Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pogrzeb świadka Jehowy


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#41 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-12, godz. 08:21

Zastanawiam się tylko jak oni załatwili to z moim proboszczem o_O To musiała być ostra batalia.



ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Art. 8.
(...)
2. W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących.
3. Zarząd cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do pochówku w określonym miejscu tego cmentarza.



#42 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-12, godz. 08:29

ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Dzieki Kantata wlasnie te ustawe mialem na mysli. Chyba rozwialas watpliwosci poniektorych :)

Użytkownik edd edytował ten post 2008-06-12, godz. 08:34

Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#43 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-06-12, godz. 08:40

Zastanawiam się tylko jak oni załatwili to z moim proboszczem o_O To musiała być ostra batalia.

Zgodnie z obowiązującym konkordatem, jeśli w gminie nie ma cmentarza komunalnego, proboszcz nie ma możliwości odmowy.
[db]

#44 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-06-12, godz. 10:05

Zgodnie z obowiązującym konkordatem, jeśli w gminie nie ma cmentarza komunalnego, proboszcz nie ma możliwości odmowy.

I bardzo dobrze :) Ale teraz kilku fanatyków lewicowych chce zerwanie konkordatu. Czy w takim razie proboszcz - teoretycznie - mógłby odmówić pogrzebu np. takiemu Olejniczakowi czy Napieralskiemu? :P
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#45 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-12, godz. 10:32

I bardzo dobrze :) Ale teraz kilku fanatyków lewicowych chce zerwanie konkordatu. Czy w takim razie proboszcz - teoretycznie - mógłby odmówić pogrzebu np. takiemu Olejniczakowi czy Napieralskiemu? :P



Na początek rozróżnijmy pogrzeb od miejsca pochówku (którego w myśl ustawy obowiązującej co najmniej 40 lat PRZED podpisaniem konkordatu, proboszcz nie miał prawa odmówić)

Po drugie ustawa dotyczy cmentarzy wszystkich wyznań - nie tylko KRK

#46 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-06-12, godz. 11:17

Na początek rozróżnijmy pogrzeb od miejsca pochówku (którego w myśl ustawy obowiązującej co najmniej 40 lat PRZED podpisaniem konkordatu, proboszcz nie miał prawa odmówić)

Masz rację. To jest uregulowanie wcześniejsze, sprzed konkordatu.

Czy w takim razie proboszcz - teoretycznie - mógłby odmówić pogrzebu np. takiemu Olejniczakowi czy Napieralskiemu? :P

To komu ksiądz może odmówić pogrzebu regulują przepisy jego religii. Nie ma przepisu prawa zmuszającego księdza jakiegokolwiek wyznania do przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej. Natomiast miejsca na cmentarzu może odmówić tylko jeśli w danej gminie jest cmentarz komunalny.
[db]

#47 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-23, godz. 23:55

Zaskoczyła mnie ta opowieść:

Ciało spuszczono do grobu. Bez księdza. Ceremonia pogrzebowa przypominała festyn*, na którym brakowało tylko baloników i fajerwerków. Setki młodych ludzi rytmicznie kołysały się nad grobem* nieznanej im 88-letniej kobiety. Z politowaniem patrzyli na nieliczne płaczące osoby z rodziny.
– Mordercy – nie wytrzymała dziewczyna z zapuchniętymi oczami.

W odpowiedziz tłumu buchnęła radosna pieśń o końcu świata. Po kilku minutach autokary zaparkowane przed cmentarzem komunalnym na opolskiej Półwsi odjechały w nieznanych kierunkach. Przypadkowi żałobnicy nigdy już tu nie wrócili.

reportaż o śJ

* :ph34r:

#48 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-06-24, godz. 06:20

Ten reportaż jest bardzo ubarwionym opisem. Widać, że reporterem targały emocje - przede wszystkim chyba nienawiść. Daleki jestem od popierania ŚJ, ale ten opis nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

#49 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-06-24, godz. 07:43

Ta pani jest miszczyniom w ukazywaniu "prawdy" w kszywym zwierciadle
Potrafi zakrencić czytelnikiem..

#50 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-06-24, godz. 08:05

Swoją drogą, w artykule jest wypowiedź Sebastiana:

– W sumie Świadkowie skompromitowali się przynajmniej dziesięć razy, wyznaczając daty kolejnych Armagedonów – wylicza Sebastian.


Sebastian, faktycznie tak powiedziałeś ("przynajmniej dziesięć"), czy jest to też ubarwienie pani redaktor?

#51 wojtas1074

wojtas1074

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów
  • Lokalizacja:płock

Napisano 2008-08-27, godz. 20:18

jestem po pogrzebie ŚJ, byla to osoba starsza bo 86letnia, jej maz 92 latek (tez ŚJ) wychodzac z cmentarza chcial zamienic pare slow z dziecimi zmarlej (nie sa ŚJ), niestety ich brat starszy czy jak go tam zwał, na to mu nie pozowlił-dla mnie rzecz dziwna i smutna, musze dodac ze maz zmarlej mimo wieku ma naprawde poukladane w glowie i jasny umysł-chociaz to ze od 16 sa ŚJ bardzo mnie zdziwiło

#52 malinowa7

malinowa7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 438 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-08-27, godz. 20:51

jestem po pogrzebie ŚJ, byla to osoba starsza bo 86letnia, jej maz 92 latek (tez ŚJ) wychodzac z cmentarza chcial zamienic pare slow z dziecimi zmarlej (nie sa ŚJ), niestety ich brat starszy czy jak go tam zwał, na to mu nie pozowlił-dla mnie rzecz dziwna i smutna, musze dodac ze maz zmarlej mimo wieku ma naprawde poukladane w glowie i jasny umysł-chociaz to ze od 16 sa ŚJ bardzo mnie zdziwiło


To dziwne Wojtek, bo ŚJ nie mają zakazu rozmawiania z rodziną nie będącą w organizacji (jeśli nie są to osoby wykluczone lub takie , które się odłączyły). Większość ŚJ, których znałam utrzymywała normalne kontakty z niewierzącymi członkami swoich rodzin, nawet z dalszymi krewnymi.

#53 wojtas1074

wojtas1074

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów
  • Lokalizacja:płock

Napisano 2008-08-28, godz. 09:20

To dziwne Wojtek, bo ŚJ nie mają zakazu rozmawiania z rodziną nie będącą w organizacji (jeśli nie są to osoby wykluczone lub takie , które się odłączyły). Większość ŚJ, których znałam utrzymywała normalne kontakty z niewierzącymi członkami swoich rodzin, nawet z dalszymi krewnymi.


mnie tez to dziwi, przed pogrzebem ŚJ byli mili, nie stwarzali problemow z pogrzebem, potem sie okazało że po prostu odpuscili widzac ze jest rodzina, jednak wyjscie z cmentarza rozwialo moje watpliwosci, jakby sie bali ze Jego zabierze corka do siebie, a tak z dziadka da sie wyciagnac troche kasy,
jeszcze jedna sprawa- czy byly przypadki ze ŚJ przejmowali mieszkania mimo tego ze były dzieci jako spadkobiercy,w tym przpadku
ŚJ przepisal mieszkanie na nie zyjaca zone, wiec mysle ze mimo opieki ktora zadeklarowali jest podtekst mieszkania-obym sie mylił.

#54 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-08-29, godz. 07:38

mnie tez to dziwi, przed pogrzebem ŚJ byli mili, nie stwarzali problemow z pogrzebem, potem sie okazało że po prostu odpuscili widzac ze jest rodzina, jednak wyjscie z cmentarza rozwialo moje watpliwosci, jakby sie bali ze Jego zabierze corka do siebie, a tak z dziadka da sie wyciagnac troche kasy,
jeszcze jedna sprawa- czy byly przypadki ze ŚJ przejmowali mieszkania mimo tego ze były dzieci jako spadkobiercy,w tym przpadku
ŚJ przepisal mieszkanie na nie zyjaca zone, wiec mysle ze mimo opieki ktora zadeklarowali jest podtekst mieszkania-obym sie mylił.

Nie chce mi sie wierzyc w Twe opowiastki. Cos bredzisz z lekka albo jestes jakis przewrazliwiony.

Jesli chodzi o przepisywanie mieszkania, dzialek etc. to sa takie przypadki ale naczesciej ze wdowiec/wdowa przepisuje na WTS zamiast przekazac dzieociom. Dawniej bylo wiecej przypadkow niz teraz. Teraz takie przypadki to mozesz zaobserwowac jak babcie przepisuja Rydzykowi swoje ziemie ;)
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#55 wojtas1074

wojtas1074

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów
  • Lokalizacja:płock

Napisano 2008-08-29, godz. 08:58

Nie chce mi sie wierzyc w Twe opowiastki. Cos bredzisz z lekka albo jestes jakis przewrazliwiony.

Jesli chodzi o przepisywanie mieszkania, dzialek etc. to sa takie przypadki ale naczesciej ze wdowiec/wdowa przepisuje na WTS zamiast przekazac dzieociom. Dawniej bylo wiecej przypadkow niz teraz. Teraz takie przypadki to mozesz zaobserwowac jak babcie przepisuja Rydzykowi swoje ziemie ;)


nic nie bredze pisze jak bylo tylko tyle,ale to nie tylko moje wrazenie takie jest,dla mnie jest dziwne ze facet mowi ze zaopiekuja sie wujkiem a obok siedzi corka, na ktora nie zwracaja uwagi i nie licza sie z jej zdaniem,dziadek ma tak namieszane w glowie ze pewno dnia ,chyba na dzien przed pogrzebem wygonil corka z domu,to sa fakty,a ze wplacali kase na nadarzyn to jest pewne i to nie male kwoty

#56 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-08-29, godz. 11:56

Wojtas, czyhanie na spadek i chatę po sędziwym współbracie to nie jest typowe zachowanie świadków Jehowy. Oni raczej nie mają w zwyczaju doić współwyznawców w taki sposób. Podobnie dziwne jest zachowanie starszego na pogrzebie, które opisujesz - to, że nie pozwolił podejść ojcu do rodziny spoza zboru. Poza tym najpierw piszesz, że:

musze dodac ze maz zmarlej mimo wieku ma naprawde poukladane w glowie i jasny umysł


a zaraz potem:

dziadek ma tak namieszane w glowie


Dlatego jakoś mało wiarygodna jest ta Twoja historia. Ale fakt - ludzie są różni, może rzeczywiście wokół tego starszego pana czają się jakieś hieny.

Użytkownik kantata edytował ten post 2008-08-29, godz. 11:57


#57 wojtas1074

wojtas1074

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów
  • Lokalizacja:płock

Napisano 2008-08-29, godz. 17:20

Wojtas, czyhanie na spadek i chatę po sędziwym współbracie to nie jest typowe zachowanie świadków Jehowy. Oni raczej nie mają w zwyczaju doić współwyznawców w taki sposób. Podobnie dziwne jest zachowanie starszego na pogrzebie, które opisujesz - to, że nie pozwolił podejść ojcu do rodziny spoza zboru. Poza tym najpierw piszesz, że:



a zaraz potem:


Dlatego jakoś mało wiarygodna jest ta Twoja historia. Ale fakt - ludzie są różni, może rzeczywiście wokół tego starszego pana czają się jakieś hieny.


wlasnie rozni sa ludzie

#58 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-12-26, godz. 01:42

W nawiązaniu do tematu:

"Przebudźcie się!", marzec 2009
Biblijny punkt widzenia: Co sądzić o kremacji? mp3


.jb

#59 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-12-26, godz. 05:16

Sebastian, faktycznie tak powiedziałeś ("przynajmniej dziesięć"), czy jest to też ubarwienie pani redaktor?

kiedys udzieliłem tej pani wywiadu i faktycznie mówilem o licznych zapowiedziach konca swiata ale nie pamietam ile ich wyliczyłem. mówilem jednak napewno ze byly daty konkretne i daty mniej wiecej.

a takze mówilem nie o 10 datach po 1931 ale o kilkunastu w calej historii WTS

dodaje to, bo moze Matuzalem liczy tylko SJ po zmianie nazwy

#60 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-06-02, godz. 21:23

Testament Raymonda Franza zapowiada kremację oraz brak ceremonii pogrzebowej czy pożegnalnej uroczystości upamiętniającej.

Mój pogląd jest zupełnie podobny w stosunku do siebie. Być może rozwinie się dyskusja, jak ŚJ zapatrują się na ten sposób pochówku, jak również inaczej wierzący ? Również, co stoi na przeszkodzie a co nie jest przeciwwskazaniem? Ale może nieco później, gdy ochłonie podstawowe zagadnienie śmierci Raymonda Franza. A może równocześnie?
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych