Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pracownik czy wolontariusz?


  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#61 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-08, godz. 12:06

bo wydawanie niedzieli to dzialalnosc gospodarcza??

Przynajmniej wydawca nie udaje "kanału" pomiędzy Bogiem a człowiekiem i nie każe wierzyć we wszystko co pisze pod groźbą wykluczenia z KK. A wierny katolik ma do wyboru albo kupić i poczytać co redakcja opublikowała, albo dać sobie spokój, jeśli nie odpowiada mu linia gazety.

--
Podwątek: link | moderator

Czesiek

#62 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 21:12

myślę, że sprawa rozgrywa się wokół tego, czy wydawanie "niedzieli" jest działalnością gospodarczą czy nie-gospodarczą.


bo wydawanie niedzieli to dzialalnosc gospodarcza??


Dobrze myślicie. Co prawda nie znam "Niedzieli", ale jeśli jest tam cena to znaczy, że jej sprzedaż odbywa się w ramach działalności gospodarczej (kupując ją, nabywca otrzyma paragon fiskalny). Ale za "Gościa Niedzielnego" już nie, więc jeśli ktoś wrzuci datek do skrzynki to Kościół (a raczej parafia) nie musi płacić od tego podatku.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-10, godz. 22:41


#63 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-11, godz. 07:36

"Niedziela" (...) kupując ją, nabywca otrzyma paragon fiskalny)

Nie widziałem nigdy kas fiskalnych u wejścia do kościołów, a tam najczęściej stają ministranci z tym tygodnikiem po zakończonej niedzielnej mszy. Z tego, co wiem, na 99% proboszcz zamawia ten tygodnik w określonej ilości egzemplarzy i za tę ilość płaci na konto wydawców. Czy płaci cenę pomniejszoną o jakiekolwiek rabaty, nie wiem...

#64 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-11, godz. 09:42

Z tego, co wiem, na 99% proboszcz zamawia ten tygodnik w określonej ilości egzemplarzy i za tę ilość płaci na konto wydawców. Czy płaci cenę pomniejszoną o jakiekolwiek rabaty, nie wiem...

Dokładnie. Rabaty są tak jak w każdej prasie. Im więcej zamawiasz i jeśli na dłuższy okres to tym samym masz określony rabat, tak jest w prawie każdej gazecie. Przy kościołach oczywiście stoją ministranci ale czasem gazety leżą wyłożone bez pilnowania z informacją ile się nalezy i nie ma kontroli kto ile i czy w ogóle pokryje koszty. Czasami za darmo rozdaje się takie gazety (ale koszty ponosi dana parafia).

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-04-11, godz. 09:42

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#65 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-14, godz. 16:52

Nie widziałem nigdy kas fiskalnych u wejścia do kościołów, a tam najczęściej stają ministranci z tym tygodnikiem po zakończonej niedzielnej mszy. Z tego, co wiem, na 99% proboszcz zamawia ten tygodnik w określonej ilości egzemplarzy i za tę ilość płaci na konto wydawców. Czy płaci cenę pomniejszoną o jakiekolwiek rabaty, nie wiem...


Tak jak napisałam, nie znam tego czasopisma. Jeśli jednak parafia nabywa ją od wydawcy (czyli zawiera typową umowę sprzedaży) to wydaje mi się, że to ona otrzyma paragon lub fakturę VAT. Nie wiem, kto zapłaci podatek VAT, ale jego ciężar chyba zawsze ponosi nabywca finalny (w tym przypadku parafia). Jeśli wydawca jest osobą prawną to zapłaci podatek dochodowy od osób prawnych (bo osiągnął dochód).


Natomiast parafia nie zapłaci ani grosza podatku od datków, które wpłyną za to czasopismo do skrzynki (koszyka).


Tak to widzę, ale przyznam się, że nie jestem specjalistką z zakresu podatków. Wydaje mi się, że mówiłeś kiedyś, że studiujesz ekonomię, wiec chyba byłoby Ci łatwiej to sprawdzić.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-14, godz. 16:53


#66 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-14, godz. 17:14

Wydaje mi się, że mówiłeś kiedyś, że studiujesz ekonomię, wiec chyba byłoby Ci łatwiej to sprawdzić.

Niezależnie od długości łańcucha powiązań, kto od kogo kupił i komu odsprzedał, VAT jest podatkiem od wartości dodanej, więc do skarbu państwa wpływa tyle samo pieniędzy.

Bardzo upraszczając sprawę (bo w końcu nie jest to forum o tematyce podatkowej) około 1/5 lub 1/4 a maksymalnie nawet 1/3 zysków wydawnictwa oraz zysków całego kanału sprzedaży zawłaszcza skarb państwa.

Biorąc pod uwagę, że każdy z nas wolałby zarobić na czysto np. 3.000zł i nie oddawać fiskusowi ani 1000zł ani nawet 600zł, ale całość zarobionej kwoty wydać na swoje potrzeby, zrozumiałe jest że wiele instytucji kombinuje jakby tutaj nie zapłacić podatku.

Ale jak się nie jest związkiem wyznaniowym, to się dużo nie nakombinuje, bo państwo ma swoje sposoby żeby ściągnąć podatki (inaczej nikt by nie płacił).

#67 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-14, godz. 17:30

Obciążony podatkiem VAT zawsze jest ostatni nabywca czyli taki osobnik jak ja - to sie nazywają ukryte podatki dlatego żeby ludzie nie byli świadomi ile tak naprawde płacą za produkt i pośredników a ile państwu ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#68 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-14, godz. 20:56

Biorąc pod uwagę, że każdy z nas wolałby zarobić na czysto np. 3.000zł i nie oddawać fiskusowi ani 1000zł ani nawet 600zł, ale całość zarobionej kwoty wydać na swoje potrzeby, zrozumiałe jest że wiele instytucji kombinuje jakby tutaj nie zapłacić podatku.


Nie wiem, czy to taka ogólna uwaga, czy pijesz do WTS (że rozpowszechniają literaturę za darmo, żeby nie płacić podatków).


Jeśli to drugie to jest to niewłaściwy tok myślenia.


W każdym demokratycznym państwie prawa jedne z najbardziej "świętych" praw to własność i wolność gospodarcza (w tym prawo do jej podejmowania lub nie). Tak więc tylko od kościoła, związku wyznaniowego (ich osób prawnych) zależy, czy samodzielnie wydają literaturę, czy od kogoś kupują, czy ją dalej sprzedają, czy rozdają za darmo, czy za ewentualne datki.


Parafie też mogłyby wydawać swoją literaturę, gdyby chciały. Jeśli ją kupują to ich sprawa, nigdzie nie ma jednak napisane, że inne związki muszą działać tak samo.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-14, godz. 20:57


#69 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-05-23, godz. 21:05

Art. 13 ust. 2:

Osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych są zwolnione od opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej. W tym zakresie osoby te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy podatkowe.

Co prawda w tym przepisie jest mowa o "osobach prawnych (...) związków wyznaniowych", ale wydaje mi się, że wnioskując z mniejszego na większe (argumentum a minori ad maius), tym bardziej związek wyznaniowy jest zwolniony z opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej.


Przeczytałam to, co napisałam ponad rok temu i nie spodobało mi się to. To znaczy, nadal uważam, że datki za literaturę nie podlegają opodatkowaniu, ale nie na podstawie w/w ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Jeśli ustawodawca używa wyrażenia "osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych", to wydaje mi się, że należy rozumieć to dosłownie i zawężyć krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia tylko do tychże osób prawnych. Czyli nie należy rozszerzać tego przepisu na kościoły jako takie.

Zwolnienia należy poszukać gdzie indziej. W przypadku kościołów i związków mających uregulowane stosunki z państwem sprawa jest prosta - zwolnienie znajduje się w odpowiedniej ustawie.

Niemniej istnieje jeszcze ogólny przepis w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (bodajże art. 17 ust. 1 pkt 4):

Wolne od podatku są (...) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

No i to byłoby na tyle ;)

#70 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-05-23, godz. 21:39

Ewciu, z tego co wiem, to przepis ten pozwala podatnikowi (osobie fizycznej) odliczyć jakieś tam kwoty wydane na darowiznę na cele kultu religijnego (obojętnie, czy przekaże ją Rydzykowi czy Mielczarkowi) -- jednakże nie można na tej podstawie zwalniać z podatku dochodów związków wyznaniowych ani ich jednostek organizacyjnych (z osobowością lub bez osobowości prawnej).

O tym że mam rację świadczy chociażby tytuł cytowanej przez Ciebie ustawy - dotyczy ona osób fizycznych.

#71 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-05-24, godz. 05:49

Ewciu, z tego co wiem, to przepis ten pozwala podatnikowi (osobie fizycznej) odliczyć jakieś tam kwoty wydane na darowiznę na cele kultu religijnego (obojętnie, czy przekaże ją Rydzykowi czy Mielczarkowi) -- jednakże nie można na tej podstawie zwalniać z podatku dochodów związków wyznaniowych ani ich jednostek organizacyjnych (z osobowością lub bez osobowości prawnej).

O tym że mam rację świadczy chociażby tytuł cytowanej przez Ciebie ustawy - dotyczy ona osób fizycznych.


Sebastian, przytoczyłam przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych :) Pozdr.

#72 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-05-24, godz. 06:04

ach, sorry, ja ostatnio prawie identyczne zdanie wyczytałem w ustawie dot. osób fizycznych :P

oczywiście, przyznaję się do pomyłki, masz rację. Z przepisu wynika że jeśli osoba prawna (obojętnie, spółka, drukarnia, kościół katolicki, związek wyznaniowy ŚJ) ma jakieś tam dochody i przeznacza je na cele kultu religijnego to część przeznaczona na cele kultu jest nieopodatkowana. Np. zarobi 1000zł a wyda na cele kultu 950 zł, to podatek płaci tylko od 50zł.

#73 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-05-24, godz. 06:08

ach, sorry, ja ostatnio prawie identyczne zdanie wyczytałem w ustawie dot. osób fizycznych :P

oczywiście, przyznaję się do pomyłki, masz rację. Z przepisu wynika że jeśli osoba prawna (obojętnie, spółka, drukarnia, kościół katolicki, związek wyznaniowy ŚJ) ma jakieś tam dochody i przeznacza je na cele kultu religijnego to część przeznaczona na cele kultu jest nieopodatkowana. Np. zarobi 1000zł a wyda na cele kultu 950 zł, to podatek płaci tylko od 50zł.


Otóż to. A jak przeznaczy 1000 zł, to nic nie zapłaci :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych