Skocz do zawartości


Zdjęcie

Data narodzin Jezusa.


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#41 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-15, godz. 21:11

Przychylam się do wyliczeń, że publiczna służba Chrystusa trwała 3,5 roku. Jednak nie mógł on urodzić się jesienią, bo Łukasz relacjonuje, że w czasie chrztu w Jordanie miał ok. 30 lat. Natomiast w czasie swojej pierwszej Paschy miał lat 12.
Dołączona grafika

#42 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-12-15, godz. 21:18

Przychylam się do wyliczeń, że publiczna służba Chrystusa trwała 3,5 roku.


No ale jeśli przyjąć te 3,5 roku to nie ma siły: narodziny muszą przypadać na jesień.

A poza tym tak z ciekawości: skąd się wzięło to 3,5 roku? Gdzieś się spotkałam z tym, że służba Chrystusa trwała właśnie tyle, ale za Chiny Ludowe nie mogę sobie przypomnieć gdzie i kiedy.

#43 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-15, godz. 22:24

No ale jeśli przyjąć te 3,5 roku to nie ma siły: narodziny muszą przypadać na jesień.

W czasie Paschy wiosną jest podane, że Jezus miał pełną liczbę lat 12. Natomiast po chrzcie ok. 30, więc nie urodził się jesienią.
Jeśliby tak miało być wtedy o jego wieku w czasie dorocznego Święta Przaśników podano by liczbę przybliżoną.
"I gdy miał dwanaście lat, poszli do Jerozolimy na to święto, jak to było w zwyczaju" (Łukasz 2,42)
"A Jezus rozpoczynając działalność, miał lat około trzydziestu," (Łukasza 3,23)

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-12-15, godz. 22:33

Dołączona grafika

#44 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-12-15, godz. 22:38

W tym temacie cały czas obija mi się czas ponad 1200 dni Jezusa, ale nie wiem dlaczego... gdzieś z Biblii ?...

Do tego dodam jeszcze że w przeciągu ostatnich 5 lat w Izraelu zarówno w grudniu były mrozy i śnieg jak i upały oczywiście to wiem z mediów bo te szczególne zdarzenia - jak dla mnie - zapamiętałem. Zapewne to można sprawdzić w jakiś danych skatalogowanych meteo.

W tym temacie również samo Towarzystwo Strażnica nieźle zamieszało ;-) ale to zapewne tylko ułamek tego co jest we wszystkich ich publikacjach i materiałach w tym czy innym źródle - http://www.piotrandr...l/bozenaro.html

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-12-15, godz. 22:42

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#45 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-12-16, godz. 14:44

Natomiast w czasie swojej pierwszej Paschy miał lat 12.


"I gdy miał dwanaście lat, poszli do Jerozolimy na to święto, jak to było w zwyczaju" (Łukasz 2,42)

Gdzie jest napisane, że to był pierwszy raz? Józef i Maria tacy bezbożni byli, że przez 11 lat nie obchodzili paschy? Jezusmaryja!
[db]

#46 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-12-16, godz. 16:16

W czasie Paschy wiosną jest podane, że Jezus miał pełną liczbę lat 12. Natomiast po chrzcie ok. 30, więc nie urodził się jesienią.
Jeśliby tak miało być wtedy o jego wieku w czasie dorocznego Święta Przaśników podano by liczbę przybliżoną.
"I gdy miał dwanaście lat, poszli do Jerozolimy na to święto, jak to było w zwyczaju" (Łukasz 2,42)
"A Jezus rozpoczynając działalność, miał lat około trzydziestu," (Łukasza 3,23)

W czasie święta Paschy Jezus miał skończone 12 lat, ale nie jest powiedziane, kiedy je skończył, mogło być to jakiś czas wcześniej. Natomiast określenie około 30 lat nie precyzuje wieku, bo równie dobrze mógł miec 28 jak i 32 lata i też mieści sie to w słowie około. Natomiast czas trwania służby Pana Jezusa oblicza sie na podstawie Ewangelii Jana i przyjmuje sie od 2,5 do 3,5 roku w zależności jak zinterpretuje sie jedno święto wspominane w tej Ewangelii, czy była to Pascha, czy też jakieś inne święto.
Czesiek

#47 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2007-12-16, godz. 17:00

Przypominam sobie Strażnicę gdzieś z lat 1993-1995, z grudnia oczywiście, która podawała właśnie ten argument. Pisano tam, że w zimie w Izraelu, w tamtych czasach, była pora deszczowa i ani owce, ani pasterze nie mogliby wtedy przebywać pod gołym niebem.

Ta sama informacja znajduje się w tekście, który podał Paweł_r.:


http://nastrazy.pl/b...p?s=wyklad3.htm - troszkę więcej czytania, ale tam jest także odpowiedź na kilka wcześniejszych pytań.

#48 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2007-12-16, godz. 17:34

W czasie Paschy wiosną jest podane, że Jezus miał pełną liczbę lat 12. Natomiast po chrzcie ok. 30, więc nie urodził się jesienią.


Ewangelia w kwestii narodzenia Mesjasza odnotowala bardzo ciekawa i przydatna uwagę , mianowicie relacja o pasterzach. W nocy przebywaly na pastwisku.Miesiąc Kislew byl czasem spędu trzód przed chłodną porą deszczową.W przełożeniu na nasz system odpowiada to mniej więcej od połowy listopada do połowy grudnia.Zatem narodzenie musiało nastąpic przed tym miesiącem.
Moim zdaniem należy dokladnie zbadac święta żydowskie poprzedzające ten czas , gdyż w nich można doszukiwać się pewnych wskazówek. Bo skoro takie wydarzenia jak smierć i zmartwychwstanie , wniebowstąpienie i zesłanie ducha św. ma oparcie w Torze (14 Nissan,piędziesiątnica......itp.) to z pewnoscią i narodzenie(przywdzianie naszego namiotu ;) ) musi być w jakiś sposób ubrane w święto.


„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#49 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-12-16, godz. 20:34

„W naszej wierze chrześcijańskiej zamieszkanie Boga wśród nas jest kluczową sprawą, która nadaje sens wszystkiemu innemu. Z tego powodu jestem przekonany, że żydowskie święto Sukkot można uważać za zapowiedź narodzenia Jezusa (a przecież nikt nie wie - może On rzeczywiście urodził się w to święto?).”

http://www.bartalmay.alleluja.pl/tekst.php?numer=15172
Ja także tak uważam.

#50 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-17, godz. 01:37

Miesiąc Kislew byl czasem spędu trzód przed chłodną porą deszczową.

Mam rozumieć, że calutką wiosnę i lato owce były izolowane od przyrody?

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-12-17, godz. 01:39

Dołączona grafika

#51 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-12-17, godz. 11:35

Trzeba dodac, ze wielu protestantów – na podstawie wzmianki ewangelicznej o tym, iz w momencie narodzenia Jezusa pasterze byli w polu oraz na podstawie wypowiedzi niektórych ojców kosciola (np. Grzegorza z Nazjanzu ) – wierzy, ze Jezus urodzil sie na przelomie wrzesnia i pazdziernika, w okresie zydowskiego Swieta Namiotów. Swiadczyc o tym moze równiez cytat z Ewangelii wg Œw. Jana – "A slowo stalo sie cialem i zamieszkalo wsród nas". Jako "zamieszkalo" przetlumaczono tutaj greckie slowo "skenoo", które doslownie oznacza "zyc lub mieszkac pod namiotami, rozbic namiot".

http://pl.wikipedia.org/wiki/Data_narodzin_Jezusa_Chrystusa



#52 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-17, godz. 11:51

Jako "zamieszkalo" przetlumaczono tutaj greckie slowo "skenoo", które doslownie oznacza "zyc lub mieszkac pod namiotami, rozbic namiot"

A jeśli komuś przytrafiło się, że "wylądował" na izbie wytrzeźwień to, czy jego latający pojazd również zostaje odholowany na parking policyjny?

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-12-17, godz. 11:52

Dołączona grafika

#53 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-12-17, godz. 11:55

A jeśli komuś przytrafiło się, że "wylądował" na izbie wytrzeźwień to, czy jego latający pojazd również zostaje odholowany na parking policyjny?

Za nic nie mogę skojarzyć, co masz na myśli...
Napisz wyraźniej - proszę.

#54 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2007-12-17, godz. 14:00

Mam rozumieć, że calutką wiosnę i lato owce były izolowane od przyrody?

A tak wynika z zacytowanego tekstu?
Myślę, że "masz rozumieć" wręcz odwrotnie.

Użytkownik Fly edytował ten post 2007-12-17, godz. 14:01


#55 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-12-17, godz. 14:43

Trzeba dodac, ze wielu protestantów – na podstawie wzmianki ewangelicznej o tym, iz w momencie narodzenia Jezusa pasterze byli w polu oraz na podstawie wypowiedzi niektórych ojców kosciola (np. Grzegorza z Nazjanzu ) – wierzy, ze Jezus urodzil sie na przelomie wrzesnia i pazdziernika, w okresie zydowskiego Swieta Namiotów. Swiadczyc o tym moze równiez cytat z Ewangelii wg Œw. Jana – "A slowo stalo sie cialem i zamieszkalo wsród nas". Jako "zamieszkalo" przetlumaczono tutaj greckie slowo "skenoo", które doslownie oznacza "zyc lub mieszkac pod namiotami, rozbic namiot".

http://pl.wikipedia.org/wiki/Data_narodzin_Jezusa_Chrystusa

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć, którzy protestanci (wielu?) "wierzy, ze Jezus urodzil sie na przelomie wrzesnia i pazdziernika."?
A może Henryk wie coś konkretnego na ten temat?

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#56 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-12-17, godz. 22:11

Mam rozumieć, że calutką wiosnę i lato owce były izolowane od przyrody?


Z tego, co się orientuję, calutką wiosnę, lato i jesień owce nie były izolowane od przyrody. Izolowane były tylko w zimie, jako że właśnie była to pora deszczowa.

#57 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-17, godz. 23:56

Za nic nie mogę skojarzyć, co masz na myśli...
Napisz wyraźniej - proszę.

Tym przykładem chciałem zwrócić uwagę na bezzasadność tej formy egzegezy. Słownikowe rozpatrywanie znaczenia wypowiedzi okazuje się bardzo mylące.
W językoznawstwie mamy doczynienia z pojęciem homonimu; a ponadto w każdym z języków występują zwroty potoczne, które bywają właściwe tylko jemu.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-12-18, godz. 00:28

Dołączona grafika

#58 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-18, godz. 00:32

A tak wynika z zacytowanego tekstu?Myślę, że "masz rozumieć" wręcz odwrotnie.

Czy to oznacza, że calutką wiosnę i lato owce były izolowane od przyrody?

Z tego, co się orientuję, calutką wiosnę, lato i jesień owce nie były izolowane od przyrody. Izolowane były tylko w zimie, jako że właśnie była to pora deszczowa.

A zatem Dzieciątko Jezus mogło przyjść na świat wiosną.
Dołączona grafika

#59 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-12-18, godz. 17:59

A zatem Dzieciątko Jezus mogło przyjść na świat wiosną.


Mogło.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-12-18, godz. 18:04


#60 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-12-19, godz. 14:19

Przeczytajcie uważnie Mk 11:12-14 i odpowiedzcie na pytanie - jaka to była pora roku?

Niestety, ten trop nie doprowadzi do niczego.
Figi owocują cały rok.
Drzewo figowe posiada pąki kwiatowe jednocześnie z dojrzałymi owocami.
Jr 24:2 Bw "W jednym koszu były figi bardzo dobre, jakimi są figi wczesne, a w drugim koszu były figi bardzo złe, tak złe, że nie nadawały się do jedzenia."
Mogła to być bardzo wczesna wiosna lub późna jesień.
Jednak zima stanowczo odpada.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych