Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dusza - Kazn 9:5,10


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-03-02, godz. 19:14

Świadkowie Jehowy, jako przeciwnicy biblijnej nauki o duszy nieśmiertelnej, często przytaczają fragment z księgi Koheleta (Kaznodzieji), który brzmi:

Koh 9:5 Bw „Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.”

Koh 9:10 Bw „Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości.”


W rzeczywistości jest to jednak fragment wyrwany z całosciowego kontekstu. Nie można bowiem zapominać, że teksty Starego Testamentu nie zawierają jeszcze pełni objawienia i dopiero Jezus tę prawdę objawił i potwierdził:

2Tm 1:10 BT „Ukazana zaś została ona teraz przez pojawienie się naszego Zbawiciela, Chrystusa Jezusa, który przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię,”

Dlatego też każdy, kto bez jakichkolwiek uprzedzeń przeczyta Księgę Kaznodzieji w całosci, bez trudu zauważy, ze przedstawia ona rozterki i wątpliwości człowieka, szukającego odpowiedzi na istotne pytania dotyczące istnienia. Człowiek ten nie zna przecież jeszcze prawd, które dopiero objawi w całej pełni Chrystus. Dlatego boleje nad faktem, że los sprawiedliwych i złoczyńców jest jednakowy (Kazn 2:16; 9:2),

Koh 2:16 Bw „Bo pamięć po mędrcu jak i po głupcu nie pozostanie na wieki, ponieważ w przyszłości zapomni się o wszystkim.”

Koh 9:2 Bw „Bo wszystkich spotyka ten sam los: Sprawiedliwego i bezbożnego, czystego i nieczystego, ofiarującego i tego, który nie ofiaruje, dobrego i grzesznika, tego, który przysięga, i tego, który się wstrzymuje od przysięgi.”


i dlatego też stwierdza, że człowiekowi w obliczu śmierci nie pozostaje nic innego, jak korzystanie z życia (Kazn 2:24; 9:9).

Koh 2:24 Bw „Nie ma nic lepszego dla człowieka jak to, żeby jeść i pić, i w tym upatrywać przyjemność w swoim trudzie. Lecz stwierdziłem, że również to pochodzi z ręki Bożej.”

Koh 9:9 Bw „Używaj życia ze swoją ukochaną żoną po wszystkie dni twojego marnego bytowania, jakie ci dał pod słońcem, bo to jest twój udział w życiu i trudzie, jaki znosisz pod słońcem.”


Trzeba też stwierdzić, że chociaż Stary Testament nie zawiera jeszcze pełni objawienia, to istnienie życia po śmierci jest już w nim zasygnalizowane, i to już nawet w omawianej księdze Koheleta (Kazn 3:21; 12:7).

Koh 3:21 Bw „Bo któż wie, czy dech synów ludzkich wznosi się ku górze, a dech zwierząt schodzi w dół na ziemię?”

Koh 12:7 Bw „Wróci się proch do ziemi, tak jak nim był, duch zaś wróci do Boga, który go dał.”


Dalszymi przykładami mogą być chociażby wersety: 1 Sam 28:3-20; Iz 14:9-11,15-16; Ez 31:14-17; 32:21, 24-25, 30-31 i inne.

Ez 32:21 Bw „I odezwą się do niego z krainy umarłych najwięksi bohaterowie: Zejdźcie, ty i twoi pomocnicy, i leżcie wśród nieobrzezanych, pobitych mieczem.”

Inne ciekawe artykuły w sieci na temat omawianego wersetu:

http://www.trinitar....p?artykulID=262

http://www.trinitar....p?artykulID=163

http://www.brooklyn....l/kohelet95.htm
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-08, godz. 14:51

mirek napisal

Trzeba też stwierdzić, że chociaż Stary Testament nie zawiera jeszcze pełni objawienia, to istnienie życia po śmierci jest już w nim zasygnalizowane, i to już nawet w omawianej księdze Koheleta (Kazn 3:21; 12:7).

Koh 3:21 Bw „Bo któż wie, czy dech synów ludzkich wznosi się ku górze, a dech zwierząt schodzi w dół na ziemię?”

Koh 12:7 Bw „Wróci się proch do ziemi, tak jak nim był, duch zaś wróci do Boga, który go dał.”


mirku gdzie ty to wyczytales a moze duch to dla ciebie dusza? odpowiedz krotko jesli chcesz
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#3 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-08, godz. 15:02

mirku napisales

Koh 9:5 Bw „Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.”

Koh 9:10 Bw „Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości.”
pozniej podajesz
Ez 32:21 Bw „I odezwą się do niego z krainy umarłych najwięksi bohaterowie: Zejdźcie, ty i twoi pomocnicy, i leżcie wśród nieobrzezanych, pobitych mieczem.”


to maja udzial w tym co sie dzieje pod sloncem czy nie?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#4 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2006-04-10, godz. 21:02

mirku napisales

Koh 9:5 Bw „Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.”

Koh 9:10 Bw „Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości.”
pozniej podajesz
Ez 32:21 Bw „I odezwą się do niego z krainy umarłych najwięksi bohaterowie: Zejdźcie, ty i twoi pomocnicy, i leżcie wśród nieobrzezanych, pobitych mieczem.”


to maja udzial w tym co sie dzieje pod sloncem czy nie?

i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.”



To znaczy, że dla umarłych nie ma nadziei na zmartwychwstanie??

#5 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-13, godz. 08:48

i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.”




hebr. 9;27 A jak postanowione jest ludziom raz umrzez a potem sad.
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#6 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-06-14, godz. 15:31

mirek napisal

Trzeba też stwierdzić, że chociaż Stary Testament nie zawiera jeszcze pełni objawienia, to istnienie życia po śmierci jest już w nim zasygnalizowane, i to już nawet w omawianej księdze Koheleta (Kazn 3:21; 12:7).

Koh 3:21 Bw „Bo któż wie, czy dech synów ludzkich wznosi się ku górze, a dech zwierząt schodzi w dół na ziemię?”

Koh 12:7 Bw „Wróci się proch do ziemi, tak jak nim był, duch zaś wróci do Boga, który go dał.”


mirku gdzie ty to wyczytales a moze duch to dla ciebie dusza? odpowiedz krotko jesli chcesz

1Sm 2:8
"Ten, który z prochu podnosi maluczkiego; z dołu popiołów dźwiga biedaka ? by ich posadzić z dostojnikami; i daje im w posiadanie tron chwały. Bo do Jehowy należą podpory ziemi i na nich umieszcza żyzną krainę."
Psalmy 22:15
15 Moc moja wyschła niby skorupa gliniana, język przylgnął mi do dziąseł; i kładziesz mnie w prochu śmierci.
Psalmy 119
25 Dusza moja przylgnęła do prochu. Zachowaj mnie przy życiu stosownie do swego słowa.
Psalmy 44:25
25 Bo nasza dusza pochyliła się aż do prochu; brzuch nasz przylgnął do ziemi.
Sura 39:42
Bóg zabiera dusze w chwili śmierci; wzywa także te, które nie umarły, tylko są we śnie. On zatrzymuje te, których śmierć zdecydował, a odsyła inne do wyznaczonego terminu. Zaprawdę, w tym są znaki dla ludzi, którzy się zastanawiają!
Psalmy 13:3
3 Racz spojrzeć na mnie; odpowiedz mi, Jehowo, Boże mój. Racz sprawić, by zajaśniały moje oczy, tak bym nie zapadł w sen śmierci,
Dzieje 7
59 I kamienowali Szczepana, a on błagał i mówił: „Władco Jezusie, przyjmij ducha mego”. 60 Potem, upadłszy na kolana, zawołał silnym głosem: „Jehowo, nie policz im tego grzechu”. Kiedy to powiedział, zapadł w sen śmierci.
Dzieje 13:36
36 Bo przecież Dawid służył wyraźnej woli Bożej w swoim pokoleniu i zapadł w sen śmierci, i został złożony ze swymi praojcami, i ujrzał skażenie.
1 Koryntian 7:39
39 Żona jest związana przez cały czas, dopóki żyje jej mąż. Ale jeśli mąż zapadnie w sen śmierci, wolno jej poślubić, kogo zechce, tylko w Władcy.
1 Koryntian 15:6
6 Potem ukazał się jednocześnie ponad pięciuset braciom, z których większość pozostaje aż dotąd, a niektórzy zapadli w sen śmierci.
1 Koryntian 15:20
20 Teraz jednak Chrystus jest wskrzeszony z martwych — pierwocina tych, którzy zapadli w sen śmierci.Sen śmierci cielesnej:

#7 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-21, godz. 19:51

Ja dodam jeszcze z mojej strony parę ciekawych myśli, które może pomogą niektórym otworzyć oczy:

Koh 9:5 Bw „Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.”

Skoro dla umarłych nie ma już żadnej zapłaty, to znaczy, że nie ma żadnej nadzieji, że będą kiedyś żyć! A zatem biorąc dosłowną interpretację tego wersetu musimy przyjąć, że nie ma zmartwychwstania. Czy zgadzasz się z tym?

Koh 9:10 Bw „Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości.”

Sam Kohelet stwierdza, że człowiek idzie do krainy umarłych. A skoro tam podąża, to znaczy, że tam egzystuje. Widziałaś kiedyś krainę kwiatów bez kwiatów? Więc tak samo w krainie umarłych żyją umarli. Czy się z tym zgadzasz?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#8 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2006-12-23, godz. 17:17

Ja dodam jeszcze z mojej strony parę ciekawych myśli, które może pomogą niektórym otworzyć oczy:

Koh 9:5 Bw „Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.”

Skoro dla umarłych nie ma już żadnej zapłaty, to znaczy, że nie ma żadnej nadzieji, że będą kiedyś żyć! A zatem biorąc dosłowną interpretację tego wersetu musimy przyjąć, że nie ma zmartwychwstania. Czy zgadzasz się z tym?

Koh 9:10 Bw „Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości.”

Sam Kohelet stwierdza, że człowiek idzie do krainy umarłych. A skoro tam podąża, to znaczy, że tam egzystuje. Widziałaś kiedyś krainę kwiatów bez kwiatów? Więc tak samo w krainie umarłych żyją umarli. Czy się z tym zgadzasz?





I jeszcze głos niewolnika wiernego i rozumnego w tej kwestii: :)

W Strażnicy nr 13 z 1975 roku na temat Kaznodziei 9:5,6:

„(...)Salomon pisząc Księgę Kaznodziei, dał w niej wyraz swemu poglądowi na życie (...) widziane ze ściśle ludzkiego punktu widzenia(...)Nie bierze w tym miejscu pod uwagę zamierzenia Bożego(...)"

"Rzym" przemówił, sprawa zakończona :D

Użytkownik Surja edytował ten post 2006-12-23, godz. 23:05


#9 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-23, godz. 21:21

"Rzym" przemówił, sprawa zakończona
:D


Zaimponowałas mi, nie spodziewałem się w strażnicy przeczytać czegoś takiego...

#10 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-01-20, godz. 11:13

Sam Kohelet stwierdza, że człowiek idzie do krainy umarłych. A skoro tam podąża, to znaczy, że tam egzystuje. Widziałaś kiedyś krainę kwiatów bez kwiatów? Więc tak samo w krainie umarłych żyją umarli. Czy się z tym zgadzasz?


Taaaaa.....
Widzę "Mirkologia" jest w pełni rozkwitu, niczym te kwiaty na łące, czy ja się mogę spytać, co Ci umarli robią po śmierci? Medytują?Modlą się?
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#11 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-01-20, godz. 11:59

george27, kiedy ty zrozumiesz, że śmierć nie jest stanem niebytu? Nawet Kohelet odróżniał trzy stany: stan niebytu, czyli nieistnienia, śmierć i życie:

Koh 4:2-3 BT „Więc za szczęśliwych uznałem umarłych, którzy dawno już zeszli, od żyjących, których życie jeszcze trwa;(3) za szczęśliwego zaś od jednych i drugich uznałem tego, co jeszcze wcale nie istnieje ani nie widział spraw niegodziwych, jakie się dzieją pod słońcem.”

Jak więc widać Kohelet rozgranicza tutaj ludzi żyjących, umarłych i tych co nie istnieli. A więc dla niego jednak umarli istnieją, skoro zrobił takie rozgraniczenie. Jednak w Koh 9:5 czytamy, że umarli nie mają świadomości. ŚJ wnioskują na tej podstawie od razu i bez wahania: to oznacza, że umarli nie egzystują. Jednak takie wnioskowanie jest co najmniej pochopne i taka konkluzja nie wynika z przedstawionych przesłanek. ŚJ popełniają tu błąd logiczny NON SEQUITUR. Aby to wykazać odwołajmy się do pewnego przykładu: jak wiemy, ktoś kto stracił przytomność, lub jest w śpiączce, też nie jest niczego świadomy. Jednak nie oznacza to przecież jeszcze, że on nie egzystuje. Jasno po tym widać, że wniosek o nie egzystowaniu, wyciągnięty przez ŚJ na podstawie wzmianki z Koh 9:5, mówiącej nam o nieświadomości umarłych, nie jest wystarczający do stwierdzenia, iż umarli przestają istnieć.

A czy umarli żyją to przekonują nas o tym inne sprawozdania biblijne. Nawet bowiem Jezus przyrównywał śmierć do snu, a sen stanem niebytu nie jest. Apostołowie również nie atakowali nauki o duszy nieśmiertelnej, a znana była ona w judaiźmie za ich czasów. Brak nieśmiertelności duszy jest również sprzeczny z nauką o zmartwychwstaniu. Bez duszy nieśmiertelnej (duszy jako formy i naszego „ja”) nie byłoby zmartwychwstania, lecz ponowne stwarzanie z prochu ziemi (Rdz 2:7), a tego Biblia nie uczy (patrz rozróżnienie ożywienia umarłych i powoływania do istnienia - Rz 4:17):

Rz 4:17 Bw „jak napisano: Ustanowiłem cię ojcem wielu narodów, zapewniona przed Bogiem, któremu zaufał, który ożywia umarłych i który to, czego nie ma, powołuje do bytu.”

Ożywić można tylko to co istnieje. Kilka dowodów na istnienie dusz nieśmiertelnych:

Ap 6:9-11 Bw „A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli.(10) I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?(11) I dano każdemu z nich szatę białą, i powiedziano im, aby jeszcze odpoczęli przez krótki czas, aż się dopełni liczba współsług i braci ich, którzy mieli podobnie jak oni ponieść śmierć.”

Słowo "dusza" może oznaczać tutaj wyłącznie nieśmiertelny element duchowy. Zwrot "dusze zabitych" użyty w innym znaczeniu czyni całą wypowiedź nonsensowną. Werset ten ewidentnie zatem mówi o duszach zabitych, które żyją w niebie. Dusze z Obj 6:9 to nie krew, jak sądzisz i wmawia ci Strażnica. Ta wymieniona jest oddzielnie w Obj 6:10. Wołanie dusz to nie przenośnia jak w Rdz 4:10. Tu wołanie jest konkretne: „Dokądże, Władco święty...”, tam krew nie wypowiada żadnych słów. Dusze te otrzymują w niebie białe szaty i słyszą wypowiadane do nich słowa (Obj 6:11). Czyż trzeba większego świadectwa na istnienie dusz nieśmiertelnych? Inny przykład:

Ap 20:4 Bw "I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat."

a więc w niebie są dusze sprawiedliwych i czekają na zmartwychwstanie. Werset ten mówi o tym bardzo wyraźnie! A takich wersetów jest mnóstwo.

Zapraszam jeszcze do innego wątku poświęconemu księdze Kaznodziei:

http://biblia.webd.p...topic.php?t=180

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-01-20, godz. 12:00

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#12 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-01-20, godz. 12:13

Mirku dzieki za cytaty,ale ja chciałem tylko wiedzieć co umarli robią po śmierci,napisz krótko
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#13 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-01-20, godz. 15:08

Zadałem pytanie, odpowiedzi nie uzyskałem bo co byś napisał to by był Twoj nastepny błąd logiczny

Ożywić można tylko to co istnieje. Kilka dowodów na istnienie dusz nieśmiertelnych:

Ap 6:9-11 Bw „A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli.(10) I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?(11) I dano każdemu z nich szatę białą, i powiedziano im, aby jeszcze odpoczęli przez krótki czas, aż się dopełni liczba współsług i braci ich, którzy mieli podobnie jak oni ponieść śmierć.”

Ap 20:4 Bw "I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat."

Werset ten mówi o tym bardzo wyraźnie!

Tak bardzo wyrażna nauka o duszy nieśmiertelnej:)
Na początek winieneś przeczytać wstęp do Ap. jesteśmy tam informowani iż ta księga jest najtrudniejszą księgą do poprawnego zinterpretowania a Ty w niej znalazleś zródło swoich dogmatów, cóż pogratulowac
Zobaczmy jak Twoje nauki synchronizują się z Biblią

Ps. 115:17
17. Umarli nie będą chwalili Pana Ani ci, którzy zstępują do krainy milczenia.
(BW)
(BT)Ba 2:17
17. Otwórz, Panie, swe oczy i zobacz, że to nie umarli przebywający w Szeolu, którym tchnienie ich wnętrza odjęto, oddadzą ci chwałę i uwielbienie,
Izaj. 38:18-19
18. Nie w krainie umarłych bowiem cię wysławiają, nie chwali ciebie śmierć, nie oczekują twojej wierności ci, którzy zstępują do grobu.
19. Żywy, tylko żywy wysławia ciebie, jak ja dzisiaj, ojciec dzieciom ogłasza twoją wierność.
(BW)
Wyrażnie jestesmy pouczani iz umarli nie moga wielbic Pana, natomiast czytamy w objawieniu ze dusze to czynia


Nawet bowiem Jezus przyrównywał śmierć do snu, a sen stanem niebytu nie jest

Tu prawde rzekles lecz jak sam napisałeś to jest tylko porównanie

(BT)Jn 11:13
13. Jezus jednak mówił o jego śmierci, a im się wydawało, że mówi o zwyczajnym śnie.


Mirku w nienawiści do Straznicy Co. zapedziles sie sam do absurdalnych stwierdzen
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#14 Ilyad

Ilyad

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów

Napisano 2007-01-22, godz. 09:19

Mirku w nienawiści do Straznicy Co. zapedziles sie sam do absurdalnych stwierdzen


Te stwierdzenia nie są wcale takie absurdalne. Strażnicowo- adwentystyczne postrzeganie świata umarłych (tzn. niebyt, anihilacja) jest w chrześcijaństwie raczej dziwactwem i nie wyłączając z tego pism uczniów apostołów i literatury wczesnochrześcijańskiej. Spróbuj też w sposób HERMENEUTYCZNY odczytać rozmowę Saula z duchem Samuela w En-Dor (1 Sam. 28 rozdz.) ;)

#15 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-01-22, godz. 10:58

Ilyad tresci merytorycznej zero, taka krytyka jest dobra np w barze czy cos, mialem przyjemnosc rozwinac krótka dyskusje przez gg w ktorej Brat W. popiera moj pogląd iż nowa ziemia to ta sama tylko że oczyszczona z grzechu:) ja sie wiec pytam o co chodzi ????
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#16 Ilyad

Ilyad

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów

Napisano 2007-01-22, godz. 11:04

Ilyad tresci merytorycznej zero, taka krytyka jest dobra np w barze czy cos, mialem przyjemnosc rozwinac krótka dyskusje przez gg w ktorej Brat W. popiera moj pogląd iż nowa ziemia to ta sama tylko że oczyszczona z grzechu:) ja sie wiec pytam o co chodzi ????


Werset z Kazn. 9:5 mówi o tym że umarli przebywają w "krainie umarłych". A więc GDZIEŚ są, czy ich nie ma ?.

#17 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-01-22, godz. 12:33

Stwierdzenie tak absurdalne jak wywod "Mirkologiczny"
Człowiek który umiera jest martwy, nie posiada myśli , przebywa w grobie ,szeolu, krainie umarlych, czy 3 metry pod ziemia, zgodnie z nadzieją oczekuje tam ( nieświadomie bo jest martwy:)) aż Pan wzbudzi go zmartwych dając mu z powrotem Ducha który go ożywi czyniąc jego ciało żywą duszą

Użytkownik george27 edytował ten post 2007-01-22, godz. 12:34

Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#18 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-02-04, godz. 14:26

george27, i tu właśnie jest ukryty klucz do zagadki. Jeśli to zrozumiesz i uwierzysz, że człowiek po śmierci nadal istnieje, to uwierzysz w duszę nieśmiertelną.

Sam piszesz przecież, że człowiek po śmierci czeka na obudzenie do życia. A przecież obudzić można tylko to, co istnieje (chociażby w pamięci u Boga). Jesli człowiek po śmierci nie istniałby to zmartwychwstanie byłoby ponownym stwarzaniem, a tak przecież biblia nie naucza.

Na razie nie zajmuj się tematem, czy ten nieśmiertelny pierwiastek ludzki ma świadomość czy nie. Najpierw uwierz w istnienie po śmierci tego nieśmiertelnego pierwiastka ludzkiego i nazwij go duszą ludzką.

W jednym z twoich wcześniejszych postów przytoczyłeś też między innymi wersety w których wyraźnie jesteśmy pouczani iż umarli nie wielbią Pana. Wyciągasz z nich wniosek, że skoro tego nie mogą robić, to nie istnieją. Jednak jest to twój błędny wniosek, ponieważ wersety te wyraźnie stwierdzają, że umarli istnieją, ale nie wielbią jednak Boga. To podobnie jak dzisiaj wiele ludzi żyje ale nie modli się do Boga. Wersety te właśnie stwierdzają egzystencje zmarłych. Gdyby było tak jak chcesz, to po co wobec tego pisać, że umarli nie wielbią Pana, skoro w ogóle ich nie ma? Totalna bzdura! Natomiast jesli umarli istnieją to pisanie takich słów ma sens. Oznaczają one po prostu, że dusze zmarłych nie umierają, nie wielbią wprawdzie Boga ale czekają na zmartwychwstanie ciał. A więc człowiek po śmierci nadal istnieje - dusza ludzka jest nieśmiertelna.

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-02-04, godz. 14:42

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#19 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-09, godz. 09:55

george27, i tu właśnie jest ukryty klucz do zagadki. Jeśli to zrozumiesz i uwierzysz, że człowiek po śmierci nadal istnieje, to uwierzysz w duszę nieśmiertelną.

Sam piszesz przecież, że człowiek po śmierci czeka na obudzenie do życia. A przecież obudzić można tylko to, co istnieje (chociażby w pamięci u Boga). Jesli człowiek po śmierci nie istniałby to zmartwychwstanie byłoby ponownym stwarzaniem, a tak przecież biblia nie naucza.

Na razie nie zajmuj się tematem, czy ten nieśmiertelny pierwiastek ludzki ma świadomość czy nie. Najpierw uwierz w istnienie po śmierci tego nieśmiertelnego pierwiastka ludzkiego i nazwij go duszą ludzką.

W jednym z twoich wcześniejszych postów przytoczyłeś też między innymi wersety w których wyraźnie jesteśmy pouczani iż umarli nie wielbią Pana. Wyciągasz z nich wniosek, że skoro tego nie mogą robić, to nie istnieją. Jednak jest to twój błędny wniosek, ponieważ wersety te wyraźnie stwierdzają, że umarli istnieją, ale nie wielbią jednak Boga. To podobnie jak dzisiaj wiele ludzi żyje ale nie modli się do Boga. Wersety te właśnie stwierdzają egzystencje zmarłych. Gdyby było tak jak chcesz, to po co wobec tego pisać, że umarli nie wielbią Pana, skoro w ogóle ich nie ma? Totalna bzdura! Natomiast jesli umarli istnieją to pisanie takich słów ma sens. Oznaczają one po prostu, że dusze zmarłych nie umierają, nie wielbią wprawdzie Boga ale czekają na zmartwychwstanie ciał. A więc człowiek po śmierci nadal istnieje - dusza ludzka jest nieśmiertelna.






witaj mirku


mirku jak to sie ma co napisales do piekla czyscca i innych katolickich wynalazkow.


mirku jesli czlowiek po smierci nie ma swiadomosci to jaki jesb sens istnienia piekla?

ludzie cierpia i nie maja swiadomosci ze cierpiai dlaczeg cierpia?

a ci co sa w czysccu tez nic nie wiedza czy maja nadzieje ze kiedys sie to skonczy(przpalanie')i kiedys przyjmie ich Kochany Ojciec niebieski?

Mirku ponoc byles swiadkiem teraz znowu jestes nawroconym katolikiem i to co glosza swiadkowie wydaje ci sie bajka.

Powiedz mi jak godzisz nauke o czysccu z ofiara krzyza polecam list do hebrajczykow.


Co oczyszcza katolikow krew Chrystusa czy ogien czyscca.

jesli dla ciebie i podobnym tobie krew Chrystusa nie jest wystarczajaca, to potrzebne jest wam znowu mleczko a nie zapedzanie sie w tematy duszy trojcy itd. nie zrozum mnie zle, ale jesli tak zaciekle bronisz nauk katolickich to pewnie jestes swiadom tego ze dla katolikow Jezus nie jest wystarczajacym zbawicielem a to jest juz jak to wy nazywacie chyba sekciarskie?

:(

Użytkownik pawel77 edytował ten post 2007-02-09, godz. 09:57

UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#20 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-07-15, godz. 23:31

Przed ŚJ na ten sam cytat z Koheleta powoływał się de Sade:-)
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych