Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trzy Istoty w jednej Osobie. :-)


  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#61 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-03-22, godz. 14:56

A potem się wszyscy dziwią prostym unitarianom, że nie rozumią nauki o Trójcy.

Czy uważasz się za reprezentanta tego nurtu?
Dołączona grafika

#62 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-03-22, godz. 17:53

A odpowiedziałeś mi gdy sie Ciebie pytałem do jakiej denominacji chrześcijańskiej należysz? Sam oceń czy powinienem Ci odpowiedzieć.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-03-22, godz. 17:54

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#63 Koraj

Koraj

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 38 Postów

Napisano 2007-03-22, godz. 19:00

Olo:
Duch widział Boga, ponieważ jest werset w Biblii, który mówi, że Duch przenika nawet Boga samego - czyli logiczne, że musiał zobaczyć, poza tym jest to istota duchowa, no chyba, że przenika Boga z zasłoniętymi oczyma ^^

Użytkownik Koraj edytował ten post 2007-03-22, godz. 19:03


#64 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-03-22, godz. 20:42

:blink: Tak jak duch ludzki człowieka. Mówi ten sam fragment Pisma. Możesz go przytoczyć w całości.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#65 rikibaka

rikibaka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 142 Postów
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2007-03-22, godz. 22:37

Matematyka, której nikt nie może posądzić o podatność na wpływy ideologiczne, mówi ciekawe rzeczy o liczbach nieskończonych. Np. liczb naturalnych (1, 2, 3, ...) jest tyle samo, co liczb parzystych (2, 4, 6, ...). Jesli liczebność tego zbioru oznaczymy przez alef, to prawdziwe (matematycznie!) są równania

alef + 1 = alef, alef + alef=alef,
a nawet
alef x alef = alef.
To oczywiście nie jest teologia, ale wskazuje, że przy nieskończonościach nasza intuicja może być zwodnicza.


Tylko jak się to ma do TRZECH osób i JEDNEGO Boga?
Trzeba się zdecydować, albo mówimy o nieskończonej ilości Bogów i wtedy tego typu argumenty są ok, albo operujemy skończonymi liczbami 3 i 1 i wtedy takie argumenty maja się nijak do tematu.

Liczba jako taka jest pojęciem abstrakcyjnym i użyając jej trzeba zaznaczyć co liczymy. Można wiec mówić że jeden Bóg ma nieskończone możliwość zrobienia czegoś tam i wtedy trzech Bogów miałoby też nieskończone możliwości zrobienia tego. Odnosić się to jednak będzie do ilości boskich moiżliwość nie zaś do ilości samych Bogów czy też osób.
Inaczej mówiąc zabawa z nieskończonościami to fajna ciekawostka ale nie ma żadnego zwiazku z tematem Trójcy.

#66 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-03-23, godz. 20:14

A odpowiedziałeś mi gdy sie Ciebie pytałem do jakiej denominacji chrześcijańskiej należysz? Sam oceń czy powinienem Ci odpowiedzieć.

A odpowiedziałem, jeszcze nawet przed zadanym pytaniem, bo w jednym z moich pierwszych postów na tym forum. Jak wynika to z moich wypowiedzi, przynależność wyznaniowa nie ma dla mnie znaczenia. Jeśli kogoś taka odpowiedź nie satysfakcjonuje, to proszę wymyśleć sobie inną, byle nie podawać jako mojej. Do dziś nie doczekałem się odpowiedzi na kolejny post w tym temacie...
Dołączona grafika

#67 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-03-23, godz. 20:18

A odpowiedziałem, jeszcze nawet przed zadanym pytaniem

Dobre. :) Nie myślisz chyba, że ktoś przesiaduje na forum czytając historię twoich postów. Tak czy siak gdy pytałem. Ty milczałeś.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-03-23, godz. 20:22

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#68 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-03-23, godz. 23:06

Dobre. :) Nie myślisz chyba, że ktoś przesiaduje na forum czytając historię twoich postów. Tak czy siak gdy pytałem. Ty milczałeś.

Nieprawda... 1. post wskazał Tobie/Wam Sebol, a następnie ja napisałem 2.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-03-23, godz. 23:07

Dołączona grafika

#69 KBM

KBM

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 190 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:warmińsko-mazurskie

Napisano 2009-01-02, godz. 11:40

Boga nazywa swoim Ojcem, ale zawsze w sensie wyłącznym, a nigdy zbiorowym, mówi bowiem Ojcze mój, a nigdy "Ojcze nasz - Ojcze wasz".
Może na razie tyle.

Zapomniałeś tylko, że podając uczniom słowa modlitwy Jezus powiedział "Wy zatem tak się módlcie: Ojcze Nasz...". Jak więc widzisz - Jezus kazał uczniom mówić Ojcze nasz. Przypominam jeszcze słowa Jezusa z Mt.23,9 "Nikogo tez na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w Niebie".
Świadkowie Jehowy - niewolnicy niewolnika
Blog ukazujący błędy w naukach organizacji ŚJ
www.chrzescijanin5.blog.onet.pl

#70 Kasztanowa

Kasztanowa

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 413 Postów

Napisano 2009-01-02, godz. 15:53

Zapomniałeś tylko, że podając uczniom słowa modlitwy Jezus powiedział "Wy zatem tak się módlcie: Ojcze Nasz...". Jak więc widzisz - Jezus kazał uczniom mówić Ojcze nasz. Przypominam jeszcze słowa Jezusa z Mt.23,9 "Nikogo tez na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w Niebie".


;) Pan Jezus jako Odwieczny Ojciec też jest w niebie,Jego życie na ziemi było krotkie,wiedział,ze odejdzie po zmartwychwstaniu do nieba,więc miał pełne prawo tak nauczć wszystkie pokolenia,nie tylko mu wpólczesnych. ;)
Umysł jest jak spadochron,działa wtedy,gdy jest otwarty

#71 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-02, godz. 17:09

witam

Pan Jezus jako Odwieczny Ojciec też jest w niebie,Jego życie na ziemi było krotkie,wiedział,ze odejdzie po zmartwychwstaniu do nieba,więc miał pełne prawo tak nauczć wszystkie pokolenia,nie tylko mu wpólczesnych.



co to oznacza odwieczny ojciec i od kiedy Jezus jest ojcem i kogo
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#72 Kasztanowa

Kasztanowa

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 413 Postów

Napisano 2009-01-02, godz. 18:23

witam




co to oznacza odwieczny ojciec i od kiedy Jezus jest ojcem i kogo


;) A poczytaj sobie mądralo Izajasza 9:6 i mnie nie rozsmieszaj,znasz Biblię???? :P
Umysł jest jak spadochron,działa wtedy,gdy jest otwarty

#73 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-02, godz. 18:32

A poczytaj sobie mądralo Izajasza 9:6 i mnie nie rozsmieszaj,znasz Biblię????


a przeczytalem

czy mozesz jednak odpowiedziec na pytanie
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#74 Kasztanowa

Kasztanowa

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 413 Postów

Napisano 2009-01-02, godz. 18:57

a przeczytalem

czy mozesz jednak odpowiedziec na pytanie



:) Pan Jezus brał udział w dziele stworzenia,vide:Genesis 1:26;1 Tes.3:11,cyt:"A sam Bog i Ojciec nasz,i Pan nasz Jezus Chrystus,niechaj utoruje nasza droge do was".Zauważ,jakiej formy Paweł uzył rzeczownika "utorowac".Gdyby chodziło o 2 rózne osoby,to uzyłby go w liczbie mnogiej,tak? Nastepnie to samo jest w 2 Tes.2:16,17.cyt."A sam Pan nasz,Jezus Chrystus i Bóg ,Ojciec nasz,KTÓRY nas UMIŁOWAL i DAŁ pocieszenie wieczne,i dobrą nadzieja z łaski,Niech POCIESZY serca wasze i UTWIERDZI was we wszelkim dobrym uczynku i w dobrym słowie". :)
Umysł jest jak spadochron,działa wtedy,gdy jest otwarty

#75 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-02, godz. 19:48

Pan Jezus brał udział w dziele stworzenia,vide:Genesis 1:26;1 Tes.3:11,cyt:"A sam Bog i Ojciec nasz,i Pan nasz Jezus Chrystus,niechaj utoruje nasza droge do was".Zauważ,jakiej formy Paweł uzył rzeczownika "utorowac".Gdyby chodziło o 2 rózne osoby,to uzyłby go w liczbie mnogiej,tak? Nastepnie to samo jest w 2 Tes.2:16,17.cyt."A sam Pan nasz,Jezus Chrystus i Bóg ,Ojciec nasz,KTÓRY nas UMIŁOWAL i DAŁ pocieszenie wieczne,i dobrą nadzieja z łaski,Niech POCIESZY serca wasze i UTWIERDZI was we wszelkim dobrym uczynku i w dobrym słowie".


a nie chodzi o dwie osoby?

nadal prosze o odpowiedz na moje pytanie
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#76 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2009-01-02, godz. 23:50

, że Bóg jest Jedną osobą złożoną z trzech istot.

119.On był Ojcem, który prowadził dzieci Izraela. To był Jego urząd wielkiego Ojca Jehowy. I gdy On przebywał na ziemi, nazywał się Synem. A teraz On przebywa w Swoim Kościele i nazywa się Duchem Świętym. Nie trzech Bogów, lecz jeden Bóg w trzech urzędach: Ojciec, Syn i Duch Święty. Ludzie próbują z Niego zrobić trzech odrębnych Bogów. Bóg Ojciec,... To dlatego Żydzi... Nigdy nie mógłbyś, nigdy nie mógłbyś wcisnąć tego Żydowi. Nie, dlatego że... Nie może, bo on ma polecenie, że: "Jedynie Ja jestem Bogiem". Jest tylko jeden Bóg.

http://Goszen.pl/?action=c41-4
Dołączona grafika

#77 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-01-03, godz. 09:11

Ech.... "Robiooo(ą).. co chcooo(ą).." Mówi Daniec. :) A tak na poważnie to warto mieć namiary na te wypowiedzi. "Bóg jedną osobą z trzech istot". :)


Antytrynitarze robiooo co chcooo :lol: i sprowadzajooo naukę do absurdu. A jak wygląda naprawdę:

"Nierozumna byłaby wtenczas nauka, gdyby powiedziano, iż trzy osoby są jedną osobą, lub trzy istoty jedną istotą. Byłoby to sprzecznością samą w sobie, wewnętrzną. Kościół jednak mówi, trzy są osoby, a jedna tylko istota" (Katechizm Ludowy. ks. Spirago, s.116)

#78 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-01-03, godz. 14:41

witam

Antytrynitarze robiooo co chcooo i sprowadzajooo naukę do absurdu. A jak wygląda naprawdę:

"Nierozumna byłaby wtenczas nauka, gdyby powiedziano, iż trzy osoby są jedną osobą, lub trzy istoty jedną istotą. Byłoby to sprzecznością samą w sobie, wewnętrzną. Kościół jednak mówi, trzy są osoby, a jedna tylko istota" (Katechizm Ludowy. ks. Spirago, s.116)


Hi FI czy Jezus jest istota itd czy dopiero trzej razem wzieci stanowia istote

wikipedia

Istota, esencja, eidos (gr. είδος) – w filozofii istota ma być samym sednem rzeczy, ich prawdziwą naturą, wiedzą, która wydaje się osiągalna, jeśli tylko jeszcze trochę wgłębimy się w poznanie świata. W prostszej wersji istota bytu to to, co sprawia, że byt jest taki jaki jest, albo że w ogóle jest.

Według Kanta sztuka i Metafizyka mają ten sam cel - poznanie istoty bytu.

Niektórzy mistycy tak Wschodu jak Zachodu twierdzą, iż istotę bytu można poznać poprzez medytację, jednak nie jest ona wyrażalna w słowach. Faktycznie, jak dotąd nikomu się jej do końca wyrazić w słowach nie udało, choć wielu próbowało, grzęznąc w logicznych błędnych kołach i niedomówieniach, np. Martin Heidegger: "Istota bytu ludzkiego zawarta jest w jego egzystencji."


adres
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#79 obrońca wiary

obrońca wiary

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 48 Postów

Napisano 2009-02-08, godz. 00:49

kiedys na skypie jak były skypecasty był niejaki pan Włodzimierz, już nie pamiętam dobrze imienia i właśnie on był z kręgu tłumaczy NBG, podawał tą strone http://www.biblest.com.pl/ itd. Jego wiedza na temat Trójcy była podejrzanie mglista i nieprecyzyjna. Nie dziwi mnie więc to że całkowicie pomylił terminy istota i osoba haha, no ale cóż.
"Dominus noster Christus veritatem se, non consuetudinem cognominavit"
- Tertulian

christianos.pl




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych