Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

nakrywanie g³owy przez kobiety


  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#21 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-09-27, godz. 17:19

Je¶li chodzi o aposto³a Paw³a, to nigdy nie polubi³em tego faryzeusza. ;)

Choæ jestem mê¿czyzn±, to sam mam z nim na pieñku. :D Otó¿ noszê trochê d³u¿sze w³osy, he he he. ;) I to te¿ jest dla niektórych problem, nawet w dzisiejszych czasach.

Pozdrawiam :P

"Ot, ma wygl±d ptaka, a wiêc bêdzie lata³, proste". - Baltazar Siedem S³oñc


#22 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-05-05, godz. 16:52

pamiêtam takie zbiórki bodaj¿e, kiedy która¶ wk³ada³a chustkê - okropne to by³o, taka mieszanka skrywanego ¶miechu z za¿enowaniem...
w tej chwili pora¿a mnie idiotyzm robienia czego¶, co uwa¿a siê tak naprawdê za g³upie tylko dlatego, ¿e "tak trzeba"... brrrrr... :wacko:

Zgadzam siê! Jednak¿e w tym fragmencie Pawe³ przypomina, ¿e to jest w zwyczaju, czyli daje kobietom tak± sposobno¶æ, aby modliæ siê w zborze. Nie ma tu wzmianki, ¿e tylko kiedy mê¿czyna "nie mo¿e" lub jest nieobecny. Nie piszê tego, aby czepiaæ siê ¦J! Ubolewam poprostu nad skrajno¶ciami np. w spo³eczno¶ciach, gdzie siostry maj± nakryte g³owy, z kolei nie maj± mo¿liwo¶ci modlitwy, a tam gdzie nie ma tego wymogu mog±. Uwa¿am, ¿e obydwie skrajno¶ci s± nie zdrowe. Spotka³em jednak wspólnoty, które praktykuj± to bez jakichkolwiek problemów.
Do³±czona grafika

#23 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-05-07, godz. 21:08

Ja przemy¶la³am sprawê i dosz³am do wniosku, ¿e co¶ w tym jest. Oczywi¶cie daleka jestem od narzucania swego zdania innym, niemniej polecam ciekaw± dyskusjê tu.


Rzeczowa dyskusja, rzeczowe argumenty. To znaczy, znalaz³ siê kto¶, kto twierdzi³, "¿e nie, bo nie", ale mi taka argumentacja nie odpowiada ;).

U¿ytkownik ewa edytowa³ ten post 2007-05-07, godz. 21:08


#24 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-10-07, godz. 00:23

Ostatnio na forum JWD poinformowano o pewnym li¶cie skierowanym do wszystkich nadzorców podró¿uj±cych oraz gron starszych w USA. Wspomniano, ¿e list ten zawiera³ zmodyfikowane wytyczne dotycz±ce zasad t³umaczenia na jêzyk migowy. W¶ród tych zaleceñ znalaz³ siê te¿ wymóg nakrywania g³owy przez siostry t³umacz±ce wyk³ady/przemówienia. Wcze¶niej takiego wymogu nie by³o.

Jak zauwa¿ono na JWD, obowi±zku nakrywania g³owy dla sióstr-t³umaczek nie wprowadzi³o stanowisko (mo¿e kto¶ sprawdzi i zacytuje?) wyra¿one w Stra¿nicy z 15 lipca 2002 roku. Natomiast wskazana na pocz±tku dyskusji Stra¿nica z 1965 roku (nr 4) odnosi siê do sprawy t³umaczeñ nastêpuj±co:


Niejednych interesuje kwestia nakrywania g³owy przez siostrê, która by³aby powo³ana do wyst±pienia jako t³umaczka przemówienia wyg³oszonego przez brata. Otó¿ materia³ ten nie pochodzi od siostry; ona go tylko przekazuje. Z tego punktu widzenia by siê wydawa³o, ¿e nakrycie g³owy nie jest potrzebne. Niemniej jednak niewiasta, która t³umaczy przemówienie, mog³aby czuæ siê lepiej z g³ow± nakryt±. Mimo wszystko przecie¿ zajmuje miejsce niemal na pierwszym planie przed spor± liczb± s³uchaczy, a w t³umaczenie swoje stara siê wlaæ uczucie i zapa³, aby wiernie oddaæ my¶li mówcy, który w³a¶nie udziela napomnienia i podaje rady. Chc±c unikn±æ wra¿enia, i¿ naucza braci, mo¿e ona mieæ ¿yczenie, aby wyst±piæ z nakryt± g³ow±. Zatem w tym wypadku znów siostra powinna zadecydowaæ zgodnie ze swym sumieniem.

Co o tym s±dzicie?

(BTW: czy podobny list uwzglêdniaj±cy zmianê w opisanej kwestii otrzyma³y tak¿e grona starszych w Polsce?)
.jb

#25 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Toruñ

Napisano 2007-10-07, godz. 20:10

"Chc±c unikn±æ wra¿enia, i¿ naucza braci, mo¿e ona mieæ ¿yczenie, aby wyst±piæ z nakryt± g³ow±."

siostro czy masz wra¿enie i¿ nauczasz braci, je¶li tak to zgodnie ze swoim sumieniem nakryj g³owê.
pozdrawiam Andrzej

#26 Jaros³aw_P

Jaros³aw_P

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 219 Postów
  • Lokalizacja:Cork - Ireland

Napisano 2007-10-07, godz. 21:45

Siostry z nakrytymi g³owami...

Dawno temu, prowadz±c "cotygodniowe studium ksi±¿ki" mia³em problem, kiedy w mojej grupie brak³o braci, którzy mogli by pos³u¿yæ modlitw± po lub przed zebraniem (zdarza³o siê to rzadko, lecz mia³o miejsce), gdy¿ przyjête by³o, ¿e prowadz±cy zebranie robi to tylko raz. Spyta³em wiêc starszych co z tym zrobiæ. Odpowiedzieli, ¿e modlitw± mo¿e pos³u¿yæ siostra, pod warunkiem, ¿e nakryjê g³owê... Nie by³o natomiast takiego obowi±zku wobec siostry, która (pod nieobecno¶æ brata, który by³ 'lektorem') na tym samym zebraniu czyta³a akapity ze studiowanej ksi±¿ki. Trochê to by³o wtedy pogmatwane. ;)
A dzia³o siê to jakie¶ 6 lat temu.

Pozdrawiam Wszystkich.
"Mostem miêdzy przekonaniami oddzielonymi najwiêksz± przepa¶ci± jest szlachetno¶æ"
Aleksander ¦wiêtochowski

#27 [db]

[db]

    o¶wiecony

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-10-08, godz. 08:54

Siostry z nakrytymi g³owami...

Dawno temu, prowadz±c "cotygodniowe studium ksi±¿ki" mia³em problem, kiedy w mojej grupie brak³o braci, którzy mogli by pos³u¿yæ modlitw± po lub przed zebraniem (zdarza³o siê to rzadko, lecz mia³o miejsce), gdy¿ przyjête by³o, ¿e prowadz±cy zebranie robi to tylko raz. Spyta³em wiêc starszych co z tym zrobiæ. Odpowiedzieli, ¿e modlitw± mo¿e pos³u¿yæ siostra, pod warunkiem, ¿e nakryjê g³owê... Nie by³o natomiast takiego obowi±zku wobec siostry, która (pod nieobecno¶æ brata, który by³ 'lektorem') na tym samym zebraniu czyta³a akapity ze studiowanej ksi±¿ki. Trochê to by³o wtedy pogmatwane. ;)
A dzia³o siê to jakie¶ 6 lat temu.


Ja w takim przypadku te¿ prosi³em o lektorowanie siostrê i robi³a to bez nakrytej g³owy. A modlitw± us³ugiwa³em sam dwa razy przede wszystkim dlatego, ¿e gdybym poprosi³ siostrê to by³by problem ze znalezieniem nakrycia g³owy ;)

W kwestii "nauczania kobiet" pamiêtam jeszcze dylemat czy nadzorca TSKK powinien schodziæ z podium podczas kiedy siostry maj± referat æwiczebny przy stoliku. Zdaniem niektórych poniewa¿ by³y wtedy jedyne na podium, to "naucza³y" a wiêc powinny mieæ nakryte g³owy.
[db]

#28 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2007-10-09, godz. 08:09

Cytat

Niejednych interesuje kwestia nakrywania g³owy przez siostrê, która by³aby powo³ana do wyst±pienia jako t³umaczka przemówienia wyg³oszonego przez brata. Otó¿ materia³ ten nie pochodzi od siostry; ona go tylko przekazuje. Z tego punktu widzenia by siê wydawa³o, ¿e nakrycie g³owy nie jest potrzebne. Niemniej jednak niewiasta, która t³umaczy przemówienie, mog³aby czuæ siê lepiej z g³ow± nakryt±. Mimo wszystko przecie¿ zajmuje miejsce niemal na pierwszym planie przed spor± liczb± s³uchaczy, a w t³umaczenie swoje stara siê wlaæ uczucie i zapa³, aby wiernie oddaæ my¶li mówcy, który w³a¶nie udziela napomnienia i podaje rady. Chc±c unikn±æ wra¿enia, i¿ naucza braci, mo¿e ona mieæ ¿yczenie, aby wyst±piæ z nakryt± g³ow±. Zatem w tym wypadku znów siostra powinna zadecydowaæ zgodnie ze swym sumieniem.

a mo¿e id±c dalej tym tropem, dojdziemy do tego, ¿e materia³ przedstawiany przez mówcê nie pochodzi od niego, tylko od wszechmocnego i taki mówca móg³by siê lepiej czuæ ubrany w pokorne szaty zgrzebne swiadcz±ce o jego pokorze do przedstawianych spraw. Przecie¿ zajmuje miejsce nieomal na pierwszym planie przed spora liczba s³uchaCZY, a w przemówienie stara siê wlaæ uczucie i zapa³ aby wiernie oddaÆ my¶li stwórcy........ Wiecie co ch..... mnie strzela na miejscu jak co¶ takiego czytam........
nie potrafi³am uwierzyæ.......

#29 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-10-10, godz. 04:35

szkoda ze nie dopowiadaja ze siostra moze NIE MIEC wrazenia, ze powinna nakrywac g³owe

#30 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-10-10, godz. 08:15

Ciekaw jestem, jak argumentowano to, ¿e bodaj do XVII w. sytuacja wygl±da³a tak, ¿e kobieta w ko¶ciele odkrywa³a g³owê, a mêzczyzna nie.
"Ta dama by³a g³upia, ja te¿ jestem g³upi i g³upi jest ka¿dy, kto s±dzi, ¿e uda³o mu siê przejrzeæ zamiary Boga"
Ksiêga Bokonona, czê¶æ autobiograficzna

#31 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-01-29, godz. 20:19

Ostatnio na forum JWD poinformowano o pewnym li¶cie skierowanym do wszystkich nadzorców podró¿uj±cych oraz gron starszych w USA. Wspomniano, ¿e list ten zawiera³ zmodyfikowane wytyczne dotycz±ce zasad t³umaczenia na jêzyk migowy. W¶ród tych zaleceñ znalaz³ siê te¿ wymóg nakrywania g³owy przez siostry t³umacz±ce wyk³ady/przemówienia. Wcze¶niej takiego wymogu nie by³o.

Jak zauwa¿ono na JWD, obowi±zku nakrywania g³owy dla sióstr-t³umaczek nie wprowadzi³o stanowisko (mo¿e kto¶ sprawdzi i zacytuje?) wyra¿one w Stra¿nicy z 15 lipca 2002 roku. Natomiast wskazana na pocz±tku dyskusji Stra¿nica z 1965 roku (nr 4) odnosi siê do sprawy t³umaczeñ nastêpuj±co:

Niejednych interesuje kwestia nakrywania g³owy przez siostrê, która by³aby powo³ana do wyst±pienia jako t³umaczka przemówienia wyg³oszonego przez brata. Otó¿ materia³ ten nie pochodzi od siostry; ona go tylko przekazuje. Z tego punktu widzenia by siê wydawa³o, ¿e nakrycie g³owy nie jest potrzebne. Niemniej jednak niewiasta, która t³umaczy przemówienie, mog³aby czuæ siê lepiej z g³ow± nakryt±. Mimo wszystko przecie¿ zajmuje miejsce niemal na pierwszym planie przed spor± liczb± s³uchaczy, a w t³umaczenie swoje stara siê wlaæ uczucie i zapa³, aby wiernie oddaæ my¶li mówcy, który w³a¶nie udziela napomnienia i podaje rady. Chc±c unikn±æ wra¿enia, i¿ naucza braci, mo¿e ona mieæ ¿yczenie, aby wyst±piæ z nakryt± g³ow±. Zatem w tym wypadku znów siostra powinna zadecydowaæ zgodnie ze swym sumieniem.

Co o tym s±dzicie?

(BTW: czy podobny list uwzglêdniaj±cy zmianê w opisanej kwestii otrzyma³y tak¿e grona starszych w Polsce?)


Byæ mo¿e z takim pytaniem zwróci³y siê do CK same zainteresowane, czyli kobiety maj±ce byæ t³umaczkami na kongresie.

Ja w takim przypadku te¿ prosi³em o lektorowanie siostrê i robi³a to bez nakrytej g³owy. A modlitw± us³ugiwa³em sam dwa razy przede wszystkim dlatego, ¿e gdybym poprosi³ siostrê to by³by problem ze znalezieniem nakrycia g³owy ;)


U nas by³o dok³adnie tak samo. Pozdr.

#32 Emka

Emka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 164 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2008-02-07, godz. 16:40

A tak w³a¶ciwie, czy w jakiejkolwiek publikacji by³o dok³adnie sprecyzowane, jakie ma to byæ nakrycie g³owy? Czy to mo¿e byæ wszystko? Czapka z daszkiem? Kapelusz kowbojski? Garnek? :P Wszak nie ka¿da siostra ma obowi±zek posiadania w domu skromnej chustki na g³owê na wypadek, gdyby musia³a zast±piæ w czym¶ mê¿czyznê. Ja na przyk³ad mam w domu tylko indyjskie d...atty, czyli bogato zdobione z³otem chusty wk³adane z okazji ¶lubu. Czy w³o¿enie tego na g³owê by³oby mile widziane? Czy lepiej okryæ siê pledzikiem? :P

Edit: Ha ha, nie wiedzia³am, ¿e forum przepu¶ci mi "d...atty" przez cenzurê. Te chusty naprawdê siê tak nazywaj± :D

U¿ytkownik Emka edytowa³ ten post 2008-02-07, godz. 16:42

"When the war of the beasts brings about the world’s end
The goddess descends from the sky."

#33 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-02-07, godz. 17:20

d...atta >>

Świadkom Jehowy może trochę bliżej będzie do zaakceptowania nakryć głowy podobnych do tych, które są noszone przez kobiety należące do Badaczy Pisma Świętego. Chociaż mam wątpliwości, bo ich chusteczki także wyglądają dość osobliwie: link1, link2
.jb

#34 Emka

Emka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 164 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2008-02-07, godz. 17:45

Faktycznie, wygl±daj± osobliwie... niektóre przypominaj± bardziej serwety na stó³. :P Nawet nie wiedzia³am, czyli u Badaczy siostry na zebraniach zawsze maj± nakryte g³owy? Ciekawe, sk±d takie przekonanie...

Dziêki za podanie linka do Wikipedii. Tamte chusty s± akurat skromne, s±dzê, ¿e gdyby która¶ siostra pojawi³a siê na sali z czerwon±, haftowan± na z³oto chust± na g³owie, to na bank wzbudza³aby zainteresowanie wiêksze, ni¿ by mog³y wzbudzaæ jej rozpuszczone, piêkne w³osy :)

A swoj± drog±, ciekawe, czy bracia starsi mieliby co¶ przeciwko siostrze w polskim zborze, gdyby ta ubra³a sari.
"When the war of the beasts brings about the world’s end
The goddess descends from the sky."

#35 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-02-07, godz. 18:10

A tak w³a¶ciwie, czy w jakiejkolwiek publikacji by³o dok³adnie sprecyzowane, jakie ma to byæ nakrycie g³owy? Czy to mo¿e byæ wszystko? Czapka z daszkiem? Kapelusz kowbojski? Garnek? :P


My¶lê, ¿e stosowne do okoliczno¶ci. Kiedy¶ by³am na ¶lubie kole¿anki i który¶ z go¶ci przyszed³ do ko¶cio³a w chustce - piratce. Ju¿ nie mówiê, ¿e mê¿czyzna w ko¶ciele powinien mieæ odkryt± g³owê, ale pamiêtam, co sobie wtedy pomy¶la³am: ¿e trzeba byæ zdrowo szurniêtym, ¿eby przyj¶æ w piratce do ko¶cio³a.

Wiadomo, inny strój na nabo¿eñstwo, inny np. na pla¿ê czy na kort tenisowy. Garnek to nie mam pojêcia, gdzie móg³by siê przydaæ, ale wolê w to nie wnikaæ: jak kto¶ ma potrzebê ubrania sobie garnka na g³owê to jego sprawa, gdzie i kiedy to robi :) My¶lê jednak, ¿e je¶li kto¶ uznaje zasadê z Listu 1 do Koryntian to garnek nie jest stosownym strojem :P (my¶lê te¿, ¿e to, co piszê, to truizm, ale skoro pad³o pytanie, to odpowiadam :P)

Wszak nie ka¿da siostra ma obowi±zek posiadania w domu skromnej chustki na g³owê na wypadek, gdyby musia³a zast±piæ w czym¶ mê¿czyznê. Ja na przyk³ad mam w domu tylko indyjskie d...atty, czyli bogato zdobione z³otem chusty wk³adane z okazji ¶lubu. Czy w³o¿enie tego na g³owê by³oby mile widziane? Czy lepiej okryæ siê pledzikiem? :P

Edit: Ha ha, nie wiedzia³am, ¿e forum przepu¶ci mi "d...atty" przez cenzurê. Te chusty naprawdê siê tak nazywaj± :D


Ale Ty, zdaje siê, nie jeste¶ siostr±, a wiêc nie masz obowi±zku nakrywania g³owy. Jak kto¶ jest SJ lub nale¿y do innej denominacji, w której respektuje siê t± zasadê (a wbrew pozorom jest ich niema³o), to my¶lê, ¿e kupienie chustki albo innego gustownego nakrycia g³owy to nie jest jaki¶ wielki wydatek :)

No, nikt nie wymaga, ¿eby to by³ Dior lub Chanel (o czym powinna¶ wiedzieæ). Choæ ja chêtnie przeprosi³abym siê z takim nakryciem :)
I nie tylko z nakryciem, ale równie¿ z tak± garsonk± i z tak± torebk± (oczywi¶cie ¿adnych podrób a la pos³anka Szczypiñska). Ale to tylko mój gust :)

U¿ytkownik ewa edytowa³ ten post 2008-02-07, godz. 19:26


#36 [db]

[db]

    o¶wiecony

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-02-07, godz. 18:51

A tak w³a¶ciwie, czy w jakiejkolwiek publikacji by³o dok³adnie sprecyzowane, jakie ma to byæ nakrycie g³owy? Czy to mo¿e byæ wszystko? Czapka z daszkiem? Kapelusz kowbojski? Garnek? :P


Czapka, beret, dowolna chusta, kapelusz.

Ja na przyk³ad mam w domu tylko indyjskie d...atty, czyli bogato zdobione z³otem chusty wk³adane z okazji ¶lubu. Czy w³o¿enie tego na g³owê by³oby mile widziane?


Gdybym ja prowadzi³ zebranie - nie mam nic przeciwko ;) A na powa¿nie - my¶lê, ¿e by przesz³o. Tego typu sytuacje za moich czasów by³y zawsze awaryjne (co innego lata 60-te, kiedy brakowa³o w niektórych zborach braci i siostry musia³y sobie radziæ same) wiêc wszyscy sobie zdawali sprawê, ¿e nakrycie jest jakie jest bo innego nie by³o pod rêk±.

A swoj± drog±, ciekawe, czy bracia starsi mieliby co¶ przeciwko siostrze w polskim zborze, gdyby ta ubra³a sari.


Po kongresach miêdzynarodowych pojawiaj± siê gdzieniegdzie w¶ród sióstr mody na stroje "multi-kulti" na kongresy - jakie¶ sari, kimona itp. Nie s³ysza³em, ¿eby kto¶ to potêpia³ choæ IMHO to trochê b³azenada.

Nawet nie wiedzia³am, czyli u Badaczy siostry na zebraniach zawsze maj± nakryte g³owy?


Na pocz±tku lat 90-tych na Ukrainie wszystkie siostry nak³ada³y chusty na zebranie. Zreszt± niektóre starsze siostry w Polsce te¿ to robi±, chyba ju¿ z przyzwyczajenia.
[db]

#37 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-02-07, godz. 19:25

Na pocz±tku lat 90-tych na Ukrainie wszystkie siostry nak³ada³y chusty na zebranie. Zreszt± niektóre starsze siostry w Polsce te¿ to robi±, chyba ju¿ z przyzwyczajenia.


Na pocz±tku lat dziewiêædziesi±tych równie¿ wiêkszo¶æ starszych kobiet nie wesz³a do ko¶cio³a bez chustki na g³owie (np. moja babcia, która codziennie chodzi³a do ko¶cio³a). Te¿ raczej z przyzwyczajenia, bo w wiêkszo¶ci krajów ten nakaz ju¿ nie obowi±zuje (jedynie mê¿czy¼ni musz± mieæ odkryt± g³owê). Natomiast s± sytuacje, w których kobieta nadal musi mieæ nakryt± g³owê (mówiê ca³y czas o KK): nakrycie obowi±zuje oczywi¶cie zakonnice, równie¿ podczas audiencji u papie¿a kobieta powinna nakryæ g³owê. Chocia¿ w tym ostatnim przypadku nie zawsze: moja ciocia podczas audiencji nie mia³a nakrytej g³owy, ale jak widzi siê w mediach jak±¶ kobietê z tzw. wy¿szych sfer, sk³adaj±c± wizytê papie¿owi - to zawsze ma ona nakryt± g³owê.

Pamiêtam równie¿, ¿e podczas pogrzebu Papie¿a (by³am na Placu ¦w. Piotra) wszystkie znacz±ce osobisto¶ci (kobiety) mia³y chustki na g³owie.

Ostatnio te¿ ogl±da³am na jakim¶ kanale rodzinê ksi±¿êc± z Monako, która odwiedzi³a grób ksiê¿nej Grace Kelly. Wszystkie cz³onkinie rodziny ksi±¿êcej mia³y nakryte g³owy.

Mo¿e kto¶ specjalizuj±cy siê w naukach KK wyja¶ni³by, od czego to zale¿y, ¿e niektóre kobiety musz± nakrywaæ g³owy, podczas gdy wiêkszo¶æ nie. Oczywi¶cie, nie chodzi to, ¿eby siê k³óciæ o zasadno¶æ lub bezzasadno¶æ takiego postêpowania, tylko tak najzwyczajniej i po ludzku ciekawi mnie to :)

U¿ytkownik ewa edytowa³ ten post 2008-02-07, godz. 19:29


#38 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-02-07, godz. 20:12

Domy¶lam siê, ¿e chodzi po prostu o watykañski ceremonia³ i wymogi protoko³u dyplomatycznego.
.jb

#39 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-02-07, godz. 20:21

Domy¶lam siê, ¿e chodzi po prostu o watykañski ceremonia³ i wymogi protoko³u dyplomatycznego.


No tak, sama mog³am na to wpa¶æ. Pozdr.

#40 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2008-02-07, godz. 21:46

Po kongresach miêdzynarodowych pojawiaj± siê gdzieniegdzie w¶ród sióstr mody na stroje "multi-kulti" na kongresy - jakie¶ sari, kimona itp. Nie s³ysza³em, ¿eby kto¶ to potêpia³ choæ IMHO to trochê b³azenada.


Do³±czona grafika
Do³±czona grafika

Do³±czona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"W¶ród SJ, wszyscy mówi± o "prawdzie", ale nikt jej nie mo¿e (do koñca) powiedzieæ..."
"¯eby do zród³a dotrzeæ, trzeba pod pr±d pop³ynaæ."
"Kto choæ raz zajrza³ za kulisy, ten ju¿ d³u¿ej nie zadowoli siê fasad±."
"Z k³amstw, w które uwierzymy, staj± siê prawdy, z którymi ¿yjemy."
"Nikt nie jest tak ¶lepy jak ten, który nie chce widzieæ."
"W ka¿dej religii s± owce i pasterze, ale tylko owce s± dojone, strzy¿one i zarzynane, pasterze nie..."








U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych