Skocz do zawartości


Zdjęcie

NSK listopad 2006


  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-09-22, godz. 05:46

W ramach przygotowania do wypełnienia dokumentu: „Dyspozycje i pełnomocnictwo w sprawie opieki zdrowotnej" w listopadowej NSK znajduje się wkładka (str. 3-6) zatytułowana:
Jak się zapatruję na przyjmowanie frakcji krwi i zabiegi medyczne z wykorzystaniem mojej własnej krwi?

Na wstępie następuje przypomnienie głównej linii nauczania Ciała Kierowniczego (dalej CK) w tej kwestii:

„Biblia nakazuje chrześcijanom .powstrzymywać się od krwi' (Dzieje 15:20). Dlatego Świadkowie Jehowy odmawiają transfuzji krwi pełnej, a także jej czterech podstawowych składników, czyli krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza. Ponadto nie są krwiodawcami ani nie zgadzają się na przechowywanie ich własnej krwi w celu jej późniejszego przetoczenia (Kapł. 17:13, 14; Dzieje 15:28, 29).” (NSK listopad 2006 str. 3)


Tym samym zostaje podtrzymany zakaz przyjmowania przez świadków Jehowy (dalej śJ) transfuzji pełnej krwi, jak i czterech głównych frakcji krwi, oraz zakaz autotransfuzji krwi, jeśli to wymagałoby dłuższego przebywania krwi poza organizmem człowieka (czyli gromadzenia krwi w celu jej późniejszej transfuzji).

Jednak pozwala się śJ na podjęcie decyzji w sprawie transfuzji mniejszych frakcji krwi uzyskanych poprzez rozfrakcjonowanie podstawowych frakcji krwi. Jako argument na samodzielne podjęcie decyzji podaje się fakt, że Biblia milczy w sprawie mniejszych frakcji krwi (milczy też w sprawie tak zwanych czterech podstawowych składników – frakcji krwi, co nie przeszkadza CK zakazać ich przyjmowania).
Na str. 5 listopadowego NSK można znaleźć wyszczególnione frakcje oraz ich opis, co do których śJ sami mogą podjąć decyzję, czy chcą te składniki krwi przyjąć, czy też nie. Są to:
albuminy, immunoglobuliny, czynniki krzepnięcia, hemoglobina tak ludzka jak i preparatu ze zwierzęcej hemoglobiny, HEM, interferony.

Natomiast na stronie 6 są natomiast podane metody leczenia z wykorzystaniem krwi własnej pacjenta, co do których śJ sami mogą podjąć decyzję, czy chcą być w ten sposób leczeni, czy nie.

ZABIEGI MEDYCZNE Z WYKORZYSTANIEM TWOJEJ WŁASNEJ KRWI
*Uwaga: Opisane zabiegi mogą być przeprowadzane w różny sposób. Dlatego powinieneś poprosić lekarza o dokładne wyjaśnienie, na czym polega proponowana przez niego metoda leczenia. Upewnij się, czy jest ona zgodna z zasadami biblijnymi i twoim sumieniem.


Po takim ostrzeżeniu w tabeli jest podana nazwa zabiegu, jego krótki opis, oraz rubryka z trzema możliwościami wyboru swojego stanowiska:
- Zgadzam się
- Mogę wyrazić zgodę
- Odmawiam.

A oto przedstawione w tej tabelce zabiegi medyczne:

ŚRÓDOPERACYJNE ODZYSKIWANIE KRWI: Zmniejsza utratę krwi. W czasie zabiegu krew jest odsysana z rany albo jamy ciała, następnie oczyszczana lub filtrowana, po czym po- wraca do pacjenta. Cały proces może się odbywać w układzie zamkniętym.

HEMODYLUCJA: Zmniejsza utratę krwi. Podczas operacji część krwi pacjenta zosta- je odprowadzona do pojemników i zastąpiona płynem niekrwiopochodnym. Dzięki temu krew, która pozostała w organizmie, ulega rozcieńczeniu, a więc zawiera mniej krwinek czerwonych. Później - w trakcie zabiegu lub po jego zakończeniu - krew z pojemników wraca do krwiobiegu pacjenta.

PŁUCOSERCE: Podtrzymuje krążenie. Krew zostaje skierowana do specjalnej pompy, gdzie jest utleniania, po czym płynie z powrotem do układu krwionośnego pacjenta.

DIALIZA POZAUSTROJOWA (HEMODIALIZA): Zastępuje czynność nerek. Krew przepływa przez aparaturę, w której jest filtrowana i oczyszczana, a następnie powraca do pacjenta.

"ŁATA" ZEWNĄTRZOPONOWA: Hamuje wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego. Niewielką ilość własnej krwi pacjenta wstrzykuje się do przestrzeni zewnątrzoponowej (między błonami osłaniającymi rdzeń kręgowy). Taka ,łata' służy do zasklepienia miejsca wcześniejszego nakłucia, przez które wycieka płyn mózgowo-rdzeniowy.

PLAZMAFEREZA: Stosowana w celach leczniczych. Krew pacjenta odwirowuje się w celu usunięcia osocza, uzupełnia płynem zastępującym osocze i wprowadza z powrotem do układu krwionośnego. Jednakże niektórzy lekarze mogą chcieć użyć osocza wydzielonego z krwi innego człowieka. W takim wypadku metoda ta byłaby dla chrześcijanina nie do przyjęcia.

ZNAKOWANIE SKŁADNIKÓW KRWI: Stosowane w celach diagnostycznych oraz leczniczych. Pobraną krew pacjenta łączy się z odpowiednim preparatem, a następnie wprowadza z powrotem do krwiobiegu. Czas pozostawania krwi poza organizmem może być różny.

ŻEL PŁYTKOWY - AUTOLOGICZNY (CZYLI OTRZYMANY Z TWOJEJ WŁASNEJ KRWI): Zasklepia rany, zmniejsza krwawienie. Od pacjenta pobiera się nieco krwi, z której uzyskuje się preparat bogaty w krwinki płytkowe i białe. Żel stosowany jest na rany, w tym również operacyjne. Uwaga: W skład niektórych takich preparatów wchodzi czynnik krzepnięcia wyizolowany z krwi bydlęcej.




Dlaczego CK pozostawia do osobistej decyzji śJ możliwość podjęcia leczenia takimi metodami, natomiast naucza, że nie do przyjęcia jest metoda autotransfuzji polegająca na wcześniejszym gromadzeniu własnej krwi i w razie potrzeby podaniu jej podczas operacji czy zabiegu medycznego? Tego nie wyjaśnia. Natomiast podaje kilka wskazówek jakimi mają się kierować śJ w podejmowaniu decyzji, czy mogą poddać się takim zabiegom, czy nie.Oto one:

Dlaczego każdy musi sam zdecydować, czy wyrazi zgodę na niektóre zabiegi medyczne z wykorzystaniem jego własnej krwi?


Jak wspomniano, chrześcijanie nie są krwiodawcami ani nie zgadzają się na przechowywanie ich własnej krwi w celu jej późniejszego przetoczenia. Jednak inne badania lub zabiegi przebiegające zużyciem krwi własnej pacjenta nie pozostają w tak wyraźnej sprzeczności z zasadami biblijnymi. Z tego względu każdy chrześcijanin musi gruntownie rozważyć, czy zdecyduje się na określone metody leczenia z użyciem jego krwi, czy też je odrzuci.
Przy podejmowaniu takich decyzji zadaj sobie następujące pytania: Jeśli część mojej krwi zostanie skierowana do jakiegoś urządzenia i może nawet dojdzie do chwilowego zatrzymania jej przepływu, czy sumienie pozwoli mi dalej traktować tę krew jako część mego organizmu, tak iż nie będzie konieczne 'wylanie jej na ziemię'? (Powt. Pr. 12:23, 24). Czy moje wyszkolone na Biblii sumienie pozwala, by podczas zabiegu pobrano mi pewną ilość krwi, zmodyfikowano ją i z powrotem wprowadzono do mego organizmu ? Czy zdaję sobie sprawę, że odmowa wszelkich zabiegów z wykorzystaniem mojej własnej krwi oznacza, iż nie zgadzam się między innymi na dializę bądź użycie płucoserca? Czy przed podjęciem decyzji dokładnie wszystko przemyślałem i zwróciłem się do Boga w modlitwie?*
* Praktyczne wskazówki można znaleźć w Strażnicy z 15 października 2000 roku, strony 30 i 31, oraz na płycie DVD Metody alternatywne wobec transfuzji - seria filmów dokumentalnych.
(NSK listopad 2006 str. 4)


Jak dla mnie te zasady są niejasne, także te podane w Strażnicach (20/2000; 14/2004) czy w Przebudźcie się (8/2006) Jest to na zasadzie widzimisie CK, tego nie wolno, a o tym sam zdecyduj.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2006-09-22, godz. 05:47

Czesiek

#2 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-09-22, godz. 05:50

"Jako argument na samodzielne podjęcie decyzji podaje się fakt, że Biblia milczy w sprawie mniejszych frakcji krwi (milczy też w sprawie tak zwanych czterech podstawowych składników – frakcji krwi, co nie przeszkadza CK zakazać ich przyjmowania)".

Hehe, a w sprawie "większych" frakcji krwi Biblia grzmi ;) :) . W ogóle Dzieje Apostolskie powinny być studiowane na akademiach medycznych jako skrypt do morfologii :lol: :D
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#3 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-09-22, godz. 05:54

Hehe, a w sprawie "większych" frakcji krwi Biblia grzmi ;) :) . W ogóle Dzieje Apostolskie powinny być studiowane na akademiach medycznych jako skrypt do morfologii :lol: :D


moje egzemplarze Biblii w tym temacie milczą. Jeśli twój grzmi, to podaj namiary, bo ja szaraczek nie zauważyłem i potem znowu od kogoś dostanie mi się, żem niedouczoyn. PROSZĘ podaj namiary :(
Czesiek

#4 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-09-22, godz. 05:57

Czesiek, to jest suplement do PNS, który dopiero powstaje. Ale jako edytor mam już PFA-a, tyle że to ściśle tajne, więc musisz obejść się smakiem :P :D ;)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#5 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2006-09-22, godz. 06:26

Z roku na rok, z dnia na dzień coraz więksi durnie są odpowiedzialni za "śwatło wobec krwi" - zastanawiam się czy kiedyś doczekamy normalności w "świetle" - w sensie - że młodzi, ambitni, z nowoczesnymi poglądami przejmą schedę po starych grzybach i wprowadzą takie reformy że aż być ŚJ będzie przyjemnie.
destination: ..::SALSERO::..

#6 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-09-22, godz. 06:56

Z roku na rok, z dnia na dzień coraz więksi durnie są odpowiedzialni za "śwatło wobec krwi" - zastanawiam się czy kiedyś doczekamy normalności w "świetle" - w sensie - że młodzi, ambitni, z nowoczesnymi poglądami przejmą schedę po starych grzybach i wprowadzą takie reformy że aż być ŚJ będzie przyjemnie.

Raczej nigdy. :( Ponieważ to nie wina ludzi, tylko systemu, w którym przyszło im brnąć. :(

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#7 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-09-22, godz. 09:46

nie wiem co na ten temat powiedziałby Liberał, specjalista od "krwawej roboty" :) ale mnie się wydaje, że jedyna droga dla Ciała Kierowniczego to całkowite wycofanie się z zakazu transfuzji i ograniczenie zakazu jedynie do spożywania krwi albo klasyfikacja transfuzji jako grzechu lekkiego.

w razie potrzeby znalazłyby się wersety nawet z ksiąg mojżeszowych, że osoba spożywająca krew musiała umyć swe szaty i była nieczysta do wieczora i nikt jej ani nie wykluczał ani nie kamienował.

zawsze możnaby coś napisać o miłosierdziu Jehowy i nakazać ŚJ cieszenie się ze zmiany, a "maruderów" którzy narzekają że ojciec czy matka zmarli z powodu starego światła nawyzywać od synów Koracha...

krótko mówiąc, możnaby znając mentalność ŚJ podjąć działania, aby nowe światło całkowicie wycofujące zakaz transfuzji zostało przyjęte bez większego spadku liczebnego wyznawców.

decyzja o wycofaniu się z zakazu krwi nie jest decyzją doktrynalną ale polityczną i ekonomiczną, tzn. CK musi zdecydować jaką politykę prowadzić, aby im się to opłacało (nie powodowało spadku liczby darmowych roznosicieli gazetek).

#8 Daniel Z.

Daniel Z.

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 72 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-22, godz. 22:22

NSK Listopad 2006
Tydzień od 27 listopada
15 min: „Jak się zapatrujesz na przyjmowanie frakcji krwi i zabiegi medyczne z wykorzystaniem mojej własnej krwi?”

Proszę zapoznać się z treścią monologu głosiciela, treść została zawarta w liście do starszych ze szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi prowadzenia punktu:

„Pokaz (2 min): Głosiciel siedzi przy stole i ma ze sobą wszystkie zalecane materiały potrzebne do podjęcia ważnych decyzji (Biblia, wkładka do Naszej Służby Królestwa z listopada 2006,
czasopisma Strażnica, Przebudźcie się! z sierpnia 2006. kasety video lub DVD, dokument Dyspozycje oraz „Zrewidowane wskazówki co do wypełniania dokumentu Dyspozycje”).


Monolog głosiciela:

„Wiem, że za długo się ociągam z podjęciem decyzji co do frakcji i zabiegów z wykorzystaniem mojej własnej krwi.

„Ale teraz muszę to zrobić i wypełnić moje Dyspozycje, żeby wyrażały mój własny pogląd na sprawy związane z leczeniem.

„Wkładka podkreśla, że moje decyzje powinny być oparte na moim sumieniu wyszkolonym na Biblii. Chociaż niektórzy bracia mocno obstają przy własnych poglądach i sumienie im mówi, by przyjmować wszystkie frakcje i zabiegi, to jednak są osoby, które zgadzają się tylko na niektóre rzeczy, a innych odmawiają. Są i tacy, którzy nie chcą przyjmować żadnych frakcji ani zabiegów. Ale nie mogę pozwolić na to, by inni mieli wpływ na moje decyzje. Przecież list do Gałatów 6:4, 5 mówi, że sam muszę ponieść własny ciężar odpowiedzialności.

„Wczoraj wieczorem obejrzałem film Metody alternatywne wobec transfuzji. Pokazane tam wykresy i przykłady naprawdę pomogły mi lepiej zrozumieć, jak lekarze wykonują niektóre zabiegi wspomniane w arkuszu.

„Ale co ważniejsze, w końcu znalazłem czas na przeczytanie i przemyślenie zasad biblijnych podanych we wkładce, na trzeciej stronie, w akapicie pierwszym. I modliłem się do Jehowy, by pomógł mi podjąć właściwe decyzje w tych sprawach.

„Mam tu wszystkie materiały wymienione we wkładce, bo może będę jeszcze musiał znaleźć
jakieś dodatkowe informacje.

„Tutaj są 'Zrewidowane wskazówki co do wypełniania dokumentu Dyspozycje', a tu jest czysty egzemplarz Dyspozycji, więc mogę wpisać do niego to, co wcześniej zaznaczyłem w arkuszach.

„Jak to dobrze, że Jehowa pomógł mi przez swoją organizację, dając te wszystkie materiały. Zanim zacznę, podziękuję mu za to i poproszę o pomoc”.”

#9 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-23, godz. 05:18

żałosne to i sadystyczne ! nawet przykład monologu pokazuje jak WTS znęca się nad swoimi „owieczkami”! nie mogli by jasno powiedzieć, że MOŻNA skorzystać z tych metod leczenia, a tak pozostawiają sumieniu !!! nie liczą się z tym, że osoba która wg swojego sumienia na stan obecny przyjmie pewne metody leczenia, ale zawsze w przyszłości będzie wracać do przeszłości i pytać się swojego sumienia czy dobrze zrobiła ? przecież to sadyzm w czystej postaci i metody tortur psychicznych, których gestapo by się nie powstydziło !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#10 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-23, godz. 06:55

żałosne to i sadystyczne ! nawet przykład monologu pokazuje jak WTS znęca się nad swoimi „owieczkami”! nie mogli by jasno powiedzieć, że MOŻNA skorzystać z tych metod leczenia, a tak pozostawiają sumieniu !!! nie liczą się z tym, że osoba która wg swojego sumienia na stan obecny przyjmie pewne metody leczenia, ale zawsze w przyszłości będzie wracać do przeszłości i pytać się swojego sumienia czy dobrze zrobiła ? przecież to sadyzm w czystej postaci i metody tortur psychicznych, których gestapo by się nie powstydziło !

Sadyzm, tortury, gestapo.
Sebol czy ty nie przesadzasz. Lepiej żeby głosiciele myśleli nad tym, czy podjęli właściwą decyzję w kwestii krwi, niż żeby zaczęli zastanawiać się, czy nauka jaką podaje "niewolnik" rzeczywiście pochodzi od Boga.
W ten sposób CK zajęło czymś umysł głosicieli, nie musiało się tłumaczyć przed nimi dlaczego ich oszukiwali w sprawie przyjmowania pewnych frakcji krwi, oraz całą winę za zaistniałą sytuację zwaliło na Boga. A że głosiciele nadal nic nie wiedzą, co mogą, a czego nie, że część nadal uważa, że Bóg jest przeciwny stosowania jakichkolwiek frakcji krwi i tylko słabi w wierze na to idą.
A monolog - no cóż jeszcze jeden przykład manipulowania psychikom ludzką.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2006-11-23, godz. 06:56

Czesiek

#11 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-23, godz. 07:30

Czesiek : nie przesadzam ! (może zabrzmi to brzydko: ale co Ty możesz wiedzieć? !) znęcanie psychiczne jest o wiele gorsze od fizycznego ! a jak to nazwać , kiedy bzdurna doktryna wpływa kolosalnie na zdrowie psychiczne ! trzyma w ciągłym napięciu, poczuciu winy ! nie dość, że osoba chora cierpi fizycznie to i cierpi psychicznie. Ból fizyczny mija, ale to co siedzi w głowie pozostaje !

Użytkownik sebol edytował ten post 2006-11-23, godz. 07:31

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#12 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-23, godz. 07:40

A moje zdanie na ten temat leży gdzieś pomiędzy Cześkiem a Sebolem B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#13 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-23, godz. 07:55

w tej materii osoby, które nie były SJ naprawde mają mało do powiedzenia! nie wiedzą co to znaczy: być poddawanym atakom sumienia ! i trzymaniu w ciągłej niepewności i poczuciu winny ! więc nie ma tu połowy! dla mnie contr- argumenty od ex-a lub SJ bedą o wiele bardziej wartościowe !

ps. mam nadzieje ze się nie obrazicie, ale nie byliście w naszej skurze !

Użytkownik sebol edytował ten post 2006-11-23, godz. 07:56

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#14 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-23, godz. 08:12

Sebol ja się nie obraże :) Czesiek myślę że także się nie obrazi. Fakt faktem że nie byliśmy w Twojej skórze, ale nie wydaje mi się by czesiek zanegował Twoją wypowiedź tylko inaczej ją ujął, tak jak on to postrzega. A co do manipulacji to chyba każdy w życiu był na nie wystwiony w różnego rodzaju sposób niezaleznie czy był SJ czy nie, choć nie ulega (wg nas Sebol ;) ) wątpliwości że akurat u SJ jest to dość specyficzny rodzaj nacisku niespotykany na co dzień.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#15 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-23, godz. 08:16

ja na szczęscie nie byłem w takiej sytuacji, kiedy musiałem się kierowac sumieniem w kwestii krwi ! ale krótko można to streścić tak: postąpisz tak, to i tak bedzie źle bo mógłbyś postąpić tak ! czyli nie wiadomo co poeta miał na myśli !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#16 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-23, godz. 08:24

No cóż. Jak przeczytałem sobie ten fragment z tej psychomanipulanckiej gazetki, to dosłownie łzy stanęły mi w oczach, a ręce opadły z bezsilności. Jak tak można robić ludzi w konia? Ten tekst jest tak napisany, że mi osobiście chce się wyć, płakać i rzygać zarazem. :(

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#17 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-11-23, godz. 09:13

Ten tekst jest tak napisany, że mi osobiście chce się wyć, płakać i rzygać zarazem. :(


Kto im to pisał? Copywriter od reklam Biedronki? (Jak do dobrze, że Biedronka jest tak blisko)
[db]

#18 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-23, godz. 09:29

..jeszcze jedno mnie wkurzyło w tym pokazie

„Pokaz (2 min): Głosiciel siedzi przy stole i ma ze sobą wszystkie zalecane materiały potrzebne do podjęcia ważnych decyzji (Biblia, wkładka do Naszej Służby Królestwa z listopada 2006,
czasopisma Strażnica, Przebudźcie się! z sierpnia 2006. kasety video lub DVD, dokument Dyspozycje oraz „Zrewidowane wskazówki co do wypełniania dokumentu Dyspozycje”).


a gdzie tu są specjalistyczne opracowania i opinie lekarzy ! od kiedy to artykulik ze Strażnicy jest wyrocznią co do wyboru metody leczenia! Ja nie znam się na medycynie, ale coś mi się zdaje, że nie każda metoda w określonym przypadku jest dobra ! i co znów SUMIENIE !!!

ps. wkurzyłem się !!!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#19 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-23, godz. 09:53

Straszne to wszystko i przygnębiające :( . Ci ludzie są na tyle zniewoleni, że niebawem zaczną "dziękować Jehowie" za wspaniałą organizację, która im POZWALA przyjmowac frakcje :( .

Odnośnie do wcześniejszych wypowiedzi: Sebol ma rację (z całym szacunkiem do sympatyków tematu, którzy nie byli SJ). Trzeba poczuć na sobie "bat sumienia", żeby właściwie zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#20 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-23, godz. 10:05

Straszne to wszystko i przygnębiające :( . Ci ludzie są na tyle zniewoleni, że niebawem zaczną "dziękować Jehowie" za wspaniałą organizację, która im POZWALA przyjmowac frakcje :( .

Nie mogę wyjść z podziwu, w jaki sprytny sposób nowe jedzonko jest podawane na tacy głosicielom. :blink:

Odnośnie do wcześniejszych wypowiedzi: Sebol ma rację (z całym szacunkiem do sympatyków tematu, którzy nie byli SJ). Trzeba poczuć na sobie "bat sumienia", żeby właściwie zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Dokładnie. Wiedza książkowa, teoretyczna, nie wystarczy aby to zrozumieć.

' date='2006-11-23 10:13' post='42012']
Kto im to pisał? Copywriter od reklam Biedronki? (Jak do dobrze, że Biedronka jest tak blisko)

Może niedługo na kasetach i płytkach z filmami WTS, będą się pojawiać spoty reklamowe z hasełkami, ala Biedronka "Jak to dobrze, że armagedon już tak blisko"?
Albo pieśni propagandowe: "Armagedon już się zbliża, już puka do mych drzwi, pobiegną go przywitać, me serce z radości drży..." ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych