Skocz do zawartości


Zdjęcie

BYLI ŚJ LUB BYLI CZLONKOWIE INNYCH SEKT - POZNAŃ


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#21 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-15, godz. 13:27

kilka uwag dla autora reportażu:

1) nie używaj słowa "sekta" są inne neutralne określenia ("mniejszość religijna", "nowe ruchywyznaniowe", "wyznanie", "grupa", "organizacja religijna", itd.)

dlaczego? Bo dyskusja skupi się wokół "doniosłego" inaczej ;) problemu "sekta czy nie sekta" a ucieknie główne przesłanie

2) nie mieszaj ŚJ z innymi sektami w jednym reportażu.

dlaczego? Taki "salceson" do którego wrzucisz satanistów, ŚJ, krisznowców, adwentystów, zielonoświątkowców itd. będzie wbrew zamierzeniom reklamą świadków Jehowy. Dlaczego? Czytaj niżej

3) z panikowaniem przy przestrzeganiu nie należy przesadzać.

dlaczego? Wszelkie alarmistyczne przestrogi są żywą reklamą dla ŚJ. Ktoś wysłucha ostrzeżeń, a potem idzie na salę i sobie myśli. "Nie jest aż tak źle, nasłuchałem się o potworach, a to mili ludzie i w ogóle"... I wpada w sidło jeszcze łatwiej niż bez wysłuchania panikarskich ostrzeżeń.

dla równowagi warto przytoczyć, czego ze złych rzeczy ŚJ nie robią i wymienić kilka fałszywych mitów o ŚJ które są nieprawdziwe. Wtedy reportaż będzie bardziej obiektywny.

4) warto wspomnieć o tym, jak SJ reagują na stawiane im zarzuty.

przykładowo, najczęstszy zarzut:
ogłaszaliście koniec świata na 1914, 1975 a ostatnio "pokolenie 1914" (ludzie pamiętający I wojnę światową mieli doczekać końca świata, zamiast niego doczekali zmiany nauczania ŚJ o końcu świata)

częsta odpowiedź: nieprawda, my NIGDY nie uczyliśmy o pokoleniu. To napisał ktoś "niedouczony". Proszę bardzo, tutaj jest publikacja która omawia nasze stanowisko w sprawie daty końca ("nikt nie wie kiedy").

czy świadek Jehowy świadomie skłamał? Niekoniecznie, mógł po prostu być naiwny, a do ŚJ wstąpić po 1996 i mógł nie wiedzieć, że kiedyś uczono inaczej.

#22 fibit

fibit

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 14:46

Dzięki wielkie Sebastian... jest mi tylko trochę smutno, że gdy chcę zrobić dobrze i gdy proszę Was o pomoc, to nagle wszyscy myślą, że to jakiś podstęp i mam w tym ukryte zamiary:/...

Poprawię Cię Sebastian tylko w jednym... Zielonoświątkowcy to nie sekta, tylko odłam chrześcijaństwa (na tej religii akurat się dość dobrze znam, bo mój tata należał do nich kiedyś)... ale to taka mała dygresja :P .

Użytkownik fibit edytował ten post 2007-04-16, godz. 14:50


#23 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 14:56

Po pierwsze: nie wszyscy, bo ja nie...

Po drugie: tworząc reportaż o ŚJ nigdy nie dogodzisz wszystkim, bo jeśli zapytasz 4 różne osoby, to usłyszysz, że jest zbyt słodki, zbyt ostry, za mało słodki lub za mało ostry i każdy będzie uważał, że ma rację.

Po trzecie: nie zrażaj się, pomyśl raczej że nasze reakcje dają Tobie nieco wiedzy o ŚJ... Ot, choćby tę informację, że temat nie jest jednoznaczny i że istnieją rózne opinie...

Gdybyś kręcił reportaż o narkomanii, o pedofilii, o korupcji, itp. wtedy mógłbyś liczyć na jednoznaczny stosunek słuchaczy (pełne potępienie sprawców). Tutaj jednak spotkasz 100 różnych opinii. Może dlatego temat jest ciekawy?!

#24 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 17:41

Zielonoświątkowcy to nie sekta, tylko odłam chrześcijaństwa (na tej religii akurat się dość dobrze znam, bo mój tata należał do nich kiedyś)... ale to taka mała dygresja :P .

Widzisz sam "licealisto" jak to jest...
Dla mnie Zielonoświątkowcy (charyzmatycy) to sekta. Nawet niebezpieczna.
- Zabolało - co? :(
Wiem.
Nie gniewaj się - proszę!
Inni (członkowie innych Kościołów) tak samo to odbierają...
Nie jest to takie proste...

#25 fibit

fibit

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 17:44

Sorki Sebastian, faktycznie jesteś jednym z niewielu, którzy mi pomogli i za to ogromne dzięki :) .
Chodziło mi o to, że większość osób mówi, że chętnie pomoże i gdy proszę ich o spotkanie w celu przeprowadzenia krótkiego wywiadu, to nagle stają się podejrzliwi i nie chcą brać w tym udziału :angry: .

Myślałem dużo nad tym reportażem i faktycznie... macie rację... powinienem "odwiedzić" także siedzibę ŚJ, żeby oni mi opowiedzieli trochę o swojej wierze.

Mam jeszcze jedno do Was pytanie... Czy na forum znajdują się osoby z Poznania, które były w jakieś sekcie takiej jak Hare Kriszna, bo ja głównie na tym chciałem się skupić??!!

#26 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 18:17

przede wszystkim zdecyduj czy to ma być reportaż o świadkach Jehowy czy o krisznowcach, a napewno NIE rób jednego reportażu o dwóch tak odmiennych ruchach, bo te dwie grupy różnią się jak dzień od nocy.

#27 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 19:13

Wyjaśniam że słowa

2) nie mieszaj ŚJ z innymi sektami w jednym reportażu.

dlaczego? Taki "salceson" do którego wrzucisz satanistów, ŚJ, krisznowców, adwentystów, zielonoświątkowców itd. będzie wbrew zamierzeniom reklamą świadków Jehowy

nie miały na celu "orzekania" czy każda z wymienionych grup jest sektą, a odwoływały się jedynie do BŁĘDNEJ "ludowej" opinii, że niekatolicki=sekciarski.

Intencją moich słów była porada, aby nie stosować krzywdzących uogólnień.
O tej intencji świadczy chociażby ironiczne słowo "salceson" określające publikacje stosujące takie właśnie uogólnienia.

Szkoda że słowa te zostały zrozumiane inaczej. :(

Niestety, to moja wina, bo byłem za mało precyzyjny, powinienem był napisać:

nie mieszaj ŚJ z innymi ugrupowaniami popularnie (i nie zawsze słusznie) nazywanymi sektami w jednym reportażu.

Za niedopowiedzenie przepraszam

Użytkownik Sebastian Andryszczak edytował ten post 2007-04-16, godz. 19:16


#28 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-16, godz. 20:15

Dla mnie Zielonoświątkowcy (charyzmatycy) to sekta. Nawet niebezpieczna.
- Zabolało - co? :(

A którzy Zielonoświątkowcy, jest ich sporo.

Inni (członkowie innych Kościołów) tak samo to odbierają...

A które kościoły? Możesz podać ich stanowisko (poparte ich jakimiś dokumentami).
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#29 fibit

fibit

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 20:28

Intencją moich słów była porada, aby nie stosować krzywdzących uogólnień.

Jeśli kogoś skrzywdziłem, to z góry przepraszam...

przede wszystkim zdecyduj czy to ma być reportaż o świadkach Jehowy czy o krisznowcach, a napewno NIE rób jednego reportażu o dwóch tak odmiennych ruchach, bo te dwie grupy różnią się jak dzień od nocy.


Już napisałem, że nie chcę ich łączyć... Chciałem zrobić reportaż o krisznowcach, ale nie znalazłem osób, które były w tej sekcie... w związku z tym zrobię o ŚJ... nie zamierzam niczego łączyć

#30 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-04-17, godz. 16:14

Jeśli kogoś skrzywdziłem, to z góry przepraszam...
Już napisałem, że nie chcę ich łączyć... Chciałem zrobić reportaż o krisznowcach, ale nie znalazłem osób, które były w tej sekcie... w związku z tym zrobię o ŚJ... nie zamierzam niczego łączyć

Nazywanie hinduistycznego odłamu misyjnego sektą jest poprostu niepoprawne. Reportaż o krysznowcach na podstawie byłych członków Towarzystwa Świadomości Kryszny, to trochę tak jakby na temat żywych pytać się o zdanie umarłych(?) Ale w końcu każdy z nich coś przeżył ;) Mam w formacie mp3 świadectwo Matana Sumińskiego, ale najlepiej skontaktować się z nim osobiście http://www.pomoc.kdm.pl/swiadectwo.htm
Dołączona grafika

#31 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-17, godz. 17:15

wracając do reportażu autora wątku: ile minut ma trwać reportaż, jaka jest wiedza odbiorców (widzów, słuchaczy), jakie postawy reportaż ma kreować, jaką korzyść z zapoznania się z nim mają odnieść widzowie i słuchacze...

#32 fibit

fibit

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2007-04-17, godz. 17:43

ile minut ma trwać reportaż

Jak to reportaż... nie za długi, nie za krótki... mniej więcej pół godziny

jaka jest wiedza odbiorców (widzów, słuchaczy)

Skąd ja to mam wiedzieć?? Raczej nie za duża... (m.in. dlatego niestety zadanie jest tak trude:/)... reportaż ma na celu wyjaśnić i przybliżyć jakiś problem... nawet jak odbiorca nie ma o nim zielonego pojęcia

jakie postawy reportaż ma kreować

Generalnie postaram się zrobić reportaż obiektywny... nie w sensie takim, że widz pomyśli sobie, że w sumie nic nie straci idąc do sekty, ale po prostu wysłucham obydwu stron...

jaką korzyść z zapoznania się z nim mają odnieść widzowie i słuchacze...

Wielu z ludzi nie zdaje sobie sprawy, że problem sekt nadal istnieje. Chcę poprzez mój reportaż uzmysłowić ludziom, że problem ten jest jak najbardziej aktualny. Chcę także ukazać im, że członkowie sekt, jak i ex-członkowie, to ludzie potrzebujący pomocy, a odrzucanie ich i nazywanie "pomylonymi" jest tylko ucieczka od problemu...


Kurcze... ja naprawdę chcę dobrze... nie chcę nikogo obrazić...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mam w formacie mp3 świadectwo Matana Sumińskiego


Czy mógłbyś mi wysłać to mp3 na maila??

Użytkownik fibit edytował ten post 2007-04-17, godz. 21:03


#33 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-17, godz. 21:11

Jeśli masz dowolność w określaniu czasu reportażu, proponuję 15 minut, maksymalnie 20, to jest optymalny czas dla skupienia uwagi słuchaczy. Tworząc coś dłuższego, musisz liczyć się z tym że znaczna część treści nie zostanie zapamiętana.

Główne myśli do zaakcentowania:

1) ŚJ przyjmują bezkrytycznie to, co jest im podawane i mają ZAKAZANE wszelkie korzystanie z informacji negatywnych o organizacji dlatego ich spojrzenie na świat jest JEDNOSTRONNE

2) Dla wyrobienia sobie opinii o tej grupie skontrontowanie opinii księdza katechety z opinią świadka Jehowy to za mało, bo przeciętny ksiądz bardzo mało wie o świadkach Jehowy.

TO ZDANIE MUSI PAŚĆ, aby kogoś nie urazić i nie podpaść proboszczowi ani pani katechetce możesz złagodzić wymowę tego zdania, tłumacząc kapłanów, że oni są uczeni posługi kapłańskiej a nie agresywnej apologetyki, bo ich misja polega na nauczaniu wiary a nie na tępieniu heretyków.

To trzeba jeszcze przemyśleć, ale MUSI PAŚĆ stwierdzenie o nieprzygotowaniu kapłanów do polemiki.

Ja gdy miałem 15 lat porównałem opinie katechety z tezami ŚJ, a miałem pecha że katecheta był niekompetentny. A ja popełniłem błąd, bo wydawało mi się, że takie porównanie opinii "powinno wystarczyć". Wyciągnąłem błędny wniosek, że skoro jeden kapłan nie umie odpowiedzieć na zarzuty ŚJ, to cały Kościół Katolicki też nie ma nic na swoją obronę. Przed popełnieniem takiego błędu trzeba młodzież ostrzec.

3) Na szczęście ISTNIEJĄ materiały polemiczne. Największą skarbnicą jest INTERNET (tutaj, jak doradzał Paweł_R, daj migawki z naszego forum oraz paru innych czołowych serwisów tematycznych)

4) trzeba podkreślić chwiejność "nowego światła", niepewność i zmienność doktryn

5) Coś trzeba wspomnieć o datach końca świata takich jak 1874, 1914, 1915, 1918, 1925, 1975 i o pokoleniu 1914 (czyli 1914+ 70 do max 1914+80 lat, a potem zmiana światła w 1995 roku)

6) trzeba zdementować najpospolitsze fałszywe wyobrażenia o ŚJ, takie jak ... (właściwy wątek znajdź sobie na forum samodzielnie)

7) dobre i złe strony zamkniętej społeczności

to tyle, co mi na gorąco przychodzi do głowy, najważniejsze myśli chyba ująłem. Jeśli ktoś uważa, że czegoś tu zabrakło, prosze dopisywać kolejne punkty.

PS: na jakiej lekcji to ma być prezentowane? Godzina wychowawcza? Wiedza o społeczeństwie? Religia?
Bo od tego dużo zależy, pod jakim kątem ukazywać problem...

#34 fibit

fibit

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 07:29

2) Dla wyrobienia sobie opinii o tej grupie skontrontowanie opinii księdza katechety z opinią świadka Jehowy to za mało, bo przeciętny ksiądz bardzo mało wie o świadkach Jehowy.

TO ZDANIE MUSI PAŚĆ, aby kogoś nie urazić i nie podpaść proboszczowi ani pani katechetce możesz złagodzić wymowę tego zdania, tłumacząc kapłanów, że oni są uczeni posługi kapłańskiej a nie agresywnej apologetyki, bo ich misja polega na nauczaniu wiary a nie na tępieniu heretyków.

To trzeba jeszcze przemyśleć, ale MUSI PAŚĆ stwierdzenie o nieprzygotowaniu kapłanów do polemiki.

Ja gdy miałem 15 lat porównałem opinie katechety z tezami ŚJ, a miałem pecha że katecheta był niekompetentny. A ja popełniłem błąd, bo wydawało mi się, że takie porównanie opinii "powinno wystarczyć". Wyciągnąłem błędny wniosek, że skoro jeden kapłan nie umie odpowiedzieć na zarzuty ŚJ, to cały Kościół Katolicki też nie ma nic na swoją obronę. Przed popełnieniem takiego błędu trzeba młodzież ostrzec.

Ja myślałem, żeby porozmawiać z dominikaninem, który zajmuje się sektami... on jest kompetentny

PS: na jakiej lekcji to ma być prezentowane? Godzina wychowawcza? Wiedza o społeczeństwie? Religia?
Bo od tego dużo zależy, pod jakim kątem ukazywać problem...

heh... na języku polskim :P
Kurcze...bardzo bym chciał, aby reportaż zawierał też świadectwo jakiejś osoby, która tam była... ale wszyscy mi, póki co odmówili :/

#35 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-18, godz. 08:31

Wiecz czy kto kompetenty czy nie to inna sprawa bo moze si okazac ze osoba kompetentna jest nawiedzona ;) No ale nie kracze...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#36 fibit

fibit

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 11:39

Wiecz czy kto kompetenty czy nie to inna sprawa bo moze si okazac ze osoba kompetentna jest nawiedzona ;) No ale nie kracze...

To nie kracz...:P... a tak serio, to znam tego księdza i on na prawdę zna się na rzeczy... pytanie tylko czy zgodzi się wziąć udział w reportażu...

#37 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-18, godz. 11:49

To nie kracz...:P... a tak serio, to znam tego księdza i on na prawdę zna się na rzeczy... pytanie tylko czy zgodzi się wziąć udział w reportażu...

To co Ty tu jeszcze robisz. Zbieraj manatki i drałuj do niego :) A ja uwazam że pół godziny będzie ok ;)

Zresztą możesz zrobić dwa filmy jeden trwajacy pół godziny a drugi gdyby ktoś chciał ze wszystkimi materiałami zgromadzonymi.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#38 fibit

fibit

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 13:41

To co Ty tu jeszcze robisz. Zbieraj manatki i drałuj do niego :)

No wiem... pójdę do niego 4 maja, bo wtedy akurat będę miał wolne...

#39 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-18, godz. 13:57

No wiem... pójdę do niego 4 maja, bo wtedy akurat będę miał wolne...

Jakbyś chciał, ja mogę udzielić Tobie wywiadu, ale mieszkam daleko. Możnaby nagrać mój głos, a w tle pokazać strony internetowe. Niestety nie mam skypa ani kamerki (mój komp jest głuchoniemy bo nie ma karty dźwiękowej) musielibyśmy więc zadowolić sie nagraniem głosowym np. przez sieć komórkową.

To taka awaryjna propozycja, jakbyś nikogo nie znalazł do występu z pokazaniem twarzy.

#40 fibit

fibit

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 15 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 15:11

Jakbyś chciał, ja mogę udzielić Tobie wywiadu, ale mieszkam daleko. Możnaby nagrać mój głos, a w tle pokazać strony internetowe. Niestety nie mam skypa ani kamerki (mój komp jest głuchoniemy bo nie ma karty dźwiękowej) musielibyśmy więc zadowolić sie nagraniem głosowym np. przez sieć komórkową.

To taka awaryjna propozycja, jakbyś nikogo nie znalazł do występu z pokazaniem twarzy.

Dzięki wielkie... jak nikogo nie znajdę, to z wielką chęcią skorzystam z Twojej pomocy:)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych