Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy ŚJ używają przemocy wobec ex-ŚJ?


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-18, godz. 07:58

Czy znane są Wam jakieś przypadki szantażu lub użycia przemocy wobec ex-ŚJ, który np. udzielał wywiadów w mediach?

Słyszałem kiedyś o nękaniu telefonami typu "Jehowa Cię zgładzi w Armegedonie", a po audycji w radiu Maryja, sam dostawałem takie telefony. Dostałem też świrnięte listy, "tłumaczące" dlaczego jestem chory (cyt.) "fizycznie i umysłowo".

Jak się nietrudno domyślić, winne jest temu 7 demonów, które mnie opętało i namówiło do nawrócenia na katolicyzm. ;)

Mam pytanie:
Czy ŚJ mogą posunąć się do przemocy fizycznej albo do groźby jej użycia?
Czy istnieje na ziemii jakiś ex-ŚJ, który np. usłyszał: "przestań udzielać wywiadów, bo zostaniesz pobity przez nieznanych sprawców" albo coś podobnego?

Przypuszczam, że poza przypadkami przemocy w rodzinie (gdzie "pan i władca" może przyłożyć żonie czy córce za odstępstwo), raczej nie należy obawiać się aktów przemocy ze strony dawnych współwyznawców. Chcę jednak usłyszeć Waszą opinię.

#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-05-18, godz. 08:31

o ile mi wiadomo to chyba Iszbin mógłby tu kilka swoich doświadczeń przytoczyć ;-)

ps. Isz masz jeszcze to archiwum maili które otrzymywałeś ;-) ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-18, godz. 08:43

To, że sympatycy ŚJ mogą pisać bzdury to ja wiem, bo sam je otrzymywałem, dość masowo (około połowa korespondencji po mojej audycji w Radiu Maryja, to były materiały które mogłyby zainteresować psychiatrę).

Ciekawi mnie tematyka realistycznych gróźb karalnych i ew. ich spełnienia.
To, że Jehowa mnie zabije, słyszałem 100x. Interesuje mnie, czy ktokolwiek z ex-ów słyszał, że zabiją go (albo pobiją) "nieznani sprawcy" albo "słudzy Jehowy".

#4 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-18, godz. 09:17

Jeden z byłych braci strasznych (obecnie ex-) najpierw otrzymywał pogróżki (coś w stylu straszenia Jehową), a później ktoś dziwnym trafem dość złośliwie zniszczył mu lakier w samochodzie. Policja sprawę umorzyła, to oczywiste. Ale po jakimś czasie ów ex- otrzymał smsa (z netu, rzecz jasna), jakie stawki obecnie proponują lakiernicy :ph34r: . Nie chciało mi się wierzyć, ale sam mi go pokazał... A to człowiek dość poważny. Zresztą sam był dość przestraszony. Na szczęście sprawa ucichła, ale gościu stracił sporo kasiorki na doprowadzenie wozu do porządku.

Poza zwykłymi pyskówkami, głupimi mailami i smsami nie znam innego przypadku użycia przemocy. Myślę jednak, że jest to możliwe. Oczywiście "ku chwale Jehowy" ;) :P
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#5 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-05-18, godz. 09:17

Sebastian przesadzasz i wiesz dlaczego! jehowici przecież nie mają czegoś takiego jak "szwadrony śmierci"!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-18, godz. 09:30

Nie przesadzam, tylko pytam. Osobiście skłaniam się ku tezie, że nie ma się co bać, jestem jednak człowiekiem o otwartym umyśle i dopuszczam myśl, że czegoś nie wiem.

Na logikę, to gdyby ŚJ mieli intencję uśmiercania odstępców, pierwszym z zabitych musiałby być Raymond Franz. A on żyje (a w każdym razie żył w tym roku, ew. mógł niedawno umrzeć ze starości "i mnie o tym nie poinformować" ;) )

Jeśli największy i najbardziej "niebezpieczny" dla strażnicy odstępca żył sobie 25 lat po odejściu z organizacji, to tym bardziej nic nie zagraża takim pionkom, jak my. Ze strony organizacji jako instytucji nic nam nie grozi. Nikt nie nawołuje do takich morderstw, nikt nie obiecuje hurysy do poślubienia ani wstępu w gumiakach do raju.

Ale w każdym społeczeństwie jest podobno 3% świrów, a conajmniej 0,03 promila jest zdolna do zabicia człowieka z mało racjonalnych pobudek. Statystycznie rzecz ujmując, wśród 130.000 ŚJ w Polsce, powinno istnieć 4 świrów, zdolnych do zabicia człowieka. Ale gdyby nawet stało się coś złego, to winny będzie ten jeden świr, a nie jego organizacja religijna.

#7 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-18, godz. 09:41

Przykład R. Franza jest dość oczywisty. Ale myślę, że i na naszym rodzimym podwórku znalazłyby się osoby "do odstrzału" (nie tylko odstępcy) dla fanatycznych SJ. Tak się jednak nie dzieje, choć pewne incydenty mają miejsce. Zresztą większość SJ to ludzie dość rozsądni i chyba sami dobrze zdają sobie sprawę, że takie przegięcia zniszczyłyby im bezpowrotnie reputację.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#8 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2006-05-18, godz. 09:42

Jeden z byłych braci strasznych (obecnie ex-) najpierw otrzymywał pogróżki (coś w stylu straszenia Jehową),


Sama czytałam tego typu pogróżki wysyłane na gg i maila, do jednej "świeżo upieczonej" ex SJ. Jest tutaj z nami na forum i pewno wie, że to o niej piszę :)

Pozdrawiam cieplutko (szczególnie Saraj :P )

Dosia

#9 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-05-18, godz. 10:05

no fakt, świrów nie brakuje ! ;-) no i myśle, że jeżeli chodzi o osoby myślące inaczej to te wskaźniki które podał Sebastian można śmiało min. podwoić ;-) ale idąc za Sebastianem to na te 130 tyś to mamy 3900 świrów i 39 maszyn do zabijania ! ups niezła liczba!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#10 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-18, godz. 10:17

idąc za Sebastianem to na te 130 tyś to mamy 3900 świrów i 39 maszyn do zabijania ! ups niezła liczba!

te 3900 świrów to by się zgadzało, ale z maszynami do zabijania już nie, bo nie napisałem o 0,03% ale 0,03 promila (czyli wyliczoną przez Ciebie liczbę 39 dzielimy na 10, no i mamy 3,9 zabójcy ;) Bycie "świrem" nie oznacza bycia zabójcą, zabija 1 świr z tysiąca.

W wypadku ŚJ, może tam istnieć ponadprzeciętne nagromadzenie świrów, z uwagi na destrukcyjne oddziaływanie sekty na umysł człowieka. Tyle że to świrowanie jest kierunkowane na stosunkowo "mało szkodliwe" pola działalności, takie jak np. płacz i zrzędzenie mężowi, aby nie chodził do świątyni, bo zginie w Armagedonie.

Wykupywanie miejscówek w (jak to nazwała cara) "wagonie sypialnym", ;) nie jest raczej zbyt powszechne u ŚJ, na szczęście

#11 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-18, godz. 10:33

A propos świrów — przypomniał mi się przypadek z mojego byłego zboru. Pamiętacie duże, plastikowe reklamy papierosów na kioskach ruchu? Policja zatrzymała jednego z braciszków (obecnie już poza organizacją), gdy rozbijał tę reklamę prętem zbrojeniowym B) . Skończyło się na kolegium i pogawędce ze strasznymi, ale komitetu za to nie miał :) . W końcu działał w słusznej sprawie ;) . Aha, i jeszcze jedna bardzo ważna kwestia — facet był gdzieś po 50-tce, nie żaden naspidowany młody wilczek!

Z mniej śmiesznych historii znana jest afera z próbą zrąbania przydrożnego krzyża (bodaj w Działdowie? w Lidzbarku?) i rozbiórką historycznej kapiliczki (nie wiem, gdzie to było, ale sprawa była w TV kilka lat temu).
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#12 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-05-18, godz. 10:52

no i sławny Pan z Arizony ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#13 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-18, godz. 11:20

A na odwrót? Słyszeliście, aby jakiś ex, wziął odwet na śJ? Jest tu chyba na forum jakiś artykuł z Włoszech, gdy ex szantażował śJ podłożeniem bomby pod Salą Królestwa. A w Polsce? Bo już chyba bardziej prawdopodobne jest, że to ex jest zdolny wymierzyć karę nie ukaranym oprawcom. ;)

pzdr. :)

Użytkownik Terebint edytował ten post 2006-05-18, godz. 11:36

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#14 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-05-18, godz. 11:27

heheh co tam Sala Królestwa! a pamiętacie zeszłoroczną historie z Sosnowca z Salą Zgromadzeń ;-)

no i prawda, jest duże prawdopodobieństwo ! zwłaszcza jak kolo wyrzucili z hukiem !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#15 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-05-18, godz. 11:31

Bo już chyba bardziej prawdopodobne jest, że to ex jest zdolny wymierzyć karę nie ukaranym oprawcą. ;)

Wziął nieukaranego oprawcę w łapę i nim wymierzył komuś karę?
[db]

#16 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-18, godz. 11:57

Szczerze mówiąc, nie znam przypadków szczególnej agresji... No, może raz słyszałem, że dom pewnego odstępcy trzeba omijać z daleka, bo ponoć szczuje byłych braciszków pittbullami B) . Ile w tym prawdy, nie wiem...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#17 ufl

ufl

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 Postów

Napisano 2006-05-20, godz. 22:45

Kategoria, jak widze, nosi tytul "ZWYCZAJE (...)", wiec nie widze zadnego sensu w tej dyskusji.
Zdecydowanie mozna stwierdzic, ze SJ nie maja w zwyczaju stosowac przemocy wobec bylych wspolwyznawcow.
Ale jesli chodzi o znajdywanie perel, ktore sa niejednokrotnie wyssane z palca to ja znam przypadek deklarujacego sie katolika, ktory z krzyzem na szyji zamordowal z zimna krwia 40 ludzi...

Wybaczcie, trafilem tu przez przypadek i kiedy widze te Wasze pseudonaukowe rozwazania nie moge opanowac smiechu :D

#18 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2006-05-21, godz. 00:18

Ale jesli chodzi o znajdywanie perel, ktore sa niejednokrotnie wyssane z palca to ja znam przypadek deklarujacego sie katolika, ktory z krzyzem na szyji zamordowal z zimna krwia 40 ludzi...

Namiary na tego... i czy doniosłeś na policję, oraz jesli nie, jakim cudem może zniknąc 40 osób? Może znasz szczegoły techniczne takiego znikniecia?

#19 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-21, godz. 06:48

raczej nie należy obawiać się aktów przemocy ze strony dawnych współwyznawców. Chcę jednak usłyszeć Waszą opinię.

Jesli wierzysz ze jest inaczej i ze ktos cie polamie kolem za to albo uzyje tym podobnych "argumentow biblijnch " to sadze ze naprawde jestes zdesperowany aby w koncu cos na SJ miec w czarnej teczce :lol:
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#20 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-21, godz. 06:57

A propos świrów — przypomniał mi się przypadek z mojego byłego zboru.

"Policja zatrzymała jednego z braciszków (obecnie już poza organizacją), gdy rozbijał tę reklamę prętem zbrojeniowym B) . Skończyło się na kolegium i pogawędce ze strasznymi, ale komitetu za to nie miał :) . W końcu działał w słusznej sprawie ;) . Aha, i jeszcze jedna bardzo ważna kwestia — facet był gdzieś po 50-tce, nie żaden naspidowany młody wilczek!"


"Skończyło się na kolegium i pogawędce ze strasznymi, ale komitetu za to nie miał :) "

A jednak nie skonczylo sie na tym bo aktualnie :

"(obecnie już poza organizacją)"
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych