Skocz do zawarto軼i

Zdj璚ie

安iadkowie g這sz帷y na rogach ulic!

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 qwerty

qwerty

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Post闚
  • P貫:Male

Napisano 2006-05-26, godz. 18:33

Mat 6:5,7

" A gdy si modlicie, nie b康zcie jak ob逝dnicy, gdy oni lubi modli si stoj帷 w synagogach i NA ROGACH ULIC, ABY POKAZA SI LUDZIOM (...)A modl帷 si, NIE B.ZCIE WIELOM紟NI JAK POGANIE, albowiem mniemaj 瞠 dla swojej wielom闚no軼i b璠 wys逝chani."

Nic dodac nic uj望, Stoj na rogach? Stoj. Modlitwy trwaj po 5 minut? trwaj, pami皻am modlitw na kongresie kt鏎a trwa豉 8 :) A Pan jezus m闚i tylko o najwazniejszych rzeczach......... No ale POGANIE my郵 瞠 d逝g modlitw B鏬 lepiej wys逝cha :))))))))
nie potrafi豉m uwierzy.......

#2 s這wiczek

s這wiczek

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 114 Post闚

Napisano 2006-05-31, godz. 16:08

Ja te pami皻am jak ok 3 lata temu na kongresie cz這nek cia豉 kierowinczego mial modlitwe ko鎍z帷 kt鏎a trwa豉 ok 8 min i niewiedz帷 czemu porusza sprawy kt鏎e wogole byly nieistotne oraz kilka razy powraca do tego samego, ale chyba tylko chodzi這 jemu o pokazanie 瞠 jest wygadany a mo瞠 chcia podkre郵ii ze jest z CK.

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

BYΒM 安iadkiem Jehowy

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Post闚
  • Gadu-Gadu:748371

Napisano 2006-05-31, godz. 17:56

qwerty, nie rozumiem, co widzisz z貫go w modlitwie na kongresie?...
i wyja郾ij mi, czy ten m闚ca sta na rogu dw鏂h ulic czy na m闚nicy na stadionie?

#4 sebol

sebol

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Post闚

Napisano 2006-05-31, godz. 18:05

jednak qwerty ma racje ! to co pami皻am, te modlitwy co u niekt鏎ych by造 d逝gieee, a tre嗆 by豉 o wszystkim i o niczym ! a pono modlitwa ma byc na temat i konkretna ! modlitwa publiczna to nie medytacja. Medytowa mozna ale samemu !
"Nie umiem wyobrazi sobie Boga nagradzaj帷ego i karz帷ego tych, kt鏎ych stworzy, a kt鏎ego cele s wzorowane na naszych w豉snych - kr鏒ko m闚i帷, Boga, kt鏎y jest jedynie odbiciem ludzkich s豉bo軼i." A.Einstein

"Religia jest obraz godno軼i ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni帷ych dobre rzeczy
i z造ch ludzi czyni帷ych z貫 rzeczy
疾by jednak dobrzy ludzie czynili z貫 rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#5 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

BYΒM 安iadkiem Jehowy

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Post闚

Napisano 2006-05-31, godz. 18:52

Pami皻am wiele modlitw publicznych przy kt鏎ych mo積a by這 usn望.
Pami皻am wiele modlitw publicznych z elementami heretycko-grzesznymi (np. modlitwa "o sprawiedliw pomst Jehowy" dla os鏏 kt鏎ych nie interesuj kolorowe gazetki).

Ale mimo wszystko, podtrzymuj swoj uwag, 瞠 匡 nie modl si "na rogach ulic": oni ju pr璠ziej rozpoczn g這szenie bez modlitwy ni pomodl si publicznie.

#6 sebol

sebol

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Post闚

Napisano 2006-05-31, godz. 19:03

Ale mimo wszystko, podtrzymuj swoj uwag, 瞠 匡 nie modl si "na rogach ulic": oni ju pr璠ziej rozpoczn g這szenie bez modlitwy ni pomodl si publicznie.

poniek康 masz racje! oczywi軼ie nie ma jakis szczeg鏊nych zalece co do modlitwy przed lub po ! ale dewocja, tez jest wsr鏚 SJ ! pami皻am jak siare robi豉 jedna siostra z mojego ex-zboru, zanim zapuka豉 do pierszwych drzwi, zawsze nakazywa豉 si pomodlic ! no i tak mia貫m przyjemno嗆 modlic sie w zajszczanych klatakach schodowych hehe jak sobie przypomnie jakie oczy robili mieszka鎍y, kt鏎zy zastali nas w sk這nie ;-) no ale to s oczywi軼ie ekstremalne przypadki !
"Nie umiem wyobrazi sobie Boga nagradzaj帷ego i karz帷ego tych, kt鏎ych stworzy, a kt鏎ego cele s wzorowane na naszych w豉snych - kr鏒ko m闚i帷, Boga, kt鏎y jest jedynie odbiciem ludzkich s豉bo軼i." A.Einstein

#7 qwerty

qwerty

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Post闚

Napisano 2006-05-31, godz. 20:00

sebol, ubawi豉m si tym sk這nem :) jak sobie to wyobraze to normalnie mozna odjechac :) Sebastian! na rogach w znaczeniu 瞠 g這sz na rogach z czasopismami bo staraja sie byc WIDOCZNI!

#8 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

BYΒM 安iadkiem Jehowy

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Post闚

Napisano 2006-05-31, godz. 20:24

ale g這szenie na rogach nie jest modlitw. Jezus zabrania ob逝dnej modlitwy na pokaz, a nie g這szenia.

#9 sebol

sebol

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Post闚

Napisano 2006-05-31, godz. 20:37

qwerty chodzi o stojaki - czyli takie teokratyczne lenie, kt鏎ym nie chce si po domach chodzi !

a tak na marginesie, w literaturze nie ma zalecen co do stania z literatura: m闚i si o 鈍iadczeniu oficjalnym i nieoficjalnym, ale tylko czynne! stanie podpatrzyli od niemieckich SJ (zwiazane z rozwiazaniami prawnymi w RFN) wiec chyba ci co stoja nie stosuja sie do zalecen Nadarzyna !

#10 Fly

Fly

Domownik forum (501-1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 712 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 05:34

Oj, czepiacie si. Zupe軟ie bez sensu. Skoro nawet Sebastian to dostrzega, to o czym 鈍iadczy. Jak komu nienawi嗆 nie przes豉nia oczu, to dostrzega absurdalno嗆 zarzut闚.
Sebol - z tymi modlitwami na klatkach te mia貫m problemy. Idea nie podoba豉 mi si zasadniczo, ale nie chcia貫m gorszy nadgorliwych.

#11 sebol

sebol

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 06:31

Sebol - z tymi modlitwami na klatkach te mia貫m problemy. Idea nie podoba豉 mi si zasadniczo, ale nie chcia貫m gorszy nadgorliwych.

nie uwa瘸貫m, aby modlitwa na klatce by豉 by w豉軼iwa - nie czas i nie miejsce, pami皻am kiedy podr騜uj帷y wyja郾i, 瞠 nalezy si pomodli przed wyj軼iem z domu lub na zbi鏎ce ! opisany przypadek dewocji by odosobniony !

a czy SJ robi pewne rzeczy na pokaz ! hmm Fly jednak musisz przyzna, 瞠 pewne elemnty ich obrz康ku maj g這wnie na celu pokazanie si ! (np. ubi鏎, w niekt鏎ych przypadkach okazywanie mi這軼i, czy te te zgromadzenia "letnie" tak przygotowywane z wieklk pomp ! )

#12 Fly

Fly

Domownik forum (501-1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 712 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 06:35

nie uwa瘸貫m, aby modlitwa na klatce by豉 by w豉軼iwa - nie czas i nie miejsce, pami皻am kiedy podr騜uj帷y wyja郾i, 瞠 nalezy si pomodli przed wyj軼iem z domu lub na zbi鏎ce ! opisany przypadek dewocji by odosobniony !

Mnie zdarzy這 si par razy, 瞠 "partner" chcia si pomodli b璠帷 ju na terenie (np. na klatce), bo np. dopiero tam si spotkali鄉y.

#13 qwerty

qwerty

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 06:41

oczywi軼ie jak w rozumieniu ca貫go Pisma Sw, trzeba troche wysilic wyobra幡ie, a nie czepia si pojedy鎍zych s堯wek :) Jak SJ stoja na ulicach, albo w parkach albo na dworcach, to pozostali ludzie kojarz ich stanie w wykonywaniem jaki obrzed闚 religijnych czyli np z modlitw..........
W tych wersetach zacytowanych chodzi o to aby nic nie robi na pokaz!!!!!!!!!!!!!!
tylko dla Boga, a teraz niech mi kto powie 瞠 匡 nie robi "na pokaz". G堯wnym ich problemem jest " co ludzie powiedz", a nie co powie B笉! ( Nie generalizuje, ale dla wi瘯szo軼i tak jest )

DLA FLY, nie ma we mnie nienawi軼i, jest 瘸l za brak normalnej rodziny!

#14 sebol

sebol

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 07:07

, a teraz niech mi kto powie 瞠 匡 nie robi "na pokaz". G堯wnym ich problemem jest " co ludzie powiedz", a nie co powie B笉! ( Nie generalizuje, ale dla wi瘯szo軼i tak jest )

i dlatego powo豉li taka instytucj jak wykluczenie ;-) zawsze mog powiedzie on/ona nie s ju SJ (patrz: s造nny na forum przypadek wykluczonej, kt鏎a zabi豉 cz這wieka, bo si spieszy豉 na pami徠ke ) , no i karawan jedzie dalej ;-)

#15 [db]

[db]

o鈍iecony

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 07:14

Ja te pami皻am jak ok 3 lata temu na kongresie cz這nek cia豉 kierowinczego mial modlitwe ko鎍z帷 kt鏎a trwa豉 ok 8 min i niewiedz帷 czemu porusza sprawy kt鏎e wogole byly nieistotne oraz kilka razy powraca do tego samego, ale chyba tylko chodzi這 jemu o pokazanie 瞠 jest wygadany a mo瞠 chcia podkre郵ii ze jest z CK.

Pami皻am, 瞠 na Ukrainie modlitwy potrafi造 dochodzi do 15 minut. Ale to by這 w dawnych czasach, jeszcze za ZSRR, oni tam w og鏊e wtedy 篡li w takim troch skansenie - kobiety w chustach, na zebraniu wstawanie do odpowiedzi, ca貫 grono starszych za sto貫m jak egzekutywa partii ;-) Po upadku sowiet闚, legalizacji i wys豉niu tam polskich misjonarzy to si pewnie ju zunifikowa這.
[db]

#16 [db]

[db]

o鈍iecony

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 07:14

a tak na marginesie, w literaturze nie ma zalecen co do stania z literatura: m闚i si o 鈍iadczeniu oficjalnym i nieoficjalnym, ale tylko czynne! stanie podpatrzyli od niemieckich SJ (zwiazane z rozwiazaniami prawnymi w RFN) wiec chyba ci co stoja nie stosuja sie do zalecen Nadarzyna !

O jakie rozwi您ania prawne chodzi? Mo瞠sz przybli篡?

Mog zapyta te siostrzyczki co pod Aldim stoj, ale one pewnie same nie b璠 wiedzie ;-)
[db]

#17 sebol

sebol

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 07:34

,2006-06-01 08:14] zwiazane z rozwiazaniami prawnymi w RFN

by okres, 瞠 nie wolno im by這 nachodzic (zaczepiac) ludzi, wiec obrano w豉snie taki pasywny spos鏏 g這szenia ! ale jak to teraz wygl康a to nie wiem !

#18 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 10:00

Ja z kolei pami皻am WYRA昧E WSKAZ紟KI na zebraniach s逝瘺y, 瞠by nie stercze z literatur, ale g這si aktywnie. C騧, co kraj, to obyczaj... Jestem niemal pewnien, 瞠 w kt鏎ej NSK s uwagi na ten temat... Mo瞠 ktos sprawdzi...?
"W 鈍iecie panuje sk這nno嗆 do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo瞠j nie ma ducha niezale積ego my郵enia, a ponadto naprawd mo瞠my ufa tym, kt鏎zy nam przewodz".
Stra積ica z 15 wrze郾ia 1989, s. 23.

"Ka盥y mo瞠 krytykowa, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba si. Dlatego, maj帷 na uwadze, 瞠 ewentualna krytyka mo瞠 by, tak musimy zrobi, 瞠by tej krytyki nie by這, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#19 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

BYΒM 安iadkiem Jehowy

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 10:12

co do "zalece prawnych" w RFN, pami皻am, 瞠 brat starszy podawa negatywny przyk豉d os鏏, kt鏎e stoj (cyt.) "jak s逝py og這szeniowe" i nic nie m闚i, a ten niedobry zwyczaj podpatrzyli od braci niemieckich. Dziwi這 mnie wtedy, dlaczego ten sam zwyczaj w Niemczech jest dobry, a w Polsce nie.

Doda te, 瞠 widzia osob, kt鏎a porozk豉da豉 sobie stra積ice na murku, a sama wcina豉 jakiego hamburgera. Opowiada, 瞠 podszed do tego brata i udaj帷 zainteresowanego, zapyta, ile to kosztuje. Us造sza, jak braciszek d豉wi帷 si bu趾 m闚i, 瞠 "to jest za darmo". Nast瘼ne pytanie: "a je郵i ja te gazetki wezm i wrzuc do kosza za rogiem, to co pan na to?" Wtedy "rozk豉dacz" zaniem闚i, a starszy przedstawi mu si 瞠 jest starszym zboru 匡, obejrza si na boki czy nikt go nie widzi i jawnie go zruga, za nieprzestrzeganie zalece Nadarzyna.

Nie wiem, czy bardziej bola這 tego starszego milczenie g這siciela, czy brak datk闚 czy mo瞠 obciach wizualny (na zebraniu opowiadaj帷 nabra powietrza do buzi i m闚i kilka zda niewyra幡ie, aby uwidoczni nam, jak strasznie musia wygl康a taki ob瘸rtuch obok stra積ic).

W ka盥ym razie, z tego opowiadania, razi這 mnie wtedy najbardziej niezakwestionowanie zalecenia "jaki tam w豉dz" w Niemczech, jako uzasadnienie dla "u這mnej" formy g這szenia. Rozumowa貫m, 瞠 瘸dne ludzkie w豉dze nie maj prawa zabrania g這si, a gdyby to robi造, to nie powinni鄉y ich s逝cha, nawet za cen prze郵adowa. I razi豉 mnie dziwna spolegliwo嗆 niemieckich wsp馧wyznawc闚, wobec "praw ograniczaj帷ych swobod g這szenia". Dlatego zapami皻a貫m te s這wa z zebrania.

#20 [db]

[db]

o鈍iecony

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Post闚

Napisano 2006-06-01, godz. 10:32

W ka盥ym razie, z tego opowiadania, razi這 mnie wtedy najbardziej niezakwestionowanie zalecenia "jaki tam w豉dz" w Niemczech, jako uzasadnienie dla "u這mnej" formy g這szenia. Rozumowa貫m, 瞠 瘸dne ludzkie w豉dze nie maj prawa zabrania g這si, a gdyby to robi造, to nie powinni鄉y ich s逝cha, nawet za cen prze郵adowa. I razi豉 mnie dziwna spolegliwo嗆 niemieckich wsp馧wyznawc闚, wobec "praw ograniczaj帷ych swobod g這szenia". Dlatego zapami皻a貫m te s這wa z zebrania.

Eeee, no co Ty. To jest typowe. Jak co jest verboten to jest verboten, typowy Niemiec nie b璠zie tego robi nawet je郵i nikt nie patrzy. Szacunek dla prawa i tyle. Jak zabronili zaczepia, to nie b璠ziemy zaczepia. Zupe軟ie inne podej軼ie ni w Polsce, gdzie raz 瞠 nikt by si zakazem nie przej掖, a dwa z husarsko-u豉雟k fantazj braciszkowie by sami prowokowali takie "prze郵adowania".

Oczywi軼ie na poziomie wy窺zym, ni "篡cie codzienne" i "szary obywatel" ten szacunek cz瘰to ju wygl康a inaczej i st康 wa趾i z podatkami i sk豉dkami (zreszt trudno wysokich dygnitarzy WTS traktowa jako "typowych Niemc闚") - to tak uprzedzaj帷 ewentualne pytanie jak si ma "sprawa Selters" do tego co pisz powy瞠j.
[db]

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i, 0 anonimowych