Skocz do zawartości


Zdjęcie

Post w KK


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 10:53

zauwazylem swietnie materialy tam gdzies powyzej na temat nieomylnosci papieza z uwzgledenieniem ex cathedra itd.
mam pytanie. gdzie sa zmarli ,ktorych kk wysylal do piekla za jedzenie miesa w piatek przed soborem , ktory tozmienil??? czy sa w piekle czy po soborze przsunieto ich do czyscy czy moze na zasadach amnestii poszli do nieby??? jak da sie to pogodzic ze jesli ktos do piekla sie dostal to juz na wieki???? co bylo prawda do soboru na temat spozywania miesa w piatek i co jest prawda po tym soborze????
[font=Tahoma]

#2 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-12-12, godz. 11:06

zauwazylem swietnie materialy tam gdzies powyzej na temat nieomylnosci papieza z uwzgledenieniem ex cathedra itd.
mam pytanie. gdzie sa zmarli ,ktorych kk wysylal do piekla za jedzenie miesa w piatek przed soborem , ktory tozmienil??? czy sa w piekle czy po soborze przsunieto ich do czyscy czy moze na zasadach amnestii poszli do nieby??? jak da sie to pogodzic ze jesli ktos do piekla sie dostal to juz na wieki???? co bylo prawda do soboru na temat spozywania miesa w piatek i co jest prawda po tym soborze????


Podaj dokument który "wysyła katolików jedzących mięso w piątek do piekła" a następnie taki, który odwołuje ich "wysłanie".

Pzdr
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#3 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 11:13

Podaj dokument który "wysyła katolików jedzących mięso w piątek do piekła" a następnie taki, który odwołuje ich "wysłanie".

Pzdr

no wlasnie ja sie pytam o to czy to ktos potwierdzi czy nie... jak widac ja sie dopiero pytam bo mnie to niesamowicie interesuje
[font=Tahoma]

#4 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 11:39

no wlasnie ja sie pytam o to czy to ktos potwierdzi czy nie... jak widac ja sie dopiero pytam bo mnie to niesamowicie interesuje

Nie potwierdzam. Zakazu jedzenia mięsa w piątek nie uchwalono na żadnym soborze.

#5 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 11:41

Nie potwierdzam. Zakazu jedzenia mięsa w piątek nie uchwalono na żadnym soborze.

skad sie wiec wziol??? czy to prawda ze byl?? czy prawdajest ze byl to grzech smiertelny?
[font=Tahoma]

#6 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-12-12, godz. 11:47

skad sie wiec wziol???


Zwyczaj poszczenia w piątek wziął się zapewne stąd:

Mk 2:18-20 BT „Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?(19) Jezus im odpowiedział: Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego majką u siebie.(20) Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Jak wiemy Pan Jezus został ukrzyżowany w piątek i dlatego co piątek katolicy poszczą.
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#7 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 11:52

Zwyczaj poszczenia w piątek wziął się zapewne stąd:

Mk 2:18-20 BT „Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?(19) Jezus im odpowiedział: Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego majką u siebie.(20) Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Jak wiemy Pan Jezus został ukrzyżowany w piątek i dlatego co piątek katolicy poszczą.

ja sie pytalem skad sie wziol tak kategoryczny zakaz jedzenia miesa w piatek ze azbyl to grzech smiertelny... byla to jakas bulla? dogmat? sobor? skad to sie wzielo .taki zakaz , takie rozporzadzenie?
[font=Tahoma]

#8 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-12-12, godz. 11:52

czy to prawda ze byl?? czy prawdajest ze byl to grzech smiertelny?


Nic mi o tym nie wiadomo. Post u katolików to nie tylko niejedzenie mięsa.

Myślę że ta strona pozwoli zrozumieć o co chodzi:
http://www.mateusz.pl/pow/020213.htm
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#9 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-12-12, godz. 11:58

ja sie pytalem skad sie wziol tak kategoryczny zakaz jedzenia miesa w piatek ze azbyl to grzech smiertelny... byla to jakas bulla? dogmat? sobor? skad to sie wzielo .taki zakaz , takie rozporzadzenie?


To może inaczej: skąd masz takie informacje?

Na stronie do której link wyżej podałem jest napisane, że Włosi nie praktykują postu w piątek, a Włochy to państwo bardzo związe z Watykanem i pewnie ta praktyka (nie poszczenia w piątek) nie pojawiła się niedawno, tylko jest czymś normalnym.
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#10 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 12:02

Nic mi o tym nie wiadomo. Post u katolików to nie tylko niejedzenie mięsa.

Myślę że ta strona pozwoli zrozumieć o co chodzi:
http://www.mateusz.pl/pow/020213.htm

napisalem pytanie.. poczekam na odpowiedz. dzieki za pomoc.
[font=Tahoma]

#11 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 12:10

napisalem pytanie.. poczekam na odpowiedz. dzieki za pomoc.

Najpierw zapytaj się Macieja. On podobno zna sobór, na którym to uchwalono. Jeżeli Maciej przyzna się, że wyssał to sobie, za przeproszeniem, z palca, to powiem, co ja wiem na ten temat.

#12 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 12:24

Najpierw zapytaj się Macieja. On podobno zna sobór, na którym to uchwalono. Jeżeli Maciej przyzna się, że wyssał to sobie, za przeproszeniem, z palca, to powiem, co ja wiem na ten temat.


mnie jest wszystko jedno kto mi powie byle bym wiedzial a najlepije gdzie sie udac pokonkrety
[font=Tahoma]

#13 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 12:58

Łokej, mamy topik na temat :). Niniejszym odpowiadam. Sugeruję moderatorowi, żeby przenieść ten topik do działu Sola Scriptura.

Maciej w sposób typowy dla ignorantów wypowiedział się na temat, na który nie miał pojęcia. Zatem, dla informacji Macieja oraz Twojej, Hubercie, podaję prawdziwe źródło obowiązku postu w piątek.

Nakaz ten pochodzi z dzieła Ojców Apostolskich Didache, rozdziało 8 werset 1. Nie jest to pismo apostoła, tylko "pierwszego pokolenia" chrześcijan po apostołach (bezpośrednich uczniów apostołów). Niektórzy apostołowie jeszcze żyli, kiedy to dzieło powstawało.

Didache pochodzi z czasów, kiedy jeszcze nie było Biblii. Nie tylko kanon nie był ustalony, ale nawet nie było jeszcze niektórych ksiąg. Miałem kiedyś pytanie do Świadków (chyba za trudne), czym kierowali się pierwsi chrześcijanie, kiedy jeszcze nie było Biblii. "Didache" po grecku znaczy "nauka", jest to skrót pełnego tytułu "nauka dwunastu apostołów". Czyż właśnie to nie jest odpowiedzią na wzmiankowane pytanie?

Didache było włączane do wielu wczesnych kanonów Biblii, ale ostatecznie zostało odrzucone.

#14 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-12, godz. 13:19

haelku. wszystko ładnie i składnie napisane. rzekłbym nawet taki skondensowany NT. niestety nie jest to Pismo Św., a zatem nie powinniśmy go przyjmować jako coś wiążącego. chyba, że się mylę to prosze mnie sprostować.
co do tego czym się kierowali I chrześcijanie ? zapewne podobnie jak Jezus cytowali "proroków" czyli Pisma Hebrajskie

#15 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-12-12, godz. 13:29

haelku. wszystko ładnie i składnie napisane. rzekłbym nawet taki skondensowany NT. niestety nie jest to Pismo Św.,


A skąd wiesz co to jest Pismo Święte? Myślisz że Biblia to książka która spadła z nieba?

Didache nie jest natchnione ale przedstawia jak i w co wierzyli pierwsi chrześcijanie - tyle i aż tyle.

Użytkownik lantis edytował ten post 2006-12-12, godz. 13:30

Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#16 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-12-12, godz. 13:32

Za nie przestrzeganie postu w KRzK nie idzie się do piekla, i nie jest to grzech ciężki, zaś kwestią postu zajmują się poszczególne episkopaty danych krajow. Tak więc w Europie chyba tylko w Polsce jeszcze jest post w piątek.

#17 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-12, godz. 13:44

A skąd wiesz co to jest Pismo Święte? Myślisz że Biblia to książka która spadła z nieba?
Didache nie jest natchnione ale przedstawia jak i w co wierzyli pierwsi chrześcijanie - tyle i aż tyle.

kto wie lantisie, kto wie... w końcu odstępstwo bardzo szybko wkradło się do pierwotnego zboru. zatem pewności nie ma o jakich "pierwszych chrześcijanach" może być mowa w przypadku dzieła, które przytoczyłeś

#18 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-12, godz. 13:48

Macieju, spełniasz moje oczekiwania w stu procentach.

Didache powstało kiedy jeszcze nie było Biblii. Czym mieli się kierować pierwsi chrześcijanie, kiedy nie było Biblii?

#19 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-12-12, godz. 14:54

ja sie pytalem skad sie wziol tak kategoryczny zakaz jedzenia miesa w piatek ze azbyl to grzech smiertelny... byla to jakas bulla? dogmat? sobor? skad to sie wzielo .taki zakaz , takie rozporzadzenie?

Hubercie mógłbyś przedstawić skąd masz wiadomości że post w kk jest:
- kategorycznym zakazem spożywania mięsa w piątek
- grzechem śmiertelnym
B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#20 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-12-12, godz. 16:31

A ja wiem czym jest didache.... didache to taki wczesno chrzescijanski odpowiednik pierwszego numeru czasopisma Straznica!
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych