież tutaj ( na tym forum) one już były cytowane, przecież byłeś ŚJ, przecież znasz ich literaturę.

Mam nadzieję że nie będziesz próbował mówić o tym iż mierniki Biblijne są różne dla "parafian" i "duchownych".

#25 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2010-07-29, godz. 10:21

ŚJ powołują się na zapis, że starszy ma być mężem jednej żony.

To ten cytat tu stosują na dowód 'jednej' żony? A dotychczas stosowali go jako 'dowód' że ma mieć żonę. ;) Czyli jak zawieje 'problematyczne pytanie' tak znajdą dowód...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#26 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-07-29, godz. 13:21

Z takim uzasadnieniem się spotkałem.
Nie pamiętam, czy na wykładzie czy w publikacji ale na 100% taki właśnie był podawany.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#27 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-07-29, godz. 20:42

ok, PA, owszem, jest werset że starszy ma mieć jedną żonę. Ale bez odwołania sie do źrodeł pozabiblijnych nie udowodnią że chrześcijanin bez przywileju nie może mieć dwoch żon...

#28 Iam

Iam

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 703 Postów

Napisano 2010-07-31, godz. 11:54

Sebastian, czy ty na prawdę uważasz że trzeba coś więcej tu udowadniać.
Masz określenia:
" oboje będą jednym ciałem"
"mężczyzna ma własną żonę i niech każda kobieta ma własnego męża."
"nadzorcą , mąż jednej żony" ( biskup)
"Słudzy pomocniczy - mężami jednej żony" (diakon)
"mężczyzna - mąż jednej żony"

Wracając znowu do Tradycji, kolejny dowód wywołałeś pokazujący że Tradycja nie tylko jest zbędna ale i szkodliwa, wszak ona mówi że tamci nie powinni mieć w ogóle żon.

A każdy czytelnik Biblii wie że nie ma w tym względzie dwojakich mierników. Jak się czyta listy Pawła to wyraźnie widać że on mówi o "mężu i żonie" nie ma podstaw aby w domyśle słyszeć "mąż i jego żony".

#29 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-08-04, godz. 11:02

Sebastian, czy ty na prawdę uważasz że trzeba coś więcej tu udowadniać.
Masz określenia:
" oboje będą jednym ciałem"
"mężczyzna ma własną żonę i niech każda kobieta ma własnego męża."
"nadzorcą , mąż jednej żony" ( biskup)
"Słudzy pomocniczy - mężami jednej żony" (diakon)
"mężczyzna - mąż jednej żony"

Wracając znowu do Tradycji, kolejny dowód wywołałeś pokazujący że Tradycja nie tylko jest zbędna ale i szkodliwa, wszak ona mówi że tamci nie powinni mieć w ogóle żon.

A każdy czytelnik Biblii wie że nie ma w tym względzie dwojakich mierników. Jak się czyta listy Pawła to wyraźnie widać że on mówi o "mężu i żonie" nie ma podstaw aby w domyśle słyszeć "mąż i jego żony".


Przytoczyłeś fragment ze ST: "oboje będą jednym ciałem". Możesz na tej podstawie uzasadnić/wyjaśnić brak zakazu i aprobatę poligamii w starożytnym Izraelu lub współżycia seksualnego i płodzenia dzieci z nałożnicami przez głowy państwa ludu bożego?
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#30 Iam

Iam

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 703 Postów

Napisano 2010-08-04, godz. 20:32

Przytoczyłeś fragment ze ST: "oboje będą jednym ciałem". Możesz na tej podstawie uzasadnić/wyjaśnić brak zakazu i aprobatę poligamii w starożytnym Izraelu lub współżycia seksualnego i płodzenia dzieci z nałożnicami przez głowy państwa ludu bożego?


Ależ nie Padre, cytowałem słowa naszego mistrza, Jezusa.
A czy on cytował Słowa swego Ojca zapisane w księdze Rodzaju czy cytował to co sam usłyszał tego nie wiem.

Co do poligamii to Jezus chyba też powiedział dla czego Bóg dawniej na to pozwalał, no ale to chyba inny temat.

#31 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-08-04, godz. 21:24

Ależ nie Padre, cytowałem słowa naszego mistrza, Jezusa.
A czy on cytował Słowa swego Ojca zapisane w księdze Rodzaju czy cytował to co sam usłyszał tego nie wiem.

Co do poligamii to Jezus chyba też powiedział dla czego Bóg dawniej na to pozwalał, no ale to chyba inny temat.


Jezus nie jest moim mistrzem.
Pytam odnośnie realiów starożytnego Izraela. Wszak podobno bóg się nie zmienia.
Wiem co o tym pisał Jezus w ewangelii, ale największe przypadki poligamii mają bardzo wątły związek z przyczyną podaną przez Jezusa.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych