Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skandal: WTS i kasa z papierosów


  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-08-08, godz. 15:57

Skandal: WTS i kasa z papierosów

autor: Demas

Post: 2006-07-20 16:38

źródło: http://www.pepheugas...ses.com/sm.html


aktualnie artykuł ten jest dostępny tutaj: link


Strażnica a kompanie tytoniowe



I: Kilka istotnych cytatów z publikacji Strażnicy


1) Stanowisko Strażnicy odnośnie palenia tytoniu:

jv 181 13 Rozpoznawani po swym postępowaniu

Kolejny krok w konsekwentnym przestrzeganiu owej wskazówki biblijnej polegał na tym, że od roku 1973 nie dopuszczano żadnego palacza do chrztu. W następnych miesiącach udzielono pomocy tym, którzy pracowali przy produkcji tytoniu lub popierali jego sprzedaż, aby zrozumieli, że nie mogą dalej tak postępować i jednocześnie pozostać Świadkami Jehowy.


2) Krytyka przez Strażnicę Kościoła Katolickiego zamieszanego w interesy tytoniowe:

g95 8.10 29 - Obserwujemy świat

„Wasza Świątobliwość, dlaczego Watykan w dalszym ciągu sprzedaje papierosy?” — zapytał Jana Pawła II pewien ksiądz z Rzymu podczas corocznej audiencji u papieża. Duchowny dodał: „Pomijając nawet kwestię szkodliwości tytoniu, interes ów pozostaje w całkowitej sprzeczności z naszą działalnością duszpasterską i Waszymi nieustannymi apelami o ochronę zdrowia”. A 76-letni ksiądz Ugo Mesini zauważył, że sprzedawanie przez Watykan tytoniu i papierosów z napisem: „Palenie szkodzi zdrowiu” stanowi „zaprzeczenie” papieskiego orędzia. Według włoskiej gazety Il Messaggero papież oświadczył, iż w kwestii tytoniu jego „sumienie jest czyste”. Obiecał jednak, że omówi sprawę sprzedaży papierosów przez Watykan z kardynałem, który ją nadzoruje.


3) Cytat ze Strażnicy na temat tego, czy Świadek Jehowy może brać udział w sprzedaży papierosów:

w99 15.4 29 - Pytania czytelników

Jak duży jest udział pracownika? Powróćmy do przykładu sklepu. Osoba pracująca jako kasjerka albo układająca towar na półkach prawdopodobnie tylko sporadycznie styka się z papierosami bądź przedmiotami kultu religijnego; jest to mała część ogółu jej zadań. Ale w jakże odmiennej sytuacji znajduje się pracownik tego samego sklepu, który obsługuje stoisko z wyrobami tytoniowymi!


4) Cytat odnośnie nie inwestowania w “nieetyczne” przedsięwzięcia:

g00 8.10 25-27 - Czy mądrze jest dokonywać inwestycji na giełdzie papierów wartościowych?

Przeanalizowanie sytuacji danego przedsiębiorstwa pozwala się też upewnić, czy zainwestowane pieniądze nie zostaną wykorzystane na jakieś nieetyczne przedsięwzięcia. (Zobacz angielskie wydanie Przebudźcie się! z 8 lutego 1962 roku, strony 21-23).



II: Henrietta M. Riley Trust


H M Riley Trust jest amerykańską korporacją powierniczą, której wyłącznym beneficjentem jest Towarzystwo Strażnica. Zasadniczo jest to narzędzie mające na celu pomnażanie dochodów Strażnicy, wykorzystując aktywy zapisane im przez Henriettę Riley. Dochody wygenerowane przez ową korporację są transferowane do Strażnicy pod postacią “datków”. W roku poprzedzającym 30 kwietnia 2002 korporacja wygenerowała dochód w 1,740,127 $, a Strażnicy przekazała w formie darowizny 1,945,645 $. Dla porównania, w roku 2001 korporacja wykazała w dochodach 2,939,731 $, a Strażnica dostała darowiznę w wysokości 3,285,050 $. Różnice pomiędzy dochodem a wydatkami wynikają z trzymania funduszy na lokatach.

Dochody tego towarzystwa powierniczego mają dwa główne źródła. Najważniejsze pochodzą z “zysków uzyskanych z oleju i benzyny”. Korporacja inwestuje także niemal 2 miliony $ w różnych obligacjach i innych spółkach.

Skan 1: Pierwsza strona zeznania 990 HM Riley Trust z roku zakończonego 30 kwietnia 2002

SKAN 1

stary link

Skan 2: Druga strona zeznania 990 HM Riley Trust z roku zakończonego 30 kwietnia 2002, ukazująca za główny cel "wspieranie Watch Tower Bible & Tract Society"

SKAN 2

stary link

W części zeznania rocznego korporacji został sporządzony wykaz, w którym podano szczegóły dochodów z inwestycji spółki oraz zainwestowane aktywa jakimi zamknął się rok. Są to rozmaite akcje spółek - które zostały nabyte i są trzymane – takich kompanii jak Exxon Mobil, Coca Cola, Barclay's, JDS Uniphase oraz (jak na ironię) Proctor and Gamble. Jest to długa lista. Jednakże, ciekawy jest tutaj fragment z wymienionych akcji, którymi obracano w roku 2002:

Skan 3: Fragment spisu inwestycji HM Riley Trust na dzień 30 kwietnia 2002

SKAN 3

stary link

Jedną z nazw pojawiających się na powyższej liście jest Philip Morris Companies Inc, jedna z największych na świecie fabryk produktów tytoniowych. Na stronie Philipmorris.com oświadczono:

Nazwa Philip Morris od dawna związana jest z wysokiej jakości produktami tytoniowymi i znanymi na całym świecie markami papierosów. Obecnie nazwa ta z dumą jest noszona przez czołowe fabryki tytoniowe w Stanach Zjednoczonych - Philip Morris USA, oraz Philip Morris International, międzynarodowymi wiodącymi spółkami tytoniowymi, których produkty sprzedawane są w 160 krajach świata.

Zatem korporacja inwestuje w kompanii tytoniowej w celu pomnażania zysków, które następnie są transferowane do Towarzystwa Strażnica.


III: Wnioski


Podane na wstępie cytaty wyraźnie ukazują, że Strażnica uznaje palenie za niechrześcijańską praktykę. Co więcej, palenie jest występkiem, za który Świadkowi Jehowy grozi wykluczenie. Świadkowi Jehowy nie zezwala się również brania udziału w przedsięwzięciach spółek tytoniowych, nawet w ramach stania za ladą w sklepie z papierosami. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że gdyby pojedynczy Świadek Jehowy zainwestował w aktywa tytoniowe, Strażnica uznałaby to za niechrześcijański rodzaj inwestycji.

A jednak, korporacja której podstawowym celem działania jest generowanie zysków na rzecz Strażnicy zainwestowała w kompanię tytoniową. I chociaż ilość akcji jest niewielka, to nie sama ilość jest tu istotna lecz zasada:
Towarzystwo Strażnica czerpie zyski z inwestycji dokonywanych w spółkach tytoniowych.

Robią to świadomie, gdyż jeżeli ja dotarłem do tych informacji, to czy naprawdę można sądzić, że Towarzystwo Strażnica nie posiada kopii dokładnie tych samych dokumentów? I chociaż można by tutaj wnieść sprzeciw, że to nie samo Towarzystwo Strażnica dokonuje inwestycji, lecz jedynie inkasuje gotówkę, to czyż nie jest to marna obrona? Jeżeli oni wiedzą, iż pieniądze pochodzą ze źródła, które potępiają jako niechrześcijańskie, to czy nie są obłudnikami przyjmując je? Pamiętajmy, że zasadniczym celem tej korporacji jest generowanie zysków dla Strażnicy.

W rzeczywistości jest to kolejny przykład hipokryzji Strażnicy w kwestii zasad. To, co potępiają oni u innych religii oraz zakazują swoim szeregowym członkom, staje się dopuszczalne gdy rezultatem są dolary dla samego Towarzystwa Strażnica.

Z ich własnych ust:

2/8 23 Churches in Business
Po wymienieniu niektórych z wielu spółek w których Watykan ma istotne udziały, pan Lo Bello zauważa: “Powyższe szczegóły w niewygodnie ostry sposób dostarczają świadomości, że Watykan i jego ludzie rzeczywiście drążą nisze dla swoich firm w świecie wielkiego biznesu”.Ogromne finansowe udziały Watykanu i innych organizacji religijnych wiążą je nierozerwalnie z wielkim światem interesu. Jakimż przeciwieństwem tego są prawdziwi chrześcijanie o których Jezus Chrystus powiedział: „Nie są częścią świata”.Religijna organizacja naprawdę służąca Bogu, zgodnie z przykładem podanym przez Jezusa Chrystusa, koncentruje się na głoszeniu I nauczaniu wyzwalających prawd z Jego Słowa i nie miesza się komercyjne interesy. Idąc za wskazówkami biblijnymi, sama nie wdaje się w „interesy handlowe związane z życiem” – 2 Tym. 2:4.


=========
Przywracam artykuł i zapraszam do ponownego podjęcia dyskusji.

.jb

#2 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-08-08, godz. 18:20

No proszę
na http://biblia.webd.pl/forum moderator wywalił ten temat a tu po awarii moderator wkleja ten temat. Co forum to forum, a nie wybielanie WTS.
Czesiek

#3 Asiunia

Asiunia

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 223 Postów

Napisano 2006-08-10, godz. 15:51

No wlasnie, moze by podyskutowac?
Mnie osobiscie to dosyc zdziwilo, jak zreszta wiele faktow ktorych sie dowiedzialam o organizacji juz po odejsciu z niej :)
Pzdr
Asia

#4 polarm

polarm

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano 2006-08-10, godz. 17:43

bellastar Posted on: 2006-01-25 22:27

Już o tym kiedyś pisałem.
Dziś WTS to już moloch organizacyjny. Zleceniodawca i odbiorca wielu usług. Jako podmiot gospodarczy, żyje już własnym ekonomicznym bytem. Jest zapewne cennym, bo ciągle wypłacalnym partnerem w interesach. Śmiem twierdzić, że jako taka, WTS zajmuje trwałe miejsce w kalkulacjach i planach biznesowych. Itd. Itp.
Oni już istnieją po to żeby istnieć. To po prostu ciągle świetny interes.

Tu jeszcze raz przytoczę treść z innego postu:

"... Sprawa jest troszkę bardziej poważna niż się wydaje.
Właśnie w jednej ze Strażnic przeczytałem rzecz jakby banalną i większości chyba znaną iż, (cytuję z pamięci) ..." człowiek ma przyrodzoną potrzebę wielbienia Boga..."
Przewielebni z Brooklynu doskonale o tym wiedzą i dzięki temu jedzą chleb.
Tą naturalną potrzebę człowieka jak dotychczas, wykorzystują perfrekcyjnie.
I na pewno nie spoczną. Zbyt wygodne prowadzą życie..."



#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-10, godz. 18:40

A ja jestem ciekaw czy prawnie każda Sala Królestwa podlega bezpośrednio Brooklynowi jako ich własność :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 buldog

buldog

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 73 Postów

Napisano 2006-08-10, godz. 19:45

Przynajmniej w kilku zachodnich krajach prawie na pewno:TAK!!

#7 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-08-11, godz. 07:00

Praktycznie, (znam wyjątki) każda Sala Królestwa jest własnością Biura Odziału (zarejestrowanego z reguły jako odzielny związek wyznaniowy). W niektórych krajach (tak było we Francji i wybuchła afera podatkowa) należą bezpośrednio do niedochodowej spółki koprporacyjnej Strażnica.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#8 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-08-11, godz. 07:09

Praktycznie, (znam wyjątki) każda Sala Królestwa jest własnością Biura Odziału (zarejestrowanego z reguły jako odzielny związek wyznaniowy). W niektórych krajach (tak było we Francji i wybuchła afera podatkowa) należą bezpośrednio do niedochodowej spółki koprporacyjnej Strażnica.


Jeśli nie jest to własność prywatna, którą ktoś udostępnia na spotkania śJ, to można wykazać, że taka sala jest własnością WTS.
Czesiek

#9 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-08-11, godz. 08:42

apropos Sal Królestwa, w najnowszym numerze "Przebudźcie się!" na stronie 23, WTS zgrabnie wrzuciło cytat 14-letniego Tristana : "Kiedy skończe szkołę, chciałbym pracować jako elektryk. Pragne pomagać na budowach Sal Królestwa"

Ciekawe czy ktos poinformował tego młodego człowieka, ze to za mało i najlepiej jak dorzuci jeszcze "kilka groszy" na ową budowę...(tak właśnie sobie pomyslałam czytając to az tu nagle...)

az tu nagle czytam cytat 9-letniej Abby wydrukowany zaraz pod poprzednim, a brzmiący tak: "Te 20 dolarów to moje kieszonkowe. Chcę je dać na nowa maszyne drukarską"

nic dodac, nic ująć... WTS zadba o każdą kwestię <_<

ps: ja oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że to zwykły wybieg WTS i że mała Abby czy Tristan nie isnieją...ale niech mi ktoś powie, że to nadal nie jest "robienie ludziom wody z mózgu" i że to napewno nie jest kolejny "chłyt marketingowy" działający jakże wymownie na tok myślenia "braci i sióstr w wierze" :o ... w to już nie uwierzę :ph34r:
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#10 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-11, godz. 09:11

Maryhna zgadzam się :D Trzeba dodać, że chlubna pomoc zawsze (albo prawie zawsze) jest skierowana w takich źródłąch na Świadków Jehowy, nie zaś ogólnie do ludzi innych niż oni :angry: Nie wspomne o tym że dobrze wpłacać na konto organizacji jak jest tam dalej napisane :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-08-11, godz. 09:30

taaa... wpłac na konto, kup książkę reklamowaną na końcu numeru, wpłać dobrowolnie- rzecz jasna kase na druk kolejnych numerów a napewno będziesz zbawiony... do takiego myslenia zmuszają ludzi....syf, kiła i mogiła (oczywiście nie wprost ale człowiek kretynem nie jest i tak własnie dedukuje pod wpływem WTS)
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#12 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-08-11, godz. 18:12

apropos Sal Królestwa, w najnowszym numerze "Przebudźcie się!" na stronie 23, WTS zgrabnie wrzuciło cytat 14-letniego Tristana : "Kiedy skończe szkołę, chciałbym pracować jako elektryk. Pragne pomagać na budowach Sal Królestwa"

Ciekawe czy ktos poinformował tego młodego człowieka, ze to za mało i najlepiej jak dorzuci jeszcze "kilka groszy" na ową budowę...(tak właśnie sobie pomyslałam czytając to az tu nagle...)

az tu nagle czytam cytat 9-letniej Abby wydrukowany zaraz pod poprzednim, a brzmiący tak: "Te 20 dolarów to moje kieszonkowe. Chcę je dać na nowa maszyne drukarską"

nic dodac, nic ująć... WTS zadba o każdą kwestię <_<

ps: ja oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że to zwykły wybieg WTS i że mała Abby czy Tristan nie isnieją...ale niech mi ktoś powie, że to nadal nie jest "robienie ludziom wody z mózgu" i że to napewno nie jest kolejny "chłyt marketingowy" działający jakże wymownie na tok myślenia "braci i sióstr w wierze" :o ... w to już nie uwierzę :ph34r:


Maryhna
mylisz się, dzieci najłatwiej ulegają wpływom i chętnie dają , szczególnie pod wpływem odpowiedniej "motywacji". Pewnie stąd też takie przykłady do naśladowania dla śJ w "Przebudźcie się"
Czesiek

#13 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-08-11, godz. 19:16

Myślę, że chodzi również o elementy wiarygodności (dzieci z natury są szczere) i szantażu emocjonalnego (gest dziecka wzrusza). Taki przykład może również być pogrożeniem małym paluszkiem tym świadkom, którzy mają co nieco mamony na zasadzie: "A widzisz, bracie! To dziecko, które nie ma dochodów, przeznacza swoje oszczędności na WTS, a przecież mogło kupić sobie cukierki! A ty ile wrzucasz do skrzynki? Czy aby nie za mało?". B)
Dobra, wystarczy, bo już jest mocny odjazd od tematu...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#14 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-08-11, godz. 19:26

Poza tym podobny temat był poruszany tu:
http://watchtower.or...s...c=1237&st=0
Czesiek

#15 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-22, godz. 21:11

Czy nie wie ktoś czy WTS ma nadal udziały w korporacji HM Riley Trust? Gdzieś czytałem że je sprzedali ale nie wiem czy dobrze mi się obiło o "uszy" :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#16 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-22, godz. 22:39

Czy nie wie ktoś czy WTS ma nadal udziały w korporacji HM Riley Trust? Gdzieś czytałem że je sprzedali ale nie wiem czy dobrze mi się obiło o "uszy" :)

ladnie zformulowales pytanie:..Czy nadal ma....
to tak jak by sie spytac kogos na forum: czy nadal jestes glupi????
oczywiscie bez zadnego podtekstu
[font=Tahoma]

#17 omyk

omyk

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 96 Postów

Napisano 2007-02-22, godz. 22:46

Hubert, rozumiem twoja frustracje z powodu przekretow organizacji, do ktorej nalezysz, ale przeciez zdanie Pawla bylo calkowicie poprawnie sformulowane, wiec o co ci chodzi? :huh:
Rz 9,5 - "Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen."

jestem katoliczka :)

#18 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-22, godz. 22:56

o frustaracje pawla gdy formulowal swoje pytanie. Z obledem w oczach szuka dziury w calym. a jak sam nie znalazl to mu sie wydaje ze ktos moze znalazl. bo gdyby tak ktos jednak znalazl to on sie tak dobrze poczuje !!!!!
przeciez to zalosne.
[font=Tahoma]

#19 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-22, godz. 23:19

Wydaje mi się raczej, że pytanie pawla_r było pozytywne. Chciał wiedzieć, czy prawdziwa jest radosna wiadomość, że Towarzystwo pozbyło się już haniebnych udziałów w HMRT. Gdyby to była prawda, to byłaby wesoła wieść, że jednak WTS już nie zarabia na sprzedaży papierosów.

#20 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-22, godz. 23:28

i tu mamy podtekst.
kochanie czy przekazesz mi te radosna wiesc ze mnie juz nie zdradzasz????
zadajcie to pytanie swoim partnerom a przekonacie sie co uslyszycie
[font=Tahoma]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych