Skocz do zawartości


Zdjęcie

TVP3 o Pamiątce


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#21 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-04-11, godz. 13:02

Redakcja TVP3 kompletnie nie przygotowana. Trzecie wyznanie w Polsce a oni takie przekłamania na ich temat gadają.

To 'hi fi' jesteś niekompletnie doinformowany w sprawie wątpliwości 'trzeciego wyznania w Polsce'. Czy to nie Ty próbujesz tworzyć przekłamania i zrzeszać wokół siebie naiwnych? Sprawdźcie całą listę.

Kościół Katolicki w RP obrządek łaciński (33,5 mln wiernych)
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (506 tys. wiernych)
Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy (127 tys. wiernych)
http://pl.wikipedia....igijne_w_Polsce


-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#22 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-04-11, godz. 14:14

To 'hi fi' jesteś niekompletnie doinformowany w sprawie wątpliwości 'trzeciego wyznania w Polsce'.

Gambicie, przejrzałem całą listę i nie znalazłem wyznania innego niż ŚJ, które miałoby pomiędzy 127 tys. a 506 tys. wyznawców w PL, stąd nie mogę zrozumieć, na jakiej podstawie kwestionujesz trzecią pozycję ŚJ pod względem liczebności. Chyba, że do "wyznań" zaliczyłeś niewiarę, a ateizm, agnostycyzm i inne formy niewiary potraktowałeś jako jeden wspólny "związek osób niewierzących w PL", wtedy faktycznie ŚJ byliby czwartym co do wielkości wyznaniem.

#23 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-04-11, godz. 14:49

nie mogę zrozumieć, na jakiej podstawie kwestionujesz trzecią pozycję ŚJ pod względem liczebności.

Sebastianie dzięki za słuszną analizę. Przejrzałem jeszcze raz wypowiedź 'hi fi' i rzeczywiście pisał on o tym, że SJ są trzecim wyznaniem pod względem liczebności w Polsce. Zresztą ja nie kwestionowałem, tylko potwierdzałem podając źródło. Natomiast moje niedopatrzenie polegało na tym, że przekłamanie dotyczyło Pamiątki a nie trzeciej pozycji. Może czasem brak nam wyrazistości w formułowaniu pisanych myśli. Tak czy owak przepraszam 'hi fi' za niewłaściwe i pochopną opinie pod tym względem.
-- gambit

Użytkownik gambit edytował ten post 2009-04-11, godz. 14:50

Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#24 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-03-19, godz. 02:05


Ruszyła ogólnoświatowa kampania informacyjna Świadków Jehowy


2010-03-15 19:42:42


13 marca ruszyła kampania informacyjna Świadków Jehowy. Wyznawcy zapraszają wszystkich na uroczystość upamiętniającą śmierć Jezusa Chrystusa. W tym roku odbędzie się ona we wtorek 30 marca.



Jezus Chrystus powiedział swoim naśladowcom, że na ziemię „nie przyszedł po to, by mu usługiwano, lecz by usługiwać i dać swoją duszę jako okup w zamian za wielu” (Mateusza 20:28). Chętnie oddał życie za innych.

Jak Jezus przez swoją śmierć dostarczył okup? Dlaczego było to konieczne? Za kogo oddał życie? Jakie znaczenie jego śmierć może mieć dla każdego z nas?

Świadkowie Jehowy regularnie upamiętniają rocznicę śmierci Jezusa. W tym roku przypada ona we wtorek, 30 marca. Mieszkańców Rzeszowa, podobnie jak całego świata zapraszają, by tego dnia razem z nimi rozważyli doniosłe znaczenie śmierci Jezusa. Zostaną wtedy omówione biblijne odpowiedzi na powyższe pytania.

Jedna z takich uroczystości odbędzie się w Sali Królestwa Świadków Jehowy – miejscu spotkań tej religii – przy ul. Sikorskiego 47a w Rzeszowie o godzinie 20:00.

Świadkowie Jehowy uznają Pismo Święte za natchnione i nieomylne Słowo Boże i opierają na nim wszystkie swoje wierzenia. Słowo Boże zawiera praktyczne rady dotyczące życia małżeńskiego i rodzinnego, stosunków międzyludzkich, szczęścia i wielu innych dziedzin (Efezjan 5:33 – 6:4; Mateusza 5:3; 7:12). Świadkowie Jehowy wierzą, że Biblia jest jedynym wiarygodnym źródłem kierownictwa (Psalm 119:105; Jana 17:17). Wywodzą się ze wszystkich warstw społecznych. Nie izolują się od pozostałych ludzi. Mieszkają w otoczeniu osób wyznających inną religię, spotykają się z nimi w szkole, w miejscu pracy i utrzymują z bliźnimi serdeczne stosunki. Jako chrześcijanie, naśladują przykład Jezusa i „nie są częścią świata” w tym sensie, że wyzbyli się uprzedzeń i nie wikłają się w spory dzielące dziś społeczeństwo. Unikają nadmiernego zabiegania o dobra materialne, przyjemności czy sławę, choć nie prowadzą ascetycznego trybu życia (Jana 17:15, 16; 1 Jana 2:15, 16). Na świecie jest ich ponad 7 300 000, a w Polsce 130 000.

--
źródło


.jb

#25 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2010-03-19, godz. 07:00

No i z tego, co wiem to wg wszystkich chrześcijan "Zbawiciel był Synem Bożym, ale też człowiekem".


No właśnie, ta wypowiedź też rzuciła mi się w uszy. Pani komentująca film chyba powinna się douczyć.

Wyznanie wiary

Wierzę w jednego Boga, * Ojca wszechmogącego, * Stworzyciela nieba i ziemi, * wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. * I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, * Syna Bożego Jednorodzonego, * który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. * Bóg z Boga, * światłość ze światłości. * Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. * Zrodzony, a nie stworzony, * współistotny Ojcu, * a przez Niego wszystko się stało. * On to dla nas, ludzi, * i dla naszego zbawienia * zstąpił z nieba. * I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy, * i stał się człowiekiem. (...)


Skoro zarówno dla ŚJ jak i dla katolików zbawiciel był również człowiekiem to jaka to różnica?

Za to dość trafna była wypowiedź że "wiara Świadków Jehowy różni się od innych odłamów chrześcijaństwa interpretacją. niektórych fragmentów Biblii". Z tym, że nie niektórych a wielu fragmentów.

Użytkownik ble edytował ten post 2010-03-19, godz. 07:13


#26 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-04-01, godz. 01:36

Relacje z tegorocznej Pamiątki:



Świadkowie Jehowy i pamiątka śmierci Jezusa



Dołączona grafika
fot. ArtM


W dniu wczorajszym, 30 marca 2010 roku o godzinie 19.15 w Sali Teatralnej MDK, odbyło się coroczne święto Świadków Jehowy, upamiętniające rocznicę śmierci Jezusa Chrystusa... Chcielibyśmy w miarę możliwości, w okresie około świątecznym, przedstawić czym jest ten szczególny czas, dla wiernych świnoujskich kościołów, powołujących się na osobę Jezusa Chrystusa, bez względu na wyznanie wiary, nie ulegając konwencji porównywania i oceniania.


Święto jakie w dniu dzisiejszym obchodzili Świadkowie Jehowy jest jedyną tak wyniosłą uroczystością, jaką Świadkowie świętują w ciągu roku. W tym wyjątkowym dniu, odświętnie ubrani Świadkowie Jehowy na całym świecie, spotykają się w tak zwanych Salach Królestwa, biorąc udział w wykładzie biblijnym, związanym z kolejną rocznicą śmierci Jezusa Chrystusa, a także w modlitwach i śpiewaniu pieśni. Świadkowie Jehowy swoją uroczystość obchodzą każdego roku w dniu święta Paschy Żydowskiej 14-go nisan*, czyli w 14-tym dniu po nowiu najbliższym wiosennemu zrównaniu dnia z nocą. Data ta w tym roku przypadła w dniu 30.03.2010 roku. Każdego roku ten dzień przypada jednak w innym terminie, a uroczystość zawsze rozpoczyna się po zachodzie słońca. Świnoujscy Świadkowie spotkali się w tym roku w trzech miejscach, na Warszowie, w Sali Królestwa przy ulicy Wielkopolskiej i w Sali Teatralnej MDK.

Dołączona grafika
fot. ArtM

Uroczystość rozpoczęła się od pieśni i modlitwy, następnie starszy zboru, wygłosił okolicznościowy wykład, oparty na wydarzeniach biblijnych związanych ze śmiercią Jezusa Chrystusa. Dla Świadków Jehowy, to wiosenne święto jest upamiętnieniem śmierci Jezusa Chrystusa. Obchodzenie tego święta przez Świadków, czyli rocznicy śmierci Jezusa, ma dla nich wymiar duchowego indywidualnego przeżywania i intelektualnej zadumy, nad wydarzeniem, które w ten wyjątkowy sposób odcisnęło się na historii ludzkości. Prowadzący uroczystość, pełniący funkcją starszego zboru, czytał fragmenty Pisma Świętego, dotyczące śmierci Jezusa, analizując ich znaczenie dla wiernych. Najważniejszym momentem uroczystości było przekazywanie z rąk do rąk symboli pamiątki, w postaci przaśnego chleba i czerwonego wina. Ciekawe jest to, że owe symbole nie są spożywane przez większość Świadków. Zaszczytu spożywania symboli, według wierzeń Świadków Jehowy dostąpić mogą tylko wybrani. Opierając się na Słowie biblijnym, Świadkowie twierdzą, że wyznawcy Jehowy dzielą się na tych, którzy dostąpią życia w Niebie, jako wybrani do rządzenia i na tych, którzy żyć będą wiecznie w szczęśliwości na odnowionej Ziemii. Tych wybranych, według interpretacji Biblii przez Świadków jest sto czterdzieści cztery tysiące i tylko oni mogą na uroczystości pamiątki, spożywać symbole w postaci chleba i wina. Świadomość bycia tą wybraną osobą, jest według Świadków darem ducha i nie wynika z jakiegoś wyboru lub specjalnej nauki... W Świnoujściu żyje podobno tylko jedna osoba, która może spożywać chleb i wino podczas uroczystości Pamiątki Śmierci Jezusa.

Dołączona grafika
fot. ArtM

Święto Pamiątki Śmierci Jezusa w tym roku, w Świnoujściu wypełniło całą salę MDK i była to bardzo podniosła, uduchowiona uroczystość.
Informacje na temat Święta Pamiątki i Świadków Jehowy uzyskałem z rozmowy przeprowadzonej przed uroczystością, ze starszymi zboru - Panem Dariuszem Konwickim, Zbigniewem Tysowskim i Eliaszem Laśnikiem.
nisan* - nazwa miesiąca wg. żydowskiego kalendarza z I w n.e.

ArtM.

--
źródło: www.iswinoujscie.pl


Z kolei we wtorek, 30 marca Świadkowie Jehowy obchodzili jedyne w roku święto - Pamiątkę Śmierci Jezusa Chrystusa. Uroczystość poprzedzona była kampanią informacyjną podczas której Świadkowie wręczali mieszkańcom specjalne zaproszenia informujące o celu oraz przebiegu uroczystości. W Ełku uroczystość odbyła się w dwóch miejscach, m. in. w Ełckim Centrum Kultury. W Ełku na uroczystości Pamiątki spotkało się 470 osób.

--
źródło


.jb

#27 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-04-06, godz. 01:10

Jak możemy przeczytać poniżej, w Oławie nie ma osób spożywających emblematy:



Pamiątka u świadków Jehowy


Dodano: 2010-04-02 12:42:57



Co roku, w dniu odpowiadającym 14 nissan ze starożytnego kalendarza żydowskiego z I w. n.e. spotykają się, żeby upamiętnić wieczerzę i śmierć Jezusa


OŁAWA Jedyne takie święto

Motto:
Jezus wziął chleb i złożywszy podziękowania połamał go i rzekł: “To oznacza moje ciało, które jest za was. Czyńcie to na moją pamiątkę”. Podobnie uczynił też z kielichem, gdy po spożyciu wieczerzy powiedział: “Ten kielich oznacza nowe przymierze na mocy mojej krwi. Czyńcie to, ilekroć będziecie go pić, na moją pamiątkę”
Pierwszy List do Koryntian, 11:23 25


To jedyne święto obchodzone przez świadków Jehowy. Z reguły wypada ono w jednym z ostatnich dni marca lub na początku kwietnia. W tym roku był to 30 marca, co wyliczono na podstawie faz księżyca. Tego wieczora w salach Królestwa na całym świecie zebrało się ponad 18 milionów świadków Jehowy, sympatyków i osób zainteresowanych. W Oławie było to 250 osób, które podzielono na dwie grupy. Sala na ul. Żeromskiego nie pomieściłaby jednocześnie tylu ludzi.
Uroczystość
Pamiątka rozpoczyna się pieśnią i modlitwą. Tak samo kończy. Bardzo ważny jest okolicznościowy wykład biblijny, przybliżający znaczenie wieczerzy z uczniami i śmierć Jezusa. Wygłasza go jeden ze starszych zboru. Wielu zgromadzonych nie należy do organizacji świadków Jehowy. Treść i przesłanie odczytu przygotowane są z myślą o takich osobach. Prowadzący objaśnia, dlaczego Jezus musiał umrzeć i jakie są tego konsekwencje.
Chleb i wino
Po wykładzie wyznaczone osoby rozdają zgromadzonym chleb i wino. Przaśny chleb upieczony z mąki i wody oraz czerwone wytrawne wino gronowe to tzw. emblematy. Symbolizują ciało i krew Jezusa. Podawanie ich sobie z rąk do rąk stanowi najważniejszą część uroczystości. Tylko nieliczni mogą je spożywać. W ubiegłym roku było to niewiele ponad 10 tys. osób na całym świecie. Osoby takie mają przeświadczenie, że należą do “małej trzódki” 144 tysięcy pomazańców, mających wraz z Jezusem sprawować rządy w niebie nad ziemskim rajem. Pozostali wierzą, że otrzymają dar życia wiecznego w raju na ziemi. Starsi zborów w Oławie nie przypominają sobie, aby kiedykolwiek ktoś z naszego terenu spożywał emblematy podczas uroczystości. Podobnie było w tym roku.

Kryspin Matusewicz
[email protected]

--
źródło


.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych