Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy należy informować władze świeckie o "skruszonym" pedofilu?


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-14, godz. 23:57

Co sądzicie nt. poniższej wypowiedzi?

Poza tym piszesz, że "niestety skonczylo sie tylko na tym,ze ojczym mial zakaz odpowiadania na pytania dotyczace niemoralnosci". Ja rozumiem, że powinno się skończyc spaleniem na stosie. Czyz nie tak? A poważnie, to skoro winowajca okazuje skruchę - skoro ŚJ uznają ją za skruchę - to przecież sie nie wyklucza takich osób w żadnej ze spraw.
No i oczywiście starsi mogą odmówić udziału w sprawie - maja prawo - i nie przestraszą ich internetowe pogróżki.
ebed.

Powiem szczerze, że ja muszę jeszcze przemyśleć sprawę, zanim wykrystalizuje się moje stanowisko.

Z jednej strony, można powiedzieć, że niepodjęcie kroków prawnych przez osobę która wie o popełnieniu pedofilii, to "współudział" w grzechu bądź "ochrona" pedofila. Często jednak osoby, które formułują takie zarzuty wobec WTS, jednocześnie akceptują że w ich wyznaniu (katolickim, prawosławnym i u niektórych protestantów) istnieje tzw. tajemnica spowiedzi. Księdzu nie wolno informować władz ani o "drobiazgach" takich jak oszustwo podatkowe ani o cieżkich zbrodniach takich jak morderstwo.

Jaka jest przyczyna tego, że wiele osób inaczej postrzega obowiązek duchownego ("ksiądz ma prawo i obowiązek milczeć"), a inaczej patrzymy na postawę starszego zboru, który również utrzymuje czyjś grzech w tajemnicy? (starsi zboru ŚJ "ukrywają" pedofila, mają "współudział" w grzechu, itp.)

Artur Schwacher twierdził kiedyś że mimo braku przepisu prawnego regulującego tę sprawę, zazwyczaj przyjmowane jest przez prawników, że spowiedź to rozmowa dwóch osób, a nie kilku. Nie jestem prawnikiem i nie wypowiadam się czy powyższy pogląd jest prawdziwy. A przede wszystkim interesuje mnie NIE prawna, ale moralna strona zagadnienia.

Czy waszym zdaniem, starsi zboru ŚJ powinni zachowywać w tajemnicy wyznane im przypadki pedofilii?
Czy waszym zdaniem, okoliczność że komitety sądownicze są kilkuosobowe, ma jakieś znaczenie przy formułowaniu moralnej oceny zachowania w tajemnicy faktu popełnienia pedofilii?
Jeśli tak, to dlaczego?
Jeśli nie, to dlaczego?

Czy na waszą ocenę wpływa fakt ew. okazania lub nieokazania skruchy? Czy np. należałoby informować władze świeckie o zatwardziałych pedofilach a zachowywać w tajemnicy informacje o pedofilach skruszonych?

Użytkownik Sebastian Andryszczak edytował ten post 2006-11-14, godz. 23:59


#2 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-15, godz. 07:00

Co sądzicie nt. poniższej wypowiedzi?

Powiem szczerze, że ja muszę jeszcze przemyśleć sprawę, zanim wykrystalizuje się moje stanowisko.

Z jednej strony, można powiedzieć, że niepodjęcie kroków prawnych przez osobę która wie o popełnieniu pedofilii, to "współudział" w grzechu bądź "ochrona" pedofila. Często jednak osoby, które formułują takie zarzuty wobec WTS, jednocześnie akceptują że w ich wyznaniu (katolickim, prawosławnym i u niektórych protestantów) istnieje tzw. tajemnica spowiedzi. Księdzu nie wolno informować władz ani o "drobiazgach" takich jak oszustwo podatkowe ani o cieżkich zbrodniach takich jak morderstwo.

Jaka jest przyczyna tego, że wiele osób inaczej postrzega obowiązek duchownego ("ksiądz ma prawo i obowiązek milczeć"), a inaczej patrzymy na postawę starszego zboru, który również utrzymuje czyjś grzech w tajemnicy? (starsi zboru ŚJ "ukrywają" pedofila, mają "współudział" w grzechu, itp.)


Czy u śJ istnieje coś w rodzaju spowiedzi? Jakie jest zadanie starszych uczestniczących w KS-e? Czy spotkanie odbywa się z inicjatywy osoby szukającej pomocy i rady, czy raczej w celu osądzenia jakiejś sprawy?
Domaganie się takich samych uprawnień (np. tajemnica spowiedzi) przez starszych śJ jak dla kapłanów KK powinno odpowiadać rzeczywistym potrzebom wynikajacym ze sprawowania podobnych praktyk duszpasterskich, a nie w celu ukrycia prawdy o tym, co wyprawiają członkowie współnoty, a co jest czynem karalnym i czego ujawnienia żąda "państwo"

Artur Schwacher twierdził kiedyś że mimo braku przepisu prawnego regulującego tę sprawę, zazwyczaj przyjmowane jest przez prawników, że spowiedź to rozmowa dwóch osób, a nie kilku. Nie jestem prawnikiem i nie wypowiadam się czy powyższy pogląd jest prawdziwy. A przede wszystkim interesuje mnie NIE prawna, ale moralna strona zagadnienia.

Czy waszym zdaniem, starsi zboru ŚJ powinni zachowywać w tajemnicy wyznane im przypadki pedofilii?
Czy waszym zdaniem, okoliczność że komitety sądownicze są kilkuosobowe, ma jakieś znaczenie przy formułowaniu moralnej oceny zachowania w tajemnicy faktu popełnienia pedofilii?
Jeśli tak, to dlaczego?
Jeśli nie, to dlaczego?

Czy na waszą ocenę wpływa fakt ew. okazania lub nieokazania skruchy? Czy np. należałoby informować władze świeckie o zatwardziałych pedofilach a zachowywać w tajemnicy informacje o pedofilach skruszonych?


Zachowanie tajemnicy kienta przewiduje też zawód adwokata i psychologa (lekarza). Oba wynikaja z prawa i dają możliwość kientowi ujawnienia takich informacji, które mogą pomóc w obronie/leczeniu, a które też mogą być użyte przeciwko osobie ujawniającej swoje tajemnice.
Tylko czy starsi śJ wykonują takie "usługi" względem swoich współwyznawców? A czy taki starszy, z którym jakiś brat czy siostra omawia swoje problemy zachowuje "tajemnicę spowiedzi" przed innymi starszymi, czy też ujawnia ją czego efektem jest KS? Jeśli ujawnia ją przed innymi nie dając szansy na poprawę, ewentualnie nie kontynuuje porad duszpasterskich a doprowadza do KS-u, bo tak nakazuje WTS, to też nikt ze śJ nie powinien domagać się dla "organizacji" prawa do "tajemnicy spowiedzi" w celu ukrycia przed sądami przypadków pedofilii wśród śJ. Jeśli na codzień nie korzysta się z tego prawa dla dobra członków społeczności, to dlaczgo ma obowiązywać "od święta" w celu ukrycia przestępstwa?
Czesiek

#3 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-15, godz. 07:27

Jeszcze jedna kwestia: przyjmuje się ,że spowiedz musi zawierać jeden podstawowy element: Spowiedź obejmuje czynności związane z udzieleniem rozgrzeszenia (absolucji) penitentowi przez duchownego, zakładające poufność powierzanych podczas nich faktów.

A przypominam iż SJ nie uznają absolucji. Więc.....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#4 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-15, godz. 12:17

Informowanie o popełnieniu przestępstwa należy do moralnej odpowiedzialności każdego czlowieka, tym bardziej chrześcijanina. Sprawa pedofilii chyba najbardziej "woła" o sprawiedliwość. Natomiast tajemnica spowiedzi odnosi się do człowieka, który sam wobec tego co uczynił chce wyznać swoje winy. Nie ma tu odkrycia sprawcy i czynu przez osoby trzecie a wyznanie win przed Bogiem. W kk i prawosławiu uważa się że kapłan ma władzę absolucji nadanej przez Jezusa, gdzie w tym momencie rolą kapłana jest (kiedy jest to spowiedz) odpuszczenie win bądź ich zachowanie u penitenta. W tym wypadku kapłan jest zobowiązany do zachowania tajemnicy, chyba że uzyska takie informacje również z innych źródeł to w tym wypadku nie naruszy tajemnicy spowiedzi jeśli powiadomi o tym odpowiednie organy. U ŚJ nie ma powyższej analogii co samo z siebie zobowiązuje do moralnego powiadomienia organów ścigania - tym bardziej jak się okazuję że takie informacje są gromadzone i nie ujawniane nawet członkom zboru.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#5 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-15, godz. 12:23

Ujawnienie przestępstwa pedofili jest bowiązkiem społecznym. To znaczy iż nie zamyka się za nieujawnienie. Natomiast wszelka interewnecja zmierzająca do ukrycia ujawnienia poprzez sugestie czy odmowę zeznawania w sądzie może byc odebrana jaka pomoc przestepcy.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-15, godz. 12:57

czy Waszym zdaniem, istnienie lub nieistnienie absolucji jest czynnikiem decydującym o tym, czy można mówić o tajemnicy spowiedzi?

Czesław podkreślił represyjny charakter komitetu sądowniczego. Zauważmy jednak analogie.

I spowiedź w KK i KS u ŚJ mają służyć "udzieleniu pomocy duchowej" grzesznikowi.

I spowiedź w KK i KS u ŚJ są w jakiś sposób związane z odpuszczeniem grzechów.
Różnica polega na tym, że kapłan odpuszcza grzechy osobiście (na podstawie udzielonej mu władzy), mówiąc "JA odpuszczam Tobie grzechy", natomiast starsi "orzekają" czy skrucha podsądnego jest szczera, czyli niejako starają się rozpoznać stan faktyczny który już wcześniej zaistniał w niebie (wierzą że Jehowa odpuszcza grzechy grzesznikom skruszonym a nie odpuszcza ich grzesznikom zatwardziałym i próbują ustalić, która ewentualność ma miejsce w konkretnym przypadku). Dodatkowo, ŚJ wierzą, że grzesznik musi wyznać grzechy starszyźnie, bo inaczej Jehowa mu nie odpuści. Czyli istnieje obowiązek wyznania grzechów starszyźnie, która nie podejmuje decyzji o odpuszczeniu grzechów. Grzechy odpuszcza Jehowa który przygląda się posiedzeniu komitetu sądowniczego, a na koniec komitet sądowniczy "zgaduje" jaką decyzję podjął Jehowa. Trochę to absurdalne, ale takie są wierzenia świadków Jehowy.

Tutaj możnaby nieco na siłę doszukiwać się analogii do spowiedzi (bo grzechy "są odpuszczane").

#7 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-15, godz. 13:03

tradycyjnie trzeba by było sobie odpowiedzieć na pytanie jak zagadnienie, które poruszacie jest regulowany w prawodastwie różnych państw. z jednej strony mamy np. starszych zboru, którzy mają za zadanie dbać również o "jego czystośc", z drugiej jednak jest tez np. ustawodawca, który dajmy na to nakazuje ujawnienie sytuacji, w której mogło dojść do popełnienia czynu seksualnego na nieletnim. z tego co sobie przypominam z jednego z artykułów, to w niektórych stanach USA taki obowiązek (powiadomienia) istnieje i zatajenie tego faktu byłoby przestępstwem. zatem np. starsi, wiedząc o takim przypadku, ale go nie zgłaszając sami popełnialiby przestępstwo kwalifikując się tym samym na komitet

#8 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-15, godz. 13:10

Ciekawi mnie to, że musi być ustawodaca by ujawnić taki proceder pedofilii :) A co jeśli nie ma prawa takiego ustanowionego? To wszystko ok? A gdzie moralny obowiązek ujawnienia? Różnica między spowiedzią w kk a komitetem sądowniczym jest taka, że w pierwszym przypadku penitent sam przychodzi do kapłana, a w drugim komitet zostaje powołany właśnie ze względu na ujawnienie tego bynajmniej nie z woli penitenta.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#9 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-11-15, godz. 13:25

Czy ktoś kto popełnił przestęstwo kryminalne, a nie powiadomił o tym władz, okazuje prawdziwą skruchę?
Czy złodziej, który wyznaje grzech starszym, ale nie policji, może liczyć na pozostanie w zborze? Chyba nie. I tak samo powinno być z pedofilem. Chociaż trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktos dobrowolnie poszedł na policję i przyznał się, że krzywdzi dzieci. Ale jeżeli tego nie zrobi, to nie może być mowy o prawdziwej skrusze.
Przy okazji dostrzegam jeszcze jeden problem. Do worka z napisem "pedofilia" wrzuca się wszelkiego rodzaju niestosowne zachowania o zabarwieniu seksualnym dorosłych względem nieletnich. A więc, że tak powiem pedofilia pedofilii nierówna.

Różnica między spowiedzią w kk a komitetem sądowniczym jest taka, że w pierwszym przypadku penitent sam przychodzi do kapłana, a w drugim komitet zostaje powołany właśnie ze względu na ujawnienie tego bynajmniej nie z woli penitenta.


A może nie jesteś takim fachowcem od ŚJ jak ci sie zdaje?

#10 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-15, godz. 13:29

Pawle pedofilia z natury rzeczy jest bardzo plugawą formą zaspakajania potrzeb seksualnych. niestety każdy przypadek jest inny i w kazdym przypadku człowiek może się zachować inaczej. podam przykład:
wyobraź sobie, że jesteś z rodziną na wakacjach w np. Turcji i Twoje dziecko coś ukradło. z moralnego punktu popełniło przestępstwo i winno być ukarane. czy zgłosisz to, wiedząc, że np. odetną mu rękę, bo taki tam obowiązuje kodeks. albo jeszcze coś innego. czy zakapowałbyś swojego najlepszego kumpla u jego żony mówiąc, że sypia z inną kobietą, czy pozostawiłbyś to bez ingerowania ?
tak więc wszystko to się fajnie pięknie ubiera w wielki słowa, do momentu kiedy sami nie znajdziemy się w jakiejś sytuacji, w której wiemy jak należałoby postąpić, ale do momentu kiedy to nas bezpośrednio nie dotyczy. i to jest niestety ta druga strona medalu :(

#11 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-15, godz. 13:37

Maciej
Piękne porównanie. Nie ma co.

Fly

Nie ma nigdzie zadnej sugesti podanej przez WTS aby starsi zachęcali takiego "skruszonego" do oddania się w ręce władz. Po prostu nie ma. Ciekawe dlaczego?

Druga rzecz: Owszem czasem są KS zwołane z powodu zgłoszenia się delikwenta do starszych z powodów wyrzutu sumienia ale nie są one zbyt częste.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#12 marlena

marlena

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 28 Postów
  • Lokalizacja:Gorzow Wlkp

Napisano 2006-11-15, godz. 13:52

Z doswiadczenia wiem,ze wrecz namawiaja do milczenia. KS jest dla nich rozgrzeszeniem skruszonego. Sprawa zamknieta bo Bog kaze wybaczac. A czy ktos zapytal czy wybaczylam? Ochraniaja bo to jest religia prawdziwa i tam nie moze byc zlych zepsutych ludzi.Ci ktorzy sami sie zglaszaja po prostu wyprzedzaja fakt(starszych).

#13 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-15, godz. 13:54

Tak Fly w sprawie pedofilii trzeba by pewne kwestie uściślić. Mianowicie z punktu psychologii pedofilem określa się osobę która nie jest wstanie mieć satysfakcji seksualnej innej niż z dzieckiem (ujmijmy to okresleniem jako pedofilia całkowita) jak i są tzw czyny pedofilskie gdzie osoba jest w stanie mieć satysfakcję z innymi niż dzećmi. My tu uprościliśmy pewne kwestie ale chyba to nie zmienia charakteru czynu.

Maciej to Cię oświece i powiem że w Turcji nie odcina się kończyn za kradzież :) ani za cokolwiek innego :P Sytuacja kiedy dziecko kradnie jest klarowna, nie podlega karze jako takiej przez państwo, rodzić może również zadość uczynić wyrządzonych szkód a dziecko moze ponieść konsekwencje od rodziców. Gdybym był świadkiem zdrady koleżanki z kolegą to po prostu bym jej powiedział że albo sama powie mężowi albo ja to prędzej czy później zrobię. Zresztą takie sytuacje znam z pierwszej reki co niczym nowym i zaskakującym nie jest - niestety :( Natomiast pozostawienie pedofilii samej sobie powoduje bardzo często skrzywdzenie kolejnych dzieci co jest po prostu ochydne zarówno ze strony pedofila jak i osób o tym wiedzących a nic nie robiących (też takie sytuacje niestety znam i próbuje coś z tym robić!).

Użytkownik pawel r edytował ten post 2006-11-15, godz. 13:57

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#14 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-15, godz. 13:54

Arturze. nie chodzi mi o porównania, lecz raczej o spojrzenie na problem w taki sposób jak podaję. co do zachęcania delikwenta to nie wiem, ale czytałem o zaleceniach z biur oddziałów powiadamiania organów ścigania czyli policji o takich przypadkach

#15 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-15, godz. 13:57

Podaj źródła tych zaleceń..........
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#16 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-15, godz. 13:58

czy należy informować władze świeckie o "skruszonym" pedofilu?, "współudział" w grzechu czy "tajemnica spowiedzi"?

A czy należy na policję i do prokuratury zgłaszać "skruszonego mordercę"? Pytanie oczywiście retoryczne. ;)
Takiego pedofila musi przede wszystkim zbadać lekarz, na ile jest on niebezpieczny dla dzieci. Wtedy będzie możliwy będzie odpowiedniej terapii. A co z takim człowiekiem należy zrobić, to powinny zadecydować władze państwowe, a nie kilku starszych zboru.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#17 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-15, godz. 14:03

Pawle chyba niewielu pedofili zdaje sobie sprawę z faktu, że to jest ohydne. w końcu im sprawia przyjemność, więc może ich "małym partnerom również". podoba mi się jednak to, że w publikacjach organizacji skierowanych do dzieci, w sposób bardzo przystępny opisuje się te nienaturalne zachowania z mocnym zaakcentowaniem na nieprzyzwalanie i zgłaszanie takich przypadków. i to jest akurat bardzo pozytywna forma prewencji.
jak zapewne wiesz mimo rozwoju i swobód wielu rodziców ma problemy z rozmawianiem ze swoimi dorastającymi dziećmi o seksie, nie mówiąc już o uczulaniu maluchów na pedofilskie zapędy. tak więc zachowanie CK w tym przypadku jak najbardziej "in plus"

#18 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-15, godz. 14:11

A czy nie informowanie przez Starszych o ujawnionych przypadkach pedofilii też jest ok?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#19 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-15, godz. 14:19

Podaj źródła tych zaleceń..........

myślę, że na stronie silent lambs znajdzie się trochę ciekawych informacji ze skanami listów np. polskiego biura oddziału włącznie

A czy nie informowanie przez Starszych o ujawnionych przypadkach pedofilii też jest ok?

informowanie kogo ?

#20 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-15, godz. 14:46

Czyli, podsumowując, są pewne obowiązki moralne i prawne.

* przyznanie się do pedofilii przed władzami: moralne - tak, prawne - nie
* ujawnienie tajemnicy spowiedzi pedofila: moralne - nie, prawne - nie
* ujawnienie pedofila ze źródeł innych niż spowiedź: moralne - tak, prawne - tak
* nakazanie skruszonemu pedofilowi ujawnienia się: moralne - tak, prawne - nie

Nie ma prawnego nakazu, żeby donosić na samego siebie, ale jest taki obowiązek moralny. Komitet ani spowiednik nie powinni także uznać skruchy, jeżeli pedofil się nie ujawni.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych