Skocz do zawartości


Zdjęcie

kara Gehenny dla SJ obrażających "odstępcę"?!


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#21 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 12:36

Rzeczywiście, zrozumienie tekstu artykułu przez ŚJ będzie dokładnie takie, jak napisała Sally11, tzn. miłość braterska będzie odnoszona tylko do ŚJ, a do odstępców nie.

Ciekawostką może być tutaj status Iszbina i (o ile pamiętam) brata_Jaracza:

Teoretycznie są oni nadal świadkami Jehowy, bo nie zostali wykreśleni z listy. Gdyby więc potraktować ten artykuł poważnie, dyskutanci iszbina i ew. brata_Jaracza, za użycie epitetu "odstępca" mogliby trafić do Gehenny.

Tak więc nic się nie zmieni w stosunku ŚJ do "odstępców".

Brawo Sebastian,nie jest ze mną tak żle! Mam na myśli "kumanie mądrości " strażnicy.Ale w domu dalej będę miała przechlapane,bo do "Przenajświętszej" nie wrócę.POZDRAWIAM

#22 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-09, godz. 12:53

Heh, to teraz muszę uważać, żeby nie prowokować za bardzo braciszków :P :D . Strzeż się, HC, gehenna już czeka :lol:
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#23 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-09, godz. 14:01

Jak znam Stefana, to zaraz nam tutaj chlapnie wersetami i podsumuje, że to nie on Cię potępia, ale słowo Boże.

Oczywiście cytowany przeze mnie artykuł (gdyby rozumieć go zgodnie z ogólnie przyjętą logiką) zabrania również takich "dedykacji", ale tego zapewne Stefan nie jest w stanie zrozumieć.

Jeśli go nie doceniłem i zrozumie, że takich dedykacji personalnych stawiać nie wolno, wtedy prawdopodobnie ujrzymy armatnią salwę "niepersonalną", tzn. "istnieją tacy, którzy" a Pismo Św. o nich mówi, że to świnie, tarzające sie w błocie itd. A później będzie podsumowanie na zasadzie kawału o niedźwiedziu i lisie ("nie powiem z imienia kto oszukuje, ale jak zaraz strzelę w ten rudy łeb"...) no i oczywiście wszyscy będą wiedzieć, o kogo chodzi, ale Stefan (w swoim mniemaniu) uratuje się od gehenny.

Może by tak okazać HC i innym ŚJ chrześcijańskie miłosierdzie i sporządzić listę osób "chronionych"? :P

Kto jeszcze (poza iszbinem i bratem_Jaraczem) występuje jako "odstępca", ale jest ochrzczonym ŚJ, który ani nie zaznał wykluczenia (jak Terebint) ani nie odłączył się sam (jak np. ja, Sebastian albo Liberał)? Oczywiście osoby nieochrzczone (takie jak Dementor) ochronie nie podlegają...

Na koniec mam dwa pytania strażnicowo-teologiczne. :P :D

Załóżmy że ktoś np. nic nie mówiąc zborowi, podejmuje służbę wojskową albo przyłącza się do innej religii. Wg książki "zważajcie", taki ktoś "odłączył się sam", a starsi mają obowiązek ogłosić o tym w zborze.

Czy taki komunikat: "Jan Kowalski odłączył się od ŚJ", po którym następuje np. "wyjaśnienie" o treści: "przypominamy, że odstępcę traktuje się tak samo, jak wykluczonego, tzn. musimy zerwać z nim wszelkie kontakty" jest sam w sobie powodem, aby starszy zboru trafił do gehenny? Czy komunikat bez "objaśnienia" ma inną kwalifikację niż komunikat "z objaśnieniem"?

Drugie pytanie: sytuacja nieco inna. Ktoś nie odchodzi, ale jest wyrzucany. Czy wydanie wyroku przez komitet sądowniczy, który np. "wyklucza za odstępcze poglądy", jest również podstawą aby członkowie komitetu trafili do gehenny?

Zauważmy, że podsądny JEST współwyznawcą i PRZESTAJE NIM BYĆ dopiero z chwilą wygłoszenia komunikatu. Czy zatem, osoba "ogłaszająca wyrok", potępia "jeszcze współwyznawcę" czy "już innowiercę"?

#24 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-09, godz. 15:17

W gruncie rzeczy słowa mają mniejsze znaczenie niż uczynki. Niekiedy cicha ignorancja wobec odstępców, "niepoznawanie" na ulicy są bardziej bolesne niż obrzucanie błotem. Nie mówię o sobie, bo mi jest wszystko jedno, ale wiem, że liczni ex- cierpieli z tego powodu. Miejmy nadzieję, że Bóg sprawiedliwie osądzi naszych "nieomylnych braci".
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#25 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 17:35

Heh, to teraz muszę uważać, żeby nie prowokować za bardzo braciszków :P :D . Strzeż się, HC, gehenna już czeka :lol:

a czego sie bac ? wszak gehenna to nicosc , tak bedzie ze mna po smierci jak przed narodzeniem po prostu NIC Koheleta ..................
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#26 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 17:44

Stefanie:

1) kółka różańcowe, protestanci, buddyści, prawosławni nie mają komitetów sądowniczych

Jestes "malowiedzacym" ( jak wiekszosc parafian ) o swojej wierze katolikiem
Wiesz to co ci podaje RM i TV TRWAM jestes dla mnie przykladem ktorego nigdy bym nie chcial nasladowac , wyzywasz SJ od niedouczonych o swojej wierze , chcesz ich nauczac o ich Organizacji a sam solisz ' powinienem uzyc innej przyprawy ) glodne kawalki naiwnym o swoim cudzie i perelce KrK

Piszesz

"1) kółka różańcowe, protestanci, buddyści, prawosławni nie mają komitetów sądowniczych"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_XII
Wprowadził również, pod karą więzienia, nakaz obowiązku spowiedzi wielkanocnej.

no powiesz ze dzisiaj sadow juz nie ma ??
Nie ma ....................darmowych sadow :lol:
http://forum.gazeta....74998&a=8341052

- sprawy rozpatrywane przez sady biskupie: ok.20 tys
spraw rocznie 2 tys. zl od sprawy= 40 mln zl


Przestan sie osmieszac publicznie , chociaz wydaje mi sie ze to lubisz :(
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#27 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 17:57

2) wymienione ugrupowania z reguły mają jednak przewodników duchowych douczonych i po studiach. Jeśli nawet przeciętny zbór lub parafia składa się z ludzi niewykształconych, to ci którzy przewodzą, z reguły są wykształceni

Wyksztalceni ?? :lol: Oczywiscie ze wyksztalceni :lol:

oto na http://edukacja.mone...ta,2824498.html

czytamy

Opis Warunki przyjęcia:
Do wszystkich seminariów kościoła rzymskokatolickiego przeważnie obowiązują podobne warunki przyjęć ograniczające się do: - podania o przyjęcie, - życiorysu napisanego własnoręcznie, - świadectwa chrztu i bierzmowania, - świadectwa dojrzałości, - świadectwa moralności wydanego przez księdza proboszcza rodzimej parafii, - świadectwa zdrowia wymaganego na studia wyższe, - czterech fotografii o formacie legitymacyjnym, - rozmowy kwalifikacyjnej. Brak limitu

a co z inteligencja , wyksztalceniem srednim , i jakakolwiek kultura generalna ??

Jest wyksztalcenie i wyksztalcenie , kiedys pewien ksiadz mi powiedzial ze mieli Biblie w programie pod koniec studiow ...................

W brewiarzach i zywotach swietych sa niedoscignieni i daleko SJ do nich w tych dziedzinach :lol:

Dawaj dalej te kawaly bo ostatnio nie ma sie z czego w prasie posmiac :D
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#28 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 18:02

Rzeczywiście, zrozumienie tekstu artykułu przez ŚJ będzie dokładnie takie, jak napisała Sally11, tzn. miłość braterska będzie odnoszona tylko do ŚJ, a do odstępców nie.

Dokladnie tak , nie chciales mi byc bratem nie mam do ciebie milosci "braterskiej"

Sam Jezus powiedzial kt jest mu bratem

Mk 3:35 Bp "Bo ten, kto czyni wolę Boga, jest moim bratem i siostrą, i matką."

a czy ty czynisz wole Boga ( tak jak ja ja rozumie ? ) szukaj milosci braterskiej u swoich braci w wierze obecnej

SJ miluja wszystkich , glosza im Ewangelie o Krolestwie narazajac sie na smiechy , zarty i przesladowania , czy to malo dowodow na milosc do ludzi ?
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#29 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 18:03

Tak więc nic się nie zmieni w stosunku ŚJ do "odstępców".

Kiedy sie zmieni to ja zmienie organizacje

mam radosc ze na zebraniu mam wieksza pewnosc spotkac przyjaciol i braci niz w tramwaju .........................................
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#30 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 18:04

Jak znam Stefana, to zaraz nam tutaj chlapnie wersetami i podsumuje, że to nie on Cię potępia, ale słowo Boże.

Cos utkwilo jednak w pamieci :lol: jak sie pamiec cwiczy to ona sie polepsza
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#31 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 18:12

Rzeczywiście, zrozumienie tekstu artykułu przez ŚJ będzie dokładnie takie, jak napisała Sally11, tzn. miłość braterska będzie odnoszona tylko do ŚJ, a do odstępców nie.

Dokladnie tak , nie chciales mi byc bratem nie mam do ciebie milosci "braterskiej"

Sam Jezus powiedzial kt jest mu bratem

Mk 3:35 Bp "Bo ten, kto czyni wolę Boga, jest moim bratem i siostrą, i matką."

a czy ty czynisz wole Boga ( tak jak ja ja rozumie ? ) szukaj milosci braterskiej u swoich braci w wierze obecnej

SJ miluja wszystkich , glosza im Ewangelie o Krolestwie narazajac sie na smiechy , zarty i przesladowania , czy to malo dowodow na milosc do ludzi ?

HC nie przesadzaj z ta miłością bliżniego,bo nie to jest motywem głoszenia i znoszenia obelg ,ale strach przed armageddonem ,w którym Jehowa ma rozliczać z tego czy ostrzegałeś ludzi,czy nie.Dobrze wiem,że kiedy ludzie nam urągali często miałam dziwną satysfakcję z tego,że ci głupcy pójdą w pierwiastki,a ja będę żyć wiecznie.To jest tylko prymitywny strach o własną skórę,a nie jakaś tam dęta miłość.

#32 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-09, godz. 18:26

Nie ma to jak poczytać Stefana wieczorem przy kolacji, zawsze coś śmiesznego napisze...

w odpowiedzi na słowa:

Jeśli nawet przeciętny zbór lub parafia składa się z ludzi niewykształconych, to ci którzy przewodzą, z reguły są wykształceni

Stefan odpisuje:

oto na  http://edukacja.mone...ta,2824498.htmlczytamy

Opis Warunki przyjęcia:
Do wszystkich seminariów kościoła rzymskokatolickiego przeważnie obowiązują podobne warunki przyjęć ograniczające się do: - podania o przyjęcie, - życiorysu napisanego własnoręcznie, - świadectwa chrztu i bierzmowania, - świadectwa dojrzałości, - świadectwa moralności wydanego przez księdza proboszcza rodzimej parafii, - świadectwa zdrowia wymaganego na studia wyższe, - czterech fotografii o formacie legitymacyjnym, - rozmowy kwalifikacyjnej.

a co z inteligencja , wyksztalceniem srednim , i jakakolwiek kultura generalna ?? (...) kiedys pewien ksiadz mi powiedzial ze mieli Biblie w programie pod koniec studiow  (...) W brewiarzach i zywotach swietych sa niedoscignieni i daleko SJ do nich w tych dziedzinach  :lol:

Czy Stefan, nie wiedział, że:

1) "świadectwo dojrzałości" to inaczej świadectwo maturalne, czyli dokument stwierdzający wykształcenie średnie

2) świadectwo moralności wydane przez proboszcza może eliminować ludzi bez "kultury generalnej", alkoholików, hulaków, ludzi zbyt imprezowych itp.

3) rozmowa kwalifikacyjna może eliminować ludzi niezbyt inteligentnych

a więc zgodnie z postulatami Stefana, na studia do seminarium przyjmuje się ludzi kulturalnych, inteligentnych i posiadających średnie wykształcenie

4) co do studiowania Biblii, to o świadkach Jehowy wielu ludzi mówi na odwrót: Biblia na początku "kursu biblijnego" a potem coraz więcej nauk ludzkich

5) brewiarz to są po większej części cytaty z Pisma Św.

6) studiowanie teologii, oznacza m.in. poznawanie, jak pewne teksty biblijne były rozumiane na przestrzeni wiekow. Studiowanie Biblii PO przestudiowaniu teologii oraz podstaw hermeneutyki biblijnej daje lepsze rozumienie tekstu świętego

#33 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 20:51

.Dobrze wiem,że kiedy ludzie nam urągali często miałam dziwną satysfakcję z tego,że ci głupcy pójdą w pierwiastki,a ja będę żyć wiecznie.To jest tylko prymitywny strach o własną skórę,a nie jakaś tam dęta miłość.

Wiec byles prymitywem a nie SJ ( tacy niestety sie zdarzaja ) :(
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#34 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 21:07

6) studiowanie teologii, oznacza m.in. poznawanie, jak pewne teksty biblijne były rozumiane na przestrzeni wiekow. Studiowanie Biblii PO przestudiowaniu teologii oraz podstaw hermeneutyki biblijnej daje lepsze rozumienie tekstu świętego

Opowiadaj to naiwnym :D

Kosciol ktory palil Biblie na stosach nagle taki "biblijny" sie zrobil ?

Czyzby jednak niezmienna Doktryna sie zmienila ??
http://www.nadzieja...._i_swiatlo.html

"Tymczasem w Anglii dzieło Williama Tyndale’a, który zapragnął dokonać lepszego niż Wycliffe przekładu Biblii, wywierało wielki wpływ. Zmuszony przez kościelną opozycję do ucieczki z wyspy, kontynuował swoją pracę na kontynencie, gdzie dokończył angielską wersję Nowego Testamentu, którą następnie przemycono do Brytanii. Tyndale, aresztowany w Holandii, został uwięziony, osądzony i skazany na śmierć. Przywiązany do pala na stosie, uduszony i spalony."
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#35 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-09, godz. 22:05

Wiec byles prymitywem a nie SJ ( tacy niestety sie zdarzaja ) sad.gif

Sally11 jest kobietą. Nie jesteś pierwszym, który wziął ją za faceta.

Sally, masz chyba za bardzo męski nick :). Pomyśl nad ustawieniem sobie linii statusu z informacją o Twojej płci. Może pomoże to trochę rozładować napięcie. W końcu chyba nawet Świadkowie z większym szacunkiem podchodzą do kobiet?

Wiecie co? To chyba dorze dla katolików, że homme_curieux wypomina błędy sprzed pięciuset lat. Wskazuje to, że przez ostatnie 500 lat Kościół katolicki nie zrobił już nic gorszego, a więc zmienia się na lepsze :). Chociaż pewnie będzie musiało minąć z 1000 lat, zanim homme_curieux katolikom wybaczy.

#36 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-09, godz. 22:20

O qurczę. Przeczytałem sobie link zaopdany przez HC. Strażnica przy czymś takim to małe piwo.
"Marcin Luter oświecił całą Europę strumieniem światła, który rozproszył ciemności"
"Szatan szybko znalazł skuteczniejszy niż bulle, klątwy i stosy środek, by powstrzymać prawdę"
"Wieszano ich, duszono, przypiekano, nakłuwano, przypalano, krzyżowano, zamurowywano żywcem, truto, obcinano języki, nosy, uszy, kończyny, ćwiartowano i ciągnięto po ulicach za nogi"
"We Francji, jeszcze przed wystąpieniem Lutra, zaczęło jaśnieć duchowe światło."
"Kat udusił Berquina, a następnie spalił jego ciało."
"odmowa kłaniania się bałwochwalczym obrazom i posągom oraz śpiewanie psalmów uważane były za zbrodnię"
"Na nieszczęście, Kościół Anglikański, chociaż odrzucił supremację papieską i wiele rzymskich nauk, wciąż zachował wiele starych tradycji."
"wcześniej zwalczał ewangelię za pośrednictwem Kościoła, a teraz działał przez ateizm i antyklerykalizm, by okrutnie tłumić prawdę Biblii"
"Francja, w tej tak makabrycznej i szatańskiej walce przeciwko Biblii — najpierw prowadzonej przez kler, a następnie przez ateistów — poniosła całkowitą porażkę."

Podsumowanie: Kościół katolicki to wcielone zło, a protestanci, pomimo licznych błędów, z których autor zdaje sobie sprawę, to samo dobro.

HC zamiast dobranocki powinien oglądać pracującą maszynkę do mięsa :).

#37 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-03-10, godz. 01:06

Chociaż pewnie będzie musiało minąć z 1000 lat, zanim homme_curieux katolikom wybaczy.

Wybaczyc nie znaczy zapomniec
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#38 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-10, godz. 09:12

Chociaż pewnie będzie musiało minąć z 1000 lat, zanim homme_curieux katolikom wybaczy.

Wybaczyc nie znaczy zapomniec

Zapomnieć trudno,ale wybaczenie polega na niewracaniu i niewypominaniu przy każdej okazji przewinienia.Jeśli grzesznik zaniesie swoje grzechy pod krzyż,będzie żałował zate grzechy,Bóg mu je wybaczy.To byłoby nonsensem przy każdej modlitwie wracać do dawno odpuszczonych grzechów,bo Bóg odpuszczając uznał je za niebyłe. Ale ty HC mimo,że starasz się naśladować Pana Jezusa [który wybaczył swoim oprawcom],jesteś od tego jeszcze daleko.Wiem,wiem,powiesz że na doskonałość będziesz miał1000- lat.Ale Pan Jwzus dał warunek;jeśli ty odpuścisz,tobie też odpuszczą.Dlatego twój napastliwy ton wypowiedzi wcale nie świadczy o przyobleczeniu chrześcijańskiej osobowośći pełnej tkliwości i miłości.A swoją drogą ,za dużo walisz argumentami "ad personam" i obrażasz ludzi.Wiem,że zignorujesz moją wypowiedż bo SJ dobrze znam,że z "babami" nie dyskutują,bo one nie mają prawa pouczać facetów.A ja jestem ponad to i mam dużo ciekawszych i sympatyczniejszych interlokutorów.Pzdrawiam i życzę ci wszystkiego dobrego.

#39 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-10, godz. 10:56

Również sam Kościół nie zamierza zapominac swoich uchybień i win. Poza tym władze kościelne przeprosiły oficjalnie za nie (m.in. za inkwizycję). Aktualnie polski KK zmaga się z problemem księży - współpracowników SB. I też nie zamierza tego tuszować.
Pamięć wiąże się z odpowiedzialnością. Znacznie lepiej wyciągać wnioski z błędów (choćby najbardziej tragicznych) niż je rozdrapywać w nieskończoność. Jeśli chodzi o Kościół, to ja osobiście dostrzegam w nim wiele pozytywnych zmian, które właśnie wynikają ze zrozumienia przeszłości. Siła KK polega m.in. na umiejętności udźwignięcia ciężaru historii, czasem niełatwej. W tym względzie SJ (a zwłaszcza CK) muszą się jeszcze bardzo, ale to bardzo wiele nauczyć. Za odpowiedzialne traktowanie historii szanuję właśnie KK i analogicznie — nie szanuję zwłok kieroniczych za wieczne odwracanie kota ogonem i słabość wobec przyznania się do własnych błędów. O przeprosinach już nie wspomnę...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#40 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-03-10, godz. 18:27

bracie jaraczu zgadza się dźwiga swoją historię :) jednak stara się również oczyścić pewne tematy - nie umniejszając swojej winy - z pseudowiedzy społecznej np dot. inkwizycji. Tak były ofiary ludzkie za sprawą nadgorliwych głównie pewnych zakonników (bo oni się tym zajmowali). Nie mniej również w tym samym czasie występowała inkwizycja typu hiszpańskiego czy protestanckiego. A nie pamiętam by ktoś wspominał przy takim podkreślaniu jaki to KK jest beee tego że wielu ludzi od inkwizycji sam papież bronił przed śmiercią. Co do zakazu czytania biblii to faktycznie był lecz ile czasu trwał czy ktoś się orientuje? Nie spotkałem jeszcze osoby by to wiedziała :D Poza tym wystarczy poczytać sobie o herezjach jakie się wtedy szerzyły by uzmysłowić sobie że (może i za bardzo) kościół chciał ludzi właśnie chronić przed zgubnymi skutkami fanatyzmu i heretyków. Ja sam czytałem jak ludzie wypaczali Pisma np. niektórzy stwierdzali "Jestem Chrystusem, a nawet kimś więcej" bądź jak pojawiały się fale ruchów nawołujących do obcinania sobie członków (biedni faceci ;) ) bo życie doczesne jest grzeszne (i dla nas to może dziwne ale wtedy sporo ludzi się tego chwytało). A wszystko to w imię Biblii.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych