Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czechy: brak zgody na "tajemnicę spowiedzi"


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-03-03, godz. 13:43


Czechy: NIE dla tajemnicy spowiedzi u Świadków Jehowy 


Najwyższy sąd Republiki Czeskiej odrzucił skargę Świadków Jehowy na Ministerstwo Kultury, które w 2002 roku odrzuciło wniosek o potwierdzenie instytucji tajemnicy spowiedzi w ich społeczności religijnej.


Sąd potwierdził decyzję i powodu, dla których ministerstwo wniosek odrzuciło. Aby państwo uznało tą instytucję, musi być ona częścią nauki danej społeczności minimum 50 lat. Ponadto społeczność taka musi wykazać istnienie duchowieństwa lub podobnej klasy.

Decyzję NS może zmienić tylko sąd konstytucyjny.

Świadkowie Jehowy należą do większych grup religijnych kraju. Ich liczbę na postawie spisu ludności szacuje się na 23 tysiące (ok 3 promile).

Z dwudziestu sześciu wyznań zarejestrowanych w Czechach tajemnicy spowiedzi nie ma tylko sześć.

Zgodnie z ustawą tajemnica spowiedzi gwarantuje duchownemu zachowanie tajemnicy bez jakichkolwiek sankcji ze strony Państwa nawet po śmierci penitenta. Dotyczy to również kapelanów więziennych.

Społeczność Świadków Jehowy jak i jej członkowie najczęściej ze wszystkich religii pojawia się na sali sądowej. Większość spraw dotyczy rehabilitacji tych, którzy odmówili służyć w reżimowym wojsku.

W Republice Czeskiej istnieją dwa stopnie wyznań. Wyznania pierwszego stopnia mają minimum 300 wyznawców. Aby zyskać drugi stopień ich liczba musi dojsć jednego promila, czyli ponad 10 tysięcy. Kościoły, które osiągną ten stopień mają prawo na pomoc z budżetu centralnego, a ich duchowni mogą uczyć w szkołach, szpitalach. Jeszcze z okresu poprzedniego reżimu, w wyznaniach takich można zawierać tzw. śluby konkordatowe.


autor: Jakub Sowiński


źródło: isidorus.net (02.03.06)


.jb

#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-03, godz. 14:41

no i się im nie udało - nie dziwie się! przynajmniej oszczedzi to być może np. ofiar pedofilów?

a jak ta sprawa wygląda w Polsce?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-03, godz. 16:06

to są wykwalifikowani obłudnicy. Jak im to jest potrzebne do celów marketingowych, to zaprzeczają istnieniu duchowieństwa oraz potępiają spowiedź, a "nominalnemu chrześcijaństwu" zarzucają czerpanie korzyści z "nierządu" ze światem.

Ale jak trzeba chronić ich własne cztery litery, wtedy ich prominenci nagle stają się osobami duchownymi i domagają się przywilejów prawnych od państwa.

Jak sądzicie, żądanie "tajemnicy spowiedzi" to już jest ostry nierząd, czy może jeszcze "niewinny" petting? :D :P

w każdym razie, napewno czerpią przyjemność i przywileje ze związków "z tym światem"...

#4 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-03, godz. 17:56

Mnie też to zapachniało obłudą. Niech się po prostu określą. Teraz mogę powiedzieć, że "mi to zwisa". Ale gdybym był świadkiem i bym się o tym dowiedział to był bym bardzo zły.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#5 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-03-04, godz. 09:07

Według uchwały Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 1992 r., sygn. I KZP 1/91 "duchownym (...) jest osoba należąca do Kościoła Katolickiego lub innego kościoła albo związku wyznaniowego, która wyróżnia się spośród ogółu wyznawców danej religii tym, że powołana została do stałego organizowania i sprawowania kultu religijnego.

I tutaj pierwsze ale. żaden starszy nie jest duchownym to po pierwsze , po drugie pytanie ważniejsze: czy dany starszy jest członkiem związku wyznaniowego? Odsyłam do statutu gdzie wyraznie jest napisane, ze do związku wyzaniowego należy mała grupa osób. Tak więc KS nie jest w świetle prawa polskiego objety tajemnicą spowiedzi.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#6 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-03-04, godz. 11:44

A czy jest gdzieś gdzie Brooklyn neguje wage tajemnicy spowiedzi np w KK? tak z ciekawości pytam. :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#7 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-05, godz. 07:22

Jak sądzicie, żądanie "tajemnicy spowiedzi" to już jest ostry nierząd, czy może jeszcze "niewinny" petting? :D :P

Zalosne te pytania , w celu otrzymania odpowiedzi nalezaloby sie zapytac o to niektorych ministrantow

Skup sie waszmosc raczej na zagadnieniach doktrynalnych zamiast wkraczac na teren bagnisty dla waszej organizacji :(

HC, proszę zakończyć spamowanie linkami bez związku z tematem. Moderator
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#8 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-05, godz. 13:29

Arturze, to ciekawe co napisałeś.

Czy zatem, wg Twojej wiedzy nt. polskiego prawa, starsi zboru ŚJ rozpatrujący sprawę czyjejś pedofilii, jeśli na dzień przed powołaniem komitetu sądowniczego zostaliby członkami "związku wyznaniowego", a dzień po wydaniu wyroku utraciliby członkostwo w tym związku, zostaliby objęci przywilejem "tajemnicy spowiedzi"? I czy by ten przywilej zachowali?

Stefanie, odpowiedz na pytanie czy konsekwentne jest postępowanie ŚJ, którzy z jednej strony chełpią się tym, że w przeciwieństwie do "nominalnego" chrześcijaństwa nie mają duchownych, a w książce "ŚJ głosiciele" utożsamili nawet samo istnienie klasy duchownych z początkiem "odstępstwa", a z drugiej strony, dla ratowania własnych czterech liter żądają od państwa świeckiego, aby traktować ich jako duchownych i zapewniać im ochronę zarezerwowaną dla osób duchownych?

Ja widzę dwie alternatywy:

1) albo ŚJ mają duchownych, a wtedy wg własnych kryteriów są odstępcami od nauki Chrystusa

2) albo ŚJ nie mają duchownych, a ich roszczenia dot. "tajemnicy spowiedzi" są bezzasadne.

#9 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-05, godz. 14:50

a
Ja widzę dwie alternatywy:

1) albo ŚJ mają duchownych, a wtedy wg własnych kryteriów są odstępcami od nauki Chrystusa

2) albo ŚJ nie mają duchownych, a ich roszczenia dot. "tajemnicy spowiedzi" są bezzasadne.

a ja widze trzecia alternatywe ..........

SJ ( aktywni ) sa kaznodziejami , czyli glosicielami , i jako tacy zwalniani sa ze sluzby wojskowej .
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#10 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-05, godz. 15:36

Co do zwolnienia ze służby wojskowej, ono się świadkom Jehowy po prostu należy.
Jeśli ktoś ośmieli się krzywdzić ŚJ w tej sprawie, będę interweniować u każdej władzy jaka istnieje. Obiecuję, że w takim przypadku nie dam spokoju ani posłom ani senatorom ani prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, dopóki nie dadzą ŚJ spokojnie żyć.

Katechizm Kościoła Katolickiego stanowi, że ludzie mają prawo żądać od władz świeckich aby te honorowały sprzeciw sumienia w kwestii służby wojskowej. I ja będę się tego od władz świeckich domagać. Nie tylko dla katolików, ale i dla ŚJ także.

Proszę Cię Stefanie, nie unikaj odpowiedzi, dot. tajemnicy spowiedzi.
Jaką tutaj wymyślisz "trzecią allernatywę"?

#11 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-05, godz. 16:28

Jeśli ktoś ośmieli się krzywdzić ŚJ w tej sprawie, będę interweniować u każdej władzy jaka istnieje. Obiecuję, że w takim przypadku nie dam spokoju ani posłom ani senatorom ani prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, dopóki nie dadzą ŚJ spokojnie żyć.

:)

no coz jak sie ma taaaakich znajomych to mozna z pewnoscia wiele zalatwic

a moze by tak jednak zajac sie paktem stabilizacyjnym ? :lol:
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#12 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-05, godz. 16:36

Jaką tutaj wymyślisz "trzecią allernatywę"?

Ta prawdziwa ............ biblijna ..................
Spowiedz przed Bogiem z prosba do boga o wybaczenie grzechow

Mateusza 6:12 i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili

Moze tez byc wspolna spowiedz
Jakuba 5:16 Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego

Mnie to wystarczy , nie potrzebuje zadnej budki z kratka i szalikiem do calowania , a juz na pewno nie bede klekal przed facetem .
Przed kobieta mi sie zdarzylo ale do faceta ? tak na kolanach ??

to wyglada na jakies zboczenie ! ? :lol:
a moze jest gdzies jakis werset ze trzeba tak do biskupa czy strarszego na kleczkach ??
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#13 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-05, godz. 17:02

o, już lepiej... "biblijna" spowiedź...

a teraz wyjaśnij mi tylko, jaki to ma związek z tematem, dot. wyznawania grzechów świadkowskim "hierarchom", którzy później żądają dla siebie prawnej ochrony tajemnicy spowiedzi.

skoro wyznawanie grzechów kapłanowi katolickiemu uznajesz za "niebiblijne", to

1) wskaż mi biblijne uzasadnienie dla wyznawania grzechów starszym zboru, podczas komitetu sądowniczego
2) wyjaśnij mi, dlaczego nie posiadająca klasy duchownych, społeczność ŚJ domaga sie nadania swoim "hierarchom" praw, które wcześniej wywalczyli dla siebie kapłani "nominalnego chrześcijaństwa

#14 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-03-05, godz. 17:43

Jeszcze trzy kwestie.

Po pierwsze zaden sąd nie uznał by takiego duchownego, który wczoraj duchownym został.

Po drugie: Duchownych SJ mają. Mieszkańcy Nadarzyna, nadzorcy podrózujacy sa duchownymi, przynajmniej jeśli chodzi o ubezpieczenia. Kobiety też!

Po trzecie: Doktryna prawnicza powszechnie przyjmuje iż tajemnica spowiedzi dotyczy tylko i wyłacznie spowiedzi indywidualnej - czyli spotkania w cztery oczy dwóch osób z których jedna jest duchownym. A to oznacza, ze ze znanych mi w Polsce kościołów dotyczy to kościoła:

-katolickiego
-prawosławnego
-anglikańskiego
-ewangelicko-augsburskiego
-polsko katolickiego
-greko katolickiego
-staro katolickiego mariawitów
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#15 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-05, godz. 18:03

Zainteresował mnie ten wątek o ubezpieczeniach. Czy mogę prosić o szczegóły?
Czy ten zarzut wobec ŚJ można jakoś udokumentować?

#16 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-03-05, godz. 18:23

Przyjedz do Świetochowic to się dowiesz, ze źródła, od byłego nadzorcy podróżującego.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#17 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-03-07, godz. 18:58

a jak ta sprawa wygląda w Polsce?

Dzięki uprzejmości Iszbina udało się przywrócić dostępność skanów listu do gron starszych. Z listu wynika, że członkowie komitetów sądowniczych mają możliwość "uchylenia się od publicznego wyjawiania spraw poufnych, które objęte są tzw. tajemnicą spowiedzi."

Jeżeli ktoś jeszcze tego nie przeglądał, to zapraszam tutaj - wątek Rozwód, dzieci i... tajemnica spowiedzi (materiał źródłowy): link
.jb

#18 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-03-08, godz. 08:05

To co teraz powinienen napisac moze dla wielu być wstrząsem.

Po pierwsze: Dane te nie podlegają w świetle prawa polskiego zadnej ochronie ze względu na tajemnice spowiedzi. Z dwóch powodów: primo ponieważ komitet sadowniczy nie jest spowiedzia indywidualną, secundo ponieważ starsi zboru nie są członkami związku wyznaniowego Swiadków Jehowy.

Po drugie: Wysyłanie tego formularza do Nadarzyna jest nielegalne, jeśli druga strona zabroni udostępniania swoich danych osobowych, gdyż nie jest członkiem zwiazku wyznaniowego a związki wyznaniowe nie mogą bez zgody gromadzić informacje o ludziach do niech nie należących.

Ten list nadaje się co najwyżej na papier toaletowy.
Po przeanalizowaniu statutu mam jeszcz kilka takich przemysleń które w ciągu tego dnia opisze.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#19 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-08, godz. 11:46

a teraz wyjaśnij mi tylko, jaki to ma związek z tematem, dot. wyznawania grzechów świadkowskim "hierarchom", którzy później żądają dla siebie prawnej ochrony tajemnicy spowiedzi.

świadkowskich "hierarchow" Nie ma hierarchow wsrod SJ

Zaden starszy zboru ( biskup ) nie ma prawa do zajmowania jakiegos mieszkanka wybudowanego za frico przez "parafian" dla niego .
Zaden nadzorcu ( jeszcze wiekszy biskup ) obwodu nie mieszka w palacyku
Zaden nadzorca kraju ( najwiekszy biskup w kraju :) ) nie mieszka w Palacu

Zaden z nich nie ma kierowcy sluzbowego , z pieniedzy ktore utrzymuja trudno byloby "ustawic" rodzine lub kupic sobie nowszy model merola

Zaden z nich ni ........... itd

a propos

zaden z "hierarchow swiadkowych" nie moze odpuscic grzechu , bo to domena boska a tym bardziej na podstawie wyrecytowania ilus tal zdrowasiek :lol:

Jakuba 5:14 Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana*. 15 A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone

podkreslam

A m o d l i t w a pełna wiary b ę d z i e dla chorego r a t u n k i em i Pan go
podźwignie

a nie zdrowaski :(

Jesli pomodlisz sie do Jehowy to NIC i NIKT go nie zlusi do wyjawienia tajemnicy spowiedzi :)

Starsi natomiast powinni sie ograniczyc w swoim postepowaniu i postepowac zgodnie z

Galatow 5::1 Bracia, a gdyby komu przydarzył się jaki upadek, wy, którzy pozostajecie pod działaniem Ducha, w duchu łagodności sprowadźcie takiego na właściwą drogę. Bacz jednak, abyś i ty nie uległ pokusie.

Tylko i wylacznie Bog moze nam odpuscic nasze grzechy


2Samuela 12:13 Dawid rzekł do Natana: «Zgrzeszyłem wobec Pana». Natan odrzekł Dawidowi: «Pan odpuszcza ci też twój grzech - nie umrzesz

Czlowiek ( starszy ) moze tylko nam pomoc otworzyc sie przed Bogiem i pomoc w odnalezieniu sie z powrotem na sciezce Zycia

a wiec po co komus jakas tajemnica spowiedzi ??
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#20 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-08, godz. 13:07

Czy jesteś pewny, Stefanie, że Twoje słowa są zgodne z nauczaniem niewolnika wiernego i rozumnego?

Strażnica Nr 6, 1991 s.6 mówi że w J 20:23 Jezus powierzył "uczniom władzę usuwania ze zboru" i rozciąga to prawo na nadzorców ŚJ.

A więc jednak widać w nauce ŚJ jakieś ślady nauki o spowiedzi.

Co więcej, wbrew twierdzeniu Stefana, oni nie tylko zajmują się pomaganiem, ale samozwańczo decydują o tym, komu Bóg odpuścił grzechy i może on pozostać w organizacji, a komu nie odpuścił i ma być zabity w Armagedonie.

pytanie "po co komuś jakaś tajemnica spowiedzi?" należałoby zadać "hierarchom" świadkowskim, którzy np. w Polsce i w Czechach domagają się dla siebie prawnej ochrony tajemnicy spowiedzi




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych