Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filmy o ŚJ


  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#21 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-07-24, godz. 20:42

Kto jest głupi - ten się da zwieść takim filmom.

I tu się zgodzę...kto jest głupi ten da się zwieść...
Niekoniecznie filmom. Dobrze, że przynajmniej niektórym rozum wraca.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#22 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-07-24, godz. 21:29

I tu się zgodzę...kto jest głupi ten da się zwieść...
Niekoniecznie filmom. Dobrze, że przynajmniej niektórym rozum wraca.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia


a niektórzy zaczną samodzielnie myśleć.
pozdrawiam Andrzej

#23 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-24, godz. 21:38

Zgodzę się z przedmówcami: najważniejsze, że można dzięki takim przekazom osiągnąć nadrzędny cel, który uświęca środki. Filmy nie są najlepsze ani jakościowo, ani (niekiedy) merytorycznie. Nie można im natomiast zarzucić, że sieją kłamstwo. A prawda, nawet podana na brzydkim talerzu, ma swą wartość, czy to się komuś podoba, czy nie.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#24 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-26, godz. 09:23

Filmy można też obejrzeć on-line na video.google.pl:
"Świadkowie u Twoich drzwi" (watch >>)
"Świadkowie odchodzą" (watch >>)
Dołączona grafika

#25 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-11-26, godz. 13:40

Filmy można też obejrzeć on-line na video.google.pl:
"Świadkowie u Twoich drzwi" (watch >>)
"Świadkowie odchodzą" (watch >>)

Ciekawe. Tylko mogli by popracowac nad tlumaczeniem polskim i jesli ma to trafic do SJ to tez popracowac nadl slownictwem uzywanym przez SJ :P
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#26 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-26, godz. 18:19

Ciekawe. Tylko mogli by popracowac nad tlumaczeniem polskim i jesli ma to trafic do SJ to tez popracowac nadl slownictwem uzywanym przez SJ :P

Zgadzam się. Jednak jeszcze przez długi czas będziemy dysponować tylko tym tłumaczeniem.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-11-26, godz. 18:54

Dołączona grafika

#27 Emka

Emka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 164 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2008-03-04, godz. 16:52

Właśnie obejrzałam obydwa filmy. Zgadzam się z tym, że niekiedy twórcy filmu przeginają - ja przynajmniej nie spotkałam się z tak ostrym stanowiskiem w sprawie traktowania wykluczonych członków rodziny, tak jak to "brat Leo" czynił ze swoją córką Marilyn. Podobnie też rada do błądzącego brata, żeby rozwiódł się ze swoją żona i poślubił jakąś siostrzyczkę, również jest dość niedorzeczna - ŚJ w ogóle nie pochwalają rozwodów, jeżeli już żona odchodzi, to trzeba cierpieć w samotności. Jednakże sens i wymowa filmu w dobry sposób pokazuje retorykę świadków i ich bufońskie przekonanie o tym, że są jedynymi, którzy poznali Boga. Wszystko jest ok, dopóki poruszają sie w dobrze znanym sobie świecie broszurek, strażnic i wyrwanych z kontekstu wersetów, których tłumaczenie wbijane jest im do głowy na zebraniach. Gdyby ich zapytać, co tak naprawdę myślą o biblijnych proroctwach, nie potrafią powiedzieć nic ponad wyuczone regułki.

Przyznam, ze obydwa filmy mnie dość poruszyły, zwłaszcza sposób wypowiadania się przez braci i znane mi słowa - aż poczułam dreszcze i wróciły niemiłe wspomnienia. Tak właśnie wygląda miłość w zborach - gładkie, przesłodzone uśmiechy i przykładne rozmowy, a potem nagła zmiana o 180 stopni, kamienna twarz i zaciśnięte usta. Pamiętam zresztą, że ja o swoim wykluczeniu dowiedziałam się dopiero dzień po ogłoszeniu go w zborze. Traf chciał, że tego dnia rano byłam w sklepie, w którym pracowała pewna młoda siostrzyczka. Zwykle zamieniałyśmy ze sobą parę słów, zawsze była dla mnie miła i życzliwa. Tego dnia jednak poczułam, że coś jest na rzeczy, bo jedynie nerwowo skinęła głową na moje powitanie, a potem zniknęła między półkami.

Jeszcze rok temu, kiedy zostałam pełnoprawną odstępczynią, myślałam, że ŚJ to religia prawdziwa, tylko mnie już na tym nie zależy. Nie zastanawiałam się nad tym, czy ma ona poparcie w Biblii, odgórnie zakładałam, że tak, tylko ja sie do niej nie nadaję i jestem zbyt zniechęcona, żeby się starać. Dopiero niedawno zaczęłam się interesować rzeczywistym przesłaniem religii, która od urodzenia była mi ukazywana jako jedyna słuszna. Przyznam, że siłą napędową jest to forum :) Ale odnalazłam tez wiele innych miejsc, w których umacniam swoje przekonanie. Jeszcze na pewno długa droga przede mną. Nadal tkwi we mnie wiele z tego, czego mnie uczono. Pewnych rzeczy nie będę już potrafiła z siebie wyrzucić. Ale mam nadzieję, że, jeżeli kiedykolwiek zapragnę należeć do jakiejś organizacji religijnej, to będzie to mój osobisty wybór, niezmącony żadnymi wątpliwościami i fałszem.

Przepraszam, że się tak rozgadałam i do tego prawie nie na temat. Wpadam w słowotok. :P Te filmy po prostu trochę mną zatrzęsły i czuję potrzebę drążenia głębiej. Jeżeli znacie jakieś inne produkcje, to dajcie, proszę, znać.
"When the war of the beasts brings about the world’s end
The goddess descends from the sky."

#28 pojawiamsieiznikam

pojawiamsieiznikam

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów

Napisano 2008-03-04, godz. 22:52

Obejrzałem "Swiadkowie u twoich drzwi". Rzeczywiście tłumaczenie tego filmu pozostawia wiele do życzenia. Pomimo pewnych niepotrzebnych hiperbolizacji uważam że film trafia w sedno. Nie wszyscy SJ tak się zachowują jak w tym filmie, ale z własnego doświadczenia wiem że takie osoby są, i jest ich naprawdę sporo.

Pierwsze trzy minuty filmu "Swiadkowie odchodzą" trochę mnie odrzuciły. Nie spotkałem się osobiście z takim traktowaniem własnej rodziny (jak w tym filmie traktowanie wykluczonej córki) ale ze słyszenia wiem że przypadki odcięcia się dzieci od rodziców (lub odwrotnie) zdarzały się. Wydaje mi się ze film pokazuje pewne zjawiska w organizacji SJ.
Nie słyszałem o motywie wykradania dziecka ze szpitala. Jeśli taki przypadek nie miał miejsca to pojawienie się go w tym filmie jest nonsensem.

Znam osoby które zrujnowały sobie życie i musiały wiele poświęcić a to wszystko przez praktyki SJ, o których m.in. traktują te filmy. Pomimo pewnych wad, wydaje mi się że dobrze że takie filmy są. I wbrew wcześniejszym krytycznym opiniom, uważam że te filmy nie są wcale takie złe.

Użytkownik pojawiamsieiznikam edytował ten post 2008-03-04, godz. 23:23


#29 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-03-05, godz. 06:55

Mała uwaga: te filmy dotyczą USA i są dośc stare. Dokładan analiza wykazuje dośc sporą liberalizację w ciagu ostatnich 20 lat, wiec z wieloma rzeczami nie można się dzisia zetknąć lub bardzo rzadko występują. Do tego w polsce jest troche inne podejscie - doświadczenia komuny i przesladowan zrobiły swoje. A co do wykradania dzieci ze szpitali - to w USA io w innych krajach były takie wypadki. Czy W Polsce? Wątpie. Za komuny taki ch rodzicó dorwało by UB i poszli by do piachu.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#30 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-03-05, godz. 08:51

Właśnie obejrzałam obydwa filmy. Zgadzam się z tym, że niekiedy twórcy filmu przeginają - ja przynajmniej nie spotkałam się z tak ostrym stanowiskiem w sprawie traktowania wykluczonych członków rodziny, tak jak to "brat Leo" czynił ze swoją córką Marilyn. [...]



Obejrzałem "Swiadkowie u twoich drzwi". Rzeczywiście tłumaczenie tego filmu pozostawia wiele do życzenia. Pomimo pewnych niepotrzebnych hiperbolizacji uważam że film trafia w sedno. Nie wszyscy SJ tak się zachowują jak w tym filmie, ale z własnego doświadczenia wiem że takie osoby są, i jest ich naprawdę sporo.

[...]

Czasem trzeba problem wyolbrzymic aby inni mogli go dostrzec. Jezus tez uzywal 'hiperboli' aby do innych dotarlo co ma im do przekazania.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#31 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-03-05, godz. 09:19

Powiem Wam przypadek który miał miejsce dosyć niedawno. Pewna pionierka ma wykluczonego syna, który poślubił dziewczynę ze "świata" i ma z nią dziecko. Syn przyjechał do matki w odwiedziny, a przeczulona siostra zdecydowała, że na czas pobytu syna z żoną i małym dzieckiem przeniesie się do swojej siostry mieszkającej nieopodal. Jednak po dłuższym zastanowieniu się stwierdziła, że jej chrześcijańskie sumienie nie pozwala jej przyjąć wykluczonego w jej właśnym mieszkaniu mimo że jej samej tam nie będzie. Syn z żoną i małym dzieckim musieli szukać gościny wśród znajomych ze "świata" w tej miejscowości.

Ciekawe czy niechęć do "prawdy" swojej synowej ta kretynka przypisze działaniu demona który wstąpił w jej wykluczonego syna, czy swojej własnej głupocie.

Tyle się nasłuchałem i byłem świadkiem tak absurdalnych zachowań wobec osób wykluczonych, że nic juz chyba nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Od skrajnej pobłażliwości do talmudycznego rygoru.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#32 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-03-05, godz. 10:23

W kazdej religii sa fanatycy i 'lejtki' zarowno SJ jak i babtysci, katolicy, muzulmanie etc
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#33 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-03-05, godz. 10:39

W kazdej religii sa fanatycy i 'lejtki' zarowno SJ jak i babtysci, katolicy, muzulmanie etc


Oczywista oczywistość :D
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#34 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-03-05, godz. 11:42

Właśnie obejrzałam obydwa filmy. Zgadzam się z tym, że niekiedy twórcy filmu przeginają - ja przynajmniej nie spotkałam się z tak ostrym stanowiskiem w sprawie traktowania wykluczonych członków rodziny, ...

Mój przyjaciel po 35 latach w "organizacji"odszedł wraz z żoną i dziećmi, poza jednym synem. Ten syn co został w "organizacji" najpierw nie odbierał telefonów od rodziny, a potem, aby mieć od nich spokój po prostu zmienił adres zamieszkania i nr. telefonu. Tym samym odciął się od rodziców i swoje dzieci odciął od dziadków.
Czesiek

#35 pojawiamsieiznikam

pojawiamsieiznikam

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów

Napisano 2008-03-05, godz. 16:49

Wydaje mi się że autorzy filmów przedstawili w nich sytuacje które mają oparcie w faktach (takie jak, wykradanie dzieci ze szpitala, stosunek członków rodzin podzielonych pod względem religijnym etc...), być może poza samą fabułą. Więc nie widzę powodu aby krytykować te filmy od strony merytorycznej.

#36 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-03-16, godz. 10:03

Obejrzałem oba filmy: "Świadkowie Jehowy u twoich drzwi" i "Świadkowie Jehowy odchodzą". Mam dwie uwagi.
1. Te filmy, podobnie jak filmy ŚJ, oddziałują mocno na uczucia, a to może w dużym stopniu przysłonić zdolność myślenia tym bardziej, że...
2. W tych filmach znów jest mowa o religii prawdziwej. Czy to nowa jedyna prawda i jedyna słuszna linia?
Właściwie mogę dodac trzecią uwagę
3. Aby dobrze poznać Biblię trzeba koniecznie znać języki oryginału, w przeciwnym wypadku można tylko polegać na innym człowieku. Ja tych języków nie znam, Podchodzę więc z rezerwą do wszelkich popisów z wykorzystaniem Biblii.
Czy ktos ma podobne zdanie?

#37 pojawiamsieiznikam

pojawiamsieiznikam

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów

Napisano 2008-03-23, godz. 22:32

Dorzuce kolejny filmo SJ:

http://video.google....288529160546808

#38 samira12

samira12

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:belgia

Napisano 2008-05-21, godz. 14:26

Tak.. obejrzałem jeden z tych filmów.
Mocno propagandowy. I bardzo pokrętny.
Dlaczego tak napisałem ?
Bo celowo i rozmyślnie przedstawiono w nim braci jako ludzi nieudolnych, fałszywych i okrutnych.
Historyjka opowiada dzieje jednego młodego człowieka którego ?wciągnięto? w szeregi ŚJ gdy opuściła go żona. Człowiek ten szybko się ochrzcił i wszystko szło dobrze póki podczas głoszenia nie natrafił na nowo nawróconą ku Jezusowi kobietę. Ta, wykorzystując kilka trudniejszych fragmentów Biblii sugeruje mu że " Jezus jest jedynym Bogiem" a nauki braci są fałszywe.
Człowiek ten porzuca świadków i przyjmuje Jezusa do swojego serca.
Happy End.
To, co wywołuje moje oburzenie to bardzo płytkie ukazanie zachowań i postaw Świadków którzy robią tu za czarne owce, więcej:
za tępych biurokratów, miałkich ludzi który posługują się kłamstwem i zwodzeniem. Totalne skrajności jako norma.
Uważam że efekt końcowy jest przeciwny do zamierzonego.
Pomyślałem trochę: czy filmy podobne jak ten, szkalujące innych ludzi, mogą pochodzić od Chrystusa ?
Czy Pan by kierował takim dziełem?
Czy bracia kręcą jakieś video ukazujące podłość nowo nawróconych na boskość Jezusa ?
Wnioski są jasne.
To nie Jezus mieszka w sercach tych ludzi. To nie Bóg zaleca obśmiewanie religii Świadków.
Kto jest głupi - ten się da zwieść takim filmom.


ja chociaz Swiadkiem Jechowy nie jestem w pelni sie zgadzam ze filmy sa propagandowe i naciagane szczegolnie w drugim jak ta kobieta modli sie do Jezusa a przeciez SJ do Jezusa sie nie modla. A tak ogolnie to nie mozna osadzac wszystkich na podstawie zachowania innych osob.

Użytkownik samira12 edytował ten post 2008-05-21, godz. 14:29

surah ar-rum 31-32"NAWRACAJCIE SIE DO NIEGO,BOJCIE SIE GO,ODPRAWIAJCIE MODLITWE I NIE BADZCIE Z LICZBY TYCH, KTORZY JEMU DODAJA WSPOLTOWARZYSZY!
ANI TEZ SPOSROD TYCH,KTORZY PODZIELILI SWOJA RELIGIE,TWORZAC SEKTY; PRZY CZYM KAZDA FRAKCJA ODSZCZEPIENCZA CIESZY SIE TYM,CO ZACHOWUJE"

#39 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2008-06-15, godz. 20:57

Znany film, ale tym razem z tłumaczeniem. Cz 1 (reszte znajdziecie)

#40 pharao29

pharao29

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano 2008-10-24, godz. 21:42

Znany film, ale tym razem z tłumaczeniem. Cz 1 (reszte znajdziecie)

Dala mnie znany dopiero od dziś - całość wg mnie przedstawiona w miarę obiektywnie - jedynie zakończenie wydało mi się trochę tendencyjne - jak zachęta do realizacji swoich potrzeb duchowych w innych religiach; byc może postrzegam to przez pryzmat własnego przekonania o nieistnieniu boga.
"Szlachetny rzecz każdą z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń"




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych