Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chrzest za umarłych


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-13, godz. 14:23

A co do chrztu. Jest jeszcze jakaś religia, która praktykuje chrzest za umarłych? Jeśli tak, to jaka i na czym to polega?

I tak w ogóle, to co o takim chrzcie sądzicie?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#2 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-13, godz. 14:39

Terebincie, czy jest tego nie wiem. jednak takie działanie nie ma większego sensu. jak wiemy zapłatą za grzech jest śmierć. w związku z tym ktoś kto kończy swój ziemski żywot niejako uwalnia się od grzechu. to czy zostanie np. znowu powołany zależy już od Jezusa, który ma możliwość wzbudzenia z martwych. tak mi się wydaje

#3 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-12-13, godz. 14:47

Mormoni praktykują taki chrzest. Jednak szczegóły na ten temat nie są mi znane. W popularnych źródłach (na przykład tutaj: link) można znaleźć podstawowe informacje.
Ostatnio było o mormonach głośniej właśnie w związku z kwestią pośmiertnych chrztów ofiar Holocaustu.
.jb

#4 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-12-13, godz. 14:51

Terebincie.

Chodzi Ci o 1Kor 15:29?
ŚJ zupełnie inaczej przekładają ten werset.

„Cóż tedy uczynią ci, którzy się dają chrzcić za umarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie bywają wzbudzeni, to po cóż się dają chrzcić za nich?” (BW)

„W przeciwnym razie cóż uczynią ci, którzy dają się ochrzcić, aby być umarłymi? Jeżeli umarli wcale nie mają być wskrzeszeni, to dlaczego również ci dają się ochrzcić, aby być takimi?” (PNŚ)

#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-12-13, godz. 15:15

Zastanawia mnie że skoro było potępienie chrzeczenia zmarłych to że nie zanegowano chrztu dzieci? Przecież prędzej będę chrzcił żywych niż umarłych a w NT nie ma żadnej mowy o dzieciach czy to zakazie czy przykazie na to. Natomist jest w kilku miejscach coś takiego że "w tym samym dniu przyjął chrzest wraz całym domem"... mnie to przynjmniej zastanawia.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-13, godz. 16:10

Zastanawia mnie że skoro było potępienie chrzeczenia zmarłych to że nie zanegowano chrztu dzieci? Przecież prędzej będę chrzcił żywych niż umarłych a w NT nie ma żadnej mowy o dzieciach czy to zakazie czy przykazie na to. Natomist jest w kilku miejscach coś takiego że "w tym samym dniu przyjął chrzest wraz całym domem"... mnie to przynjmniej zastanawia.

a co Ciebie zastanawia ? czy z informacji "(...) wraz z całym domem" wynika, że były tam również niemowlęta, albo bardzo małe dzieci ? czy jest to już raczej "podświadomy podszept" ?

#7 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-13, godz. 16:18

Dziękuję Jb za link.

Tak Gonzalo, chodziło mi o ten werset, a śJ faktycznie go inaczej tłumaczą.

Zastanawia mnie że skoro było potępienie chrzeczenia zmarłych to że nie zanegowano chrztu dzieci?

Paweł mi nie chodziło o chrzczenie zmarłych, bo o tym nic nie wiem. Chodziło mi o chrzczenie się za zmarłych. Czy o to Tobie też chodziło? Jeśli tak, to gdzie to zostało potępione?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#8 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-12-13, godz. 16:23

Macieju ja powiedziałem że mnie to zastanawia. To dzięki temu może człowiek myśleć, kojażyć, rozważać czyli używać mózgu. Nie twierdze że tam były dzieci ani że ich tam nie było. Po prostu zastanawia mnie to że jest kilka co najmniej sytuacji że ludzie przyjmują chrzest w ciągu jednego dnia nauki nie znając wczesniej Jezusa, co więcej z kilku zapisów wynika że główną osobą która dowiadywała się nauki był pan domu ale z nim przyjmował chrzest cały dom.

Tak to mnie zastanawia. Bo jest napisane by badać Pisma...

Terenbit chodziło mi o ten m.in. werset

Bo inaczej czegoż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to czemuż za nich chrzest przyjmują?
1Kor 15:29
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#9 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-13, godz. 16:27

Terenbit chodziło mi o ten m.in. werset

Bo inaczej czegoż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to czemuż za nich chrzest przyjmują?
1Kor 15:29

I uważasz, że chodzi tu o potępienie? Czytałeś cały piętnasty rozdział?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#10 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-12-13, godz. 17:26

W ogóle nie pisałem o potępieniu i nie uważam że tu chodzi o potępienie.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-13, godz. 18:19

W ogóle nie pisałem o potępieniu i nie uważam że tu chodzi o potępienie.

Ok, po prostu źle zrozumiałem Twoją wypowiedź:

Zastanawia mnie że skoro było potępienie chrzeczenia zmarłych to że nie zanegowano chrztu dzieci?

Pewnie, coś co dotyczyło Macieja, a ja się wkręciłem. ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#12 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-12-13, godz. 20:48

Chyba po raz pierwszy zgodzę się z przekładem NŚ:
1Kor 15:29 NS „W przeciwnym razie cóż uczynią ci, którzy dają się ochrzcić, aby być umarłymi? Jeżeli umarli wcale nie mają być wskrzeszeni, to dlaczego również ci dają się ochrzcić, aby być takimi?”

#13 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-13, godz. 21:06

Proponuję dyskusję na temat poprawności tłumaczenia tego wersetu:

http://watchtower.or...?showtopic=1012
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#14 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-12-14, godz. 07:30

Chyba po raz pierwszy zgodzę się z przekładem NŚ:
1Kor 15:29 NS „W przeciwnym razie cóż uczynią ci, którzy dają się ochrzcić, aby być umarłymi? Jeżeli umarli wcale nie mają być wskrzeszeni, to dlaczego również ci dają się ochrzcić, aby być takimi?”


Henryku
Czy to, że taki przekład najlepiej pasuje twojej interpretacji oznacza, że jest poprawnie przetłumaczony?
A może lepiej swoją interpretację dostosaoać do tekstu greckiego niż dostosowywać tłumaczenie tekstu do interpretacji?

Apostoł ani nie zachęca do takiej praktuki, ani jej nie potępia tutaj, jedynie co, to wykorzystuje pewną praktykę spotykana w tamtych dniach, aby wykazać bezsens twierdzenie, że nie ma zmartwychwstania.

A to, czy ta praktyka ma jakikolwiek sens najlepiej zacząć rozpatrywać od ustalenia czym był chrzest i jakie miał znaczenie dla osoby go przyjmującej. Dopiero potem można zadać sobie pytanie, czy jest sens chrzcić się za zmarłych?
Czesiek

#15 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-12-14, godz. 17:45

A to, czy ta praktyka ma jakikolwiek sens najlepiej zacząć rozpatrywać od ustalenia czym był chrzest i jakie miał znaczenie dla osoby go przyjmującej. Dopiero potem można zadać sobie pytanie, czy jest sens chrzcić się za zmarłych?

Cześku.
Dla mnie chrzest jest Śmiercią. Śmiercią "starego człowieka"...
Rz 6:3, 8 BT „Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? […] Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy,”

Tak jak Jezus "umarł" w Jordanie, tak my umieramy podczas chrztu...
Musimy robić to świadomie.
Jest to zawarcie przymierza (umowy) z Bogiem.
- Poważna sprawa. W zasadzie bez możliwości rezygnacji...

Użytkownik Henryk edytował ten post 2006-12-14, godz. 17:45


#16 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-12-14, godz. 20:23

Cześku.
Dla mnie chrzest jest Śmiercią. Śmiercią "starego człowieka"...
Rz 6:3, 8 BT „Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? […] Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy,”

Tak jak Jezus "umarł" w Jordanie, tak my umieramy podczas chrztu...
Musimy robić to świadomie.
Jest to zawarcie przymierza (umowy) z Bogiem.
- Poważna sprawa. W zasadzie bez możliwości rezygnacji...

Henryku
Jest to jedno z wielu znaczeń chrztu.
A wracając do 1Kor 15,29 znaczenie chrztu nie ma większego wpływu na tłumaczenie tego wersetu, bo nie mówi on o tym, co się dzieje podczsa chrztu człowieka, a o pewnej praktyce w Koryncie, że gorliwi chrześcijanie dawali się ochrzcić w zastępstwie za swoich zmarłych, na których im zależało.
Czesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych