Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pracownik czy wolontariusz?


  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#41 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-05, godz. 08:23

Bez przesady, w takim razie wystąp o delegalizację wszystkich zakonów (zakonnice oraz zakonnicy-nieksięża też pracują w klasztorach bez umowy cywilnoprawnej, bo śluby nie są umową, a ubezpieczenie, jeśli mają, mają wg nomenkaltury ZUS jako duchowni choć nimi nie są w świetle prawa KRK)...

Jer
A co o tym mówi Konkordat? To taka umowa między KK a państwem jakbyś nie wiedział.
A czy śJ mają taką ustawę i czy według niej mogą wykonywać pracę kolporterów czasopism za darmo na rzecz WTS-u bez płacenia z tego tytułu podatków?
Czesiek

#42 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-05, godz. 16:45

A czy śJ mają taką ustawę i czy według niej mogą wykonywać pracę kolporterów czasopism za darmo na rzecz WTS-u bez płacenia z tego tytułu podatków?

podatek od zera?

#43 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-05, godz. 21:09

Jer
A co o tym mówi Konkordat? To taka umowa między KK a państwem jakbyś nie wiedział.
A czy śJ mają taką ustawę i czy według niej mogą wykonywać pracę kolporterów czasopism za darmo na rzecz WTS-u bez płacenia z tego tytułu podatków?


O matko ...

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-05, godz. 21:09


#44 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-05, godz. 21:32

niech mi ktos wyjaśni, czym różni się organizacja ŚJ od tzw. Babilonu, bo ja nie widzę żadnej różnicy?

#45 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-05, godz. 21:41

niech mi ktos wyjaśni, czym różni się organizacja ŚJ od tzw. Babilonu, bo ja nie widzę żadnej różnicy?


Jeśli chodzi o podatki od datków otrzymywanych za literaturę religijną? Niczym. Kiedyś takie pytanie zadał light drink i dostał taką samą odpowiedź.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-05, godz. 21:42


#46 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-05, godz. 22:51

podatek od zera?

Niestety, Iwonko, w Polsce płaci się niezerowe a czasami nawet wysokie podatki "od zera".

Przykładowo, przedsiębiorca który nic nie zarobi przez cały miesiąc płaci 100 lub 600zł ZUS-u na ubezp. społeczne plus ok. 180zł na NFZ (zwany potocznie chorą kasą).

Przykładowo, płaci się dość duże podatki od używanych aut sprowadzanych z zagranicy jako "darowizna".

Przykładowo, przekazując chleb biednym za darmo trzeba zapłacić VAT (przykład piekarza z Legnicy).

A więc, jeśli wyobrażałaś sobie że x% razy 0,00 podstawy opodatkowania musi dać kwotę podatku 0,00 to byłaś w błędzie.

#47 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-04-06, godz. 05:58

Niestety, Iwonko, w Polsce płaci się niezerowe a czasami nawet wysokie podatki "od zera".


oj Sebciu ;-) jeżeli nie ma podstawy to i nie ma podatku i dalej, nie ma zaliczki na podatek ;-) czyli taki ktoś nie jest nawet podatnikiem ;-) w przypadku przedsiębiorcy, który płaci ZUS i FZ, a nie osiąga przychodów, mówi się że "leci na stratach" ;-) i czas zamknąć bajzel ;-), jeżeli chodzi o płatników VAT, może się okazać, że pomimo, że nie osiągnięto przychodów z działalności to otrzymało się jednak zwrot podatku VAT z US ;-) i to już jest ciekawe i zastanawiające, jak to zrobić aby się nie narazić Wielkiemu Bratu i jak najwięcej od tego Brata wyciągnąć ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-04-06, godz. 05:58

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#48 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-06, godz. 07:54

Jer
A co o tym mówi Konkordat? To taka umowa między KK a państwem jakbyś nie wiedział.
A czy śJ mają taką ustawę i czy według niej mogą wykonywać pracę kolporterów czasopism za darmo na rzecz WTS-u bez płacenia z tego tytułu podatków?



O matko ...


Ewo
Czy jest ustawa o stosunku RP do "organizacji", czy jej nie ma? A jeśli jest to jak ona reguluje kolportowanie czasopism i książek WTS-u? Czy jako prawnik możesz nas w tym temacie uświadomić zamiast wzywać matkę?
Czesiek

#49 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-06, godz. 09:07

oj Sebciu ;-) jeżeli nie ma podstawy to i nie ma podatku i dalej, nie ma zaliczki na podatek ;-) czyli taki ktoś nie jest nawet podatnikiem ;-) w przypadku przedsiębiorcy, który płaci ZUS i FZ, a nie osiąga przychodów, mówi się że "leci na stratach" ;-) i czas zamknąć bajzel ;-),

Niby masz rację, ale ja nie udzielałem Iwonie porady ekonomicznej, jak optymalizować płacone podatki, tylko wskazywałem, że istnieją przypadki płacenia "podatków od zera".

Jeśli ktoś zatrudnia ludzi na jakiejkolwiek podstawie prawnej, musi płacić za nich ZUS-y i podatki.

Gdyby udowodniono, że głosiciele są pracownikami lub wolontariuszami, Nadarzyn MUSIAŁBY bulić, a wysokość zbieranych datków lub "ceny" za czasopisma, a nawet zerowa kwota wpływów nie zwalniałaby podatnika od płacenia podatków za pracowników.

Oczywiście, jeśli (a do tego się skłaniam) przyjmiemy, że głosiciele ŚJ nie są ani wolontariuszami ani pracownikami i (nazwijmy to tak) zajmują się darmowym kolportażem "dla własnej przyjemności", to obowiązek podatkowy nie zaistnieje.

Podobny problem dot. ŚJ i podobna argumentacja ("podatek od zera wynosi zero") raz już trafiły przed NSA w 1995 roku, a ten orzekł, że Nadarzyn ma zapłacić 18.400zł podatku. Czyli "podatek od zera" był niezerowy.

A zatem o wysokości zobowiązań podatkowych Nadarzyna NIE decyduje wysokość datków za literaturę, ale rzeczywisty charakter umowy cywilnoprawnej z głosicielem (moim zdaniem, żadnej umowy nie ma), a argument że "podatek od zera wynosi zero" jest tylko pozornie logiczny, bo nasze (mówiąc oględnie) nie do końca logiczne prawo podatkowe mówi co innego.

#50 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-06, godz. 15:36

O matko ...
Ewo
Czy jest ustawa o stosunku RP do "organizacji", czy jej nie ma? A jeśli jest to jak ona reguluje kolportowanie czasopism i książek WTS-u? Czy jako prawnik możesz nas w tym temacie uświadomić zamiast wzywać matkę?


Jest ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania:

Art. 9 ust. 1 i ust. 2 pkt 3:

W Rzeczypospolitej Polskiej stosunek państwa do wszystkich kościołów i innych związków wyznaniowych opiera się na poszanowaniu wolności sumienia i wyznania.

Gwarancjami wolności sumienia i wyznania w stosunkach państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są (...) równouprawnienie wszystkich kościołów i innych związków wyznaniowych, bez względu na formę uregulowania ich sytuacji prawnej.


Pogrubioną czcionką zaznaczyłam to, co najważniejsze.


Art. 13 ust. 2:

Osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych są zwolnione od opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej. W tym zakresie osoby te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy podatkowe.

Co prawda w tym przepisie jest mowa o "osobach prawnych (...) związków wyznaniowych", ale wydaje mi się, że wnioskując z mniejszego na większe (argumentum a minori ad maius), tym bardziej związek wyznaniowy jest zwolniony z opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej.

Z kolei wg ustawy Prawo działalności gospodarczej, za działalność gospodarczą uważa się zarobkową działalność wytwórczą, handlową, budowlaną, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację zasobów naturalnych, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły (ten przepis cytuję na wszelki wypadek, gdyby komuś przyszło do głowy twierdzić, że rozpowszechnianie Strażnic jest "działalnością gospodarczą").


Zresztą, jeśli ktoś ma wątpliwości, może spytać w urzędzie skarbowym, czy dobrowolne datki za literaturę o tematyce religijnej podlegają opodatkowaniu, czy nie.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-06, godz. 15:41


#51 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-06, godz. 16:41

teraz to mi szczęka opadła z wrażenia.

Jeżeli związki wyznaniowe (i podmioty tworzone przez te związki) nie muszą opodatkowywać swoich dochodów, to dlaczego np. na gazecie "niedziela" widnieje nie tylko cena ale i stawka VAT-u?

#52 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-06, godz. 16:57

teraz to mi szczęka opadła z wrażenia.

Jeżeli związki wyznaniowe (i podmioty tworzone przez te związki) nie muszą opodatkowywać swoich dochodów, to dlaczego np. na gazecie "niedziela" widnieje nie tylko cena ale i stawka VAT-u?


Pewnie dlatego, że KK w przeciwieństwie do WTS-u nie jest spółką tylko Kościołem i nie wydaje czasopism których kolportaż narzuca swoim wiernym pod pozorem głoszenia ewangelii.
Czesiek

#53 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-06, godz. 16:59

myślę, że sprawa rozgrywa się wokół tego, czy wydawanie "niedzieli" jest działalnością gospodarczą czy nie-gospodarczą.

#54 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-06, godz. 17:06

(...)

Zresztą, jeśli ktoś ma wątpliwości, może spytać w urzędzie skarbowym, czy dobrowolne datki za literaturę o tematyce religijnej podlegają opodatkowaniu, czy nie.


Pewnie dlatego ze Strażnic i Przebudźcie się zniknęła cena, a wiernym wmawia się, że składając datki na literaturę popierają prawdziwe wielbienie. A do tego w NSK można znaleźć cały czas zachęty: GŁOŚ, GŁOŚ GŁOŚ! (dla nie wtajemniczonych wyjaśnienie: głosić = idź w teren i rozpowszechniaj publikacje WTS za które złożysz dobrowolne datki)
Czesiek

#55 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-04-06, godz. 17:21

teraz to mi szczęka opadła z wrażenia.

Jeżeli związki wyznaniowe (i podmioty tworzone przez te związki) nie muszą opodatkowywać swoich dochodów, to dlaczego np. na gazecie "niedziela" widnieje nie tylko cena ale i stawka VAT-u?


podejrzewam, że oni działają na podobnych zasadach co hipermarkety ze swoimi gazetkami, które podrzucają pod progi naszych domów ;-) czyli taka gazetka wprawdzie nie podrzucana, a dostarczona do naszych rąk przez „niewolników” WTS;-) , którzy wcześniej ją „zakupili” abyśmy my mogli za free ją czytać ;-)

ale jak dla mnie to skandal, gdyż facet który rozdawał chleb za darmo został przez swój błąd zniszczony, a taka machina spod znaku wieżyczki działa dalej i do tego łoi lewą kasiorę ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-04-06, godz. 17:24

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#56 Nikita25

Nikita25

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 722 Postów

Napisano 2007-04-06, godz. 17:27

podejrzewam, że oni działają na podobnych zasadach co hipermarkety ze swoimi gazetkami, które podrzucają pod progi naszych domów ;-) czyli taka gazetka wprawdzie nie podrzucana, a dostarczona do naszych rąk przez „niewolników” WTS;-) , którzy wcześniej ją „zakupili” abyśmy my mogli za free ją czytać ;-)

ale jak dla mnie to skandal, gdyż facet który rozdawał chleb za darmo został przez swój błąd zniszczony, a taka machina spod znaku wieżyczki działa dalej i do tego łoi lewą kasiorę ;-)


Dokładnie Sebol taką mamy sprawiedliwośc w naszym kraju. Jednak nasze prawo można lekko naciągać na własne potrzeby- istnieją spece od tego.

#57 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-04-06, godz. 17:29

Dokładnie Sebol taką mamy sprawiedliwośc w naszym kraju. Jednak nasze prawo można lekko naciągać na własne potrzeby- istnieją spece od tego.

kurna tylko te spece nie tylko w Polsce łoja kasiorę, a i na całym świecie ;-) to dopiero biznes ;-)

uwazam, że jednym z wielkich błedów (a może to k****stwo?!) było wycofanie się z podawania ceny na publikacjach Straszaków
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#58 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-06, godz. 17:36

myślę, że niepodawanie ceny służy niepłaceniu podatków i w tym sensie jest naganne moralnie,
jednakże przypuszczalnie przysparza wielkich zysków WTS-owi

#59 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-04-06, godz. 18:14

myślę, że niepodawanie ceny służy niepłaceniu podatków i w tym sensie jest naganne moralnie,
jednakże przypuszczalnie przysparza wielkich zysków WTS-owi

dokładnie !

czy ktoś z Was moze kiedyś spotkał członka jakiejś sekty lub religii, który by oferował swoje pisemka i książeczki za free? i do tego zachecał abyś został stałym czytelnikiem gazetek, które wychodzą co miesiąc ?

--
Wyodrębniono nowy temat: "Kwestia dobrowolnych datków", link | Moderator


#60 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-08, godz. 08:24

teraz to mi szczęka opadła z wrażenia.

Jeżeli związki wyznaniowe (i podmioty tworzone przez te związki) nie muszą opodatkowywać swoich dochodów, to dlaczego np. na gazecie "niedziela" widnieje nie tylko cena ale i stawka VAT-u?

bo wydawanie niedzieli to dzialalnosc gospodarcza??
[font=Tahoma]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych