Skocz do zawartości


Zdjęcie

Studium III.


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#21 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-08-18, godz. 12:46

homme_curieux mam pytanie czy głosicie w innych świątyniach (np. muzułmańskich, buddyjskich, katolickich) o Bogu jak to jest ukazane w NT na Aeropagu?


Areopag to nie była świątynia. Nie pomyliło Ci się z Akropolem?
[db]

#22 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-18, godz. 12:58

Areoapgu - Dzieje apostolskie 17. Akropol to miasto ateńskie na wysokim wzgórzu...

Areopag (gr. ὁ Ἄρειος πάγος ho Areios pagos - "wzgórze Aresa") – w starożytnych Atenach najwyższa rada złożona z byłych archontów i tesmotetów. Nazwa rady pochodzi od miejsca obrad – wzgórza Aresa, które poświęcone było bogu wojny i eryniom. Więc miało niejako bałwohwalcze pochodzenie choć tam zapadały sprwy politycznej wagi.

Użytkownik pawel r edytował ten post 2006-08-18, godz. 13:00

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#23 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-08-18, godz. 15:36

Nazwa rady pochodzi od miejsca obrad – wzgórza Aresa, które poświęcone było bogu wojny i eryniom. Więc miało niejako bałwohwalcze pochodzenie choć tam zapadały sprwy politycznej wagi.


Ale w czasach Pawła nie było już świątynią tylko takim swoistym hyde-parkiem.

W takich "świątyniach" ŚJ też głoszą. Np. w Świętej Annie, Nowym Kościele i paru innych miejscowościach o "bałwochwalczym pochodzeniu" nazwy.
[db]

#24 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-18, godz. 19:21

Więc czym się różni miejsce bałwochwalcze od bałwochwalczego? B)

Dzieje Apostolskie

"Czekając na nich w Atenach, Paweł burzył się wewnętrznie na widok miasta pełnego bożków. Rozprawiał też w synagodze z Żydami i z bojącymi się Boga i codziennie na agorze z tymi, których tam spotykał. Niektórzy z filozofów epikurejskich i stoickich rozmawiali z nim: Cóż chce powiedzieć ten nowinkarz - mówili jedni, a drudzy: - Zdaje się, że jest zwiastunem nowych bogów - bo głosił Jezusa i zmartwychwstanie. Zabrali go i zaprowadzili na Areopag, i zapytali: Czy moglibyśmy się dowiedzieć, jaką to nową naukę głosisz? Bo jakieś nowe rzeczy wkładasz nam do głowy. Chcielibyśmy więc dowiedzieć się, o co właściwie chodzi. A wszyscy Ateńczycy i mieszkający tam przybysze poświęcają czas jedynie albo mówieniu o czymś, albo wysłuchiwaniu czegoś nowego. Mężowie ateńscy - przemówił Paweł stanąwszy w środku Areopagu - widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni. Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem: "Nieznanemu Bogu". Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.

Użytkownik pawel r edytował ten post 2006-08-18, godz. 19:30

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#25 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-08-18, godz. 19:44

Więc czym się różni miejsce bałwochwalcze od bałwochwalczego? B)


Nie rozumiem pytania.

"Czekając na nich w Atenach, Paweł burzył się wewnętrznie na widok miasta pełnego bożków. Rozprawiał też w synagodze z Żydami i z bojącymi się Boga


Pełne bożków miasto to np. Kraków. I ŚJ tam głoszą - np. Dementora rodzice.

Synagoga to coś innego, niż kościół chrześcijański. To miejsce, w którym mężczyźni spotykali się by dyskutować. Tak jak w meczetach. Do kościoła przychodzi się na mszę i idzie do domu. Kiedy chciałbyś, żeby ŚJ przyszli tam dyskutować? Między credo a agnus dei? Zlituj się. Kreujesz jakieś zarzuty i wymagania z kapelusza wysmażone i niedorzeczne a jakby rzeczywiście ŚJ przyszli do Twojej świątyni to pierwszy byś gardłował, że nie szanują świętego miejsca i się wpieprzają w butach.

i codziennie na agorze


Agora to plac, nie świątynia.

Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem:


No i? Ja przechodząc się też oglądam różne świętości. I nawet będąc jeszcze ŚJ w niejednym kościele byłem i niejedną świętość widziałem. I co z tego niby ma wynikać?
[db]

#26 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-18, godz. 19:56

To znaczy że: areopag to nie akropol a miejsce poświęcone przynajmniej jednemu bogu pogańskiemu, było miejscem gdzie delibrowano o filozofii czy różnych religiach. Moje pytanie nie koniecznie tyczy się mojej religii drogi [db]. To również może być synagoga, jakieś sympozjum wieloreligijne, ekumeniczne, etc. Nawiązując do tego że się przechadzali po świątyniach to chciałem uwypuklić związek z tym, że poznawali innych wierzenia i nie stronili od kontaktu z poganami, a następnie dyskutowali z ludźmi tych wyznań, filozofii. Czy jest to obecnie praktykowane?

Użytkownik pawel r edytował ten post 2006-08-18, godz. 19:57

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#27 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-08-18, godz. 20:57

To znaczy że: areopag to nie akropol a miejsce poświęcone przynajmniej jednemu bogu pogańskiemu, było miejscem gdzie delibrowano o filozofii czy różnych religiach.


W czasach Pawła nie praktykowano tam żadnego kultu. To było forum publiczne, a nie świątynia.

Moje pytanie nie koniecznie tyczy się mojej religii drogi [db].


A moja odpowiedź tyczy tylko i wyłącznie tego, że Areopag to w czasach Pawła nie było miejsce kultu religijnego tylko publiczny, miejski plac, agora, miejsce spotkań różnych ludzi i wymiany poglądów a nie sprawowania kultu. EOT z mojej strony.
[db]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych