Skocz do zawartości


Zdjęcie

kara Gehenny dla SJ obrażających "odstępcę"?!


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-07, godz. 17:16

Czytam i oczom nie wierzę:

Strażnica nr 4 z 15 lutego 2006, s. 31, komentuje Mateusza 5:22

W końcu Jezus oznajmił, że jeśli ktoś zwraca się do drugiego słowami:"Podły głupcze!", będzie podlegał ognistej Gehennie (...)A jak rozumieć wyrażenie "podły głupiec"? Podobnie brzmiący wyraz hebrajski znaczy "zbuntowany" lub "buntowniczy". Określa człowieka nic niewartego pod względem moralnym, odstępcę występującego przeciw Bogu. Nazwanie bliźniego "podłym głupcem" jest równoznaczne z uznaniem, iż zasługuje on na wieczną zagładę, stanowiącą karę za ten bunt.

a teraz bedzie najsmakowitszy kąsek:

Z Bożego punktu widzenia osoba wypowiadająca takie potępienie może sama zasługiwać na ten surowy wyrok (Powtórzonego Prawa 19:17-19).

Wg tych słów, praktycznie żaden ŚJ nie ma szansy na zbawienie. O Ciele Kierowniczym nie wspominając...

#2 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-07, godz. 17:34

a teraz bedzie najsmakowitszy kąsek:

Z Bożego punktu widzenia osoba wypowiadająca takie potępienie może sama zasługiwać na ten surowy wyrok (Powtórzonego Prawa 19:17-19).

Wg tych słów, praktycznie żaden ŚJ nie ma szansy na zbawienie. O Ciele Kierowniczym nie wspominając...

17 dwu ludzi wiodących między sobą spór stanie wobec Pana przed kapłanami i przed sędziami urzędującymi w tym czasie. 18 Jeśli ci sędziowie, zbadawszy sprawę dokładnie, dowiodą fałszu świadkowi - jeżeli świadek taki fałszywie oskarżył brata swego - 19 uczyńcie mu, jak on zamierzał uczynić swemu bratu. Usuniesz zło spośród ciebie

Zapomniales dodac w jakim przypadku taka osoba sama bedzie zaslugiwac na ten surowy wyrok :(

jesli bedzie swiadczyc falszywie

Jak juz cytujesz wersety to je najpierw przeczytaj ...............
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-07, godz. 17:40

Ja nie cytuję wersetów, tylko cytuję strażnicę.

Artykuł zatytułowano "przed jakimi niebezpieczeństwami ostrzegł Jezus w Mateusza 5:22?"

Strażnica nie cytowała wersetu z Pwt, ale podpierała nim swoją argumentację.

Czyżby Stefan nie spożywał pokarmu duchowego? Czyżby nie zauważył niebezpieczeństwa, przed którym przestrzegała strażnica?

Jak myślicie, czy wg ww. strażnicy Stefan trafi do Gehenny czy się jakoś wymiga?

#4 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-03-07, godz. 17:40

a teraz bedzie najsmakowitszy kąsek:

Z Bożego punktu widzenia osoba wypowiadająca takie potępienie może sama zasługiwać na ten surowy wyrok (Powtórzonego Prawa 19:17-19).

Wg tych słów, praktycznie żaden ŚJ nie ma szansy na zbawienie. O Ciele Kierowniczym nie wspominając...

17 dwu ludzi wiodących między sobą spór stanie wobec Pana przed kapłanami i przed sędziami urzędującymi w tym czasie. 18 Jeśli ci sędziowie, zbadawszy sprawę dokładnie, dowiodą fałszu świadkowi - jeżeli świadek taki fałszywie oskarżył brata swego - 19 uczyńcie mu, jak on zamierzał uczynić swemu bratu. Usuniesz zło spośród ciebie

Zapomniales dodac w jakim przypadku taka osoba sama bedzie zaslugiwac na ten surowy wyrok :(

jesli bedzie swiadczyc falszywie

Jak juz cytujesz wersety to je najpierw przeczytaj ...............


przecież to nie Sebastian cytuje wersety tylko Strażnica cytuje ...

Jak już komentujesz to najpierw poczytaj ze zrozumieniem ... i nie posty Sebastiana tylko pokarm, który konsumujesz ...

#5 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-03-07, godz. 17:42

A może Stefanowi chodzi o to,że mozna legalnie nazywac głupcem odstępce jeśli nim jest?

A wogóle to ja sie na hebrajskim nie znam. Ale co ma głupota z buntem i odstępstwem wspólnego to ja na prawdę nie wiem.


Nie wymiga się.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#6 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-03-07, godz. 17:52

Ja nie cytuję wersetów, tylko cytuję strażnicę.

Artykuł zatytułowano "przed jakimi niebezpieczeństwami ostrzegł Jezus w Mateusza 5:22?"

Strażnica nie cytowała wersetu z Pwt, ale podpierała nim swoją argumentację.

Czyżby Stefan nie spożywał pokarmu duchowego? Czyżby nie zauważył niebezpieczeństwa, przed którym przestrzegała strażnica?

Jak myślicie, czy wg ww. strażnicy Stefan trafi do Gehenny czy się jakoś wymiga?


sorry, pisaliśmy w tym samym czasie ...

#7 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-07, godz. 17:53

A wogóle to ja sie na hebrajskim nie znam. Ale co ma głupota z buntem i odstępstwem wspólnego to ja na prawdę nie wiem.

Po hebrajsku "głupi", "niemoralny" i "bezbożny" to prawie to samo (zob. np. Psalm 14:1)

A może Stefanowi chodzi o to, że mozna legalnie nazywac głupcem odstępce jeśli nim jest?

Ciekawe, jak się ma teraz sprawa z pogardzaniem niektórymi odstępcami za to, że zbyt wcześnie ogłosili nowe światło? Parę razy tak było, że strażnica pierw wykluczała za jakiś pogląd, a potem sama zaczynała ten pogląd wyznawać. Wtedy (nawet wg strażnicowych kryteriów) nazywanie takiego kogoś "odstępcą" było nieuprawnione.

sorry, pisaliśmy w tym samym czasie ...

czasami zadziwia mnie nasza odstępcza jednomyślność :P :D

#8 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-03-07, godz. 18:02

Prawie czyni wielka róznicę.....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#9 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-07, godz. 22:09

Po prostu "Straszak" stwierdza to, o czym wie każdy kulturalny człowiek i... chrześcijanin — że nie godzi się nazywać kogokolwiek głupcem, niezależnie od jego światopoglądu. No cóż, powinszować zwłokom kierowniczym refleksu B) . Niebawem odstępcza brać będzie awangardą ;) . Kto wie, może za kilka lat za ubliżanie odstępcom będzie groziło spotaknie z 3 krawatami...? :P :D :lol:
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#10 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-03-07, godz. 22:39

Pytanie czy głupiec wtedy i dziś oznacza to samo :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-08, godz. 13:51

Jak tak dalej pójdzie z tą zmianą świateł i delikatnymi sugestiami, to za dziesięć lat nie poznamy naszej "matczynej organizacji". ;)

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#12 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-08, godz. 17:13

a ja myślę, że lenin zawsze żywy i zamordyzm też...

coś by się zmieniło (niekoniecznie tylko na lepsze) gdyby przestali wykluczać albo ograniczyli działalność komitetów sądowniczych tylko do spraw wielkich, jak morderstwo, kradzież czy cudzołóstwo.

jak na razie, to pozorowanie jakiejś odwilży może ew. przypominać 1956 w polskiej polityce wewnętrznej. Odkręca się zawór, a potem przykręca z powrotem.

#13 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-03-08, godz. 17:38

Odkręca się zawór, a potem przykręca z powrotem.

I sprawdza się którędy uciaka powietrze :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#14 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-08, godz. 19:16

gdyby przestali wykluczać albo ograniczyli działalność komitetów sądowniczych tylko do spraw wielkich, jak morderstwo, kradzież czy cudzołóstwo.

Mozna Byloby mowic i o Jehowie i do Maryi sie modlic ?
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#15 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-08, godz. 20:35

trudno powiedzieć... ewangelicy nie mają komitetów sądowniczych, a do Maryi się nie modlą...

w każdym razie, o obecnym kształcie organizacji decyduje zastraszanie zamordystyczną polityką komitetów sądowniczych...

poza tym, zauważ Stefanie, że ja napisałem że usunięcie komitetów sądowniczych niekoniecznie przyniosłoby zmiany na lepsze. Aby były zmiany na lepsze trzeba by było dopuścić większe działanie Ducha Św. A na to się u ŚJ nie zanosi

#16 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-08, godz. 22:17

Komitety są potrzebne. Ale przede wszystkim winny służyć pomocą. Starsi powinni najpierw wybadać czy dany człowiek żałuje za grzechy, a następnie zastanowić się jak mu pomóc. Nie jest sztuką poprzyjmować do swoich zborów ludzi ze skłonnościami autodestruktywnymi, a później w momencie kryzysowym takiego człowieka opuścić. Ktoś kto miał jakieś problemy z alkoholizmem, narkotykami, nadpobudliwością to takie problemy prędzej czy później u niego powrócą. A biorąc pod uwagę w jakim stresie żyje przeciętny świadek Jehowy, to można to założenie przyjąć z niemalże 100% pewnością.

Jezus gdy podawał przypowieść o Pasterzu i owieczkach, mówił, że dobry Pasterz pójdzie za tą jedną zagubioną i nie spocznie aż ją znajdzie. Nie ma mowy o tym, aby sama znalazła drogę, a tym bardziej zamykania przed nią drzwi na kłódkę. Tymczasem starsi zboru zbyt często biorą przykład ze starotestamentowego Boga, który był o wiele bardziej surowy niż nasz Sędzia Jezus i szastają karami jakby byli samym Jehową. Niestety taka jest prawda. Parafrazując przysłowie biblijne: Lepiej na swej drodze spotkać niedźwiedzice z młodymi, lub Jehowę w swym gniewie, niż niedouczonych (psychologia) starszych bez empatii na swoim komitecie.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#17 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-08, godz. 22:56

Lepiej na swej drodze spotkać niedźwiedzice z młodymi, lub Jehowę w swym gniewie, niż niedouczonych (psychologia) starszych bez empatii na swoim komitecie.

pzdr. :)

To prawdziwe slowa :)

ale czy ci niedouczeni starsi to regula ? czy wypadki przy pracy :)

wydaje mi sie ze tu snuje sie obraz Sj jako jednej wielkiej organizacji skladajacej sie z ponad 6 000 000 niedouczonych i tej malej reszty ktora jest "douczona " i systematycznie wykluczana :)

Zapraszam zainteresowanych do sprawdzenia tego napierw w kolkach rozancowych a potem u SJ ( lub na odwrot i a poza tym nie zapomnijcie o protestantach , prawoslawnych , buddystach , muzelmanach ......................

Wszedzei oprocz SJ beda przewazac niedouczeni ? :lol:
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#18 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-08, godz. 23:53

Stefanie:

1) kółka różańcowe, protestanci, buddyści, prawosławni nie mają komitetów sądowniczych

2) wymienione ugrupowania z reguły mają jednak przewodników duchowych douczonych i po studiach. Jeśli nawet przeciętny zbór lub parafia składa się z ludzi niewykształconych, to ci którzy przewodzą, z reguły są wykształceni

3) tych "wypadków przy pracy" jest strasznie dużo...

#19 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 08:43

Ja po wnikliwym przeanalizowaniu treści tego artykułu doszłam do wniosku,że jest to ostrzeżenie dla SJ,aby braci w wierze nie nazywać obrażliwie "racha",bo tak go nazywając może przypisać mu nieopatrznie epitet "odstępca",gdyż to słowo może mieć też takie znaczenie.Już dawno uświadomiłam sobie ,że u swiadków miłość bliżniego ogranicza się li tylko do braci w wierze,natomiast miłosć bliżniego do pozostałych ogranicza się tylko do głoszenia "dobrej nowiny",nic ponadto.Nie cieszcie się na zapas,że SJ będą nas lepiej traktować,to by był gwałt na ich nieskazitelnym sumieniu.Jeśli się mylę.to wyprowadzcie mnie z błędu .Pozdrawiam

#20 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-09, godz. 12:18

Rzeczywiście, zrozumienie tekstu artykułu przez ŚJ będzie dokładnie takie, jak napisała Sally11, tzn. miłość braterska będzie odnoszona tylko do ŚJ, a do odstępców nie.

Ciekawostką może być tutaj status Iszbina i (o ile pamiętam) brata_Jaracza:

Teoretycznie są oni nadal świadkami Jehowy, bo nie zostali wykreśleni z listy. Gdyby więc potraktować ten artykuł poważnie, dyskutanci iszbina i ew. brata_Jaracza, za użycie epitetu "odstępca" mogliby trafić do Gehenny.

Tak więc nic się nie zmieni w stosunku ŚJ do "odstępców".




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych